limity potrącenia z wynagrodzenia
02.02.2024

Potrącenia z wynagrodzenia – limity

Wynagrodzenie za pracę dla każdego pracownika  jest gwarantowane prawem. Dodatkowo podlega ono ochronie, z tego powodu pracodawca nie może bez zgody pracownika dokonywać żadnych potrąceń z zarobków. Jednym wyjątkiem w tym przypadku są potrącenia przewidziane w przepisach, np.  świadczenia alimentacyjne. 

W niniejszym artykule omówione zostaną kluczowe aspekty dotyczące potrąceń z wynagrodzenia pracowników, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracy. Szczególny nacisk położony zostanie na rozróżnienie między różnymi rodzajami potrąceń, ich dopuszczalnymi limitami oraz sytuacjami, w których pracodawca może legalnie dokonywać potrąceń. Artykuł zawiera również informacje o minimalnej kwocie wynagrodzenia, która musi zostać wypłacona pracownikowi, niezależnie od dokonanych potrąceń. Celem tego tekstu jest wyjaśnienie, jakie prawa i obowiązki przysługują zarówno pracownikom, jak i pracodawcom w kontekście potrąceń z wynagrodzenia.

Wynagrodzenie za pracę prawem pracownika

Prawo do wynagrodzenia jest podstawowym czynnikiem stosunku pracy, który podlega szczególnej ochronie. Praca nie może być świadczona bezpłatnie, a pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia, ani przenieść go na inną osobę. Prawo do pensji w ograniczonej wysokości może być realizowane tylko zgodnie z przepisami prawa. 

Art. 87 Kodeksu  pracy określa, że redukcja wysokości wynagrodzenia może nastąpić w wyniku: 

 • odliczenie należności publicznych;
 • odliczenie wynagrodzenia wypłaconego za okres nieobecności;
 • potrącenia. 

Obowiązkiem pracodawcy jest odliczenie od wynagrodzenia składki na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłat dokonywanych na PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe), jeśli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania.

Potrącenia z wynagrodzenia – jakie limity?

Art. 87 Kodeksu pracy wprowadza ograniczenia w zakresie możliwości dokonywania potrąceń przez pracodawcę. Potrąceniu podlegają tylko następujące należności:

 • kwoty pobierane na podstawie tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych;
 • kwoty pobierane na podstawie tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne;
 • zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi;
 • kary pieniężne przewidziane w art. 108 Kodeksu pracy. 

Zobacz także: Czym jest promesa zatrudnienia?

Kodeks pracy określa także limity dokonywanych potrąceń:

 • W przypadku egzekucji świadczeń alimentacyjnych potrącenia mogą wynieść do trzech piątych wynagrodzenia pracownika.
 • W przypadku egzekucji innych należności lub potracenia zaliczek pieniężnych mogą one wynieść do połowy wysokości wynagrodzenia pracownika. 

Łączna kwota potrąceń sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń innych niż alimentacyjne oraz udzielonych pracownikowi zaliczek nie może przekraczać połowy wysokości wynagrodzenia, natomiast w przypadku kilku świadczeń alimentacyjnych nie może to być suma wyższa niż trzy piąte wynagrodzenia.

Kara dla pracownika w formie obniżenia pensji za jedno wykroczenie nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia ukaranego. Łączna suma kar pieniężnych nie może przekroczyć dziesiątej części zarobku przypadającego pracownikowi do wypłaty po dokonaniu potrąceń z innych tytułów.  

Kwota wolna od potrąceń

Przepisy Kodeksu pracy (art. 871) określają kwotę wolną od potrąceń – to minimalna kwota, która musi zostać wypłacona pracownikowi. 

Według prawa wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:

 • Minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłat na PPK – przy potrąceniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne.
 • 75% wynagrodzenia określone w pkt. 1 przy potraceniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi.
 • 90% wynagrodzenia określonego w pkt. 1 przy potrąceniu kar pieniężnych przewidzianych w art. 108 KP.

W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze wymienione kary podlegają proporcjonalnemu obniżeniu.

Pożyczka online przy obniżonym wynagrodzeniu

Potrącenia z wynagrodzenia sprawiają, że pracownik otrzymuje tylko część swojego dochodu. Często mniejsze zarobki i spowodowany tym brak zdolności kredytowej sprawiają, że konsumenci nie otrzymują kredytu w banku. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem mogą okazać się pożyczki online. Można z tego skorzystać, wypełniając wniosek na stronie internetowej firmy pożyczkowej. Zasady udzielania takiego zobowiązania są proste. Po wypełnieniu formularza wystarczy przesłać go online do pożyczkodawcy, a po analizie dokumentu i podanych w nim informacji instytucja pozabankowa wydaje decyzję o udzieleniu pożyczki lub o odrzuceniu wniosku. To często pożyczka na dowód, która jest przesyłana na konto pożyczającego po dokonaniu przelewu weryfikacyjnego potwierdzającego tożsamość pożyczkobiorcy. Dlaczego na dowód? Bo to pożyczka bez zaświadczeń, a zatem nie trzeba przedstawiać dokumentu od pracodawcy. Procedury są uproszczone, a firmy pożyczkowe nie są tak restrykcyjne w analizie klientów, jak banki. 

