gdzie wyrobić dowód osobisty
20.01.2024

Gdzie wyrobić dowód osobisty?

W dobie cyfryzacji i uproszczenia procedur administracyjnych proces wyrobienia dowodu osobistego stał się znacznie bardziej przystępny. W tym artykule sprawdzimy, gdzie i jak można wyrobić dowód osobisty, uwzględniając najnowsze zmiany i udogodnienia.

Dowód osobisty to nie tylko dokument tożsamości, ale także klucz do wielu usług, takich jak pożyczka na dowód, pożyczka bez zaświadczeń czy pożyczka bez BIK. W związku z tym warto wiedzieć, gdzie i jak można go wyrobić, aby w pełni korzystać z oferowanych możliwości.

Jak i gdzie złożyć wniosek o dowód osobisty?

W procesie wyrobienia dowodu osobistego pierwszym i kluczowym krokiem jest złożenie wniosku. Istnieją dwa główne sposoby złożenia wniosku: osobiście w urzędzie gminy lub elektronicznie przez Internet.

Wniosek o dowód osobisty można złożyć w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od miejsca zameldowania. To wygodna opcja dla osób, które preferują bezpośredni kontakt z urzędnikami lub nie mają możliwości dostępu do internetu. Warto pamiętać, że w przypadku niemożności osobistego stawiennictwa w urzędzie, np. z powodu choroby czy niepełnosprawności, można złożyć wniosek w miejscu przebywania po uprzednim skontaktowaniu się z najbliższym urzędem gminy​​.

Aby złożyć wniosek o dowód osobisty online, wymagany jest profil zaufany (eGO) lub e-dowód. Proces ten rozpoczyna się od kliknięcia przycisku „Złóż wniosek” na odpowiedniej stronie internetowej. Następnie należy wybrać sposób logowania, powód ubiegania się o dowód, urząd, w którym odbierzesz gotowy dokument oraz zdecydować, czy chcesz mieć podpis osobisty. Ważnym elementem jest dołączenie zdjęcia oraz uzupełnienie brakujących danych kontaktowych. Po wypełnieniu formularza wniosek podpisuje się elektronicznie za pomocą podpisu zaufanego, e-dowodu lub certyfikatu kwalifikowanego. Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymuje się na skrzynkę ePUAP i podany we wniosku adres e-mail​​.

W obu przypadkach wnioskować o dowód osobisty mogą osoby, które ukończyły 18 lat i nie posiadają jeszcze dowodu, a także te, które wymieniają dowód (np. z powodu zmiany danych osobowych). Wniosek należy złożyć jak najszybciej, zwłaszcza gdy obecny dowód traci ważność, uległ zniszczeniu, zaginął lub go skradziono go.

Procedura złożenia wniosku, zarówno w urzędzie, jak i online, jest uproszczona oraz dostosowana do potrzeb obywateli, umożliwiając szybkie i wygodne uzyskanie nowego dokumentu tożsamości.

Czas oczekiwania i odbiór dowodu

Po złożeniu wniosku o nowy dowód osobisty, czas oczekiwania na dokument wynosi zazwyczaj maksymalnie 30 dni. Warto jednak pamiętać, że w szczególnych przypadkach termin ten może ulec wydłużeniu, o czym poinformuje wnioskodawcę urzędnik​​.

Podczas oczekiwania na dowód wnioskodawcy mają możliwość śledzenia statusu wniosku online, co jest dodatkowym ułatwieniem. Wystarczy, że podadzą numer wniosku na odpowiedniej stronie internetowej​​.

Zobacz także: Zgubiony dowód osobisty

Co do odbioru dowodu, istnieje kilka opcji. Podstawowa z nich to osobisty odbiór dokumentu w urzędzie, który przyjął wniosek. W przypadku posiadania dotychczasowego dowodu osobistego należy zabrać go ze sobą do urzędu. Jeśli wnioskodawca po złożeniu wniosku wyjechał za granicę, może odebrać dowód po powrocie do kraju. Gdy nie można odebrać dowodu osobistego w ciągu sześciu miesięcy od daty wydania, zaleca się skontaktowanie z urzędem w celu ustalenia dogodnego terminu odbioru​​.

