09.07.2024

Dbaj o bezpieczeństwo swoich danych – sprawdź, jak chronić swoje dane przed oszustami!

W dzisiejszych czasach, kiedy nasze życie w coraz większym stopniu przenosi się do świata cyfrowego, ochrona naszych danych osobowych staje się koniecznością. W tym artykule podzielimy się z Tobą praktycznymi wskazówkami, jak możesz zabezpieczyć swoje dane przed oszustami. 

Co to są dane osobowe i dlaczego są ważne? 

Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą być użyte do zidentyfikowania Ciebie jako osoby. Mogą to być Twoje imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, ale także bardziej wrażliwe dane, jak numer konta bankowego czy PESEL. Ochrona tych danych jest kluczowa, ponieważ w niewłaściwych rękach mogą zostać wykorzystane do oszustw finansowych, kradzieży tożsamości czy innych nielegalnych działań. 

Najczęstsze sposoby wyłudzenia danych

Phishing to rodzaj oszustwa w internecie, którego celem jest wyłudzenie ważnych informacji, takich jak hasła czy numery kart kredytowych. Wyobraź sobie, że dostajesz e-mail, który wygląda, jakby pochodził od banku lub innej zaufanej firmy. W tej wiadomości może pojawić się prośba o zalogowanie się na swoje konto, podanie hasła lub innych poufnych danych. Link do logowania w takim e-mailu często prowadzi do fałszywej strony internetowej, która bardzo przypomina tę prawdziwą. Gdy wpiszesz tam swoje dane, oszuści mogą je przechwycić.

Fałszywe strony internetowe są projektowane tak, aby wyglądały jak prawdziwe witryny znanych i zaufanych firm, na przykład banków, platform społecznościowych czy sklepów internetowych. Oszuści tworzą te strony z myślą o tym, aby zmylić użytkowników i sprawić, że podadzą oni swoje poufne informacje, takie jak hasła, numery kart kredytowych czy dane osobowe.

Ataki hakerskie odbywają się między innymi przez włamanie do systemów komputerowych poprzez wykorzystanie słabych punktów w zabezpieczeniach. Mogą to być na przykład nieaktualne oprogramowania, słabe hasła użytkowników czy niezabezpieczone sieci Wi-Fi. Po uzyskaniu dostępu, hakerzy mogą kraść dane osobowe, hasła, informacje finansowe i inne wrażliwe dane.

Social engineering to technika stosowana przez oszustów do wyłudzania danych, która polega na manipulowaniu ludźmi, aby dobrowolnie udostępnili poufne informacje. Mogą także tworzyć fałszywe sytuacje kryzysowe lub naglące, w których proszą o szybką reakcję, wykorzystując przy tym brak czasu na zastanowienie się i weryfikację informacji.

Jak chronić swoje dane?

Masz wątpliwości, czy na pewno rozmawiasz z pracownikiem firmy Pożyczka PLUS?

Jeśli odbierzesz nietypowy telefon od osoby deklarującej, że jest reprezentantem firmy Pożyczka Plus, otrzymasz niepokojący e-mail lub natrafisz na łudząco podobną do naszej stronę lub fanpage na Facebooku zachowaj ostrożność i zadzwoń na oficjalny numer naszej infolinii 85 871 00 52, aby zweryfikować czy na pewno jeden z naszych doradców próbował się z Tobą skontaktować. Jeśli tak, przekierujemy Cię do odpowiedniego działu. Możesz również skontaktować się z nami mailowo. Wysyłając wiadomość na: [email protected].

Bezpieczeństwo Twoich danych jest naszym priorytetem, dlatego chcemy podkreślić, że niezależnie od tego, czy kontakt będzie miał miejsce przez telefon, e-mail, czy media społecznościowe żaden z naszych pracowników nie zwróci się do Ciebie z prośbą o udostępnienie danych takich jak:
– hasła
– numery PIN
– kody BLIK
– informacje o karcie kredytowej
– dane do logowania na profilach społecznościowych

Dodatkowo, nie namawiamy klientów do zainstalowania dodatkowego oprogramowania oraz nie kontaktujemy się z naszymi klientami przez aplikacje takie jak WhatsApp, Viber czy Telegram.

Bądź czujny wobec niecodziennych próśb. W sytuacji, gdy osoba deklarująca, że reprezentuje Pożyczkę PLUS, proponuje czynności takie jak przekazanie środków na nieznane konto bankowe, podanie kodu BLIK, czy instalację jakiegokolwiek oprogramowania, powinno to zapalić lampkę ostrzegawczą. Tego typu działania nie są standardową praktyką w naszej firmie i powinny wzbudzić Twoją szczególną uwagę.

