ile kosztuje wyrobienie paszportu
22.01.2024

Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

W dzisiejszym świecie paszport jest nie tylko dokumentem umożliwiającym podróżowanie poza granice kraju, ale także ważnym świadectwem tożsamości. W Polsce proces wyrobienia paszportu jest jasno określony i dostępny dla każdego obywatela, ale ile to kosztuje?

Kwestia kosztów wyrobienia paszportu pojawia się, gdy planujemy zagraniczne podróże poza Unię Europejską lub gdy nasz aktualny dokument straci ważność. W Polsce opłaty za wydanie paszportu różnią się w zależności od wieku oraz statusu społecznego osoby składającej wniosek.

Koszt wyrobienia paszportu

Koszt wyrobienia paszportu w Polsce jest zróżnicowany i wynosi:

 • Dorośli (powyżej 18 lat) – standardowa opłata za wyrobienie paszportu wynosi 140 zł.
 • Uczniowie, studenci do 26 lat, emeryci, renciści, niepełnosprawni, strażacy OSP – dla tych grup przewidziana jest zniżka 50%, co obniża opłatę do 70 zł.
 • Członkowie dużej rodziny do 25 lat z Kartą Dużej Rodziny – dla tej grupy opłata wynosi 35 zł, co stanowi 75% zniżki.
 • Seniorzy powyżej 70 lat, osoby z domów pomocy społecznej, osoby wyjeżdżające na leczenie/operację – dla nich wydanie paszportu jest bezpłatne.
 • Dzieci i młodzież 12-18 lat – standardowa opłata za paszport wynosi 70 zł. Posiadacze Karty Dużej Rodziny w tej grupie wiekowej mają 50% zniżki, co obniża opłatę do 35 zł. Dzieci z domów pomocy społecznej oraz osoby wyjeżdżające na leczenie/operację otrzymują paszport bez opłat.
 • Dzieci do 12 lat – opłata za wyrobienie paszportu wynosi 30 zł. Zastosowanie mają te same zniżki co w grupie wiekowej 12-18 lat​​​​​​.

Procedura wyrobienia paszportu

Od listopada 2022 roku obowiązują nowe zasady dotyczące składania wniosków o paszport oraz odbierania gotowych dokumentów. Zmiany te zostały wprowadzone przez Ustawę o dokumentach paszportowych oraz przez nowy system paszportowy – Rejestr Dokumentów Paszportowych. Nowe przepisy mają na celu usprawnienie procesu składania wniosków i odbierania dokumentów​​​​​​. Obecnie proces wyrobienia paszportu wygląda następująco:

 • Składanie wniosku elektronicznie – wnioski o paszport są obecnie wypełniane elektronicznie, co eliminuje potrzebę ręcznego wypełniania wniosku w formie papierowej. 
 • Rejestr Dokumentów Paszportowych – został uruchomiony nowy system, który działa na podobnej zasadzie co Rejestr Dowodów Osobistych. Aby zalogować się do systemu, potrzebny jest profil zaufany oraz telefon komórkowy lub e-dowód.
 • Możliwość powiadomienia o gotowym dokumencie – obecnie istnieje możliwość powiadomienia SMS-em lub mailowo o gotowym dokumencie paszportowym.
 • Weryfikacja tożsamości przy odbiorze – organ wydający paszport będzie mógł potwierdzić tożsamość osoby odbierającej dokument na podstawie odcisku palca.
 • Sprawdzenie i potwierdzenie odbioru w RDP – możliwe jest sprawdzenie danych, ważności paszportu lub innego dokumentu paszportowego, a także potwierdzenie odbioru paszportu dostarczonego przez kuriera dla osób, które złożyły wniosek o paszport za granicą.
 • Wnioski o paszport można składać w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce, niezależnie od miejsca zameldowania. W niektórych punktach wymagana jest wcześniejsza rezerwacja wizyty przez internet.
 • Na wyrobienie paszportu czeka się maksymalnie 30 dni od momentu złożenia wniosku. Jeśli wniosek składa się za granicą, czas ten może być nieco dłuższy.
 • Zdjęcie do paszportu musi być aktualne (nie starsze niż 6 miesięcy) i musi spełniać określone standardy dotyczące wyglądu oraz formatu​​​​​​ (powinno przedstawiać całą głowę oraz górną część barków, z twarzą zajmującą 70-80% fotografii).

