promesa zatrudnienia
07.02.2024

Promesa zatrudnienia – co to jest?

Promesa zatrudnienia, mimo iż nie jest powszechnie znana, odgrywa ważną rolę w świecie zawodowym. Warto zrozumieć jej istotę, aby wykorzystać potencjał, jaki niesie, zarówno dla pracodawców, jak i pracowników.

Artykuł wyjaśni, czym jest promesa zatrudnienia, jakie informacje powinna zawierać, kiedy jest istotna oraz co grozi za jej zerwanie. Pozwoli to lepiej zrozumieć jej znaczenie w kontekście zawierania umów o pracę.

Co to jest promesa zatrudnienia?

Promesa zatrudnienia, znana również jako umowa przedwstępna, jest regulowana przepisami prawa cywilnego w Polsce. Ta umowa stanowi formę zabezpieczenia zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy w kontekście przyszłego zatrudnienia.

Zasadniczo promesa zatrudnienia to obietnica, która zapewnia pracownika, że zostanie on zatrudniony w określonym czasie, na określonych warunkach. Dla pracodawcy stanowi to zabezpieczenie, że kandydat, który obecnie nie może podjąć pracy, zrobi to w przyszłości. To istotne szczególnie w sytuacji, gdy pracownik ma jeszcze zobowiązania wobec poprzedniego pracodawcy, na przykład w trakcie trwania okresu wypowiedzenia.

Zobacz także: Zaświadczenie a oświadczenie – różnice

Promesa zatrudnienia może być także niezbędna w sytuacji, gdy pracownik stara się o pozwolenie na pobyt za granicą. W niektórych krajach, aby uzyskać pozwolenie na pobyt lub przedłużenie wizy, niezbędne jest posiadanie zapewnienia o podjęciu pracy.

Promesa zatrudnienia jest szczególnie istotna dla pracowników, którzy długo pracowali w jednej firmie i mają długi okres wypowiedzenia. Umowa ta zapewnia, że po zakończeniu zobowiązań w obecnej firmie, pracownik będzie miał zagwarantowaną pracę w nowej organizacji.

Promesa zatrudnienia jest więc cennym narzędziem, które zapewnia bezpieczeństwo zarówno pracownikom, jak i pracodawcom, oferując pewność co do przyszłych warunków zatrudnienia i zabezpieczenie przed niespodziewaną zmianą decyzji​​​​. Do tego promesa zatrudnienia może się przydać przy wnioskowaniu o kredyt albo o pożyczkę. Jeśli natomiast chce się uniknąć przedstawiania jakichkolwiek dokumentów zatrudnienia, trzeba szukać takich produktów jak pożyczka bez zaświadczeń lub pożyczka na dowód. Wszystko to często pożyczki online, a zatem dostępne bez wychodzenia z domu. 

Kluczowe elementy promesy zatrudnienia

Promesa zatrudnienia, będąca umową cywilnoprawną, zapewnia gwarancję zatrudnienia pracownika w przyszłości. Istotne elementy tej umowy to:

 • Dane osobowe obu stron – promesa musi zawierać pełne informacje o pracodawcy i pracowniku.
 • Miejsce wykonywania obowiązków – określenie miejsca pracy jest kluczowe.
 • Wymiar pracy – musi być jasno określony, czy praca będzie wykonywana na pełny etat, część etatu czy w innej formie.
 • Wysokość wynagrodzenia – kwota wynagrodzenia powinna być precyzyjnie ustalona.
 • Termin zawarcia umowy przyrzeczonej – data, kiedy umowa ma zostać sfinalizowana, musi być wyraźnie zaznaczona.
 • Konsekwencje niezawarcia umowy – opcjonalnie można określić konsekwencje dla obu stron w przypadku, gdy umowa nie dojdzie do skutku.

Sprawdź także: Potrącenia z wynagrodzenia – limity

Promesa zatrudnienia jest szczególnie ważna w przypadkach, gdy pracownik zmienia pracę i ma do odpracowania okres wypowiedzenia, a także dla osób starających się o pozwolenie na pobyt za granicą. Zapewnia ona bezpieczeństwo zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy przed niespodziewaną zmianą decyzji​​.

Skutki zerwania promesy zatrudnienia

Zerwanie promesy zatrudnienia może wiązać się z konsekwencjami prawnymi, zwłaszcza jeśli umowa przedwstępna była formalnie zawarta i spełniała wymogi Kodeksu cywilnego. W takim przypadku strona, która doświadczyła złamania warunków promesy, może domagać się odszkodowania. Wysokość odszkodowania zależy od ustaleń między stronami i może być wyliczona na podstawie przewidywanego wynagrodzenia za okres, w którym praca nie była wykonywana. Należy jednak pamiętać, że roszczenia o odszkodowanie trzeba zgłaszać w ciągu roku od daty podpisania umowy, gdyż po upływie tego terminu roszczenia się przedawniają. Jeśli promesa zatrudnienia nie spełniała wymogów prawnych, zerwanie umowy może nie pociągać za sobą konsekwencji prawnych, ale może wywołać rozczarowanie moralne.

