czym się różni saldo od dostępnych środków
14.03.2024

Czym się różni saldo od dostępnych środków?

Coraz więcej dorosłych Polaków ma konto bankowe, dodatkowo większość z nich korzysta z aplikacji bankowych, aby mieć łatwiejszy dostęp do swoich pieniędzy. Dzięki bankowości internetowej można błyskawicznie sprawdzić na swoim rachunku osobistym historię dokonanych transakcji, dostępne środki oraz saldo konta. Stan konta można również sprawdzić w bankomacie lub w banku, jeśli nie mamy aplikacji bankowej. W tym artykule wyjaśniamy, czym różni saldo od dostępnych środków na rachunku. 

Saldo konta bankowego – co to jest?

Saldo konta bankowego uwzględnia wszystkie środki, przelewy natychmiastowe i blokady pieniędzy. Oznacza to, że wchodząc na rachunek osobisty i widząc kwotę, która stanowi saldo konta, właściciel konta może zostać wprowadzony w błąd. Saldo to sumaryczna liczba wszystkich transakcji i środków, także tych, których już nie posiadamy na rachunku, ponieważ zostały zablokowane na dokonane operacje, czyli wydane, ale nierozliczone. Z tego powodu często saldo konta może być wyższe niż kwota środków dostępnych na rachunku. 

Aby w pełni zrozumieć funkcjonowanie konta, trzeba rozróżniać następujące definicje:

 • Saldo księgowe – kwota na koncie, uwzględniająca transakcje oczekujące, które nie zostały jeszcze oficjalnie zaksięgowane. 
 • Kwota zablokowana – wartość wykonanych transakcji na koncie, które nie zostały jeszcze zaksięgowane.
 • Saldo dostępne – kwota wynikająca z odjęcia zablokowanych środków od salda księgowego. 

Saldo księgowe a środki dostępne

Niektóre transakcje dokonywane na naszym rachunku osobistym są księgowane w czasie  rzeczywistym. Jest tak przy przelewach zlecanych na inny rachunek, jednak znajdujący się w tym samy samym banku. Natomiast przy transakcjach lub przelewach do innych instytucji płatności mogą być księgowane z opóźnieniem. Często zdarza się tak przy płatnościach kartą za zakupy w sklepie. Z tego powodu saldo rachunku, które widzimy po zalogowaniu się do aplikacji bankowej, będzie różniło się od realnej kwoty, którą właściciel rachunku ma do dyspozycji. 

Księgowanie płatności czy przelewów może klientów wprowadzać w błąd, ponieważ na rachunku widoczna jest kwota wyższa niż realnie dostępne środki. Może to prowadzić do niewłaściwej oceny swoich możliwości finansowych. Niektóre banki, aby ułatwić klientom ocenę stanu środków na rachunku, pokazują w aplikacji oraz bankowości internetowej zarówno realne saldo konto, jak i środki, które zostały zablokowane i oczekują na zaksięgowanie. 

Niezależnie od sposobu przekazu salda konta i środków dostępnych na koncie, jednego można być pewnym: nigdy właścicielowi rachunku nie uda się wydać środków, których nie ma na koncie.  

Środki dostępne, czyli realna kwota do dyspozycji  

Saldo konta obejmuje środki wydane i zablokowane na różne płatności oraz pieniądze realnie dostępne do wydania w danej chwili. Środki tzw. dostępne realnie to kwota, którą wciąż można wydać, gdyż nie jest zablokowana przez bank. Przykładowo, gdy mamy na koncie 2 000 zł, jednak w południe zrobiliśmy przelew z telefonu, żeby opłacić czynsz za mieszkanie na kwotę 500 zł. W momencie zlecenia przelewu suma 500 zł została zablokowana, jednak jeszcze nie była zaksięgowana. W takim przypadku po zalogowaniu się do aplikacji saldo dalej będzie pokazywać kwotę 2 000 zł, jednak środki dostępne do wykorzystania to kwota 1 500 zł. 

Ujemne saldo konta – co oznacza?

W przypadku, gdy saldo księgowe jest wyższe niż środki dostępne na koncie, wtedy nie ma możliwości wydania większej sumy niż posiadana na rachunku. Inaczej jest w sytuacji, gdy właściciel konta posiada debet w koncie. 

Debet koncie może pojawić się, gdy:

 • Klient podpisał umowę z bankiem na limit debetowy, z którego może skorzystać w ramach rachunku.
 • Bank naliczy opłaty (np. za użytkowanie karty płatniczej), a na koncie nie ma odpowiedniej ilości środków. 

W sytuacji posiadania limitu w koncie i braku środków na rachunku klient może korzystać z pieniędzy udostępnionych przez bank w ramach debetu. Jednak po jego wykorzystaniu należy pamiętać, że po tym, jak zostanie dokonana wpłata na konto, w pierwszej kolejności zostanie spłacony debet z tych środków. 

Ujemne saldo konta może pojawić się u osób, które korzystają z debetu. Ma to miejsce, gdy właściciel konta wyda więcej, niż otrzyma np. w ramach wynagrodzenia za pracę. Ujemne saldo nie wystąpi u klienta, który nie korzysta z debetu, ponieważ może on wydać tylko tyle pieniędzy, ile ma na rachunku. Jeśli pojawią się większe potrzeby finansowe, pozostaje wtedy tylko pożyczka.

