28.12.2021

Co to jest kod CVV i CVC? Dowiedz się jak płacić bezpiecznie przez internet!

Płatności przez internet to prosty sposób, aby zaopatrzyć się we wszystko, czego potrzebujemy i przy okazji zaoszczędzić nieco gotówki na zakupach. Kupując w sieci, mamy do wyboru różne sposoby uiszczenia opłaty, spośród których to właśnie płatności kartą znajdują się w ścisłej czołówce. Transakcję kartą online zabezpiecza kod CVV/CVC, który należy podać w celu jej finalizacji. Co to jest CVV i gdzie znajdziemy kod CVV na karcie?

Kod zabezpieczający karty – czym jest i do czego służy?

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na opłacanie swoich zakupów internetowych podpiętą do konta kartą płatniczą. Jest to jedna z najprostszych i najszybszych metod płatniczych, które pozwalają w kilka sekund sfinalizować transakcję i już po paru dniach cieszyć się zamówionymi produktami. Płatności internetowe kartą od tych dokonywanych stacjonarnie różnią się pod jednym względem – wymagają, aby podać kod CVV/CVC karty.

CVV, nazywany także CVC jest to kod bezpieczeństwa karty, który ma zapobiegać nadużyciom finansowym przy płatnościach online. CVV na karcie to indywidualny numer, który przynależy do konkretnej karty płatniczej oraz identyfikuje jej właściciela. Nie należy podawać go nikomu, gdyż wejście w jego posiadanie pozwala na wykorzystanie karty płatniczej do nieautoryzowanych płatności. Kod CVC karty powinien być więc należycie chroniony, a płatności z jego wykorzystaniem dokonywane wyłącznie na sprawdzonych, zaufanych stronach, które gwarantują ochronę danych płatniczych klientów.

Gdzie znajduje się numer CVV na karcie płatniczej?

Kod CVV karty znajduje się na odwrocie każdej karty płatniczej, tuż obok pustego pola przeznaczonego na podpis właściciela karty. Kod zabezpieczający karty ma zawsze trzycyfrową postać i jest wyrażony w liczbowo (np. 111). Kod CVV karty może także pomóc nam odpowiedzieć na pytanie, czy dana karta płatnicza nadaje się do płatności internetowych – istnieje bowiem więcej niż jeden kod cvv karty. Sprawdźmy, jakie warianty CVC karta może posiadać!

Jednym z rodzajów CVV na karcie jest CVV1/CVC1. Jest to kod CVC, który mówi nam, że ta konkretna karta nie jest przeznaczona do obsługi płatności zdalnych. Niestety, nie zapłacimy więc nią za zakupy internetowe, z powodzeniem jednak może zostać wykorzystywana do płatności stacjonarnych. Drugim wariantem jest CVV2/CVC2. Taki kod CVV na karcie informuje nas, że zapłacimy nią online, gdyż posiada ona dane właściciela, które są niezbędne do przeprowadzenia z sukcesem takiej transakcji. Kody CVV/CVC mogą różnić się także w zależności od organizacji, która je wydała – Visa korzysta z CVV2, MasterCard z CVC2, American Express natomiast z kodu CID.

Bez względu na to, czy nasza karta płatnicza posiada kod CVC czy CVV, warto zatroszczyć się o bezpiecznie korzystanie z oferowanych przez nią możliwości. Nie należy nigdy udostępniać nikomu swojej karty, podawać znajdujących się w na niej danych (w tym w szczególności kodu CVV/CVC!), a do zakupów wybierać wyłącznie sprawdzone sklepy internetowe. Robiąc zakupy stacjonarnie, warto natomiast postawić na płatności zbliżeniowe, które nie wiążą się z przekazaniem w ręce obcej osoby naszego środka płatniczego. Przestrzeganie tych prostych zasad pozwoli w pełni bezpiecznie korzystać z karty płatniczej oraz ochroni nas przed nadużyciami w internecie.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł wyjaśnił Ci, czym jest kod CVV/CVC i jak bezpiecznie się z nim obchodzić. Jeśli chcesz zasilić swoją kartę płatniczą dodatkowym zastrzykiem gotówki, możesz także skorzystać z naszej oferty pożyczkowej – w Pożyczka Plus oferujemy Ci pierwszą pożyczkę do 3000 zł za 0 zł. Zaciągając ją już dziś, zyskujesz szansę wzięcia udziału w specjalnym konkursie i wygrania nowego iPhone 13, który świetnie posłuży Ci do wykonywania bezpiecznych płatności zbliżeniowych i online.

