promesa zatrudnienia
07.02.2024

Promesa zatrudnienia – co to jest?

Promesa zatrudnienia, mimo iż nie jest powszechnie znana, odgrywa ważną rolę w świecie zawodowym. Warto zrozumieć jej istotę, aby wykorzystać potencjał, jaki niesie, zarówno dla pracodawców, jak i pracowników.

Artykuł wyjaśni, czym jest promesa zatrudnienia, jakie informacje powinna zawierać, kiedy jest istotna oraz co grozi za jej zerwanie. Pozwoli to lepiej zrozumieć jej znaczenie w kontekście zawierania umów o pracę.

Co to jest promesa zatrudnienia?

Promesa zatrudnienia, znana również jako umowa przedwstępna, jest regulowana przepisami prawa cywilnego w Polsce. Ta umowa stanowi formę zabezpieczenia zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy w kontekście przyszłego zatrudnienia.

Zasadniczo promesa zatrudnienia to obietnica, która zapewnia pracownika, że zostanie on zatrudniony w określonym czasie, na określonych warunkach. Dla pracodawcy stanowi to zabezpieczenie, że kandydat, który obecnie nie może podjąć pracy, zrobi to w przyszłości. To istotne szczególnie w sytuacji, gdy pracownik ma jeszcze zobowiązania wobec poprzedniego pracodawcy, na przykład w trakcie trwania okresu wypowiedzenia.

Zobacz także: Zaświadczenie a oświadczenie – różnice

Promesa zatrudnienia może być także niezbędna w sytuacji, gdy pracownik stara się o pozwolenie na pobyt za granicą. W niektórych krajach, aby uzyskać pozwolenie na pobyt lub przedłużenie wizy, niezbędne jest posiadanie zapewnienia o podjęciu pracy.

Promesa zatrudnienia jest szczególnie istotna dla pracowników, którzy długo pracowali w jednej firmie i mają długi okres wypowiedzenia. Umowa ta zapewnia, że po zakończeniu zobowiązań w obecnej firmie, pracownik będzie miał zagwarantowaną pracę w nowej organizacji.

Promesa zatrudnienia jest więc cennym narzędziem, które zapewnia bezpieczeństwo zarówno pracownikom, jak i pracodawcom, oferując pewność co do przyszłych warunków zatrudnienia i zabezpieczenie przed niespodziewaną zmianą decyzji​​​​. Do tego promesa zatrudnienia może się przydać przy wnioskowaniu o kredyt albo o pożyczkę. Jeśli natomiast chce się uniknąć przedstawiania jakichkolwiek dokumentów zatrudnienia, trzeba szukać takich produktów jak pożyczka bez zaświadczeń lub pożyczka na dowód. Wszystko to często pożyczki online, a zatem dostępne bez wychodzenia z domu. 

Kluczowe elementy promesy zatrudnienia

Promesa zatrudnienia, będąca umową cywilnoprawną, zapewnia gwarancję zatrudnienia pracownika w przyszłości. Istotne elementy tej umowy to:

  • Dane osobowe obu stron – promesa musi zawierać pełne informacje o pracodawcy i pracowniku.
  • Miejsce wykonywania obowiązków – określenie miejsca pracy jest kluczowe.
  • Wymiar pracy – musi być jasno określony, czy praca będzie wykonywana na pełny etat, część etatu czy w innej formie.
  • Wysokość wynagrodzenia – kwota wynagrodzenia powinna być precyzyjnie ustalona.
  • Termin zawarcia umowy przyrzeczonej – data, kiedy umowa ma zostać sfinalizowana, musi być wyraźnie zaznaczona.
  • Konsekwencje niezawarcia umowy – opcjonalnie można określić konsekwencje dla obu stron w przypadku, gdy umowa nie dojdzie do skutku.

Sprawdź także: Potrącenia z wynagrodzenia – limity

Promesa zatrudnienia jest szczególnie ważna w przypadkach, gdy pracownik zmienia pracę i ma do odpracowania okres wypowiedzenia, a także dla osób starających się o pozwolenie na pobyt za granicą. Zapewnia ona bezpieczeństwo zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy przed niespodziewaną zmianą decyzji​​.

Skutki zerwania promesy zatrudnienia

Zerwanie promesy zatrudnienia może wiązać się z konsekwencjami prawnymi, zwłaszcza jeśli umowa przedwstępna była formalnie zawarta i spełniała wymogi Kodeksu cywilnego. W takim przypadku strona, która doświadczyła złamania warunków promesy, może domagać się odszkodowania. Wysokość odszkodowania zależy od ustaleń między stronami i może być wyliczona na podstawie przewidywanego wynagrodzenia za okres, w którym praca nie była wykonywana. Należy jednak pamiętać, że roszczenia o odszkodowanie trzeba zgłaszać w ciągu roku od daty podpisania umowy, gdyż po upływie tego terminu roszczenia się przedawniają. Jeśli promesa zatrudnienia nie spełniała wymogów prawnych, zerwanie umowy może nie pociągać za sobą konsekwencji prawnych, ale może wywołać rozczarowanie moralne.