Sprawdź: Gdzie wyrobić dowód osobisty?

Ważność paszportu i dodatkowe informacje

Paszporty w Polsce wydawane są zazwyczaj na okres 10 lat, ale dla dzieci poniżej 13. roku życia paszport jest ważny przez 5 lat od daty jego wydania. To standardowa praktyka, mająca na celu zapewnienie aktualności danych biometrycznych i fotografii, szczególnie w przypadku szybko rozwijających się dzieci​​​​.

Przed planowanym wyjazdem za granicę niezwykle ważne jest sprawdzenie terminu ważności paszportu. Wiele krajów wymaga, aby paszport był ważny przez pewien okres (często 6 miesięcy) po planowanej dacie powrotu. Dlatego należy upewnić się, że paszport będzie ważny przez cały czas trwania podróży oraz przez wymagany okres po powrocie​​.

Dodatkowo istotne jest, aby sprawdzić wymogi wizowe kraju, do którego się udajemy. Wymogi te mogą się różnić w zależności od celu podróży (turystyka, praca, nauka) oraz czasu pobytu. Warto też pamiętać, że w niektórych krajach obowiązują szczepienia profilaktyczne. Informacje o wymaganych szczepieniach można znaleźć na stronach ambasad lub konsulatów danego kraju.

Zobacz także: Zgubiony dowód osobisty – co należy zrobić?

W przypadku zgubienia lub zniszczenia paszportu należy jak najszybciej zgłosić to w najbliższym punkcie paszportowym albo w polskim konsulacie. Adresy punktów paszportowych i konsulatów można znaleźć na stronach internetowych odpowiednich urzędów wojewódzkich oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych​​.

Paszport to jeden z dokumentów tożsamości. Nic dziwnego zatem, że często pojawia się pytanie, czy na paszport dostępne są np. pożyczki online lub pożyczka bez BIK. Niestety, sam paszport nie wystarczy, żeby zaciągnąć kredyt w banku lub pożyczkę w firmie pożyczkowej. Czasami instytucja finansowa prosi o dodatkowy dokument tożsamości i wtedy rzeczywiście można posłużyć się paszportem albo prawem jazdy. Podstawowym dokumentem jest jednak dowód osobisty bez względu na to, czy to pożyczka bez zaświadczeń, pożyczka na dowód, czy dowolny kredyt. 

Proces wyrobienia paszportu jest teraz bardziej uproszczony dzięki wprowadzeniu elektronicznego systemu składania wniosków. Koszt wyrobienia paszportu w Polsce wynosi od 30 do 140 zł w zależności od wieku wnioskodawcy i spełnianych kryteriów uprawniających do zniżek. Przy planowaniu podróży za granicę, należy pamiętać o sprawdzeniu ważności paszportu oraz ewentualnych wymagań wizowych i zdrowotnych kraju docelowego.

Podobne artykuły

promesa zatrudnienia
Promesa zatrudnienia – co to jest?

Promesa zatrudnienia, mimo iż nie jest powszechnie znana, odgrywa ważną rolę w świecie zawodowym. Warto zrozumieć jej istotę, aby wykorzystać potencjał, jaki niesie, zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Artykuł wyjaśni, czym jest promesa zatrudnienia, jakie informacje powinna zawierać, kiedy jest istotna oraz co grozi za jej zerwanie. Pozwoli to lepiej zrozumieć jej znaczenie w […]

07.02.2024Pokaż więcej
zaświadczenie a oświadczenie
Zaświadczenie a oświadczenie – różnice

