ile kosztuje wyrobienie paszportu
22.01.2024

Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

W dzisiejszym świecie paszport jest nie tylko dokumentem umożliwiającym podróżowanie poza granice kraju, ale także ważnym świadectwem tożsamości. W Polsce proces wyrobienia paszportu jest jasno określony i dostępny dla każdego obywatela, ale ile to kosztuje?

Kwestia kosztów wyrobienia paszportu pojawia się, gdy planujemy zagraniczne podróże poza Unię Europejską lub gdy nasz aktualny dokument straci ważność. W Polsce opłaty za wydanie paszportu różnią się w zależności od wieku oraz statusu społecznego osoby składającej wniosek.

Koszt wyrobienia paszportu

Koszt wyrobienia paszportu w Polsce jest zróżnicowany i wynosi:

 • Dorośli (powyżej 18 lat) – standardowa opłata za wyrobienie paszportu wynosi 140 zł.
 • Uczniowie, studenci do 26 lat, emeryci, renciści, niepełnosprawni, strażacy OSP – dla tych grup przewidziana jest zniżka 50%, co obniża opłatę do 70 zł.
 • Członkowie dużej rodziny do 25 lat z Kartą Dużej Rodziny – dla tej grupy opłata wynosi 35 zł, co stanowi 75% zniżki.
 • Seniorzy powyżej 70 lat, osoby z domów pomocy społecznej, osoby wyjeżdżające na leczenie/operację – dla nich wydanie paszportu jest bezpłatne.
 • Dzieci i młodzież 12-18 lat – standardowa opłata za paszport wynosi 70 zł. Posiadacze Karty Dużej Rodziny w tej grupie wiekowej mają 50% zniżki, co obniża opłatę do 35 zł. Dzieci z domów pomocy społecznej oraz osoby wyjeżdżające na leczenie/operację otrzymują paszport bez opłat.
 • Dzieci do 12 lat – opłata za wyrobienie paszportu wynosi 30 zł. Zastosowanie mają te same zniżki co w grupie wiekowej 12-18 lat​​​​​​.

Procedura wyrobienia paszportu

Od listopada 2022 roku obowiązują nowe zasady dotyczące składania wniosków o paszport oraz odbierania gotowych dokumentów. Zmiany te zostały wprowadzone przez Ustawę o dokumentach paszportowych oraz przez nowy system paszportowy – Rejestr Dokumentów Paszportowych. Nowe przepisy mają na celu usprawnienie procesu składania wniosków i odbierania dokumentów​​​​​​. Obecnie proces wyrobienia paszportu wygląda następująco:

 • Składanie wniosku elektronicznie – wnioski o paszport są obecnie wypełniane elektronicznie, co eliminuje potrzebę ręcznego wypełniania wniosku w formie papierowej. 
 • Rejestr Dokumentów Paszportowych – został uruchomiony nowy system, który działa na podobnej zasadzie co Rejestr Dowodów Osobistych. Aby zalogować się do systemu, potrzebny jest profil zaufany oraz telefon komórkowy lub e-dowód.
 • Możliwość powiadomienia o gotowym dokumencie – obecnie istnieje możliwość powiadomienia SMS-em lub mailowo o gotowym dokumencie paszportowym.
 • Weryfikacja tożsamości przy odbiorze – organ wydający paszport będzie mógł potwierdzić tożsamość osoby odbierającej dokument na podstawie odcisku palca.
 • Sprawdzenie i potwierdzenie odbioru w RDP – możliwe jest sprawdzenie danych, ważności paszportu lub innego dokumentu paszportowego, a także potwierdzenie odbioru paszportu dostarczonego przez kuriera dla osób, które złożyły wniosek o paszport za granicą.
 • Wnioski o paszport można składać w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce, niezależnie od miejsca zameldowania. W niektórych punktach wymagana jest wcześniejsza rezerwacja wizyty przez internet.
 • Na wyrobienie paszportu czeka się maksymalnie 30 dni od momentu złożenia wniosku. Jeśli wniosek składa się za granicą, czas ten może być nieco dłuższy.
 • Zdjęcie do paszportu musi być aktualne (nie starsze niż 6 miesięcy) i musi spełniać określone standardy dotyczące wyglądu oraz formatu​​​​​​ (powinno przedstawiać całą głowę oraz górną część barków, z twarzą zajmującą 70-80% fotografii).

Sprawdź: Gdzie wyrobić dowód osobisty?

Ważność paszportu i dodatkowe informacje

Paszporty w Polsce wydawane są zazwyczaj na okres 10 lat, ale dla dzieci poniżej 13. roku życia paszport jest ważny przez 5 lat od daty jego wydania. To standardowa praktyka, mająca na celu zapewnienie aktualności danych biometrycznych i fotografii, szczególnie w przypadku szybko rozwijających się dzieci​​​​.

Przed planowanym wyjazdem za granicę niezwykle ważne jest sprawdzenie terminu ważności paszportu. Wiele krajów wymaga, aby paszport był ważny przez pewien okres (często 6 miesięcy) po planowanej dacie powrotu. Dlatego należy upewnić się, że paszport będzie ważny przez cały czas trwania podróży oraz przez wymagany okres po powrocie​​.

Dodatkowo istotne jest, aby sprawdzić wymogi wizowe kraju, do którego się udajemy. Wymogi te mogą się różnić w zależności od celu podróży (turystyka, praca, nauka) oraz czasu pobytu. Warto też pamiętać, że w niektórych krajach obowiązują szczepienia profilaktyczne. Informacje o wymaganych szczepieniach można znaleźć na stronach ambasad lub konsulatów danego kraju.

