przelew z telefonu na konto - sposoby
08.04.2024

Jak przelać pieniądze z telefonu na konto bankowe?

Płatności gotówkowe coraz częściej są zastępowane przez płatności z użyciem karty lub płatności zbliżeniowej za pomocą telefonu. To jednak nie wszystko. Obecnie, zamiast tradycyjnego przelewu z konta na inny rachunek, coraz popularniejszy jest przekaz środków na telefon. To dużo prostsza i szybsza metoda, do której nie trzeba znać numeru konta odbiorcy. Taką możliwość daje właścicielom smartfonów aplikacja mobilna. Sprawdźmy, jak wykonać przelew z telefonu. 

Przelew z telefonu na konto – jak to działa?

Przelew na telefon to bardzo praktyczna i funkcjonalna usługa, która niezwykle ułatwia różne sprawy, zwłaszcza w przypadku gdy chcemy rozliczyć się inną osobą i nie znamy jej numeru konta. Dodatkowo wykonanie takiego przelewu jest prostsze i szybsze, gdyż nie trzeba wpisywać długiego, kilkunastocyfrowego numeru rachunku, co czasami może skończyć się pomyłką lub wpisaniem mniejszej niż wymagana liczby cyfr. Kolejną zaletą przelewu na telefon jest błyskawiczne dostarczenie gotówki na rachunek odbiorcy (tak samo szybko, jak przelew natychmiastowy).

Ekspresowa usługa przelewu z telefon na konto odbiorcy jest możliwa, jeśli jego rachunek znajduje się w bazie usługodawcy. Realizacja przelewu na numer telefonu, który nie figuruje w rejestrze, jest bardziej skomplikowana – wymaga podjęcia dodatkowych kroków przez odbiorcę płatności. 

Przelewy na telefon są obsługiwane przez KIR (Krajowa Izba Rozliczeniowa) w systemie Express Elixir, dzięki temu pieniądze trafiają na konto właściciela telefonu natychmiast po ich wysłaniu, niezależnie od dnia tygodnia czy godziny transakcji. Przelewy w systemie Elixir są obsługiwane 24 godziny na dobę, także w dni wolne i święta. Takiej opcji nie ma, gdy np. chce się wpłacić pieniądze na czyjeś konto w banku w tradycyjny sposób. 

Zobacz także:

Działanie przelewu na telefon jest bardzo proste. Jeśli odbiorca ma powiązany swój rachunek bankowy z telefonem, wtedy po zleceniu przelewu jego numer telefonu zostaje automatycznie zmieniony na numer konta. Cała transakcja odbywa się online za pośrednictwem systemu BLIK, który obsługuje takie płatności. Po weryfikacji numeru w bazie Polskiego Standardu Płatności operator zleca płatność w systemie Express Elixir, jednak już z numerem rachunku w formacie NRB (26 cyfr). Proces weryfikacji i przelania gotówki online trwa zaledwie kilka sekund. 

Jak wykonać przelew na telefon?

Przelew BLIK-iem na telefon to przelew typu P2P, czyli person to person, który stanowi ważną funkcję systemu BLIK. Dzięki niej można szybko, skutecznie i przede wszystkim bezpiecznie przesłać środki finansowe odbiorcy bez konieczności podawania jego numeru konta. Nie trzeba również podawać kodu BLIK. 

Aby wykonać przelew na telefon przez aplikacje BLIK, trzeba przejść następujące etapy:

 • Uruchom dostęp do aplikacji mobilnej BLIK w swoim banku.
 • Zarejestruj numer telefonu w usłudze BLIK i włącz ją – numer może być przypisany tylko do usługi w ramach jednego konta bankowego.
 • Zaloguj się do aplikacji mobilnej banku.
 • Wybierz opcję „BLIK” i „Przelew na telefon” lub w opcjach przelewów „Przelew na telefon”.
 • Wybierz numer telefonu odbiorcy z kontaktów lub wpisz go własnoręcznie.
 • Wpisz kwotę przelewu.
 • Zatwierdzić wykonanie przelewu.
 • Autoryzuj przelew wybraną metodą w swojej aplikacji mobilnej. 

