zgubiony dowód osobisty
18.01.2024

Zgubiony dowód osobisty

Zgubienie dowodu osobistego może być źródłem wielu problemów, zarówno osobistych, jak i finansowych. W tym artykule wyjaśnimy, co robić w przypadku zgubienia tego ważnego dokumentu, zwracając uwagę na jego znaczenie w codziennym życiu, a przede wszystkim w kontekście produktów finansowych i związanych z tym zagrożeń. 

Zgubienie dowodu osobistego to sytuacja, która może spotkać każdego. Istotne jest, aby wiedzieć, jakie kroki należy podjąć, aby zminimalizować potencjalne skutki tego zdarzenia. W artykule tym podkreślimy, dlaczego dowód osobisty jest tak ważny w procesach finansowych, w tym przy ubieganiu się o pożyczki online i inne formy kredytowania.

Jakie kroki należy podjąć po zgubieniu dowodu osobistego?

Jeśli zgubisz dowód osobisty, istotne jest szybkie podjęcie odpowiednich kroków, aby zminimalizować ryzyko nadużyć i zapewnić sobie ochronę prawną.

Zgubienie dowodu osobistego należy zgłosić jak najszybciej. Możesz to zrobić na dwa sposoby: osobiście lub przez internet. W celu zgłoszenia przez internet musisz posiadać Profil Zaufany, który umożliwia elektroniczne potwierdzenie tożsamości. Jest to ważne, aby uniemożliwić osobom trzecim podszywanie się pod Ciebie​​​​.

Aby zgłosić utratę lub uszkodzenie dowodu przez internet:

 • Wejdź na stronę www.obywatel.gov.pl.
 • Kliknij przycisk „Wyślij zgłoszenie”.
 • Zaloguj się na swój Profil Zaufany.
 • Wybierz opcję zgłaszania utraty lub uszkodzenia dowodu.
 • Wypełnij formularz zgłoszeniowy i podpisz go elektronicznie.
 • Po wysłaniu zgłoszenia otrzymasz urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP).
 • W przypadku zgłaszania uszkodzenia dowodu musisz dostarczyć go do urzędu osobiście lub pocztą​​.

Po złożeniu zgłoszenia urzędnik unieważni Twój dowód osobisty. Możesz otrzymać zaświadczenie o utracie lub uszkodzeniu dowodu, które będzie ważne do czasu wydania nowego dokumentu, ale nie dłużej niż 2 miesiące. Ważne jest, aby pamiętać, że otrzymane zaświadczenie nie jest dokumentem tożsamości​​.

Jeśli Twój dowód osobisty zaginął lub został skradziony, zgłoś to również w swoim banku. Ten przekaże informację o utracie dowodu innym bankom, operatorom komórkowym i różnym firmom. To ważny krok w ochronie Twojej tożsamości finansowej przed oszustami​​.

Sprawdź także: Gdzie wyrobić dowód osobisty?

Jeśli podejrzewasz, że Twój dowód został skradziony, niezwłocznie zawiadom Policję. To istotne dla przeciwdziałania potencjalnym przestępstwom związanym z wykorzystaniem Twojego dowodu​​.

W przypadku utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego za granicą zgłoś to w najbliższym polskim konsulacie (osobiście, listownie lub faksem). Po zgłoszeniu urzędnik konsularny unieważni Twój dowód​​.

Pamiętaj, że szybkie i odpowiednie działania w przypadku zgubienia dowodu osobistego mogą znacznie ograniczyć ryzyko związane z nadużyciami.

Wpływ zgubienia dowodu na procesy finansowe

Zgubienie dowodu osobistego może mieć istotny wpływ na procesy finansowe, zwłaszcza w kontekście zdolności do uzyskania pożyczki i nie ma tu znaczenia, czy to pożyczka na dowód,   pożyczka bez zaświadczeń, czy pożyczka bez BIK. Dowód osobisty to kluczowy dokument tożsamości wykorzystywany do zawierania różnych umów, w tym kredytowych i pożyczkowych. W przypadku jego utraty istnieje ryzyko, że dane widniejące na dokumencie mogą być wykorzystane przez oszustów do zaciągnięcia pożyczki lub podpisania umowy w Twoim imieniu. Dlatego szybkie zastrzeżenie dowodu jest kluczowe, aby zabezpieczyć swoje interesy i uniknąć problemów finansowych​​.

