zgubiony dowód osobisty
18.01.2024

Zgubiony dowód osobisty

Zgubienie dowodu osobistego może być źródłem wielu problemów, zarówno osobistych, jak i finansowych. W tym artykule wyjaśnimy, co robić w przypadku zgubienia tego ważnego dokumentu, zwracając uwagę na jego znaczenie w codziennym życiu, a przede wszystkim w kontekście produktów finansowych i związanych z tym zagrożeń. 

Zgubienie dowodu osobistego to sytuacja, która może spotkać każdego. Istotne jest, aby wiedzieć, jakie kroki należy podjąć, aby zminimalizować potencjalne skutki tego zdarzenia. W artykule tym podkreślimy, dlaczego dowód osobisty jest tak ważny w procesach finansowych, w tym przy ubieganiu się o pożyczki online i inne formy kredytowania.

Jakie kroki należy podjąć po zgubieniu dowodu osobistego?

Jeśli zgubisz dowód osobisty, istotne jest szybkie podjęcie odpowiednich kroków, aby zminimalizować ryzyko nadużyć i zapewnić sobie ochronę prawną.

Zgubienie dowodu osobistego należy zgłosić jak najszybciej. Możesz to zrobić na dwa sposoby: osobiście lub przez internet. W celu zgłoszenia przez internet musisz posiadać Profil Zaufany, który umożliwia elektroniczne potwierdzenie tożsamości. Jest to ważne, aby uniemożliwić osobom trzecim podszywanie się pod Ciebie​​​​.

Aby zgłosić utratę lub uszkodzenie dowodu przez internet:

 • Wejdź na stronę www.obywatel.gov.pl.
 • Kliknij przycisk „Wyślij zgłoszenie”.
 • Zaloguj się na swój Profil Zaufany.
 • Wybierz opcję zgłaszania utraty lub uszkodzenia dowodu.
 • Wypełnij formularz zgłoszeniowy i podpisz go elektronicznie.
 • Po wysłaniu zgłoszenia otrzymasz urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP).
 • W przypadku zgłaszania uszkodzenia dowodu musisz dostarczyć go do urzędu osobiście lub pocztą​​.

Po złożeniu zgłoszenia urzędnik unieważni Twój dowód osobisty. Możesz otrzymać zaświadczenie o utracie lub uszkodzeniu dowodu, które będzie ważne do czasu wydania nowego dokumentu, ale nie dłużej niż 2 miesiące. Ważne jest, aby pamiętać, że otrzymane zaświadczenie nie jest dokumentem tożsamości​​.

Jeśli Twój dowód osobisty zaginął lub został skradziony, zgłoś to również w swoim banku. Ten przekaże informację o utracie dowodu innym bankom, operatorom komórkowym i różnym firmom. To ważny krok w ochronie Twojej tożsamości finansowej przed oszustami​​.

Sprawdź także: Gdzie wyrobić dowód osobisty?

Jeśli podejrzewasz, że Twój dowód został skradziony, niezwłocznie zawiadom Policję. To istotne dla przeciwdziałania potencjalnym przestępstwom związanym z wykorzystaniem Twojego dowodu​​.

W przypadku utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego za granicą zgłoś to w najbliższym polskim konsulacie (osobiście, listownie lub faksem). Po zgłoszeniu urzędnik konsularny unieważni Twój dowód​​.

Pamiętaj, że szybkie i odpowiednie działania w przypadku zgubienia dowodu osobistego mogą znacznie ograniczyć ryzyko związane z nadużyciami.

Wpływ zgubienia dowodu na procesy finansowe

Zgubienie dowodu osobistego może mieć istotny wpływ na procesy finansowe, zwłaszcza w kontekście zdolności do uzyskania pożyczki i nie ma tu znaczenia, czy to pożyczka na dowód,   pożyczka bez zaświadczeń, czy pożyczka bez BIK. Dowód osobisty to kluczowy dokument tożsamości wykorzystywany do zawierania różnych umów, w tym kredytowych i pożyczkowych. W przypadku jego utraty istnieje ryzyko, że dane widniejące na dokumencie mogą być wykorzystane przez oszustów do zaciągnięcia pożyczki lub podpisania umowy w Twoim imieniu. Dlatego szybkie zastrzeżenie dowodu jest kluczowe, aby zabezpieczyć swoje interesy i uniknąć problemów finansowych​​.

Zapobieganie i zarządzanie ryzykiem związanym ze zgubieniem dowodu

Zapobieganie zgubieniu ważnych dokumentów oraz zarządzanie ryzykiem związanym z tym zdarzeniem są kluczowe dla ochrony przed oszustwami finansowymi i utrzymania dobrej historii kredytowej. Oto kilka praktycznych wskazówek w tym zakresie.

1. Zapobieganie zgubieniu dokumentów:

 • Dbaj o bezpieczeństwo danych osobowych poprzez regularne sprawdzanie rejestrów biura informacji gospodarczej, takich jak BIK, BIG InfoMonitor oraz KRD.
 • Niszcz ważne dokumenty, które trafiają do kosza. Jeśli otrzymasz list z urzędu lub banku, zniszcz taki dokument przed wyrzuceniem.
 • Unikaj wysyłania skanów lub zdjęć dokumentów potwierdzających tożsamość, szczególnie w przypadku umów zawieranych na odległość. Alternatywnie możesz wykorzystać symboliczny przelew weryfikacyjny​​.

2. Monitorowanie historii kredytowej:

 • Skorzystaj z usługi Alert BIK oferowanej przez Biuro Informacji Kredytowej. Ta płatna usługa informuje SMS-em lub e-mailem o wszelkich zapytaniach kredytowych na Twoje dane. Możesz sprawdzić swoją aktualną historię kredytową na stronie BIK, założyć konto i potwierdzić tożsamość, aby uzyskać dostęp do indywidualnego raportu​​.

