limity potrącenia z wynagrodzenia
02.02.2024

Potrącenia z wynagrodzenia – limity

Wynagrodzenie za pracę dla każdego pracownika  jest gwarantowane prawem. Dodatkowo podlega ono ochronie, z tego powodu pracodawca nie może bez zgody pracownika dokonywać żadnych potrąceń z zarobków. Jednym wyjątkiem w tym przypadku są potrącenia przewidziane w przepisach, np.  świadczenia alimentacyjne. 

W niniejszym artykule omówione zostaną kluczowe aspekty dotyczące potrąceń z wynagrodzenia pracowników, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracy. Szczególny nacisk położony zostanie na rozróżnienie między różnymi rodzajami potrąceń, ich dopuszczalnymi limitami oraz sytuacjami, w których pracodawca może legalnie dokonywać potrąceń. Artykuł zawiera również informacje o minimalnej kwocie wynagrodzenia, która musi zostać wypłacona pracownikowi, niezależnie od dokonanych potrąceń. Celem tego tekstu jest wyjaśnienie, jakie prawa i obowiązki przysługują zarówno pracownikom, jak i pracodawcom w kontekście potrąceń z wynagrodzenia.

Wynagrodzenie za pracę prawem pracownika

Prawo do wynagrodzenia jest podstawowym czynnikiem stosunku pracy, który podlega szczególnej ochronie. Praca nie może być świadczona bezpłatnie, a pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia, ani przenieść go na inną osobę. Prawo do pensji w ograniczonej wysokości może być realizowane tylko zgodnie z przepisami prawa. 

Art. 87 Kodeksu  pracy określa, że redukcja wysokości wynagrodzenia może nastąpić w wyniku: 

  • odliczenie należności publicznych;
  • odliczenie wynagrodzenia wypłaconego za okres nieobecności;
  • potrącenia. 

Obowiązkiem pracodawcy jest odliczenie od wynagrodzenia składki na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłat dokonywanych na PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe), jeśli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania.

Potrącenia z wynagrodzenia – jakie limity?

Art. 87 Kodeksu pracy wprowadza ograniczenia w zakresie możliwości dokonywania potrąceń przez pracodawcę. Potrąceniu podlegają tylko następujące należności:

  • kwoty pobierane na podstawie tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych;
  • kwoty pobierane na podstawie tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne;
  • zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi;
  • kary pieniężne przewidziane w art. 108 Kodeksu pracy. 

Zobacz także: Czym jest promesa zatrudnienia?

Kodeks pracy określa także limity dokonywanych potrąceń:

  • W przypadku egzekucji świadczeń alimentacyjnych potrącenia mogą wynieść do trzech piątych wynagrodzenia pracownika.
  • W przypadku egzekucji innych należności lub potracenia zaliczek pieniężnych mogą one wynieść do połowy wysokości wynagrodzenia pracownika. 

Łączna kwota potrąceń sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń innych niż alimentacyjne oraz udzielonych pracownikowi zaliczek nie może przekraczać połowy wysokości wynagrodzenia, natomiast w przypadku kilku świadczeń alimentacyjnych nie może to być suma wyższa niż trzy piąte wynagrodzenia.

Kara dla pracownika w formie obniżenia pensji za jedno wykroczenie nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia ukaranego. Łączna suma kar pieniężnych nie może przekroczyć dziesiątej części zarobku przypadającego pracownikowi do wypłaty po dokonaniu potrąceń z innych tytułów.  

Kwota wolna od potrąceń

Przepisy Kodeksu pracy (art. 871) określają kwotę wolną od potrąceń – to minimalna kwota, która musi zostać wypłacona pracownikowi. 

Według prawa wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:

  • Minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłat na PPK – przy potrąceniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne.
  • 75% wynagrodzenia określone w pkt. 1 przy potraceniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi.
  • 90% wynagrodzenia określonego w pkt. 1 przy potrąceniu kar pieniężnych przewidzianych w art. 108 KP.

W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze wymienione kary podlegają proporcjonalnemu obniżeniu.

Pożyczka online przy obniżonym wynagrodzeniu

Potrącenia z wynagrodzenia sprawiają, że pracownik otrzymuje tylko część swojego dochodu. Często mniejsze zarobki i spowodowany tym brak zdolności kredytowej sprawiają, że konsumenci nie otrzymują kredytu w banku. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem mogą okazać się pożyczki online. Można z tego skorzystać, wypełniając wniosek na stronie internetowej firmy pożyczkowej. Zasady udzielania takiego zobowiązania są proste. Po wypełnieniu formularza wystarczy przesłać go online do pożyczkodawcy, a po analizie dokumentu i podanych w nim informacji instytucja pozabankowa wydaje decyzję o udzieleniu pożyczki lub o odrzuceniu wniosku. To często pożyczka na dowód, która jest przesyłana na konto pożyczającego po dokonaniu przelewu weryfikacyjnego potwierdzającego tożsamość pożyczkobiorcy. Dlaczego na dowód? Bo to pożyczka bez zaświadczeń, a zatem nie trzeba przedstawiać dokumentu od pracodawcy. Procedury są uproszczone, a firmy pożyczkowe nie są tak restrykcyjne w analizie klientów, jak banki. 

