02.05.2017

Komu, komu komunia? Czyli dzieci, krewni i prezenty

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nadszedł maj. Miesiąc, w którym wesołe zające i kolorowe pisanki ustępują miejsca jednej z najważniejszych ceremonii w życiu wielu dziewięciolatków. Bo właśnie wtedy przystępują oni do pierwszej komunii świętej. Oto wyczekiwana uroczystość, połączoną z niemałą ekscytacją dzieci, nadchodzi wielkimi krokami.

Tego nie da się uniknąć. Na szkolnych korytarzach, na podwórkach, w przerwie – dajmy na to – lekcji tańca, toczą się rozmowy. To dyskusje o wyczekiwanych prezentach komunijnych. Od kilku lat na topie wśród tych wymarzonych są sprzęty elektroniczne. Wśród otrzymywanych niezmiennie króluje rower. A obok niego, wciąż sporym zainteresowaniem cieszy się biżuteria – komunijne łańcuszki.

Ile pieniędzy wypada wręczyć?

Co na to wszystko dorośli, którzy w tym roku zostali zaproszeni na komunię? Oni z kolei głowią się, co wręczyć. Najczęściej kwestia ta przeradza się po prostu w pytanie: „Ile wpada dać?”. A pada ono, można by rzec, z dwóch powodów. Po pierwsze, wręczanie pieniędzy z okazji komunii jest dość powszechne w naszej kulturze. Po drugie, najczęściej optujący za tym rozwiązaniem krewni twierdzą, że dziecko ma w tej sytuacji możliwość kupienia sobie dokładnie, tego czego potrzebuje.

Jak to wygląda w praktyce?  Rodzice chrzestni na prezent komunijny najczęściej szykują kwoty pomiędzy 500 a 1000 zł. Bliższa rodzina liczy się zwykle z przeznaczeniem na ten cel od 200 do 600 zł. Dalsi krewni natomiast wręczają zazwyczaj od 100 do 300 zł.

Zadbajmy o oprawę

W ostatnim czasie przyjęła się zasada, wedle której nie powinno się obdarowywać dziecka kwotą rzędu kilkudziesięciu złotych, i – jeśli jesteśmy w takiej sytuacji – lepiej wybrać drobny upominek.

Co ważne, przy wręczaniu pieniędzy warto zadbać o odpowiednią oprawę i dołączyć do nich kartkę z życzeniami, książkę czy bombonierkę. A każda mała dziewczynka ucieszy się z bukietu wiosennych kwiatów.

Nie dajmy się zwariować

Pamiętajmy o najważniejszym – pierwsza komunia to przede wszystkim święto o charakterze religijnym. I niech podarunki, szczególnie te w formie kwot pieniężnych, nie przysłonią jej duchowego wymiaru. Prezent powinien być tu przede wszystkim naszym gestem, a nie celem samym w sobie. Dlatego warto zachować rozwagę przy zaciąganiu jakichkolwiek zobowiązań finansowych. Jeśli jednak brak gotówki powoduje, że rozważamy wzięcie szybkiej pożyczki online, mierzmy siły na nasze zamiary. To dobre rozwiązanie, ale tylko wtedy, kiedy jesteśmy w stanie ją spłacić.

Podobne artykuły

Plus do Twoich zakupów – zalety robienia zakupów online

Rok 2020 przyniósł prawdziwy rozwój w sektorze zakupów internetowych. Internetowe zakupy to prawdziwa rewolucja handlu naszych czasów. Coraz więcej osób decyduje się na nie ze względu na szereg udogodnień, w porównaniu do zakupów stacjonarnych.

28.10.2021Pokaż więcej
Dzień Matki 2021 – co kupić na prezent?

Od Dnia Matki dzieli nas już coraz mniej czasu, więc pora zacząć się zastanawiać nad zakupem prezentu. Nie warto z tym czekać do ostatniej chwili, bo pośpiech nie zawsze jest dobrym doradcą. Co kupić mamie w dniu jej święta, żeby prezent nie okazał się prawdziwym niewypałem? Podpowiadamy!

30.04.2021Pokaż więcej
Sokowirówka czy wyciskarka wolnoobrotowa – co wybrać?

W okresie zimowym i jesiennym nasza odporność spada, dlatego staramy się wzmacniać nasz organizm i zapobiegać przeziębieniom. Dlatego dobrym pomysłem jest spożywanie codziennej porcji witamin – a te z pewnością zapewnią świeżo wyciskane soki. Ale jaki sprzęt do tego wybrać? Lepiej sprawdzi się wyciskarka do soków, czy sokowirówka?

02.06.2020Pokaż więcej
Dzień Dziecka – Zobacz TOP 5 prezentów

Do Dnia Dziecka został niecały tydzień, a Ty nie masz pomysłu jaki prezent kupić swoim starszym dzieciom z tej okazji? Przychodząc z pomocą, wybraliśmy najlepsze propozycje prezentów dla chłopca i dziewczynki. Sprawdź nasz ranking TOP 5 prezentów i nie zastanawiaj się dłużej, co kupić dziecku w dniu jego święta!

28.05.2020Pokaż więcej
Szkodniki w ogrodzie – jak się ich pozbyć?

Występowanie szkodników w naszym ogrodzie nie jest niczym zaskakującym. Ich obecność jest oznaką równowagi ekosystemu i zdecydowanie pozytywnie wpływa na stan naszego ogródka. Problem pojawia się w sytuacji, w której jest ich zbyt dużo. Jak wyeliminować szkodniki z ogrodu?

15.05.2020Pokaż więcej
Zadbaj o zdrowie, bezpieczeństwo danych i finanse

Cały świat aktualnie zmaga się z pandemią wirusa SARS-CoV-2, który jest potocznie nazywany koronawirusem. Sytuacja ta jest dla nas nie tylko zagrożeniem zdrowia, ale dla wielu Polskich rodzin burzy również poczucie finansowego bezpieczeństwa. Z tego artykułu dowiesz się nie tylko, jak dbać o swoje zdrowie, ale również o bezpieczeństwo danych i finanse w obliczu tej […]

22.04.2020Pokaż więcej
Gry planszowe dla całej rodziny – co warto kupić?

Praktycznie do każdego domu w pewnym momencie przychodzi taka chwila, w której nie mamy pomysłu jak zająć swoje dzieci. A jest proste wyjście z takiej sytuacji – gry planszowe, które wcale nie wychodzą z mody. To doskonałe zajęcie nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców.

30.03.2020Pokaż więcej
Kwota pożyczki
100015000
Termin spłaty
5 dni30 dni
  • Pierwsza pożyczka
  • Kolejna pożyczka
  • Koszt pożyczki0 zł0 zł
  • RRSO0%0%
  • Kwota do zwrotu
    01.01.2021
    0 zł0 zł
Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

Polecane artykuły