Przeczytaj także: Zaświadczenie a oświadczenie – różnice

Potrącenia od wynagrodzenia wynikają z tytułu wymaganych należności, np. świadczenia alimentacyjne lub kary pieniężne. Sprawiają one, że pracownik otrzymuje niższe dochody, co jest częstą przyczyną odrzucenia wniosku kredytowego. Każdy, kto z powodu potrąceń ma mniejsze zarobki, może skorzystać z pożyczki online, gdzie nie jest potrzebne zaświadczenie o dochodach, a pożyczkodawca jest mniej restrykcyjny.  

Podobne artykuły

promesa zatrudnienia
Promesa zatrudnienia – co to jest?

Promesa zatrudnienia, mimo iż nie jest powszechnie znana, odgrywa ważną rolę w świecie zawodowym. Warto zrozumieć jej istotę, aby wykorzystać potencjał, jaki niesie, zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Artykuł wyjaśni, czym jest promesa zatrudnienia, jakie informacje powinna zawierać, kiedy jest istotna oraz co grozi za jej zerwanie. Pozwoli to lepiej zrozumieć jej znaczenie w […]

07.02.2024Pokaż więcej
zaświadczenie a oświadczenie
Zaświadczenie a oświadczenie – różnice

Klient wnioskujący o kredyt w banku często musi wraz z wnioskiem przedstawić zaświadczenie o zarobkach wystawione przez pracodawcę. Dokument ten jest potwierdzeniem zdolności kredytowej i wypłacalności potencjalnego kredytobiorcy. Niektóre instytucje finansowe i pożyczkowe przyjmują, zamiast zaświadczenia, podpisane oświadczenie. Sprawdźmy, czym różni się zaświadczenie o dochodach od oświadczenia.  W kontekście finansowym rozróżnienie między zaświadczeniem a oświadczeniem […]

05.02.2024Pokaż więcej
pożyczka bez dowodu osobistego
Pożyczka bez dowodu osobistego

Czy istnieje możliwość uzyskania pożyczki bez przedstawienia dowodu osobistego? W obliczu rosnącego zapotrzebowania na szybkie i łatwe rozwiązania finansowe, wiele osób zastanawia się, czy mogą uniknąć formalności związanych z prezentacją tego podstawowego dokumentu. Artykuł rzuca światło na realia związane z procesem uzyskiwania pożyczek w Polsce, zwracając uwagę na dostępne alternatywy. Dowód osobisty stanowi kluczowy element […]

24.01.2024Pokaż więcej
ile kosztuje wyrobienie paszportu
Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

W dzisiejszym świecie paszport jest nie tylko dokumentem umożliwiającym podróżowanie poza granice kraju, ale także ważnym świadectwem tożsamości. W Polsce proces wyrobienia paszportu jest jasno określony i dostępny dla każdego obywatela, ale ile to kosztuje? Kwestia kosztów wyrobienia paszportu pojawia się, gdy planujemy zagraniczne podróże poza Unię Europejską lub gdy nasz aktualny dokument straci ważność. […]

22.01.2024Pokaż więcej
gdzie wyrobić dowód osobisty
Gdzie wyrobić dowód osobisty?

W dobie cyfryzacji i uproszczenia procedur administracyjnych proces wyrobienia dowodu osobistego stał się znacznie bardziej przystępny. W tym artykule sprawdzimy, gdzie i jak można wyrobić dowód osobisty, uwzględniając najnowsze zmiany i udogodnienia. Dowód osobisty to nie tylko dokument tożsamości, ale także klucz do wielu usług, takich jak pożyczka na dowód, pożyczka bez zaświadczeń czy pożyczka […]

20.01.2024Pokaż więcej
zgubiony dowód osobisty
Zgubiony dowód osobisty

Zgubienie dowodu osobistego może być źródłem wielu problemów, zarówno osobistych, jak i finansowych. W tym artykule wyjaśnimy, co robić w przypadku zgubienia tego ważnego dokumentu, zwracając uwagę na jego znaczenie w codziennym życiu, a przede wszystkim w kontekście produktów finansowych i związanych z tym zagrożeń.  Zgubienie dowodu osobistego to sytuacja, która może spotkać każdego. Istotne […]

18.01.2024Pokaż więcej
Co to jest Krajowy Rejestr Długów?

Współczesny rynek finansowy oferuje różnorodne opcje finansowania, ale jednocześnie wiąże się z ryzykiem powstawania zadłużeń. W tym kontekście Krajowy Rejestr Długów stanowi kluczowe narzędzie zarówno dla pożyczkodawców, konsumentów, jak i osób prowadzących działalność gospodarczą.  Artykuł ten ma na celu przybliżenie czytelnikom idei i funkcjonowania Krajowego Rejestru Długów. Znajomość tego systemu jest niezbędna zarówno dla osób […]

28.12.2023Pokaż więcej
 • Pierwsza pożyczka
 • Kolejna pożyczka
Kwota pożyczki
Kwota pierwszej pożyczki to maksymalnie 5000 zł. Wyższa kwota dostępna przy kolejnej pożyczce.
100015000
Okres spłaty
dni
 • Zaloguj się do Profilu Klienta i sprawdź ofertę!
  Weź do 3000 zł za 0 zł, nawet do 5000 zł
  z RABATEM 50%
 • Koszt pożyczki0 zł0 zł
 • RRSO0%0%
 • Kwota do zwrotu
  01.01.2021
  0 zł0 zł
Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

Polecane artykuły