Istnieją także alternatywne sposoby odbioru dowodu:

  1. Pełnomocnictwo – w sytuacji, gdy wnioskodawca nie może osobiście odebrać dowodu, na przykład z powodu choroby czy niepełnosprawności, istnieje możliwość upoważnienia innej osoby do odbioru dokumentu. Wymaga to jednak powiadomienia o tym urzędu, który przyjął wniosek.
  2. Dostawa do domu – w przypadku osób, które nadal z powodu choroby, niepełnosprawności lub innej przeszkody nie mogą osobiście odebrać dowodu i przebywają na terenie tej samej gminy, co w dniu złożenia wniosku, istnieje możliwość dostarczenia dokumentu przez urzędnika do miejsca pobytu. W takim przypadku wnioskodawca musi aktywować certyfikaty zamieszczone w dowodzie. Jeśli nie chce aktywować certyfikatów, może odebrać dowód za pośrednictwem pełnomocnika​​.

Wybór metody odbioru dowodu zależy od indywidualnych okoliczności wnioskodawcy i jego preferencji. Ważne jest, aby dokładnie śledzić status wniosku i dostosować sposób odbioru do własnych możliwości.

Jakie dokumenty są potrzebne do wyrobienia dowodu?

W procesie wyrobienia dowodu osobistego konieczne jest dostarczenie szeregu dokumentów. Oto szczegółowy przegląd tych dokumentów:

  1. Wniosek o wydanie dowodu osobistego – to pierwszy i najważniejszy dokument. Można go pobrać i wypełnić online lub otrzymać w urzędzie gminy. W urzędzie istnieje także możliwość poproszenia urzędnika o wydrukowanie wypełnionego wniosku z systemu.
  2. Zdjęcie do dowodu – zdjęcie musi być kolorowe i wykonane na papierze fotograficznym. Jeśli na zdjęciu wnioskodawca jest w ciemnych okularach lub w nakryciu głowy, wymagane jest dołączenie odpowiedniego zaświadczenia. Zdjęcie musi spełniać ściśle określone wymogi, a w przypadku niespełnienia tych wymagań, urzędnik może odmówić wydania dowodu.
  3. Dotychczasowy dowód osobisty lub ważny paszport – jeśli wnioskodawca posiada dotychczasowy dowód osobisty lub ważny paszport, powinien je przedstawić w procesie składania wniosku.
  4. Dokument podróży lub inny dokument potwierdzający tożsamość – w przypadku osób, które otrzymały polskie obywatelstwo i nie posiadają dotychczasowego dowodu osobistego lub ważnego polskiego paszportu, wymagane jest przedstawienie dokumentu podróży (na przykład paszportu) lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość.

Sprawdź: Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Jeśli wnioskodawca chce mieć w swoim e-dowodzie podpis osobisty, powinien zaznaczyć to we wniosku. Podpis osobisty jest zaawansowanym podpisem elektronicznym umieszczanym w e-dowodzie, który w kontaktach z urzędem jest traktowany na równi z podpisem własnoręcznym​​.

Proces wyrobienia dowodu osobistego wymaga dostarczenia wniosku, aktualnego zdjęcia, dotychczasowego dowodu osobistego lub ważnego paszportu oraz, w przypadku obywateli polskich mieszkających za granicą, dokumentu podróży lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość. Warto również pamiętać o opcji dodania podpisu osobistego w przypadku e-dowodu.

Posiadanie aktualnego dowodu osobistego jest niezbędne, aby móc korzystać z wielu usług finansowych, takich jak pożyczki online. Dzięki uproszczeniu procedur proces wyrobienia dowodu stał się szybki i wygodny. Pamiętajmy, że dowód to nie tylko dokument, ale także klucz do wielu możliwości, które oferuje współczesny świat.

Podobne artykuły

Pożyczka PLUS, a blokada numeru PESEL – jakie zmiany nastąpiły?