Pamiętaj, ochrona danych to proces ciągły i wymaga świadomości oraz aktywnego działania. Zastosowanie się do tych wskazówek znacznie zwiększy Twoje bezpieczeństwo w świecie cyfrowym. Bądź zawsze czujny i dbaj o swoje dane – lepiej zapobiegać niż leczyć!

Podobne artykuły

Pożyczka PLUS, a blokada numeru PESEL – jakie zmiany nastąpiły?

Na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. celem ograniczania skutków kradzieży tożsamości 17 listopada 2023 roku rozpoczęto wdrożenia rozwiązania mającego poprawić bezpieczeństwo danych obywateli w postaci zastrzegania numerów PESEL.  Podstawę prawną wprowadzenia tych rozwiązań stanowią: Zakres zmian związanych z zastrzeżonym numerem PESEL Od 1 czerwca 2024 roku numer PESEL musi być weryfikowany podczas […]

12.06.2024Pokaż więcej
pozyczka na pit
Pożyczka na PIT

Deklaracja podatkowa PIT to sposób na podsumowanie rocznego przychodu podatnika i rozliczenie się z podatku. Dokument taki każdego roku muszą składać osoby zatrudnione na umowę o pracę, a także prowadzący działalność gospodarczą. Niektóre banki akceptują deklaracje PIT jako dokument potwierdzający dochody. Sprawdźmy, jak otrzymać pożyczkę na PIT. Deklaracja PIT a pożyczka Wnioskując o kredyt w […]

24.05.2024Pokaż więcej
Pożyczka od pracodawcy

Pożyczka dla pracownika to forma wsparcia finansowego. Jest udzielana przez pracodawcę na rzecz osób zatrudnionych w niektórych firmach i zakładach pracy. Charakteryzuje się preferencyjnymi warunkami, dużo korzystniejszymi niż te proponowane w banku lub innych instytucjach finansowych. Pożyczka od pracodawcy to mniej dokumentów i formularzy do wypełnienia, jest tańsza niż kredyty w banku, a do tego […]

21.05.2024Pokaż więcej
Pożyczka na oświadczenie

Pożyczka na oświadczenie jest formą zobowiązania finansowego, które można przeznaczyć na dowolny cel. Uzyskanie tego rodzaju finansowania jest dużo prostsze niż otrzymanie kredytu i wymaga mniejszej liczby formalności. Przede wszystkim klient nie musi składać w instytucji finansowej zaświadczenia od pracodawcy o dochodach i zatrudnieniu. Procedura uzyskania pożyczki na oświadczenie skraca formalności i dzięki temu przyspiesza […]

17.05.2024Pokaż więcej
możliwości żyranta
Co może zrobić żyrant, gdy pożyczkobiorca nie spłaca długu?

Żyrant, poręczyciel to osoba pomagająca przy wzięciu kredytu lub pożyczki. Podpisując umowę, zobowiązuje się, że w przypadku problemów finansowych kredytobiorcy i braku spłaty rat kredytu przejmie część lub całość zobowiązania. Dzięki temu bank lub inna instytucja finansowa mogą udzielić finansowania osobie, która nie ma wystarczającej zdolności kredytowej lub nie ma środków na wkład własny. Jeśli […]

13.05.2024Pokaż więcej
Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt?

Kredyt w banku jest udzielany na podstawie określonych przepisów i wymagań. Aby go otrzymać, kredytobiorca nie tylko musi złożyć wniosek i odpowiednie dokumenty, ale także spełnić wymogi kredytodawcy. Przede wszystkim musi mieć stały dochód (najlepiej udokumentowany) i posiadać zdolność kredytową. Przyda się także dobra historia kredytowa. Sprawdźmy, jaki dochód musi otrzymywać kredytobiorca, aby uzyskać kredyt.  […]

11.05.2024Pokaż więcej
żyrant
Kim jest żyrant?

Żyrant to osoba, która udziela pożyczkobiorcy poręczenia spłaty zobowiązania. Jej głównym celem jest potwierdzenie możliwości zwrócenia cudzego zadłużenia, wziętego w formie pożyczki lub kredytu. Jeśli kredytobiorca, który zaciągnął zobowiązanie, nie może go spłacić, wtedy obowiązek spłaty przechodzi na żyranta (poręczyciela). W takim przypadku żyrant ma prawo egzekwować należność od dłużnika. Słowo „żyrant” pochodzi z włoskiego […]

09.05.2024Pokaż więcej