big infomonitor
11.01.2024

BIG InfoMonitor – jak sprawdzić siebie?

Sprawdzenie swojego statusu w BIG InfoMonitor jest istotne dla każdego, kto chce mieć pełną kontrolę nad swoją sytuacją finansową. Ten artykuł pokaże Ci krok po kroku, jak łatwo i szybko możesz to zrobić.

W dzisiejszym świecie, gdzie nasze dane finansowe i kredytowe są coraz bardziej transparentne, ważne jest, aby mieć świadomość, jak jesteśmy postrzegani przez instytucje finansowe. BIG InfoMonitor to narzędzie, które pozwala na sprawdzenie własnej historii kredytowej i ewentualnych zobowiązań. W tym poradniku wyjaśnimy, czym jest BIG InfoMonitor, jak możesz sprawdzić swoje informacje oraz co zrobić, jeśli okaże się, że jesteś dłużnikiem. To niezbędna wiedza dla każdego, kto dba o swoje finanse i chce unikać nieprzyjemnych niespodzianek.

Czym jest BIG InfoMonitor?

Biuro Informacji Gospodarczej (BIG) InfoMonitor jest jednym z najważniejszych katalogów dłużników w Polsce. Jego głównym zadaniem jest gromadzenie i udostępnianie informacji o przeterminowanych zobowiązaniach finansowych osób fizycznych i przedsiębiorców. Osoby fizyczne trafiają do tej bazy, gdy ich dług wynosi co najmniej 200 zł. W InfoMonitorze mogą być zarejestrowane również zobowiązania firm. Wnioski o wpisanie do bazy mogą składać różne instytucje, takie jak banki, instytucje pożyczkowe, spółdzielnie mieszkaniowe czy dostawcy mediów.

BIG InfoMonitor powstał w 2004 roku, a jego założycielami byli Związek Banków Polskich, PZU, bank PKO BP, KGHM Polska Miedź i inne duże przedsiębiorstwa oraz instytucje. Obecnie zarządza nim grupa Biuro Informacji Kredytowej (BIK). BIG InfoMonitor działa na podstawie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i koncentruje się na przeterminowanych płatnościach, w przeciwieństwie do BIK, który działa na podstawie prawa bankowego i skupia się na ocenie punktowej.

Negatywny wpis w BIG InfoMonitor oznacza, że osoba nie wywiązała się z wcześniejszych zobowiązań kredytowych, co może znacząco zmniejszyć jej szanse na uzyskanie pożyczki lub kredytu, zwłaszcza w bankach. Instytucje pozabankowe mogą mieć mniej restrykcyjne podejście do wpisów w BIG InfoMonitor. To może być istotne przy poszukiwaniu np. pożyczki online w sytuacji, gdy ktoś posiada negatywny wpis w tej bazie.

Sprawdzanie informacji o sobie w BIG InfoMonitor krok po kroku

BIG InfoMonitor utrzymuje się z opłat za generowanie raportów, ale każdy ma prawo do jednego bezpłatnego raportu co sześć miesięcy. Można wtedy pobrać „Raport o Sobie”, który zawiera informacje o ewentualnych zaległościach i „Raport z Rejestru Zapytań”, w którym widać, kto sprawdzał dane w bazie.

Oto przewodnik, jak sprawdzić swoje dane w BIG InfoMonitor:

  1. Rejestracja BIGKonta: Najpierw należy wejść na stronę BIG InfoMonitor i zarejestrować własne konto do logowania, podając adres e-mail, hasło oraz akceptując wymagane zgody. Następnie na podany adres e-mailowy otrzymuje się link aktywacyjny, który należy kliknąć.
  2. Logowanie do BIGKonta: Po zalogowaniu wybiera się rodzaj konta (osoba fizyczna) i podaje podstawowe dane: imię i nazwisko, obywatelstwo, PESEL, numer i serię dowodu, datę urodzenia, numer telefonu oraz adresy zameldowania i korespondencyjny. Te informacje potwierdza się poprzez załączenie skanu lub zdjęcia dowodu osobistego.
  3. Pobranie raportu: Po zweryfikowaniu dowodu tożsamości można zalogować się ponownie i pobrać wybrany raport.

Przez cały proces rejestracji ważne jest, żeby uważnie podążać za instrukcjami i dokładnie wypełniać wymagane pola Warto pamiętać, że posiadanie dokładnych informacji o swoim statusie w BIG InfoMonitor może być istotne, ponieważ wiele instytucji finansowych korzysta z tych danych przy ocenie zdolności kredytowej klientów.

Co robić, gdy jesteś dłużnikiem?

Gdy znajdziesz się w sytuacji zadłużenia, pierwszym krokiem jest uporządkowanie swojej sytuacji finansowej. Zadłużenie może poważnie wpłynąć na Twoje finanse i stan psychiczny, dlatego ważne jest, aby szybko działać​​.

Na sam początek sprawdź czy jesteś dłużnikiem, następnie ważne jest uporządkowanie Twojej sytuacji finansowej. Zacznij od dokładnej analizy swojego budżetu domowego. Przejrzyj swoje wydatki i porównaj je z dochodami. Zwróć uwagę, czy wydatki na spłatę rat nie przekraczają 40% Twoich dochodów, co może być sygnałem ostrzegawczym​​.

Skontaktuj się z wierzycielem lub jego przedstawicielem (np. bankiem) i omów swoją sytuację. Możliwe rozwiązania to czasowe odroczenie spłaty rat, obniżenie wysokości raty lub przesunięcie terminu spłaty. W przypadku posiadania wielu kredytów rozważ wniosek o kredyt konsolidacyjny​​.