Przeczytaj także: Zaświadczenie a oświadczenie – różnice

Potrącenia od wynagrodzenia wynikają z tytułu wymaganych należności, np. świadczenia alimentacyjne lub kary pieniężne. Sprawiają one, że pracownik otrzymuje niższe dochody, co jest częstą przyczyną odrzucenia wniosku kredytowego. Każdy, kto z powodu potrąceń ma mniejsze zarobki, może skorzystać z pożyczki online, gdzie nie jest potrzebne zaświadczenie o dochodach, a pożyczkodawca jest mniej restrykcyjny.  

Podobne artykuły

zaświadczenie a oświadczenie
Zaświadczenie a oświadczenie – czym się różnią

Klient wnioskujący o kredyt w banku często musi wraz z wnioskiem przedstawić zaświadczenie o zarobkach wystawione przez pracodawcę. Dokument ten jest potwierdzeniem zdolności kredytowej i wypłacalności potencjalnego kredytobiorcy. Niektóre instytucje finansowe i pożyczkowe przyjmują, zamiast zaświadczenia, podpisane oświadczenie. Sprawdźmy, czym różni się zaświadczenie o dochodach od oświadczenia.  W kontekście finansowym rozróżnienie między zaświadczeniem a oświadczeniem […]

11.11.2024Pokaż więcej
kredyt odnawialny co to jest
Co to jest kredyt odnawialny i jak działa?

Kredyt odnawialny umożliwia dostęp do środków finansowych w ramach konta osobistego w banku. Z tej formy finansowania mogą skorzystać tylko klienci banku, posiadający w nim rachunek, na którym zostanie ustanowiony limit kredytowy. Przed podpisaniem umowy dotyczącej kredytu odnawialnego instytucja finansowa sprawdza dochody i zdolność kredytową właściciela konta.  Kluczowe punkty: Kredyt odnawialny – na czym polega? […]

09.09.2024Pokaż więcej
promesa zatrudnienia
Czym jest promesa zatrudnienia i czy warto ją podpisać?

Promesa zatrudnienia, mimo iż nie jest powszechnie znana, odgrywa ważną rolę w świecie zawodowym. Warto zrozumieć jej istotę, aby wykorzystać potencjał, jaki niesie, zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Artykuł wyjaśni, czym dokładnie jest promesa zatrudnienia, jakie informacje powinna zawierać, kiedy jest istotna oraz co grozi za jej zerwanie. Pozwoli to lepiej zrozumieć jej znaczenie […]

09.09.2024Pokaż więcej
Dbaj o bezpieczeństwo swoich danych – sprawdź, jak chronić swoje dane przed oszustami!

W dzisiejszych czasach, kiedy nasze życie w coraz większym stopniu przenosi się do świata cyfrowego, ochrona naszych danych osobowych staje się koniecznością. W tym artykule podzielimy się z Tobą praktycznymi wskazówkami, jak możesz zabezpieczyć swoje dane przed oszustami.  Co to są dane osobowe i dlaczego są ważne?  Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą być […]

09.07.2024Pokaż więcej
Pożyczka PLUS, a blokada numeru PESEL – jakie zmiany nastąpiły?

Na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. celem ograniczania skutków kradzieży tożsamości 17 listopada 2023 roku rozpoczęto wdrożenia rozwiązania mającego poprawić bezpieczeństwo danych obywateli w postaci zastrzegania numerów PESEL.  Podstawę prawną wprowadzenia tych rozwiązań stanowią: Zakres zmian związanych z zastrzeżonym numerem PESEL Od 1 czerwca 2024 roku numer PESEL musi być weryfikowany podczas […]

12.06.2024Pokaż więcej
pozyczka na pit
Pożyczka na PIT

Deklaracja podatkowa PIT to sposób na podsumowanie rocznego przychodu podatnika i rozliczenie się z podatku. Dokument taki każdego roku muszą składać osoby zatrudnione na umowę o pracę, a także prowadzący działalność gospodarczą. Niektóre banki akceptują deklaracje PIT jako dokument potwierdzający dochody. Sprawdźmy, jak otrzymać pożyczkę na PIT. Deklaracja PIT a pożyczka Wnioskując o kredyt w […]

24.05.2024Pokaż więcej
Pożyczka od pracodawcy

Pożyczka dla pracownika to forma wsparcia finansowego. Jest udzielana przez pracodawcę na rzecz osób zatrudnionych w niektórych firmach i zakładach pracy. Charakteryzuje się preferencyjnymi warunkami, dużo korzystniejszymi niż te proponowane w banku lub innych instytucjach finansowych. Pożyczka od pracodawcy to mniej dokumentów i formularzy do wypełnienia, jest tańsza niż kredyty w banku, a do tego […]

21.05.2024Pokaż więcej