Inflacja – co to jest?
W ostatnim czasie chyba każdy Polak zetknął z informacją o dynamicznie rosnącej inflacji. Najpierw pandemia, a następnie sytuacja za naszą wschodnią granicą sprawiły, że ceny usług i produktów rosną. Wzrasta także inflacja. W Polsce osiągnęła już dwucyfrową wartość. Co warto wiedzieć o inflacji? Czy ma ona wpływ na kredyty i inne zobowiązania?
Czym jest inflacja?
Inflacja to spadek siły nabywczej pieniądza. Ma to bezpośredni wpływ na wzrost cen w gospodarce. Wzrastają ceny praktycznie wszystkich usług i produktów – zarówno tych pierwszej potrzeby, jak i tych luksusowych. Jest to poważny problem, który dotyka całe społeczeństwo.
Główną przyczyną wzrostu inflacji jest za duża podaż pieniądza emitowanego przez banki centralne. Niemniej jednak wpływ na ten wskaźnik ma także polityka gospodarcza państwa, koszty produkcji towarów, wzrost cen w skali światowej czy też zbyt długo utrzymywane stopy procentowe na niskim poziomie.
Czy inflacja wpływa na koszt kredytu?
Zgodnie z umową kredytową w przypadku zobowiązań ze stałą ratą comiesięcznie płacimy taką samą kwotę pieniędzy. Sama realna wartość raty może się jednak różnić. Jeżeli inflacja rośnie, to realna wartość raty maleje. W teorii więc zobowiązanie jest łatwiejsze do spłaty. Po latach jednak może okazać się, że kwota kredytu nie jest tak atrakcyjna, jak była przy niższej wartości inflacji, gdy zobowiązanie było zaciągane.
Wraz ze spadkiem siły nabywczej pieniądza klienci mogą być zainteresowani wyższymi kwotami kredytów. Kredytobiorcy potrzebują więcej środków na realizację swoich planów. Wzrosnąć może nie tylko średnia kwota udzielanego kredytu, ale również pożyczek pozabankowych.
Wzrost stóp procentowych – jak znaleźć atrakcyjny kredyt?
Atrakcyjność kredytów wiąże się m.in. z wysokością jego oprocentowania, prowizją, odsetkami oraz innymi dodatkowymi opłatami (np. ubezpieczenie kredytu). Najważniejszym wskaźnikiem, na który należy zwrócić uwagę, jest RRSO, czyli Rzeczywista Referencyjna Stopa Oprocentowania. Wskaźnik ten obrazuje, ile w skali roku należy zapłacić za kredyt czy pożyczkę.
Czy inflacja wpływa na zdolność kredytową?
Kolejnym pytaniem, które może pojawić się w związku z rosnącą inflacją, jest to, czy taka sytuacja wpływa na zdolność kredytową. Banki dokładnie sprawdzają, komu udzielają wsparcia finansowego. Biorą pod uwagę zarówno miesięczne dochody potencjalnego kredytobiorcy, jak i jego wydatki. Istotna jest również sama dotychczasowa historia kredytowa.
Rosnąca inflacja sprawia, że wzrastają koszty życia – tym samym też i wydatki. Często koszty te rosną szybciej niż osiągane dochody. W związku z tym zmniejsza się także szansa danej osoby na uzyskanie pomocy finansowej w banku. Jeżeli nie mamy odpowiedniej zdolności kredytowej, możemy szukać alternatyw dla kredytów. Wśród nich warto wymienić, chociażby pożyczki pozabankowe. W Pożyczka PLUS potencjalny klient musi spełnić mniej wymagań, aby uzyskać wsparcie finansowe, niż ma to miejsce w tradycyjnych bankach.