Domowy budżet – jak oszczędzać pieniądze?
Pieniądze są podstawą naszego codziennego funkcjonowania. To m. in. dzięki nim możemy wieść godne i satysfakcjonujące życie. Kluczem do sukcesu nie jest jednak zarabianie jak najwyższych kwot, lecz rozsądne i mądre planowanie codziennych wydatków. Właściwie zorganizowany budżet domowy pozwala mieć środki zarówno na bieżące opłaty i przyjemności, jak i nieprzewidziane wydatki, które mogą pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie.
Jak rozsądnie zaplanować budżet gospodarstwa domowego?
Budżet domowy można podzielić na kilka kategorii. Pierwszą z nich stanowią stałe opłaty, czyli wydatki, które ponosimy regularnie. Zaliczają się do nich np. czynsz, rachunki za media, opłaty za obiady dzieci w szkole, edukację oraz raty pożyczek i kredytów. Są to pieniądze, które wiemy, że wydamy w konkretnym miesiącu, warto więc już na samym wstępie odjąć ich sumę od swoich przychodów. Bardzo istotne jest także uwzględnienie w budżecie wydatków na jedzenie, odzież, kosmetyki i chemię domową. Kwota ta w dużej mierze zależy od wielkości gospodarstwa domowego oraz potrzeb rodziny.
Budżet domowy powinien uwzględniać także tzw. przyjemności – wyjścia do kina i restauracji, fryzjera, kosmetyczkę, wyjazdy i inne wydatki, z których możemy co prawda zrezygnować, ale nie chcielibyśmy tego robić. Pozostałą kwotę należy natomiast przeznaczyć na oszczędności. Jest to bardzo ważny filar domowego budżetu, który pozwala zbudować poduszkę finansową, bezcenną w razie pojawienia się nieprzewidzianych wydatków. Wiele osób zastanawia się, jak oszczędzać pieniądze w praktyce. Można to zrobić w prosty sposób, korzystając z zasady 50/30/20 autorstwa amerykańskiej ekonomistki prof. Elisabeth Warren.
Prosty budżet domowy, czyli jak oszczędzać pieniądze w domu?
Zasada 50/30/20 zaleca, aby 50% pensji przeznaczyć na najważniejsze wydatki, z których nie możemy zrezygnować. Należą do nich wszelkie opłaty, dojazdy do pracy i szkoły, jedzenie, raty i inne stałe opłaty. 30% wypłaty powinno zostać odłożone na rzeczy, których potrzebujemy, ale nie są niezbędne do życia, np. wyjazdy, rozrywkę, zakup nowego telefonu itp. Pozostałe 20% powinniśmy natomiast odłożyć na cele oszczędnościowe – kwotę tę przeznaczamy na stopniowe budowanie poduszki finansowej.
Do bieżącej kontroli budżetu domowego przyda się np. aplikacja do kontroli wydatków, którą można pobrać na telefon. Planując od podstaw budżet domowy excel na początek również może okazać się bardzo przydatnym narzędziem. Jak widać, prawidłowo zaplanowany budżet gospodarstwa domowego opiera się nie tylko na wydatkach, ale także oszczędnościach. Nic więc dziwnego, że w kontekście jego planowania tak często pojawia się pytanie, jak zacząć oszczędzać?
Jak oszczędzać pieniądze porady, które warto wcielić w życie
Wiele osób zastanawia się, jak oszczędzać na jedzeniu i czy w ogóle warto to robić. Wszystko zależy tak naprawdę od naszych preferencji i stylu życia – jedni wolą bowiem zdrową dietę i wysokiej jakości produkty spożywcze, inni natomiast nie przywiązują większej wagi to tej sfery wydatków, mogąc na niej sporo zaoszczędzić. Sama sztuka rozsądnego gospodarowania domowym budżetem polega bowiem na rezygnacji ze zbędnych w naszym mniemaniu wydatków oraz systematycznym budowaniu oszczędności.
Pytanie, jak zaoszczędzić na jedzeniu, warto więc przekształcić bardziej na: jakie wydatki są zbędne i rezygnacja, z których z nich przyniesie nam największe oszczędności? Równie dobrze może to być np. ograniczenie zakupów ubraniowych i kosmetycznych, wybieranie produktów z promocji, ograniczenie wyjść do restauracji czy rezygnacja ze zbędnych subskrypcji internetowych. Wiele przydatnych porad odnośnie tego, jak nauczyć się oszczędzać, znajduje się na blogu Pożyczka Plus. Oferujemy bowiem nie tylko szybkie pożyczki gotówkowe, ale także systematycznie edukujemy naszych klientów, jak właściwie gospodarować posiadanymi środkami finansowymi.