Kredyt konsolidacyjny – jak działa
Bardzo duża część Polaków posiada kredyt, lub pożyczkę, często więcej niż jedną. Banki i instytucje finansowe oferują rozwiązanie dla posiadaczy wielu zadłużeń. Jest nim kredyt konsolidacyjny.
Czym jest kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny to nic innego jak połączenie wielu kredytów w jeden. Dzięki temu zamiast spłacać wiele rat, płacisz tylko jedną. Decydując się na to, instytucje finansowe oferują niższą ratę, niż płacisz dotychczas, jednolitą stopę procentową oraz okresem spłaty. Skonsolidować możesz praktycznie każdy typ kredytu od hipotecznych po samochodowe.
Zalety kredytu konsolidacyjnego
Kredyt konsolidacyjny z pewnością może pomóc w wyjściu z poważnego zadłużenia. Do jego głównych zalet można zaliczyć przede wszystkim niższą ratę, co bez wątpienia pomoże odbudować twój budżet domowy. Dzięki temu miesięcznie możesz zaoszczędzić nawet 200-300 złotych. Kolejnym atutem jest niższe oprocentowanie. Jest to kolejny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Ostatnią rzecz, którą możesz zyskać jest czas. Decydując się na niego, możesz wydłużyć okres spłaty wszystkich swoich zadłużeń.
Wady kredytu konsolidacyjnego
Niższa rata, oprocentowanie, dłuższy okres spłaty – brzmi świetnie? Czy posiada on zatem wady? Zarówno do zalet jak i wad można zaliczyć wydłużony okres spłaty. Powoduje on zwiększenie liczby odsetek, którą będziesz musiał zapłacić bankowi. Owszem, może oferować ci niższą ratę kredytu, jednak w przełożeniu na okres spłaty i tak zarobi na tobie więcej. Należy również pamiętać o kosztach dodatkowych, takich jak prowizję, które generują dodatkowe wydatki.
Bez wątpienia może on uchronić cię przed ogromnym zadłużeniem. Jednak z perspektywy długości jego trwania może generować większe koszty. Przeanalizuj swoją sytuację finansową i wybierz rozwiązanie, które będzie dla ciebie najbardziej na plus