dodatkowe źródła dochodu
04.04.2024

Dodatkowe źródło dochodu – sposoby

Posiadanie dodatkowego źródła dochodu staje się coraz bardziej popularne, a niekiedy jest wręcz konieczne. Nie tylko zapewnia ono większą stabilność finansową, ale także może ułatwić zaciągnięcie kredytu. W artykule omówimy różne metody generowania dodatkowych przychodów.

W tym artykule skupimy się na przedstawieniu różnorodnych sposobów na zdobycie dodatkowych środków finansowych. Od pracy zdalnej, przez inwestycje, aż po zarabianie w internecie – każdy znajdzie coś dla siebie.

Dlaczego warto mieć dodatkowe źródło dochodu?

Posiadanie dodatkowego źródła dochodu może znacząco wpłynąć na zdolność kredytową, co jest kluczowe zwłaszcza przy zaciąganiu kredytów i pożyczek (także w przypadku produktów znanych jako pożyczki online oferowanych na rynku pozabankowym). Zdolność kredytowa, czyli możliwość uzyskania kredytu hipotecznego lub gotówkowego, jest ściśle powiązana z wysokością zarobków. W 2023 roku obserwowano kilka czynników, które wpłynęły na wzrost zdolności kredytowej w Polsce.

Po pierwsze wzrost pensji miał bezpośredni wpływ na zdolność kredytową. Zgodnie z danymi z listopada 2022, wynagrodzenia wzrosły w ciągu roku o niemal 14%, co pozwoliło bankom na oferowanie wyższych kwot kredytów osobom o wyższych dochodach. Prognozy sugerują, że pensje będą kontynuować wzrost także w kolejnych latach, co ma bezpośredni wpływ na poprawę zdolności kredytowej.

Dodatkowo obniżenie WIBOR-u, czyli wskaźnika oprocentowania kredytów mieszkaniowych, również miało pozytywny wpływ na zdolność kredytową. Na początku listopada 2022 roku wskaźnik ten znalazł się na wyjątkowo wysokim poziomie, lecz zaczął systematycznie się obniżać. Spadek tego wskaźnika sprawił, że kredyty stały się tańsze, co z kolei przekładało się na wzrost zdolności kredytowej.

Posiadanie dodatkowego źródła dochodu nie tylko zwiększa ogólną stabilność finansową, ale także ma bezpośredni wpływ na zdolność kredytową, co może być decydujące przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny lub gotówkowy. To, jak bardzo może wzrosnąć zdolność kredytowa, zależy od wielu czynników, w tym od wysokości dodatkowych dochodów oraz od sytuacji na rynku finansowym.

Dodatkowe źródło dochodu nie musi opierać się wcale na umowie o pracęprace. To może być dorywcze zajęcie wykonywane np. na umowę zlecenie albo na umowę o dzieło. Oczywiście w takim przypadku uzyskanie zaświadczenia o dodatkowych zarobkach może być kłopotliwe, ale wtedy rozwiązaniem są takie produkty jak pożyczka bez zaświadczeń lub pożyczka na dowód.  

Jak zarobić dodatkowe pieniądze?

W dzisiejszych czasach posiadanie dodatkowego źródła dochodu staje się nie tylko popularne, ale często też niezbędne do utrzymania komfortu życia. Istnieje wiele kreatywnych i praktycznych sposobów na zwiększenie przychodów, które mogą dopasować się do różnych umiejętności, zainteresowań oraz dostępności czasowej. Od elastycznych umów zlecenia, poprzez programy partnerskie, aż po inwestycje w nieruchomości czy tworzenie treści cyfrowych – możliwości zarabiania dodatkowych pieniędzy są szerokie i zróżnicowane. W kolejnych częściach artykułu przyjrzymy się bliżej konkretnym metodom, które mogą pomóc w zdobyciu dodatkowego dochodu, dając tym samym szansę na zwiększenie stabilności finansowej i realizację osobistych celów.

1. Programy partnerskie i afiliacyjne – zarabianie przez rekomendacje

Programy partnerskie i afiliacyjne stanowią innowacyjną metodę zarabiania w internecie, polegającą na promowaniu produktów i usług innych firm. W tym modelu biznesowym zarabiasz prowizję za każde polecenie, które przekształca się w sprzedaż lub inną pożądaną akcję, taką jak rejestracja czy wypełnienie formularza.

Istota programów partnerskich i afiliacyjnych opiera się na kooperacji między afiliantem (Tobą) a reklamodawcą. Jako afiliant, wykorzystujesz swoje kanały komunikacji – może to być blog, strona internetowa, media społecznościowe czy newsletter – do promowania linków afiliacyjnych. Gdy użytkownik klika Twój link i dokonuje zakupu lub innej wymaganej akcji na stronie reklamodawcy, otrzymujesz prowizję.

Model wynagrodzenia w programach partnerskich jest różnorodny. Najpopularniejsze opcje to:

 • CPC (Cost Per Click) – otrzymujesz płatność za każde kliknięcie linku afiliacyjnego, niezależnie od tego, czy prowadzi ono do sprzedaży.
 • CPA (Cost Per Action) – wynagrodzenie jest zależne od konkretnych działań, takich jak zakup, rejestracja czy wypełnienie formularza przez użytkownika.
 • Revenue Sharing – w tym modelu zarabiasz procent od wartości sprzedaży generowanej przez polecenia.

Kluczowym elementem sukcesu w programach afiliacyjnych jest wybór odpowiednich produktów i usług, które pasują do Twojej niszy i zainteresowań Twoich odbiorców. Ważne jest również tworzenie wartościowych i angażujących treści, które naturalnie zachęcają do klikania linków afiliacyjnych.

2. Tworzenie szablonów stron internetowych – pasywny dochód dla kreatywnych

Tworzenie i sprzedaż szablonów stron internetowych jest kolejną atrakcyjną metodą na generowanie dochodu pasywnego. Jako projektant możesz wykorzystać swoje umiejętności graficzne i techniczne do tworzenia uniwersalnych lub niszowych szablonów, które potem są sprzedawane wielu klientom.

Rynek szablonów stron internetowych jest obszerny i stale rośnie, a zapotrzebowanie na profesjonalnie zaprojektowane, gotowe do użycia szablony jest wysokie. Możesz sprzedawać swoje szablony bezpośrednio na własnej stronie internetowej lub korzystać z platform sprzedażowych, które łączą twórców z potencjalnymi klientami.

Kluczem do sukcesu w tej dziedzinie jest tworzenie szablonów, które są nie tylko estetycznie atrakcyjne, ale także funkcjonalne, łatwe w użytkowaniu, i dostosowane do aktualnych trendów w projektowaniu stron internetowych. Pamiętaj, że Twoi klienci będą szukać szablonów, które pomogą im przyciągnąć uwagę ich odbiorców i wyróżnić się na tle konkurencji.

Raz stworzony szablon może być sprzedawany wielokrotnie, co czyni tę metodę atrakcyjnym źródłem dochodu pasywnego. Warto także pamiętać o ciągłym aktualizowaniu oferowanych szablonów, aby były zgodne z najnowszymi standardami i trendami w projektowaniu stron internetowych.

3. Wynajem nieruchomości – inwestycja, która się opłaca

Wynajem nieruchomości jest coraz częściej uważany za atrakcyjne źródło pasywnego dochodu. Decydując się na zakup mieszkania z myślą o wynajmie, stajesz się właścicielem aktywa, które generuje regularny zysk. Kluczowe jest tutaj odpowiednie zarządzanie nieruchomością, aby zapewnić sobie stabilny dochód oraz minimalizować ryzyko finansowe.

Pierwszym krokiem jest zdobycie wiedzy na temat rynku nieruchomości. Lokalizacja nieruchomości jest kluczowa – warto wybrać miejsce, które przyciąga stabilnych najemców. Należy także rozważyć zdobycie kapitału, który może pochodzić z oszczędności, wysokich bieżących dochodów lub z kredytu hipotecznego.

Sprawdź także: Jak sprawdzić czy jestem w BIK?

Zarządzanie nieruchomościami na wynajem wymaga dobrej organizacji, umiejętności negocjacyjnych i wiedzy prawnej. Musisz znaleźć odpowiednich najemców, dbać o utrzymanie mieszkania i rozwiązywać pojawiające się problemy. Alternatywą jest zlecenie zarządzania wyspecjalizowanej firmie.

Strategie inwestowania w nieruchomości

 • Wynajem długoterminowy – najemcy płacą comiesięczne czynsze, co zapewnia regularny przepływ gotówki.
 • Wynajem krótkoterminowy (np. Airbnb) – opcja ta jest atrakcyjna w miejscach turystycznych, wymaga jednak aktywnego zarządzania nieruchomością.
 • Inwestycje w nieruchomości komercyjne – zakup budynków biurowych, handlowych lub przemysłowych i wynajmowanie ich firmom.

Należy uwzględnić różne koszty związane z wynajmem, takie jak podatek, ubezpieczenie nieruchomości oraz potencjalne koszty remontu i zarządzania.

4. Blogowanie – pasja, która może przynosić zyski

Blogowanie to popularny sposób na generowanie dochodu, który łączy pasję do pisania z potencjałem zarobkowym. Blogerzy zarabiają głównie poprzez reklamy i linki afiliacyjne umieszczone na ich stronach.

Blogerzy tworzą wartościowe treści, które przyciągają czytelników. W ramach współpracy z markami mogą umieszczać na swoich blogach linki afiliacyjne lub bannery reklamowe. Kiedy czytelnik kliknie taki link i dokona zakupu lub innej akcji, bloger otrzymuje prowizję.

Sukces w blogowaniu wymaga tworzenia angażujących treści, które są interesujące dla określonej grupy odbiorców. Ważne jest także zrozumienie, jakie produkty i usługi najlepiej rezonują z czytelnikami bloga, aby efektywnie wykorzystać potencjał programów afiliacyjnych.

Oprócz programów afiliacyjnych blogerzy mogą zarabiać przez współpracę z markami, tworzenie treści sponsorowanych, sprzedaż własnych produktów lub usług, a także poprzez wyświetlanie płatnych reklam na swojej stronie.

5. E-learning – sprzedaż kursów online

Tworzenie i sprzedaż kursów online to popularny sposób na generowanie dochodu pasywnego. Proces ten zaczyna się od wybrania odpowiedniego tematu kursu i zrozumienia rynku docelowego. Następnie tworzy się moduły kursu, gromadząc i porządkując informacje, tworząc rozdziały i podrozdziały, a także opracowując treści multimedialne. Ważnym elementem jest również wybór platformy do prowadzenia kursów online, która powinna oferować łatwość w organizacji treści, zarządzanie uczniami i wsparcie klienta. Ustalenie ceny kursu wymaga zrozumienia wartości, jaką oferuje i potencjalnej dożywotniej wartości klienta. Promocja kursu jest kluczowa, z wykorzystaniem różnych kanałów, takich jak newsletter, media społecznościowe, a także reklama płatna. Pomimo że proces ten może być czasochłonny, wielu twórców kursów online osiąga satysfakcję i sukces finansowy, pracując w pełnym wymiarze godzin nad swoimi kursami​​​​​​.

6. Inwestycje finansowe – akcje, obligacje, lokaty

Inwestycje finansowe, takie jak akcje, obligacje i lokaty, są kolejnym sposobem na generowanie dochodu pasywnego. Akcje oferują potencjalnie wysokie zyski, ale wiążą się z większym ryzykiem. Obligacje są zwykle bezpieczniejsze, ale oferują niższe zwroty. Lokaty bankowe zapewniają stały dochód z odsetek, ale ich rentowność często jest niższa w porównaniu z innymi formami inwestycji. Kluczem do sukcesu w inwestowaniu finansowym jest dywersyfikacja portfela i dopasowanie strategii inwestycyjnej do własnej tolerancji ryzyka.

7. Fotografia – sprzedaż zdjęć na stockach

Fotografia jako sposób na dochód pasywny obejmuje sprzedaż zdjęć na platformach stockowych. Fotografowie mogą generować przychody, sprzedając prawa do swoich zdjęć osobom lub firmom szukającym wysokiej jakości obrazów do użytku komercyjnego albo osobistego. Skuteczność tej metody zależy od jakości zdjęć, umiejętności dostrzegania pożądanych tematów oraz umiejętności marketingowych. Fotografowie często muszą inwestować w sprzęt i rozwijanie swoich umiejętności, aby utrzymać konkurencyjność na rynku stockowym.

8. Copywriting, tłumaczenia, korekta i redakcja tekstu

Copywriting, tłumaczenia, korekta i redakcja tekstu to działania, które mogą stanowić solidne źródło dochodu. Copywriterzy mogą zajmować się tworzeniem różnych rodzajów treści, w tym treści SEO, tekstów eksperckich, sloganów reklamowych i postów w mediach społecznościowych. Początkujący copywriter może liczyć na około 3000 złotych netto miesięcznie, podczas gdy bardziej doświadczeni specjaliści mogą zarabiać nawet do 8000 złotych netto miesięcznie. Copywriterzy często pracują jako freelancerzy, rozliczając się za napisanie określonej liczby znaków w tekście​​​​​​.

Tłumaczenia, korekta i redakcja tekstu są również popularnymi działaniami w branży pisarskiej. Specjaliści w tych dziedzinach mogą oferować swoje usługi w ramach pracy zdalnej lub stacjonarnej, zarówno na etacie, jak i w ramach freelancingu. W przypadku tłumaczeń ważne jest biegłe opanowanie co najmniej dwóch języków oraz znajomość specyfiki branży, w której się pracuje. Korekta i redakcja tekstu wymagają z kolei doskonałej znajomości zasad gramatyki, ortografii oraz umiejętności edytorskich.

9. Udzielanie korepetycji

Udzielanie korepetycji zarówno online, jak i offline, jest kolejnym sposobem na generowanie dodatkowego dochodu. Korepetytorzy często specjalizują się w konkretnych dziedzinach, takich jak języki obce, nauki ścisłe czy przedmioty humanistyczne, dostosowując swoje metody nauczania do indywidualnych potrzeb ucznia. W tym przypadku istotna jest nie tylko wiedza merytoryczna, ale również umiejętności pedagogiczne i interpersonalne.

Zobacz także: Czym jest promesa zatrudnienia?

Rozważając różnorodne sposoby generowania dodatkowego dochodu, ważne jest, aby wybrać metodę, która najlepiej odpowiada Twoim umiejętnościom, zainteresowaniom i dostępnemu czasowi. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na copywriting, tworzenie kursów online, inwestycje finansowe czy inne działania, kluczem do sukcesu jest ciągłe doskonalenie swoich umiejętności i adaptacja do zmieniających się warunków rynkowych. Dodatkowe źródło dochodu może nie tylko poprawić Twoją sytuację finansową, ale również zapewnić większą niezależność i satysfakcję zawodową, a także zwiększy Twoją zdolność kredytową. Pamiętaj, że sukces często wymaga czasu i cierpliwości, ale zaangażowanie oraz wytrwałość mogą przynieść wymierne korzyści.

Podobne artykuły

pożyczka na umowe zlecenie i dzieło
Pożyczka na umowę zlecenie i dzieło

W Polsce dużą grupę zawodową stanowią osoby pracujące na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Taka forma umowy cywilnoprawnej daje wiele korzyści, jednak nie jest dobrze widziana z perspektywy banku. Wnioski kredytowe osób pracujących na umowę zlecenie czy o dzieło są często odrzucane przez instytucję finansowe. Jednak pracownicy tacy mogą skorzystać z pożyczek online […]

03.05.2024Pokaż więcej
ile czasu ma pracodawca na wystawienie zaświadczenia o zarobkach
Ile czasu ma pracodawca na wystawienie zaświadczenia o zarobkach?

Zaświadczenie o zarobkach to dokument, który stanowi potwierdzenie źródła oraz wysokość dochodów. Dokument taki wystawia pracodawca. Pracownik może go potrzebować w celu przedstawienia w sądzie, banku lub w placówce opiekuńczo-wychowawczej. Najczęściej zaświadczenie o zarobkach jest wymagane przy wnioskowaniu o kredyt. Sprawdźmy, ile czasu ma pracodawca na wystawienie takiego dokumentu.  Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 […]

29.04.2024Pokaż więcej
zaświadczenie o zarobkach
Zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy

Zaświadczenie o zarobkach to dokument, który może odgrywać ważną rolę w wielu aspektach życia zawodowego i prywatnego każdego konsumenta. To oficjalny dokument wydawany na żądanie pracownika przez pracodawcę, który potwierdza wysokość jego zarobków. Dokument ten znajduje zastosowanie w różnych sytuacjach – od kredytów hipotecznych, przez umowy najmu, aż po różne rodzaje pożyczek. Zastosowanie zaświadczenia o […]

25.04.2024Pokaż więcej
jak sprawdzić czy jestem w BIK
Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to instytucja, która gromadzi i przechowuje dane na temat wszystkich produktów kredytowych oraz pożyczkowych, jakie zaciągnął kredytobiorca. Raport BIK umożliwia bezpłatne sprawdzenie informacji na temat własnej historii kredytowej. Z danych zebranych w BIK korzystają banki oraz niektóre instytucje pozabankowe udzielające pożyczek.  Zrozumienie roli i funkcji Biura Informacji Kredytowej jest kluczowe […]

21.04.2024Pokaż więcej
zastrzeżenie dowodu
BIK – zastrzeżenie dowodu

Dowód osobisty to dokument, który umożliwia potwierdzenie tożsamości oraz polskiego obywatelstwa każdego pełnoletniego Polaka. Jest on wydawany każdemu, kto ukończy 18 lat i ma pełne prawa obywatelskie. Dowód osobisty jest potrzebny przy załatwianiu wielu spraw urzędowych oraz przy wnioskowaniu o kredyt albo pożyczkę. Jak i kiedy zastrzec dowód w BIK, gdy utracimy ten dokument? Dowód […]

19.04.2024Pokaż więcej
czyszczenie bik
Czyszczenie BIK – wykreślenie z BIK po spłacie

Czy możliwe jest wykreślenie z BIK po spłacie zobowiązań finansowych? W dobie cyfryzacji i rosnącej popularności pożyczek online wiele osób zastanawia się, jak zarządzanie własnymi finansami wpływa na ich zdolność kredytową i historię w Biurze Informacji Kredytowej. W artykule skupimy się na procesie czyszczenia historii kredytowej w BIK, ważnym aspekcie dla osób poszukujących kredytu albo […]

16.04.2024Pokaż więcej
co to jest bik
Co to jest BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to instytucja zbierająca dane o terminowych spłatach zobowiązań przez konsumentów i przedsiębiorców, jak również o zadłużeniu oraz zaległościach wobec kredytodawców i pożyczkodawców. Dzięki takim informacjom banki oraz instytucje pożyczkowe mogą sprawdzić wiarygodność klientów chcących pożyczyć pieniądze.  Biuro Informacji Kredytowej zostało utworzone w 1997 roku z inicjatywy Związku Banków Polskich i […]

12.04.2024Pokaż więcej
 • Pierwsza pożyczka
 • Kolejna pożyczka
Kwota pożyczki
Kwota pierwszej pożyczki to maksymalnie 5000 zł. Wyższa kwota dostępna przy kolejnej pożyczce.
100015000
Okres spłaty
dni
 • Zaloguj się do Profilu Klienta i sprawdź ofertę!
  Weź do 3000 zł za 0 zł, nawet do 5000 zł
  z RABATEM 50%
 • Koszt pożyczki0 zł0 zł
 • RRSO0%0%
 • Kwota do zwrotu
  01.01.2021
  0 zł0 zł
Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

Polecane artykuły