Klient wnioskujący o kredyt w banku często musi wraz z wnioskiem przedstawić zaświadczenie o zarobkach wystawione przez pracodawcę. Dokument ten jest potwierdzeniem zdolności kredytowej i wypłacalności potencjalnego kredytobiorcy. Niektóre instytucje finansowe i pożyczkowe przyjmują, zamiast zaświadczenia, podpisane oświadczenie. Sprawdźmy, czym różni się zaświadczenie o dochodach od oświadczenia.  W kontekście finansowym rozróżnienie między zaświadczeniem a oświadczeniem […]

05.02.2024Pokaż więcej
limity potrącenia z wynagrodzenia
Potrącenia z wynagrodzenia – limity

Wynagrodzenie za pracę dla każdego pracownika  jest gwarantowane prawem. Dodatkowo podlega ono ochronie, z tego powodu pracodawca nie może bez zgody pracownika dokonywać żadnych potrąceń z zarobków. Jednym wyjątkiem w tym przypadku są potrącenia przewidziane w przepisach, np.  świadczenia alimentacyjne.  W niniejszym artykule omówione zostaną kluczowe aspekty dotyczące potrąceń z wynagrodzenia pracowników, zgodnie z obowiązującymi […]

02.02.2024Pokaż więcej
pożyczka bez dowodu osobistego
Pożyczka bez dowodu osobistego

Czy istnieje możliwość uzyskania pożyczki bez przedstawienia dowodu osobistego? W obliczu rosnącego zapotrzebowania na szybkie i łatwe rozwiązania finansowe, wiele osób zastanawia się, czy mogą uniknąć formalności związanych z prezentacją tego podstawowego dokumentu. Artykuł rzuca światło na realia związane z procesem uzyskiwania pożyczek w Polsce, zwracając uwagę na dostępne alternatywy. Dowód osobisty stanowi kluczowy element […]

24.01.2024Pokaż więcej
gdzie wyrobić dowód osobisty
Gdzie wyrobić dowód osobisty?

W dobie cyfryzacji i uproszczenia procedur administracyjnych proces wyrobienia dowodu osobistego stał się znacznie bardziej przystępny. W tym artykule sprawdzimy, gdzie i jak można wyrobić dowód osobisty, uwzględniając najnowsze zmiany i udogodnienia. Dowód osobisty to nie tylko dokument tożsamości, ale także klucz do wielu usług, takich jak pożyczka na dowód, pożyczka bez zaświadczeń czy pożyczka […]

20.01.2024Pokaż więcej
zgubiony dowód osobisty
Zgubiony dowód osobisty

Zgubienie dowodu osobistego może być źródłem wielu problemów, zarówno osobistych, jak i finansowych. W tym artykule wyjaśnimy, co robić w przypadku zgubienia tego ważnego dokumentu, zwracając uwagę na jego znaczenie w codziennym życiu, a przede wszystkim w kontekście produktów finansowych i związanych z tym zagrożeń.  Zgubienie dowodu osobistego to sytuacja, która może spotkać każdego. Istotne […]

18.01.2024Pokaż więcej
Co to jest Krajowy Rejestr Długów?

Współczesny rynek finansowy oferuje różnorodne opcje finansowania, ale jednocześnie wiąże się z ryzykiem powstawania zadłużeń. W tym kontekście Krajowy Rejestr Długów stanowi kluczowe narzędzie zarówno dla pożyczkodawców, konsumentów, jak i osób prowadzących działalność gospodarczą.  Artykuł ten ma na celu przybliżenie czytelnikom idei i funkcjonowania Krajowego Rejestru Długów. Znajomość tego systemu jest niezbędna zarówno dla osób […]

28.12.2023Pokaż więcej
 • Pierwsza pożyczka
 • Kolejna pożyczka
Kwota pożyczki
Kwota pierwszej pożyczki to maksymalnie 5000 zł. Wyższa kwota dostępna przy kolejnej pożyczce.
100015000
Okres spłaty
dni
 • Zaloguj się do Profilu Klienta i sprawdź ofertę!
  Weź do 3000 zł za 0 zł, nawet do 5000 zł
  z RABATEM 50%
 • Koszt pożyczki0 zł0 zł
 • RRSO0%0%
 • Kwota do zwrotu
  01.01.2021
  0 zł0 zł
Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

Polecane artykuły