Promesa zatrudnienia to ważny dokument w prawie pracy, który może wpływać na stabilność zatrudnienia i poczucie bezpieczeństwa obu stron umowy. Jej znajomość i umiejętne wykorzystanie może przynieść korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom.

Podobne artykuły

zaświadczenie a oświadczenie
Zaświadczenie a oświadczenie – różnice

Klient wnioskujący o kredyt w banku często musi wraz z wnioskiem przedstawić zaświadczenie o zarobkach wystawione przez pracodawcę. Dokument ten jest potwierdzeniem zdolności kredytowej i wypłacalności potencjalnego kredytobiorcy. Niektóre instytucje finansowe i pożyczkowe przyjmują, zamiast zaświadczenia, podpisane oświadczenie. Sprawdźmy, czym różni się zaświadczenie o dochodach od oświadczenia.  W kontekście finansowym rozróżnienie między zaświadczeniem a oświadczeniem […]

05.02.2024Pokaż więcej
limity potrącenia z wynagrodzenia
Potrącenia z wynagrodzenia – limity

Wynagrodzenie za pracę dla każdego pracownika  jest gwarantowane prawem. Dodatkowo podlega ono ochronie, z tego powodu pracodawca nie może bez zgody pracownika dokonywać żadnych potrąceń z zarobków. Jednym wyjątkiem w tym przypadku są potrącenia przewidziane w przepisach, np.  świadczenia alimentacyjne.  W niniejszym artykule omówione zostaną kluczowe aspekty dotyczące potrąceń z wynagrodzenia pracowników, zgodnie z obowiązującymi […]

02.02.2024Pokaż więcej
pożyczka bez dowodu osobistego
Pożyczka bez dowodu osobistego

Czy istnieje możliwość uzyskania pożyczki bez przedstawienia dowodu osobistego? W obliczu rosnącego zapotrzebowania na szybkie i łatwe rozwiązania finansowe, wiele osób zastanawia się, czy mogą uniknąć formalności związanych z prezentacją tego podstawowego dokumentu. Artykuł rzuca światło na realia związane z procesem uzyskiwania pożyczek w Polsce, zwracając uwagę na dostępne alternatywy. Dowód osobisty stanowi kluczowy element […]

24.01.2024Pokaż więcej
ile kosztuje wyrobienie paszportu
Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

W dzisiejszym świecie paszport jest nie tylko dokumentem umożliwiającym podróżowanie poza granice kraju, ale także ważnym świadectwem tożsamości. W Polsce proces wyrobienia paszportu jest jasno określony i dostępny dla każdego obywatela, ale ile to kosztuje? Kwestia kosztów wyrobienia paszportu pojawia się, gdy planujemy zagraniczne podróże poza Unię Europejską lub gdy nasz aktualny dokument straci ważność. […]

22.01.2024Pokaż więcej
gdzie wyrobić dowód osobisty
Gdzie wyrobić dowód osobisty?

W dobie cyfryzacji i uproszczenia procedur administracyjnych proces wyrobienia dowodu osobistego stał się znacznie bardziej przystępny. W tym artykule sprawdzimy, gdzie i jak można wyrobić dowód osobisty, uwzględniając najnowsze zmiany i udogodnienia. Dowód osobisty to nie tylko dokument tożsamości, ale także klucz do wielu usług, takich jak pożyczka na dowód, pożyczka bez zaświadczeń czy pożyczka […]

20.01.2024Pokaż więcej
zgubiony dowód osobisty
Zgubiony dowód osobisty

Zgubienie dowodu osobistego może być źródłem wielu problemów, zarówno osobistych, jak i finansowych. W tym artykule wyjaśnimy, co robić w przypadku zgubienia tego ważnego dokumentu, zwracając uwagę na jego znaczenie w codziennym życiu, a przede wszystkim w kontekście produktów finansowych i związanych z tym zagrożeń.  Zgubienie dowodu osobistego to sytuacja, która może spotkać każdego. Istotne […]

18.01.2024Pokaż więcej
Co to jest Krajowy Rejestr Długów?

Współczesny rynek finansowy oferuje różnorodne opcje finansowania, ale jednocześnie wiąże się z ryzykiem powstawania zadłużeń. W tym kontekście Krajowy Rejestr Długów stanowi kluczowe narzędzie zarówno dla pożyczkodawców, konsumentów, jak i osób prowadzących działalność gospodarczą.  Artykuł ten ma na celu przybliżenie czytelnikom idei i funkcjonowania Krajowego Rejestru Długów. Znajomość tego systemu jest niezbędna zarówno dla osób […]

28.12.2023Pokaż więcej
 • Pierwsza pożyczka
 • Kolejna pożyczka
Kwota pożyczki
Kwota pierwszej pożyczki to maksymalnie 5000 zł. Wyższa kwota dostępna przy kolejnej pożyczce.
100015000
Okres spłaty
dni
 • Zaloguj się do Profilu Klienta i sprawdź ofertę!
  Weź do 3000 zł za 0 zł, nawet do 5000 zł
  z RABATEM 50%
 • Koszt pożyczki0 zł0 zł
 • RRSO0%0%
 • Kwota do zwrotu
  01.01.2021
  0 zł0 zł
Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

Polecane artykuły