gdzie wyrobić dowód osobisty
20.01.2024

Gdzie wyrobić dowód osobisty?

W dobie cyfryzacji i uproszczenia procedur administracyjnych proces wyrobienia dowodu osobistego stał się znacznie bardziej przystępny. W tym artykule sprawdzimy, gdzie i jak można wyrobić dowód osobisty, uwzględniając najnowsze zmiany i udogodnienia.

Dowód osobisty to nie tylko dokument tożsamości, ale także klucz do wielu usług, takich jak pożyczka na dowód, pożyczka bez zaświadczeń czy pożyczka bez BIK. W związku z tym warto wiedzieć, gdzie i jak można go wyrobić, aby w pełni korzystać z oferowanych możliwości.

Jak i gdzie złożyć wniosek o dowód osobisty?

W procesie wyrobienia dowodu osobistego pierwszym i kluczowym krokiem jest złożenie wniosku. Istnieją dwa główne sposoby złożenia wniosku: osobiście w urzędzie gminy lub elektronicznie przez Internet.

Wniosek o dowód osobisty można złożyć w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od miejsca zameldowania. To wygodna opcja dla osób, które preferują bezpośredni kontakt z urzędnikami lub nie mają możliwości dostępu do internetu. Warto pamiętać, że w przypadku niemożności osobistego stawiennictwa w urzędzie, np. z powodu choroby czy niepełnosprawności, można złożyć wniosek w miejscu przebywania po uprzednim skontaktowaniu się z najbliższym urzędem gminy​​.

Aby złożyć wniosek o dowód osobisty online, wymagany jest profil zaufany (eGO) lub e-dowód. Proces ten rozpoczyna się od kliknięcia przycisku „Złóż wniosek” na odpowiedniej stronie internetowej. Następnie należy wybrać sposób logowania, powód ubiegania się o dowód, urząd, w którym odbierzesz gotowy dokument oraz zdecydować, czy chcesz mieć podpis osobisty. Ważnym elementem jest dołączenie zdjęcia oraz uzupełnienie brakujących danych kontaktowych. Po wypełnieniu formularza wniosek podpisuje się elektronicznie za pomocą podpisu zaufanego, e-dowodu lub certyfikatu kwalifikowanego. Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymuje się na skrzynkę ePUAP i podany we wniosku adres e-mail​​.

W obu przypadkach wnioskować o dowód osobisty mogą osoby, które ukończyły 18 lat i nie posiadają jeszcze dowodu, a także te, które wymieniają dowód (np. z powodu zmiany danych osobowych). Wniosek należy złożyć jak najszybciej, zwłaszcza gdy obecny dowód traci ważność, uległ zniszczeniu, zaginął lub go skradziono go.

Procedura złożenia wniosku, zarówno w urzędzie, jak i online, jest uproszczona oraz dostosowana do potrzeb obywateli, umożliwiając szybkie i wygodne uzyskanie nowego dokumentu tożsamości.

Czas oczekiwania i odbiór dowodu

Po złożeniu wniosku o nowy dowód osobisty, czas oczekiwania na dokument wynosi zazwyczaj maksymalnie 30 dni. Warto jednak pamiętać, że w szczególnych przypadkach termin ten może ulec wydłużeniu, o czym poinformuje wnioskodawcę urzędnik​​.

Podczas oczekiwania na dowód wnioskodawcy mają możliwość śledzenia statusu wniosku online, co jest dodatkowym ułatwieniem. Wystarczy, że podadzą numer wniosku na odpowiedniej stronie internetowej​​.

Zobacz także: Zgubiony dowód osobisty

Co do odbioru dowodu, istnieje kilka opcji. Podstawowa z nich to osobisty odbiór dokumentu w urzędzie, który przyjął wniosek. W przypadku posiadania dotychczasowego dowodu osobistego należy zabrać go ze sobą do urzędu. Jeśli wnioskodawca po złożeniu wniosku wyjechał za granicę, może odebrać dowód po powrocie do kraju. Gdy nie można odebrać dowodu osobistego w ciągu sześciu miesięcy od daty wydania, zaleca się skontaktowanie z urzędem w celu ustalenia dogodnego terminu odbioru​​.