Jeśli odbiorca nie ma zarejestrowanego numeru w bazie Polskiego Standardu Płatności, wtedy, po wykonaniu przez nadawcę przelewu na telefon, otrzyma SMS-a z informacją, że czeka na niego przelew BLIK. W wiadomości jest podany link, w który odbiorca musi wejść i tam podać swój numer rachunku bankowego. Po wykonaniu tej czynności przelew zostanie zrealizowany, Jeśli odbiorca nie zrobi tego w ciągu 7 dni, wtedy pieniądze wrócą na konto nadawcy przelewu. 

Zobacz także:

Inne aplikacje wykorzystywane do przelewu na telefon

Osoby posiadające konto w tym samym banku mogą bez problemu przesyłać między sobą pieniądze nawet bez używania aplikacji BLIK. Jeśli jednak odbiorca ma konto w innym banku,  trzeba koniecznie wykonać przelew na telefon za pośrednictwem aplikacji systemu BLIK.

Najpopularniejsze usługi do przesyłania pieniędzy online:

 • PayPal to jedna z najpopularniejszych usług do przesyłania środków finansowych online. Umożliwia przesyłanie pieniędzy z telefonu na konto bankowe w kilka sekund. Usługi tej można również używać do przesyłania pieniędzy do innych osób lub firm. 
 • Apple Pay – usługa firmy Apple, pozwalająca na bezpieczne i szybkie przekazywanie pieniędzy z telefonu na rachunek bankowy. To rozwiązanie może być także wykorzystywane do dokonywania bezgotówkowych transakcji w sklepach stacjonarnych i internetowych oraz do wysyłania i odbierania pieniędzy od innych osób. 
 • Google Pay – usługa zapewniana przez Google, która pozwala na szybkie i bezpieczne transferowanie środków finansowych z telefonu na konto. Może być także wykorzystywana do innych płatności bezgotówkowych przy opłacaniu transakcji w sklepach stacjonarnych i internetowych oraz przesyłania środków finansowych innym osobom. 
 • Venmo – aplikacja mobilna umożliwiająca szybkie i bezpieczne przesyłanie pieniędzy z telefonu na konto bankowe, a także przyjmowanie przelewów od innych osób. Aplikacja ta jest bardzo prosta w obsłudze, posiada funkcje bezpieczeństwa, które chronią dane finansowe klienta.
 • Zelle – aplikacja mobilna, która umożliwia łatwe i szybkie przekazywanie środków z telefonu na konto bankowe. Aplikacja jest prosta w obsłudze i posiada funkcje bezpieczeństwa. 

Aplikacje mobilne umożliwiają nie tylko sprawdzenie stanu konta czy wykonywanie płatności online, ale także wykonanie przelewu. Dzięki usłudze BLIK lub PayPal można szybko i bezpiecznie przelać pieniądze, nawet nie znając numeru konta, wystarczy do tego numer telefonu odbiorcy. 

Podobne artykuły

pożyczka na umowe zlecenie i dzieło
Pożyczka na umowę zlecenie i dzieło

W Polsce dużą grupę zawodową stanowią osoby pracujące na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Taka forma umowy cywilnoprawnej daje wiele korzyści, jednak nie jest dobrze widziana z perspektywy banku. Wnioski kredytowe osób pracujących na umowę zlecenie czy o dzieło są często odrzucane przez instytucję finansowe. Jednak pracownicy tacy mogą skorzystać z pożyczek online […]

03.05.2024Pokaż więcej
ile czasu ma pracodawca na wystawienie zaświadczenia o zarobkach
Ile czasu ma pracodawca na wystawienie zaświadczenia o zarobkach?