Osoba zadłużona może napotkać trudności w uzyskaniu tradycyjnego kredytu lub pożyczki. W takim przypadku istnieją alternatywy, chociaż często wiążą się z większym ryzykiem lub wyższymi kosztami:

  • Pożyczka dla zadłużonych – to opcja skierowana specjalnie do osób, które mają już inne zadłużenia. Jednak ze względu na wyższe ryzyko dla pożyczkodawcy, taka pożyczka może mieć wyższe oprocentowanie.
  • Pożyczki bez baz – to pożyczki, przy których nie są sprawdzane informacje w bazach dłużników. Chociaż mogą być atrakcyjne dla osób z negatywną historią kredytową, często mają wyższe koszty i mogą nie pochodzić od renomowanych firm.
  • Pożyczka bez BIK – to pożyczka, przy której nie sprawdza się historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej, ale często są sprawdzane inne bazy (np. Krajowy Rejestr Długów).

W każdym przypadku, przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kolejnego zobowiązania finansowego, ważne jest dokładne rozważenie swojej obecnej sytuacji finansowej i potencjalnych konsekwencji kolejnego zadłużenia.

Sprawdzenie swoich danych w BIG InfoMonitor to istotny krok w zarządzaniu własnymi finansami. Pozwala to nie tylko na uzyskanie pełnego obrazu swojej sytuacji kredytowej, ale także na podjęcie odpowiednich działań w przypadku ewentualnego zadłużenia. Pamiętaj, że świadomość swojego statusu finansowego jest kluczowa w utrzymaniu zdrowej kondycji finansowej i unikaniu nieprzewidzianych problemów finansowych.

Podobne artykuły

zabezpieczenie przed wyłudzeniem kredytu
Jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytu?

W dobie rosnącej cyfryzacji i łatwego dostępu do danych osobowych wyłudzenie kredytu stało się poważnym zagrożeniem. Ten artykuł to kompleksowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się, jak skutecznie zabezpieczyć swoje finanse i tożsamość przed nieautoryzowanymi operacjami kredytowymi. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak łatwo ich dane mogą zostać wykorzystane do nielegalnego uzyskania kredytu […]

30.01.2024Pokaż więcej
rejestr naleznosci publicznoprawnych
Rejestr Należności Publicznoprawnych – jakie zawiera dane?

Rejestr Należności Publicznoprawnych to narzędzie, które odgrywa kluczową rolę w polskim systemie prawnym, zapewniając transparentność i efektywność w egzekwowaniu zobowiązań publicznoprawnych. Jego funkcjonowanie i zakres danych, jakie zawiera, są istotne zarówno dla organów państwowych, jak i dla obywateli oraz przedsiębiorców. Artykuł skupia się na omówieniu Rejestru Należności Publicznoprawnych (RNP), szczególnie w aspekcie danych, które są […]

16.01.2024Pokaż więcej
jak sprawdzić czy jestem dłużnikiem
Jak sprawdzić, czy jestem dłużnikiem?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy możesz być dłużnikiem, nawet nie zdając sobie z tego sprawy? Zrozumienie swojej sytuacji finansowej jest kluczowe, szczególnie jeśli rozważasz opcje takie jak zaciągnięcie pożyczki. Ten artykuł pomoże Ci sprawdzić, czy jesteś dłużnikiem i co to oznacza dla Twoich przyszłych finansowych decyzji. W dzisiejszych czasach łatwo stracić świadomość swojego statusu finansowego. […]

09.01.2024Pokaż więcej
jak długo widnieje wpis w krd
Jak długo widnieje wpis w KRD?

Czy wiesz, jak długo wpis o długu może pozostawać w Krajowym Rejestrze Długów? W tym artykule wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć o KRD i jak to wpływa na dłużników oraz ich finansową przyszłość. Wpisanie do Krajowego Rejestru Długów (KRD) może mieć długotrwałe konsekwencje dla dłużników. Zrozumienie, na czym polega ten rejestr, jak można się w […]

05.01.2024Pokaż więcej
Pożyczka na świadczenia socjalne

Poprzez stałe źródło dochodu można rozumieć różne formy przychodu. Nie zawsze są to pieniądze uzyskiwane z umowy o pracę, zlecenie czy dzieło. To także wszelkiego typu świadczenia socjalne, rodzinne, alimenty oraz zapomogi. Z tego też względu niektóre firmy pożyczkowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i oferują pożyczki na świadczenia.  

28.09.2022Pokaż więcej
Pożyczka na działalność gospodarczą — czy osoby B2B mogą liczyć na pożyczkę?

Jednoosobowa działalność gospodarcza to jedna z najpopularniejszych form prowadzenia własnego biznesu. Zalet B2B jest wiele – wyższe zarobki, większa swoboda w organizacji pracy oraz niezależność. Zarówno firma, jak i jej właściciel może od czasu do czasu potrzebować wsparcia finansowego. Banki nie zawsze przychylnie patrzą na osoby samozatrudnione.  W takim przypadku idealnie sprawdzi się pożyczka na […]

26.07.2022Pokaż więcej
Nowoczesne rodzaje inwestycji – w co warto zainwestować?

Każdy z nas szuka sposobu na to, aby zaoszczędzić dodatkowe środki. Inflacja sprawia, że oszczędności wielu osób topnieją. Spada bowiem siła nabywcza pieniądza. W jaki sposób można zainwestować wolne środki, aby zaoszczędzić pieniądze i zwiększyć ich ilość? Co zrobić, gdy pojawią się nagłe wydatki?

12.07.2022Pokaż więcej