Istnieją także alternatywne sposoby odbioru dowodu:

 1. Pełnomocnictwo – w sytuacji, gdy wnioskodawca nie może osobiście odebrać dowodu, na przykład z powodu choroby czy niepełnosprawności, istnieje możliwość upoważnienia innej osoby do odbioru dokumentu. Wymaga to jednak powiadomienia o tym urzędu, który przyjął wniosek.
 2. Dostawa do domu – w przypadku osób, które nadal z powodu choroby, niepełnosprawności lub innej przeszkody nie mogą osobiście odebrać dowodu i przebywają na terenie tej samej gminy, co w dniu złożenia wniosku, istnieje możliwość dostarczenia dokumentu przez urzędnika do miejsca pobytu. W takim przypadku wnioskodawca musi aktywować certyfikaty zamieszczone w dowodzie. Jeśli nie chce aktywować certyfikatów, może odebrać dowód za pośrednictwem pełnomocnika​​.

Wybór metody odbioru dowodu zależy od indywidualnych okoliczności wnioskodawcy i jego preferencji. Ważne jest, aby dokładnie śledzić status wniosku i dostosować sposób odbioru do własnych możliwości.

Jakie dokumenty są potrzebne do wyrobienia dowodu?

W procesie wyrobienia dowodu osobistego konieczne jest dostarczenie szeregu dokumentów. Oto szczegółowy przegląd tych dokumentów:

 1. Wniosek o wydanie dowodu osobistego – to pierwszy i najważniejszy dokument. Można go pobrać i wypełnić online lub otrzymać w urzędzie gminy. W urzędzie istnieje także możliwość poproszenia urzędnika o wydrukowanie wypełnionego wniosku z systemu.
 2. Zdjęcie do dowodu – zdjęcie musi być kolorowe i wykonane na papierze fotograficznym. Jeśli na zdjęciu wnioskodawca jest w ciemnych okularach lub w nakryciu głowy, wymagane jest dołączenie odpowiedniego zaświadczenia. Zdjęcie musi spełniać ściśle określone wymogi, a w przypadku niespełnienia tych wymagań, urzędnik może odmówić wydania dowodu.
 3. Dotychczasowy dowód osobisty lub ważny paszport – jeśli wnioskodawca posiada dotychczasowy dowód osobisty lub ważny paszport, powinien je przedstawić w procesie składania wniosku.
 4. Dokument podróży lub inny dokument potwierdzający tożsamość – w przypadku osób, które otrzymały polskie obywatelstwo i nie posiadają dotychczasowego dowodu osobistego lub ważnego polskiego paszportu, wymagane jest przedstawienie dokumentu podróży (na przykład paszportu) lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość.

Sprawdź: Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Jeśli wnioskodawca chce mieć w swoim e-dowodzie podpis osobisty, powinien zaznaczyć to we wniosku. Podpis osobisty jest zaawansowanym podpisem elektronicznym umieszczanym w e-dowodzie, który w kontaktach z urzędem jest traktowany na równi z podpisem własnoręcznym​​.

Proces wyrobienia dowodu osobistego wymaga dostarczenia wniosku, aktualnego zdjęcia, dotychczasowego dowodu osobistego lub ważnego paszportu oraz, w przypadku obywateli polskich mieszkających za granicą, dokumentu podróży lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość. Warto również pamiętać o opcji dodania podpisu osobistego w przypadku e-dowodu.

Posiadanie aktualnego dowodu osobistego jest niezbędne, aby móc korzystać z wielu usług finansowych, takich jak pożyczki online. Dzięki uproszczeniu procedur proces wyrobienia dowodu stał się szybki i wygodny. Pamiętajmy, że dowód to nie tylko dokument, ale także klucz do wielu możliwości, które oferuje współczesny świat.

Podobne artykuły

promesa zatrudnienia
Promesa zatrudnienia – co to jest?