Zaświadczenie o zarobkach to dokument, który stanowi potwierdzenie źródła oraz wysokość dochodów. Dokument taki wystawia pracodawca. Pracownik może go potrzebować w celu przedstawienia w sądzie, banku lub w placówce opiekuńczo-wychowawczej. Najczęściej zaświadczenie o zarobkach jest wymagane przy wnioskowaniu o kredyt. Sprawdźmy, ile czasu ma pracodawca na wystawienie takiego dokumentu.  Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 […]

29.04.2024Pokaż więcej
zaświadczenie o zarobkach
Zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy

Zaświadczenie o zarobkach to dokument, który może odgrywać ważną rolę w wielu aspektach życia zawodowego i prywatnego każdego konsumenta. To oficjalny dokument wydawany na żądanie pracownika przez pracodawcę, który potwierdza wysokość jego zarobków. Dokument ten znajduje zastosowanie w różnych sytuacjach – od kredytów hipotecznych, przez umowy najmu, aż po różne rodzaje pożyczek. Zastosowanie zaświadczenia o […]

25.04.2024Pokaż więcej
jak sprawdzić czy jestem w BIK
Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to instytucja, która gromadzi i przechowuje dane na temat wszystkich produktów kredytowych oraz pożyczkowych, jakie zaciągnął kredytobiorca. Raport BIK umożliwia bezpłatne sprawdzenie informacji na temat własnej historii kredytowej. Z danych zebranych w BIK korzystają banki oraz niektóre instytucje pozabankowe udzielające pożyczek.  Zrozumienie roli i funkcji Biura Informacji Kredytowej jest kluczowe […]

21.04.2024Pokaż więcej
zastrzeżenie dowodu
BIK – zastrzeżenie dowodu

Dowód osobisty to dokument, który umożliwia potwierdzenie tożsamości oraz polskiego obywatelstwa każdego pełnoletniego Polaka. Jest on wydawany każdemu, kto ukończy 18 lat i ma pełne prawa obywatelskie. Dowód osobisty jest potrzebny przy załatwianiu wielu spraw urzędowych oraz przy wnioskowaniu o kredyt albo pożyczkę. Jak i kiedy zastrzec dowód w BIK, gdy utracimy ten dokument? Dowód […]

19.04.2024Pokaż więcej
czyszczenie bik
Czyszczenie BIK – wykreślenie z BIK po spłacie

Czy możliwe jest wykreślenie z BIK po spłacie zobowiązań finansowych? W dobie cyfryzacji i rosnącej popularności pożyczek online wiele osób zastanawia się, jak zarządzanie własnymi finansami wpływa na ich zdolność kredytową i historię w Biurze Informacji Kredytowej. W artykule skupimy się na procesie czyszczenia historii kredytowej w BIK, ważnym aspekcie dla osób poszukujących kredytu albo […]

16.04.2024Pokaż więcej
co to jest bik
Co to jest BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to instytucja zbierająca dane o terminowych spłatach zobowiązań przez konsumentów i przedsiębiorców, jak również o zadłużeniu oraz zaległościach wobec kredytodawców i pożyczkodawców. Dzięki takim informacjom banki oraz instytucje pożyczkowe mogą sprawdzić wiarygodność klientów chcących pożyczyć pieniądze.  Biuro Informacji Kredytowej zostało utworzone w 1997 roku z inicjatywy Związku Banków Polskich i […]

12.04.2024Pokaż więcej
 • Pierwsza pożyczka
 • Kolejna pożyczka
Kwota pożyczki
Kwota pierwszej pożyczki to maksymalnie 5000 zł. Wyższa kwota dostępna przy kolejnej pożyczce.
100015000
Okres spłaty
dni
 • Zaloguj się do Profilu Klienta i sprawdź ofertę!
  Weź do 3000 zł za 0 zł, nawet do 5000 zł
  z RABATEM 50%
 • Koszt pożyczki0 zł0 zł
 • RRSO0%0%
 • Kwota do zwrotu
  01.01.2021
  0 zł0 zł
Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

Polecane artykuły