Zapobieganie i zarządzanie ryzykiem związanym ze zgubieniem dowodu

Zapobieganie zgubieniu ważnych dokumentów oraz zarządzanie ryzykiem związanym z tym zdarzeniem są kluczowe dla ochrony przed oszustwami finansowymi i utrzymania dobrej historii kredytowej. Oto kilka praktycznych wskazówek w tym zakresie.

1. Zapobieganie zgubieniu dokumentów:

 • Dbaj o bezpieczeństwo danych osobowych poprzez regularne sprawdzanie rejestrów biura informacji gospodarczej, takich jak BIK, BIG InfoMonitor oraz KRD.
 • Niszcz ważne dokumenty, które trafiają do kosza. Jeśli otrzymasz list z urzędu lub banku, zniszcz taki dokument przed wyrzuceniem.
 • Unikaj wysyłania skanów lub zdjęć dokumentów potwierdzających tożsamość, szczególnie w przypadku umów zawieranych na odległość. Alternatywnie możesz wykorzystać symboliczny przelew weryfikacyjny​​.

2. Monitorowanie historii kredytowej:

 • Skorzystaj z usługi Alert BIK oferowanej przez Biuro Informacji Kredytowej. Ta płatna usługa informuje SMS-em lub e-mailem o wszelkich zapytaniach kredytowych na Twoje dane. Możesz sprawdzić swoją aktualną historię kredytową na stronie BIK, założyć konto i potwierdzić tożsamość, aby uzyskać dostęp do indywidualnego raportu​​.

3. Ochrona przed osobami niepowołanymi:

 • Natychmiast po utracie portfela i dokumentów należy poinformować bank i zastrzec karty, co można zrobić osobiście, telefonicznie czy przez internet.
 • W przypadku podejrzenia kradzieży portfela zgłoś się do najbliższej jednostki policji oraz do Wydziału Komunikacji, aby zastrzec utracone dokumenty.
 • Strona bezpiecznypesel.pl umożliwia zastrzeżenie informacji o sobie, ograniczając ryzyko wykorzystania danych przez firmy pożyczkowe i inne instytucje​​.

Zobacz także: Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Zapobieganie zgubieniu ważnych dokumentów i monitorowanie historii kredytowej są kluczowe dla ochrony finansowej. Regularne sprawdzanie rejestrów informacji gospodarczej, odpowiednie zarządzanie dokumentami oraz korzystanie z usług takich jak Alert BIK mogą znacznie zmniejszyć ryzyko oszustw finansowych.

Zgubienie dowodu osobistego może być stresującym doświadczeniem, ale odpowiednie działania mogą znacznie zminimalizować ryzyko związane z tym zdarzeniem. Pamiętaj, aby zachować spokój i postępować zgodnie z wytycznymi, aby skutecznie chronić swoją tożsamość. Świadomość i prewencja są kluczowe w utrzymaniu bezpieczeństwa finansowego.

Podobne artykuły

promesa zatrudnienia
Promesa zatrudnienia – co to jest?

Promesa zatrudnienia, mimo iż nie jest powszechnie znana, odgrywa ważną rolę w świecie zawodowym. Warto zrozumieć jej istotę, aby wykorzystać potencjał, jaki niesie, zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Artykuł wyjaśni, czym jest promesa zatrudnienia, jakie informacje powinna zawierać, kiedy jest istotna oraz co grozi za jej zerwanie. Pozwoli to lepiej zrozumieć jej znaczenie w […]

07.02.2024Pokaż więcej
zaświadczenie a oświadczenie
Zaświadczenie a oświadczenie – różnice