Na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. celem ograniczania skutków kradzieży tożsamości 17 listopada 2023 roku rozpoczęto wdrożenia rozwiązania mającego poprawić bezpieczeństwo danych obywateli w postaci zastrzegania numerów PESEL.  Podstawę prawną wprowadzenia tych rozwiązań stanowią: Zakres zmian związanych z zastrzeżonym numerem PESEL Od 1 czerwca 2024 roku numer PESEL musi być weryfikowany podczas […]

12.06.2024Pokaż więcej
pozyczka na pit
Pożyczka na PIT

Deklaracja podatkowa PIT to sposób na podsumowanie rocznego przychodu podatnika i rozliczenie się z podatku. Dokument taki każdego roku muszą składać osoby zatrudnione na umowę o pracę, a także prowadzący działalność gospodarczą. Niektóre banki akceptują deklaracje PIT jako dokument potwierdzający dochody. Sprawdźmy, jak otrzymać pożyczkę na PIT. Deklaracja PIT a pożyczka Wnioskując o kredyt w […]

24.05.2024Pokaż więcej
Pożyczka od pracodawcy

Pożyczka dla pracownika to forma wsparcia finansowego. Jest udzielana przez pracodawcę na rzecz osób zatrudnionych w niektórych firmach i zakładach pracy. Charakteryzuje się preferencyjnymi warunkami, dużo korzystniejszymi niż te proponowane w banku lub innych instytucjach finansowych. Pożyczka od pracodawcy to mniej dokumentów i formularzy do wypełnienia, jest tańsza niż kredyty w banku, a do tego […]

21.05.2024Pokaż więcej
Pożyczka na oświadczenie

Pożyczka na oświadczenie jest formą zobowiązania finansowego, które można przeznaczyć na dowolny cel. Uzyskanie tego rodzaju finansowania jest dużo prostsze niż otrzymanie kredytu i wymaga mniejszej liczby formalności. Przede wszystkim klient nie musi składać w instytucji finansowej zaświadczenia od pracodawcy o dochodach i zatrudnieniu. Procedura uzyskania pożyczki na oświadczenie skraca formalności i dzięki temu przyspiesza […]

17.05.2024Pokaż więcej
możliwości żyranta
Co może zrobić żyrant, gdy pożyczkobiorca nie spłaca długu?

Żyrant, poręczyciel to osoba pomagająca przy wzięciu kredytu lub pożyczki. Podpisując umowę, zobowiązuje się, że w przypadku problemów finansowych kredytobiorcy i braku spłaty rat kredytu przejmie część lub całość zobowiązania. Dzięki temu bank lub inna instytucja finansowa mogą udzielić finansowania osobie, która nie ma wystarczającej zdolności kredytowej lub nie ma środków na wkład własny. Jeśli […]

13.05.2024Pokaż więcej
Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt?

Kredyt w banku jest udzielany na podstawie określonych przepisów i wymagań. Aby go otrzymać, kredytobiorca nie tylko musi złożyć wniosek i odpowiednie dokumenty, ale także spełnić wymogi kredytodawcy. Przede wszystkim musi mieć stały dochód (najlepiej udokumentowany) i posiadać zdolność kredytową. Przyda się także dobra historia kredytowa. Sprawdźmy, jaki dochód musi otrzymywać kredytobiorca, aby uzyskać kredyt.  […]

11.05.2024Pokaż więcej
żyrant
Kim jest żyrant?

Żyrant to osoba, która udziela pożyczkobiorcy poręczenia spłaty zobowiązania. Jej głównym celem jest potwierdzenie możliwości zwrócenia cudzego zadłużenia, wziętego w formie pożyczki lub kredytu. Jeśli kredytobiorca, który zaciągnął zobowiązanie, nie może go spłacić, wtedy obowiązek spłaty przechodzi na żyranta (poręczyciela). W takim przypadku żyrant ma prawo egzekwować należność od dłużnika. Słowo „żyrant” pochodzi z włoskiego […]

09.05.2024Pokaż więcej