Zobacz także:

Saldo na rachunku pokazuje nie tylko środki dostępne, ale również te, które już zostały wykorzystane, np. na zakupy online lub na przelew w celu opłacenia rachunku. Natomiast środki dostępne to pieniądze, które są realne na rachunku, należą do właściciela konta i można nimi dowolnie dysponować. 

Podobne artykuły

pożyczka na umowe zlecenie i dzieło
Pożyczka na umowę zlecenie i dzieło

W Polsce dużą grupę zawodową stanowią osoby pracujące na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Taka forma umowy cywilnoprawnej daje wiele korzyści, jednak nie jest dobrze widziana z perspektywy banku. Wnioski kredytowe osób pracujących na umowę zlecenie czy o dzieło są często odrzucane przez instytucję finansowe. Jednak pracownicy tacy mogą skorzystać z pożyczek online […]

03.05.2024Pokaż więcej
ile czasu ma pracodawca na wystawienie zaświadczenia o zarobkach
Ile czasu ma pracodawca na wystawienie zaświadczenia o zarobkach?

Zaświadczenie o zarobkach to dokument, który stanowi potwierdzenie źródła oraz wysokość dochodów. Dokument taki wystawia pracodawca. Pracownik może go potrzebować w celu przedstawienia w sądzie, banku lub w placówce opiekuńczo-wychowawczej. Najczęściej zaświadczenie o zarobkach jest wymagane przy wnioskowaniu o kredyt. Sprawdźmy, ile czasu ma pracodawca na wystawienie takiego dokumentu.  Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 […]

29.04.2024Pokaż więcej
zaświadczenie o zarobkach
Zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy

Zaświadczenie o zarobkach to dokument, który może odgrywać ważną rolę w wielu aspektach życia zawodowego i prywatnego każdego konsumenta. To oficjalny dokument wydawany na żądanie pracownika przez pracodawcę, który potwierdza wysokość jego zarobków. Dokument ten znajduje zastosowanie w różnych sytuacjach – od kredytów hipotecznych, przez umowy najmu, aż po różne rodzaje pożyczek. Zastosowanie zaświadczenia o […]

25.04.2024Pokaż więcej
jak sprawdzić czy jestem w BIK
Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to instytucja, która gromadzi i przechowuje dane na temat wszystkich produktów kredytowych oraz pożyczkowych, jakie zaciągnął kredytobiorca. Raport BIK umożliwia bezpłatne sprawdzenie informacji na temat własnej historii kredytowej. Z danych zebranych w BIK korzystają banki oraz niektóre instytucje pozabankowe udzielające pożyczek.  Zrozumienie roli i funkcji Biura Informacji Kredytowej jest kluczowe […]

21.04.2024Pokaż więcej
zastrzeżenie dowodu
BIK – zastrzeżenie dowodu

Dowód osobisty to dokument, który umożliwia potwierdzenie tożsamości oraz polskiego obywatelstwa każdego pełnoletniego Polaka. Jest on wydawany każdemu, kto ukończy 18 lat i ma pełne prawa obywatelskie. Dowód osobisty jest potrzebny przy załatwianiu wielu spraw urzędowych oraz przy wnioskowaniu o kredyt albo pożyczkę. Jak i kiedy zastrzec dowód w BIK, gdy utracimy ten dokument? Dowód […]

19.04.2024Pokaż więcej
czyszczenie bik
Czyszczenie BIK – wykreślenie z BIK po spłacie

Czy możliwe jest wykreślenie z BIK po spłacie zobowiązań finansowych? W dobie cyfryzacji i rosnącej popularności pożyczek online wiele osób zastanawia się, jak zarządzanie własnymi finansami wpływa na ich zdolność kredytową i historię w Biurze Informacji Kredytowej. W artykule skupimy się na procesie czyszczenia historii kredytowej w BIK, ważnym aspekcie dla osób poszukujących kredytu albo […]

16.04.2024Pokaż więcej
co to jest bik
Co to jest BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to instytucja zbierająca dane o terminowych spłatach zobowiązań przez konsumentów i przedsiębiorców, jak również o zadłużeniu oraz zaległościach wobec kredytodawców i pożyczkodawców. Dzięki takim informacjom banki oraz instytucje pożyczkowe mogą sprawdzić wiarygodność klientów chcących pożyczyć pieniądze.  Biuro Informacji Kredytowej zostało utworzone w 1997 roku z inicjatywy Związku Banków Polskich i […]

12.04.2024Pokaż więcej
 • Pierwsza pożyczka
 • Kolejna pożyczka
Kwota pożyczki
Kwota pierwszej pożyczki to maksymalnie 5000 zł. Wyższa kwota dostępna przy kolejnej pożyczce.
100015000
Okres spłaty
dni
 • Zaloguj się do Profilu Klienta i sprawdź ofertę!
  Weź do 3000 zł za 0 zł, nawet do 5000 zł
  z RABATEM 50%
 • Koszt pożyczki0 zł0 zł
 • RRSO0%0%
 • Kwota do zwrotu
  01.01.2021
  0 zł0 zł
Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

Polecane artykuły