Promesa zatrudnienia, mimo iż nie jest powszechnie znana, odgrywa ważną rolę w świecie zawodowym. Warto zrozumieć jej istotę, aby wykorzystać potencjał, jaki niesie, zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Artykuł wyjaśni, czym jest promesa zatrudnienia, jakie informacje powinna zawierać, kiedy jest istotna oraz co grozi za jej zerwanie. Pozwoli to lepiej zrozumieć jej znaczenie w […]

07.02.2024Pokaż więcej
zaświadczenie a oświadczenie
Zaświadczenie a oświadczenie – różnice

Klient wnioskujący o kredyt w banku często musi wraz z wnioskiem przedstawić zaświadczenie o zarobkach wystawione przez pracodawcę. Dokument ten jest potwierdzeniem zdolności kredytowej i wypłacalności potencjalnego kredytobiorcy. Niektóre instytucje finansowe i pożyczkowe przyjmują, zamiast zaświadczenia, podpisane oświadczenie. Sprawdźmy, czym różni się zaświadczenie o dochodach od oświadczenia.  W kontekście finansowym rozróżnienie między zaświadczeniem a oświadczeniem […]

05.02.2024Pokaż więcej
limity potrącenia z wynagrodzenia
Potrącenia z wynagrodzenia – limity

Wynagrodzenie za pracę dla każdego pracownika  jest gwarantowane prawem. Dodatkowo podlega ono ochronie, z tego powodu pracodawca nie może bez zgody pracownika dokonywać żadnych potrąceń z zarobków. Jednym wyjątkiem w tym przypadku są potrącenia przewidziane w przepisach, np.  świadczenia alimentacyjne.  W niniejszym artykule omówione zostaną kluczowe aspekty dotyczące potrąceń z wynagrodzenia pracowników, zgodnie z obowiązującymi […]

02.02.2024Pokaż więcej
pożyczka bez dowodu osobistego
Pożyczka bez dowodu osobistego

Czy istnieje możliwość uzyskania pożyczki bez przedstawienia dowodu osobistego? W obliczu rosnącego zapotrzebowania na szybkie i łatwe rozwiązania finansowe, wiele osób zastanawia się, czy mogą uniknąć formalności związanych z prezentacją tego podstawowego dokumentu. Artykuł rzuca światło na realia związane z procesem uzyskiwania pożyczek w Polsce, zwracając uwagę na dostępne alternatywy. Dowód osobisty stanowi kluczowy element […]

24.01.2024Pokaż więcej
ile kosztuje wyrobienie paszportu
Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

W dzisiejszym świecie paszport jest nie tylko dokumentem umożliwiającym podróżowanie poza granice kraju, ale także ważnym świadectwem tożsamości. W Polsce proces wyrobienia paszportu jest jasno określony i dostępny dla każdego obywatela, ale ile to kosztuje? Kwestia kosztów wyrobienia paszportu pojawia się, gdy planujemy zagraniczne podróże poza Unię Europejską lub gdy nasz aktualny dokument straci ważność. […]

22.01.2024Pokaż więcej
zgubiony dowód osobisty
Zgubiony dowód osobisty

Zgubienie dowodu osobistego może być źródłem wielu problemów, zarówno osobistych, jak i finansowych. W tym artykule wyjaśnimy, co robić w przypadku zgubienia tego ważnego dokumentu, zwracając uwagę na jego znaczenie w codziennym życiu, a przede wszystkim w kontekście produktów finansowych i związanych z tym zagrożeń.  Zgubienie dowodu osobistego to sytuacja, która może spotkać każdego. Istotne […]

18.01.2024Pokaż więcej
Co to jest Krajowy Rejestr Długów?

Współczesny rynek finansowy oferuje różnorodne opcje finansowania, ale jednocześnie wiąże się z ryzykiem powstawania zadłużeń. W tym kontekście Krajowy Rejestr Długów stanowi kluczowe narzędzie zarówno dla pożyczkodawców, konsumentów, jak i osób prowadzących działalność gospodarczą.  Artykuł ten ma na celu przybliżenie czytelnikom idei i funkcjonowania Krajowego Rejestru Długów. Znajomość tego systemu jest niezbędna zarówno dla osób […]

28.12.2023Pokaż więcej
 • Pierwsza pożyczka
 • Kolejna pożyczka
Kwota pożyczki
Kwota pierwszej pożyczki to maksymalnie 5000 zł. Wyższa kwota dostępna przy kolejnej pożyczce.
100015000
Okres spłaty
dni
 • Zaloguj się do Profilu Klienta i sprawdź ofertę!
  Weź do 3000 zł za 0 zł, nawet do 5000 zł
  z RABATEM 50%
 • Koszt pożyczki0 zł0 zł
 • RRSO0%0%
 • Kwota do zwrotu
  01.01.2021
  0 zł0 zł
Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

Polecane artykuły