Podobne artykuły

Najczęstsze powody odrzucenia wniosku o pożyczkę

Starasz się o chwilówkę, ale okazało się, że wniosek został odrzucony? Zastanawiasz się, dlaczego tak się stało? Przedstawiamy poniżej kilka możliwych przyczyn.

13.05.2022Pokaż więcej
Podatek od pożyczki – kto i kiedy musi go zapłacić?

Pożyczanie pieniędzy nie jest dziś tematem tabu. Coraz więcej osób korzysta ze wsparcia finansowego zarówno w rodzinie i wśród przyjaciół, jak i w instytucjach specjalizujących się w pożyczkach gotówkowych. Warto jednak wiedzieć, że to, od kogo pożyczymy pieniądze, determinuje obowiązek uiszczenia dodatkowej opłaty – jest nią podatek od pożyczki. Sprawdźmy, kto płaci podatek od pożyczki, […]

06.05.2022Pokaż więcej
Domowy budżet – jak oszczędzać pieniądze? 

Pieniądze są podstawą naszego codziennego funkcjonowania. To m. in. dzięki nim możemy wieść godne i satysfakcjonujące życie. Kluczem do sukcesu nie jest jednak zarabianie jak najwyższych kwot, lecz rozsądne i mądre planowanie codziennych wydatków. Właściwie zorganizowany budżet domowy pozwala mieć środki zarówno na bieżące opłaty i przyjemności, jak i nieprzewidziane wydatki, które mogą pojawić się […]

08.04.2022Pokaż więcej
Co to jest RRSO?

Skrót RRSO jest bardzo dobrze znany wszystkim pożyczkobiorcom. Osoby, które wcześniej nie korzystały ze wsparcia finansowego banków i firm pożyczkowych, często jednak nie wiedzą, co to jest RRSO i jak wpływa na wysokość ich zobowiązania. W tym artykule wyjaśnimy szczegółowo, co to RRSO i powiemy wszystko, co każda osoba planująca wkrótce ubieganie się o pożyczkę […]

25.03.2022Pokaż więcej
Najlepsze polskie blogi finansowe – dlaczego warto je czytać?

Finanse osobiste to niezwykle ważny temat. Niestety, wiele osób tajniki właściwego zarządzania pieniędzmi odkrywa dopiero w dorosłym życiu. Nigdy nie jest jednak za późno, aby nauczyć się oszczędzania i właściwego zarządzania finansami osobistymi. Niezwykle pomocne są w tym zakresie porady innych, bardziej doświadczonych ludzi, którym udało się wypracować skuteczne sposoby na zarządzanie pieniędzmi i chętnie […]

11.03.2022Pokaż więcej
Czy można wziąć pożyczkę na pesel? 

Kredyty i pożyczki to jedne z najpopularniejszych produktów finansowych oferowanych przez banki i firmy pożyczkowe. W ostatnich latach dostęp do nich staje się coraz łatwiejszy i mniej wymagający pod względem formalnym – pożyczki możemy zaciągać online, a instytucje wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, ograniczają formalności. Szczególnie korzystne są warunki udzielania chwilówek, które można uzyskać bez zaświadczeń […]

18.02.2022Pokaż więcej
Pożyczka dla obywateli Ukrainy  – Nowa oferta od Pożyczka PLUS

Pożyczka PLUS przedstawia kolejną PLUS ofertę. Miło nam jest poinformować, że za pośrednictwem Pożyczka Plus będzie dostępna także oferta Pożyczki dla obywateli Ukrainy.

11.02.2022Pokaż więcej
 • Pierwsza pożyczka
 • Kolejna pożyczka
Kwota pożyczki
Kwota pierwszej pożyczki to maksymalnie 5000 zł. Wyższa kwota dostępna przy kolejnej pożyczce.
100015000
Termin spłaty
Termin pierwszej pożyczki to maksymalnie 30 dni. Dłuższy termin dostępny przy kolejnej pożyczce
5 dni30 dni
 • Twój rabat będzie widoczny po zalogowaniu się do Profilu Klienta
  Weź do 3000 zł za 0 zł, nawet do 5000 zł
  z RABATEM 50%
 • Koszt pożyczki0 zł0 zł
 • RRSO0%0%
 • Kwota do zwrotu
  01.01.2021
  0 zł0 zł
Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład
icon
PRZERWA TECHNICZNA
Obecnie prowadzone są prace serwisowe.

Wprowadzamy rozwiązania, które ułatwią korzystanie z naszego serwisu.

Przepraszamy za utrudnienia.

Polecane artykuły