Zobacz także: Zgubiony dowód osobisty – co należy zrobić?

W przypadku zgubienia lub zniszczenia paszportu należy jak najszybciej zgłosić to w najbliższym punkcie paszportowym albo w polskim konsulacie. Adresy punktów paszportowych i konsulatów można znaleźć na stronach internetowych odpowiednich urzędów wojewódzkich oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych​​.

Paszport to jeden z dokumentów tożsamości. Nic dziwnego zatem, że często pojawia się pytanie, czy na paszport dostępne są np. pożyczki online lub pożyczka bez BIK. Niestety, sam paszport nie wystarczy, żeby zaciągnąć kredyt w banku lub pożyczkę w firmie pożyczkowej. Czasami instytucja finansowa prosi o dodatkowy dokument tożsamości i wtedy rzeczywiście można posłużyć się paszportem albo prawem jazdy. Podstawowym dokumentem jest jednak dowód osobisty bez względu na to, czy to pożyczka bez zaświadczeń, pożyczka na dowód, czy dowolny kredyt. 

Proces wyrobienia paszportu jest teraz bardziej uproszczony dzięki wprowadzeniu elektronicznego systemu składania wniosków. Koszt wyrobienia paszportu w Polsce wynosi od 30 do 140 zł w zależności od wieku wnioskodawcy i spełnianych kryteriów uprawniających do zniżek. Przy planowaniu podróży za granicę, należy pamiętać o sprawdzeniu ważności paszportu oraz ewentualnych wymagań wizowych i zdrowotnych kraju docelowego.

Podobne artykuły

Pożyczka PLUS, a blokada numeru PESEL – jakie zmiany nastąpiły?

Na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. celem ograniczania skutków kradzieży tożsamości 17 listopada 2023 roku rozpoczęto wdrożenia rozwiązania mającego poprawić bezpieczeństwo danych obywateli w postaci zastrzegania numerów PESEL.  Podstawę prawną wprowadzenia tych rozwiązań stanowią: Zakres zmian związanych z zastrzeżonym numerem PESEL Od 1 czerwca 2024 roku numer PESEL musi być weryfikowany podczas […]

12.06.2024Pokaż więcej
pozyczka na pit
Pożyczka na PIT

Deklaracja podatkowa PIT to sposób na podsumowanie rocznego przychodu podatnika i rozliczenie się z podatku. Dokument taki każdego roku muszą składać osoby zatrudnione na umowę o pracę, a także prowadzący działalność gospodarczą. Niektóre banki akceptują deklaracje PIT jako dokument potwierdzający dochody. Sprawdźmy, jak otrzymać pożyczkę na PIT. Deklaracja PIT a pożyczka Wnioskując o kredyt w […]

24.05.2024Pokaż więcej
Pożyczka od pracodawcy

Pożyczka dla pracownika to forma wsparcia finansowego. Jest udzielana przez pracodawcę na rzecz osób zatrudnionych w niektórych firmach i zakładach pracy. Charakteryzuje się preferencyjnymi warunkami, dużo korzystniejszymi niż te proponowane w banku lub innych instytucjach finansowych. Pożyczka od pracodawcy to mniej dokumentów i formularzy do wypełnienia, jest tańsza niż kredyty w banku, a do tego […]

21.05.2024Pokaż więcej
Pożyczka na oświadczenie

Pożyczka na oświadczenie jest formą zobowiązania finansowego, które można przeznaczyć na dowolny cel. Uzyskanie tego rodzaju finansowania jest dużo prostsze niż otrzymanie kredytu i wymaga mniejszej liczby formalności. Przede wszystkim klient nie musi składać w instytucji finansowej zaświadczenia od pracodawcy o dochodach i zatrudnieniu. Procedura uzyskania pożyczki na oświadczenie skraca formalności i dzięki temu przyspiesza […]

17.05.2024Pokaż więcej
możliwości żyranta
Co może zrobić żyrant, gdy pożyczkobiorca nie spłaca długu?

Żyrant, poręczyciel to osoba pomagająca przy wzięciu kredytu lub pożyczki. Podpisując umowę, zobowiązuje się, że w przypadku problemów finansowych kredytobiorcy i braku spłaty rat kredytu przejmie część lub całość zobowiązania. Dzięki temu bank lub inna instytucja finansowa mogą udzielić finansowania osobie, która nie ma wystarczającej zdolności kredytowej lub nie ma środków na wkład własny. Jeśli […]

13.05.2024Pokaż więcej
Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt?

Kredyt w banku jest udzielany na podstawie określonych przepisów i wymagań. Aby go otrzymać, kredytobiorca nie tylko musi złożyć wniosek i odpowiednie dokumenty, ale także spełnić wymogi kredytodawcy. Przede wszystkim musi mieć stały dochód (najlepiej udokumentowany) i posiadać zdolność kredytową. Przyda się także dobra historia kredytowa. Sprawdźmy, jaki dochód musi otrzymywać kredytobiorca, aby uzyskać kredyt.  […]

11.05.2024Pokaż więcej
żyrant
Kim jest żyrant?

Żyrant to osoba, która udziela pożyczkobiorcy poręczenia spłaty zobowiązania. Jej głównym celem jest potwierdzenie możliwości zwrócenia cudzego zadłużenia, wziętego w formie pożyczki lub kredytu. Jeśli kredytobiorca, który zaciągnął zobowiązanie, nie może go spłacić, wtedy obowiązek spłaty przechodzi na żyranta (poręczyciela). W takim przypadku żyrant ma prawo egzekwować należność od dłużnika. Słowo „żyrant” pochodzi z włoskiego […]

09.05.2024Pokaż więcej