Promesa zatrudnienia to ważny dokument w prawie pracy, który może wpływać na stabilność zatrudnienia i poczucie bezpieczeństwa obu stron umowy. Jej znajomość i umiejętne wykorzystanie może przynieść korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom.

Podobne artykuły

Pożyczka PLUS, a blokada numeru PESEL – jakie zmiany nastąpiły?

Na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. celem ograniczania skutków kradzieży tożsamości 17 listopada 2023 roku rozpoczęto wdrożenia rozwiązania mającego poprawić bezpieczeństwo danych obywateli w postaci zastrzegania numerów PESEL.  Podstawę prawną wprowadzenia tych rozwiązań stanowią: Zakres zmian związanych z zastrzeżonym numerem PESEL Od 1 czerwca 2024 roku numer PESEL musi być weryfikowany podczas […]

12.06.2024Pokaż więcej
pozyczka na pit
Pożyczka na PIT

Deklaracja podatkowa PIT to sposób na podsumowanie rocznego przychodu podatnika i rozliczenie się z podatku. Dokument taki każdego roku muszą składać osoby zatrudnione na umowę o pracę, a także prowadzący działalność gospodarczą. Niektóre banki akceptują deklaracje PIT jako dokument potwierdzający dochody. Sprawdźmy, jak otrzymać pożyczkę na PIT. Deklaracja PIT a pożyczka Wnioskując o kredyt w […]

24.05.2024Pokaż więcej
Pożyczka od pracodawcy

Pożyczka dla pracownika to forma wsparcia finansowego. Jest udzielana przez pracodawcę na rzecz osób zatrudnionych w niektórych firmach i zakładach pracy. Charakteryzuje się preferencyjnymi warunkami, dużo korzystniejszymi niż te proponowane w banku lub innych instytucjach finansowych. Pożyczka od pracodawcy to mniej dokumentów i formularzy do wypełnienia, jest tańsza niż kredyty w banku, a do tego […]

21.05.2024Pokaż więcej
Pożyczka na oświadczenie

Pożyczka na oświadczenie jest formą zobowiązania finansowego, które można przeznaczyć na dowolny cel. Uzyskanie tego rodzaju finansowania jest dużo prostsze niż otrzymanie kredytu i wymaga mniejszej liczby formalności. Przede wszystkim klient nie musi składać w instytucji finansowej zaświadczenia od pracodawcy o dochodach i zatrudnieniu. Procedura uzyskania pożyczki na oświadczenie skraca formalności i dzięki temu przyspiesza […]

17.05.2024Pokaż więcej
możliwości żyranta
Co może zrobić żyrant, gdy pożyczkobiorca nie spłaca długu?

Żyrant, poręczyciel to osoba pomagająca przy wzięciu kredytu lub pożyczki. Podpisując umowę, zobowiązuje się, że w przypadku problemów finansowych kredytobiorcy i braku spłaty rat kredytu przejmie część lub całość zobowiązania. Dzięki temu bank lub inna instytucja finansowa mogą udzielić finansowania osobie, która nie ma wystarczającej zdolności kredytowej lub nie ma środków na wkład własny. Jeśli […]

13.05.2024Pokaż więcej
Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt?

Kredyt w banku jest udzielany na podstawie określonych przepisów i wymagań. Aby go otrzymać, kredytobiorca nie tylko musi złożyć wniosek i odpowiednie dokumenty, ale także spełnić wymogi kredytodawcy. Przede wszystkim musi mieć stały dochód (najlepiej udokumentowany) i posiadać zdolność kredytową. Przyda się także dobra historia kredytowa. Sprawdźmy, jaki dochód musi otrzymywać kredytobiorca, aby uzyskać kredyt.  […]

11.05.2024Pokaż więcej
żyrant
Kim jest żyrant?

Żyrant to osoba, która udziela pożyczkobiorcy poręczenia spłaty zobowiązania. Jej głównym celem jest potwierdzenie możliwości zwrócenia cudzego zadłużenia, wziętego w formie pożyczki lub kredytu. Jeśli kredytobiorca, który zaciągnął zobowiązanie, nie może go spłacić, wtedy obowiązek spłaty przechodzi na żyranta (poręczyciela). W takim przypadku żyrant ma prawo egzekwować należność od dłużnika. Słowo „żyrant” pochodzi z włoskiego […]

09.05.2024Pokaż więcej