clock-icon
  Godziny pracy Biura Obsługi Klienta: Pn. - Pt.: 8:00 - 20:00 Sob.: 8:00 - 18:00 Ndz.: 9:00-17:00

Karta debetowa a kredytowa – jakie są różnice?

Z tego, że mamy możliwość korzystania z kilku różnych rodzajów kart płatniczych zdecydowana większość z nas zdaje sobie sprawę. Ale jakie właściwie karty są nam potrzebne? Czym się charakteryzują? Kiedy sięgnąć po kartę kredytową, a kiedy lepiej się sprawdzi karta debetowa? Podpowiadamy!

Chociaż wspomniane wyżej karty pozornie pełnią taką samą funkcję – zastępują nam gotówkę w portfelu, to w rzeczywistości występują między nimi znaczące różnice. Zdecydowana większość z nas korzysta z kart debetowych. Taką kartę najczęściej dostajemy równocześnie z otwarciem rachunku bankowego. Z kolei o kartę kredytową musimy zawnioskować. I warto sobie zdawać sprawę z tego, że karta kredytowa nie zawsze jest nam niezbędna, chociaż często bywa przydatna. Ale czym właściwie różni się karta debetowa od kredytowej, skoro obie służą do płatności?

Czym jest karta debetowa?

karta visa Kartę debetową możemy określić jako podstawową, którą zdecydowana większość z nas ma w swoim portfelu. Otrzymujemy ją od razu po otworzeniu nowego konta w banku i nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami, czy formalnościami. Karta debetowa jest bezpośrednio przypisana do naszego konta osobistego, a środki na niej dostępne są tożsame ze środkami, które zgromadziliśmy na naszym rachunku bankowym. Korzystając z tej karty możemy dokonywać płatności bezgotówkowych, jak też wypłacać pieniądze ze swojego konta.

Karty debetowe możemy podzielić na kilka różnych rodzajów pod względem organizacji płatniczej. Najczęściej spotykamy kart Visa. To bez wątpienia najpopularniejsza organizacja kartowa w naszym kraju. Największą konkurencję dla tej organizacji stanowi Mastrcard. Ale czy w obecnych czasach rzeczywiście ma znaczenie to, czy zdecydujemy się na Visę, czy może na Mastercard?

Karta debetowa Visa, czy Mastercard – co wybrać?

Jeszcze kilkanaście lat temu można było wskazać dwie wyraźne różnice pomiędzy Visą, a Mastercard. Dotyczyły one przede wszystkim tego, jakiego pochodzenia były dane produkty. Mastercard była również często postrzegana jako ta bardziej nowoczesna opcja, aktualnie jednak już nie spotykamy się z takim poglądem. Jeżeli jednak jesteśmy typem podróżnika, to powinniśmy być świadomi tego, że nie w każdym kraju posłużymy się obydwoma rodzajami kart. Dlatego podejmując decyzję dotyczącą tego, na co się zdecydować warto się zastanowić, która będzie lepszym wyborem jeżeli chodzi o docelowe miejsce naszych podróży.

Czym jest karta kredytowa?

karta mastercardSkoro już wiemy, czym jest karta debetowa i do czego służy, to należy się zastanowić również nad kartą kredytową. Płacąc kartą kredytową, tak naprawdę korzystamy z pieniędzy banku, a nie ze zgromadzonych przez nas pieniędzy. To, jaka suma jest dla nas dostępna zależy tak naprawdę od naszej zdolności kredytowej. Mówiąc inaczej – korzystając z karty kredytowej tak naprawdę zaciągamy w banku kredyt odnawialny do wysokości limitu, który został ustalony przez bank.

Tego typu karty pozwalają nam płacić za zakupy w sytuacji, w którym na naszym rachunku bankowym nie mamy wystarczających środków. Zanim bank przyzna nam taką kartę dokładnie analizuje naszą zdolność kredytową. W ten sposób określa jaka kwota zadłużenia będzie dla nas możliwa do spłaty. Taką kartę spłacamy w momencie, kiedy bank udostępni nam informację o kwocie zadłużenia. To, z jakim oprocentowaniem wiąże się korzystanie z karty kredytowej zależy od banku, w którym zdecydujemy się na taką usługę.

Pierwsza pożyczka za darmo czy karta kredytowa?

Jeżeli znaleźliśmy się w nagłej sytuacji, która wymaga wygospodarowania dodatkowej gotówki, której w tym momencie nie mamy, to dobrym rozwiązaniem może się okazać zaciągnięcie pożyczki krótkoterminowej. Zwłaszcza, jeżeli to będzie nasza pierwsza pożyczka. Wówczas mamy możliwość pożyczyć całkowicie za darmo, nawet do 3000 złotych. Ponadto cały proces będzie zdecydowanie krótszy i mniej skomplikowany, a pieniądze na naszym koncie mogą się znaleźć naprawdę szybko – czas zależny jest między innymi od tego, w jakim banku mamy konto.

icon_loan
Wybierz kwotę:
Termin
WYBRANA POŻYCZKA:
Wnioskowana kwota:
Okres:
Koszt pożyczki:
Kwota do spłaty:
Data spłaty:
RRSO: