Problemy finansowe to często jeden z powodów, który uniemożliwia otrzymanie kredytu bankowego czy pożyczki. Z komornikiem i złym BIK-iem nie jest łatwo otrzymać wsparcie pieniężne. Niektóre firmy pozabankowe mogą jednak służyć pomocą nawet w tak trudnych sytuacjach. Gdzie zatem osoby zadłużone mogą zawnioskować o dodatkowe środki? Czy faktycznie istnieje możliwość otrzymania pożyczki dla osób z komornikiem?
Co to są pożyczki z komornikiem i złym BIK-iem?
Tzw. pożyczka z komornikiem czy pożyczka ze złym BIK-iem to rozwiązania, które powstały z myślą o osobach zadłużonych. Zarówno zajęcie komornicze, jak i negatywne wpisy w BIK dyskwalifikują każdego wnioskującego z możliwości podjęcia współpracy z bankiem. W życiu jednak zdarzają się różne sytuacje i w obliczu nowych wyzwań finansowych, osoby zadłużone również potrzebują czasami skorzystać z szybkiego finansowania.
Taką szansę dają im firmy pożyczkowe, które:
- Nie weryfikują aplikujących w BIK, tylko np. w KRD lub odwrotnie – informację, jakie bazy dłużników sprawdza pożyczkodawca, znajdziesz zawsze na jego stronie www, w formularzu informacyjnym (pożyczki bez sprawdzania jakichkolwiek baz nie są dostępne);
- Akceptują wnioski konsumentów pomimo zadłużenia, jeśli ich dochody (zgodnie z wewnętrzną polityką danego przedsiębiorstwa) są ocenione jako wystarczające.
Kto nie powinien zaciągać pożyczek, mając komornika czy zły BIK?
Odradzamy zewnętrzne finansowanie w sytuacjach, w których nowa pożyczka ma być zaciągnięta na poczet uregulowania istniejącego długu. Spłacanie wcześniejszych zobowiązań nowymi nie rozwiązuje problemu z wierzytelnościami długofalowo i może prowadzić do spirali zadłużenia. Na taką okoliczność powstały pożyczki konsolidacyjne.
Pożyczki z komornikiem i złym BIK-iem mogą być także wyżej oprocentowane niż te standardowe. W końcu wiążą się z wyższym ryzykiem udzielania tego typu wsparcia finansowego. Nie zawsze jest to zatem najlepsze rozwiązanie dla osób, które miały już w przeszłości problem z terminową spłatą swojego zobowiązania, jednak ostatecznie wszystko zależy od tego, jak dokładnie wygląda Twoja sytuacja i na jaki rodzaj pożyczki się zdecydujesz.
Rodzaje pożyczek z komornikiem
Osoby, których dług jest poddawany egzekucji komorniczej, a które potrzebują dodatkowego zastrzyku gotówki, borykają się z następującymi problemami:
- Ich wnioski są z góry odrzucane przez banki;
- Ich zdolność kredytowa jest niska;
- Nie dysponują w swobodny sposób swoim rachunkiem bankowym.
Niektóre pozabankowe produkty finansowe pozwalają na ominięcie tych trudności.
Mowa o pożyczkach:
- Na czek GIRO;
- Pod zastaw;
- Z gwarantem.
Czym jest pożyczka dla zadłużonych z komornikiem na czek GIRO?
Niektóre firmy pożyczkowe reklamują udostępnianie pożyczki z komornikiem na czek GIRO, ale co to właściwie znaczy? Historii tego typu rozwiązania należy szukać w czasach, gdy konta bankowe nie były tak popularne, jak ma to miejsce teraz. Jest to bowiem produkt finansowy dla osób, które nie mają rachunku w banku, a co za tym idzie również dla tych, którzy utracili do niego dostęp, bo jest ono zajęte przez komornika.
Posiadając tzw. czek GIRO, czyli w praktyce najczęściej specjalny kod przysłany poprzez wiadomość SMS — pieniądze można odebrać na poczcie. Wystarczy okazać pracownikowi placówki dowód osobisty.
Pożyczki pod zastaw z komornikiem
Rozwiązaniem dla osób, które mają zbyt niską zdolność kredytową lub nie rozporządzają swobodnie środkami ze swojego konta przez wzgląd na zajęcie komornicze, jest pożyczka pod zastaw w lombardzie.
Lombardy w zamian za zastawienie przedmiotu, wypłacają pożyczkę w gotówce – od ręki i do ręki. Nie weryfikują też historii spłaty wcześniejszych zobowiązań czy wiarygodności finansowej klientów. Ich zabezpieczeniem jest zastawione mienie, które po uregulowaniu pożyczki wraca do właściciela. Jeśli zaś pieniądze nie zostaną zwrócone, staje się ono własnością lombardu i może zostać sprzedane z zyskiem.
Pożyczki z poręczycielem
Poręczenie pożyczki jest pewnego rodzaju umową między osobą, która zaciąga zobowiązanie a osobą trzecią (poręczycielem). Po podpisaniu takiego dokumentu poręczyciel deklaruje spłatę długu pożyczkobiorcy, gdy ten nie będzie w stanie go uregulować. Poręczenie jest więc formą zabezpieczenia pożyczki, które skutkuje zwiększeniem szans na uzyskanie środków przez wnioskującego.
Obowiązki poręczyciela, zwanego żyrantem reguluje art. 876 kodeksu cywilnego:
§ 1. Przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał.
§ 2. Oświadczenie poręczyciela powinno być pod rygorem nieważności złożone na piśmie.
Niektóre firmy pożyczkowe wymagają od konsumentów o niskiej zdolności kredytowej – np. takich z zajęciem komorniczym – właśnie tego typu dokumentu. Znalezienie żyranta to jednak nie przysłowiowa bułka z masłem. Szczególnie dla osób, które mają na swoim koncie historię niepłacenia swoich należności.
Biorąc to pod uwagę, można stwierdzić, że najłatwiejszym do uzyskania, najszybszym i najszerzej dostępnym produktem finansowym dla osób zadłużonych pozostają pozabankowe pożyczki internetowe.
Pożyczki z komornikiem online – zalety i wady
Zaciągana pożyczka przez Internet to rozwiązanie, które ma oczywiście zarówno mocne, jak i słabe strony.
Wśród zalet tego produktu finansowego wymienić można:
- Brak konieczności wychodzenia z domu, by uzyskać pieniądze;
- Formalności ograniczone do minimum – procedura starania się o pożyczkę jest taka sama jak w przypadku każdej innej pożyczki online;
- Brak konieczności posiadania jakichkolwiek dodatkowych dokumentów oprócz dowodu osobistego (czyli dostępność pożyczki bez zaświadczeń o dochodach);
- Szybką wypłatę gotówki na konto bankowe – na decyzję o przyznaniu (lub nieprzyznaniu) środków nie trzeba czekać długo, może być ona znana nawet w ciągu kilkunastu minut;
- Dużą dostępność – o pożyczkę można wnioskować bez względu na miejsce zamieszkania czy porę dnia.
Pożyczka dla zadłużonych z komornikiem ma jednak także wiele wad, które z pewnością również należy wziąć pod uwagę, starając się o tego typu produkt finansowy.
Są to m.in.:
- Wyższe oprocentowanie niż to, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni w banku;
- Duże ryzyko spirali zadłużenia – im więcej zobowiązań do spłaty, tym trudniej je uregulować terminowo;
- Możliwość zajęcia gotówki z pożyczki przez komornika, kiedy tylko wpłynie na konto;
- Niewielka dostępność ofert – większa część pożyczkodawców nie podejmuje współpracy z osobami, które mają zajęcie komornicze. Sporo podmiotów wymaga też „czystego” BIK-u.
Odpowiednio wykorzystane pieniądze z pożyczki z komornikiem czy złym BIK-iem nie muszą pogłębiać zadłużenia, jednak przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji finansowej należy skrupulatnie przeanalizować swoje położenie i możliwości.
Dlaczego pożyczka z komornikiem nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem?
Pożyczać należy odpowiedzialnie w każdej sytuacji – bez względu na to, czy mamy zadłużenie i zajęcie komornicze, czy też jesteśmy całkowicie wolni od jakichkolwiek zobowiązań. Czasami dodatkowa pożyczka może jeszcze bardziej pogłębić problemy finansowe. Dlatego też każdorazowo przed wysłaniem wniosku warto przeanalizować wszystkie za i przeciw.
Pożyczka z komornikiem od ręki wydaje się ostatnią deską ratunku. Tak naprawdę jednak nieracjonalne zaciąganie zobowiązań może prowadzić do zapożyczenia się ponad swoje siły. Wysokie koszty takich produktów finansowych mogą tylko pogłębić problemy finansowe. Zanim wyślesz wniosek, koniecznie przeanalizuj, czy będziesz w stanie terminowo spłacić pożyczkę.