3. Ochrona przed osobami niepowołanymi:

 • Natychmiast po utracie portfela i dokumentów należy poinformować bank i zastrzec karty, co można zrobić osobiście, telefonicznie czy przez internet.
 • W przypadku podejrzenia kradzieży portfela zgłoś się do najbliższej jednostki policji oraz do Wydziału Komunikacji, aby zastrzec utracone dokumenty.
 • Strona bezpiecznypesel.pl umożliwia zastrzeżenie informacji o sobie, ograniczając ryzyko wykorzystania danych przez firmy pożyczkowe i inne instytucje​​.

Zobacz także: Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Zapobieganie zgubieniu ważnych dokumentów i monitorowanie historii kredytowej są kluczowe dla ochrony finansowej. Regularne sprawdzanie rejestrów informacji gospodarczej, odpowiednie zarządzanie dokumentami oraz korzystanie z usług takich jak Alert BIK mogą znacznie zmniejszyć ryzyko oszustw finansowych.

Zgubienie dowodu osobistego może być stresującym doświadczeniem, ale odpowiednie działania mogą znacznie zminimalizować ryzyko związane z tym zdarzeniem. Pamiętaj, aby zachować spokój i postępować zgodnie z wytycznymi, aby skutecznie chronić swoją tożsamość. Świadomość i prewencja są kluczowe w utrzymaniu bezpieczeństwa finansowego.

Podobne artykuły

Pożyczka PLUS, a blokada numeru PESEL – jakie zmiany nastąpiły?

Na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. celem ograniczania skutków kradzieży tożsamości 17 listopada 2023 roku rozpoczęto wdrożenia rozwiązania mającego poprawić bezpieczeństwo danych obywateli w postaci zastrzegania numerów PESEL.  Podstawę prawną wprowadzenia tych rozwiązań stanowią: Zakres zmian związanych z zastrzeżonym numerem PESEL Od 1 czerwca 2024 roku numer PESEL musi być weryfikowany podczas […]

12.06.2024Pokaż więcej
pozyczka na pit
Pożyczka na PIT

Deklaracja podatkowa PIT to sposób na podsumowanie rocznego przychodu podatnika i rozliczenie się z podatku. Dokument taki każdego roku muszą składać osoby zatrudnione na umowę o pracę, a także prowadzący działalność gospodarczą. Niektóre banki akceptują deklaracje PIT jako dokument potwierdzający dochody. Sprawdźmy, jak otrzymać pożyczkę na PIT. Deklaracja PIT a pożyczka Wnioskując o kredyt w […]

24.05.2024Pokaż więcej
Pożyczka od pracodawcy

Pożyczka dla pracownika to forma wsparcia finansowego. Jest udzielana przez pracodawcę na rzecz osób zatrudnionych w niektórych firmach i zakładach pracy. Charakteryzuje się preferencyjnymi warunkami, dużo korzystniejszymi niż te proponowane w banku lub innych instytucjach finansowych. Pożyczka od pracodawcy to mniej dokumentów i formularzy do wypełnienia, jest tańsza niż kredyty w banku, a do tego […]

21.05.2024Pokaż więcej
Pożyczka na oświadczenie

Pożyczka na oświadczenie jest formą zobowiązania finansowego, które można przeznaczyć na dowolny cel. Uzyskanie tego rodzaju finansowania jest dużo prostsze niż otrzymanie kredytu i wymaga mniejszej liczby formalności. Przede wszystkim klient nie musi składać w instytucji finansowej zaświadczenia od pracodawcy o dochodach i zatrudnieniu. Procedura uzyskania pożyczki na oświadczenie skraca formalności i dzięki temu przyspiesza […]

17.05.2024Pokaż więcej
możliwości żyranta
Co może zrobić żyrant, gdy pożyczkobiorca nie spłaca długu?

Żyrant, poręczyciel to osoba pomagająca przy wzięciu kredytu lub pożyczki. Podpisując umowę, zobowiązuje się, że w przypadku problemów finansowych kredytobiorcy i braku spłaty rat kredytu przejmie część lub całość zobowiązania. Dzięki temu bank lub inna instytucja finansowa mogą udzielić finansowania osobie, która nie ma wystarczającej zdolności kredytowej lub nie ma środków na wkład własny. Jeśli […]

13.05.2024Pokaż więcej
Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt?

Kredyt w banku jest udzielany na podstawie określonych przepisów i wymagań. Aby go otrzymać, kredytobiorca nie tylko musi złożyć wniosek i odpowiednie dokumenty, ale także spełnić wymogi kredytodawcy. Przede wszystkim musi mieć stały dochód (najlepiej udokumentowany) i posiadać zdolność kredytową. Przyda się także dobra historia kredytowa. Sprawdźmy, jaki dochód musi otrzymywać kredytobiorca, aby uzyskać kredyt.  […]

11.05.2024Pokaż więcej
żyrant
Kim jest żyrant?

Żyrant to osoba, która udziela pożyczkobiorcy poręczenia spłaty zobowiązania. Jej głównym celem jest potwierdzenie możliwości zwrócenia cudzego zadłużenia, wziętego w formie pożyczki lub kredytu. Jeśli kredytobiorca, który zaciągnął zobowiązanie, nie może go spłacić, wtedy obowiązek spłaty przechodzi na żyranta (poręczyciela). W takim przypadku żyrant ma prawo egzekwować należność od dłużnika. Słowo „żyrant” pochodzi z włoskiego […]

09.05.2024Pokaż więcej