Klient wnioskujący o kredyt w banku często musi wraz z wnioskiem przedstawić zaświadczenie o zarobkach wystawione przez pracodawcę. Dokument ten jest potwierdzeniem zdolności kredytowej i wypłacalności potencjalnego kredytobiorcy. Niektóre instytucje finansowe i pożyczkowe przyjmują, zamiast zaświadczenia, podpisane oświadczenie. Sprawdźmy, czym różni się zaświadczenie o dochodach od oświadczenia.  W kontekście finansowym rozróżnienie między zaświadczeniem a oświadczeniem […]

05.02.2024Pokaż więcej
limity potrącenia z wynagrodzenia
Potrącenia z wynagrodzenia – limity

Wynagrodzenie za pracę dla każdego pracownika  jest gwarantowane prawem. Dodatkowo podlega ono ochronie, z tego powodu pracodawca nie może bez zgody pracownika dokonywać żadnych potrąceń z zarobków. Jednym wyjątkiem w tym przypadku są potrącenia przewidziane w przepisach, np.  świadczenia alimentacyjne.  W niniejszym artykule omówione zostaną kluczowe aspekty dotyczące potrąceń z wynagrodzenia pracowników, zgodnie z obowiązującymi […]

02.02.2024Pokaż więcej
pożyczka bez dowodu osobistego
Pożyczka bez dowodu osobistego

Czy istnieje możliwość uzyskania pożyczki bez przedstawienia dowodu osobistego? W obliczu rosnącego zapotrzebowania na szybkie i łatwe rozwiązania finansowe, wiele osób zastanawia się, czy mogą uniknąć formalności związanych z prezentacją tego podstawowego dokumentu. Artykuł rzuca światło na realia związane z procesem uzyskiwania pożyczek w Polsce, zwracając uwagę na dostępne alternatywy. Dowód osobisty stanowi kluczowy element […]

24.01.2024Pokaż więcej
ile kosztuje wyrobienie paszportu
Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

W dzisiejszym świecie paszport jest nie tylko dokumentem umożliwiającym podróżowanie poza granice kraju, ale także ważnym świadectwem tożsamości. W Polsce proces wyrobienia paszportu jest jasno określony i dostępny dla każdego obywatela, ale ile to kosztuje? Kwestia kosztów wyrobienia paszportu pojawia się, gdy planujemy zagraniczne podróże poza Unię Europejską lub gdy nasz aktualny dokument straci ważność. […]

22.01.2024Pokaż więcej
gdzie wyrobić dowód osobisty
Gdzie wyrobić dowód osobisty?

W dobie cyfryzacji i uproszczenia procedur administracyjnych proces wyrobienia dowodu osobistego stał się znacznie bardziej przystępny. W tym artykule sprawdzimy, gdzie i jak można wyrobić dowód osobisty, uwzględniając najnowsze zmiany i udogodnienia. Dowód osobisty to nie tylko dokument tożsamości, ale także klucz do wielu usług, takich jak pożyczka na dowód, pożyczka bez zaświadczeń czy pożyczka […]

20.01.2024Pokaż więcej
Co to jest Krajowy Rejestr Długów?

Współczesny rynek finansowy oferuje różnorodne opcje finansowania, ale jednocześnie wiąże się z ryzykiem powstawania zadłużeń. W tym kontekście Krajowy Rejestr Długów stanowi kluczowe narzędzie zarówno dla pożyczkodawców, konsumentów, jak i osób prowadzących działalność gospodarczą.  Artykuł ten ma na celu przybliżenie czytelnikom idei i funkcjonowania Krajowego Rejestru Długów. Znajomość tego systemu jest niezbędna zarówno dla osób […]

28.12.2023Pokaż więcej
 • Pierwsza pożyczka
 • Kolejna pożyczka
Kwota pożyczki
Kwota pierwszej pożyczki to maksymalnie 5000 zł. Wyższa kwota dostępna przy kolejnej pożyczce.
100015000
Okres spłaty
dni
 • Zaloguj się do Profilu Klienta i sprawdź ofertę!
  Weź do 3000 zł za 0 zł, nawet do 5000 zł
  z RABATEM 50%
 • Koszt pożyczki0 zł0 zł
 • RRSO0%0%
 • Kwota do zwrotu
  01.01.2021
  0 zł0 zł
Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

Polecane artykuły