Pożyczka na umowę zlecenie i dzieło
W Polsce dużą grupę zawodową stanowią osoby pracujące na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Taka forma umowy cywilnoprawnej daje wiele korzyści, jednak nie jest dobrze widziana z perspektywy banku. Wnioski kredytowe osób pracujących na umowę zlecenie czy o dzieło są często odrzucane przez instytucję finansowe. Jednak pracownicy tacy mogą skorzystać z pożyczek online udzielanych przez firmy pożyczkowe, które są mniej restrykcyjne wobec pożyczkobiorców.
Chociaż elastyczne formy współpracy przynoszą wiele korzyści, zarówno dla pracodawców, jak i pracowników, często spotykają się z ograniczeniami w dostępie do usług finansowych, takich jak kredyty bankowe. Niniejszy artykuł rzuca światło na alternatywne możliwości finansowania dostępne dla osób pracujących na takich umowach, koncentrując się na pożyczkach online, które mogą stanowić realną opcję dla tych, którzy napotykają trudności w uzyskaniu kredytu bankowego.
Umowa zlecenie i o dzieło – czym się charakteryzują?
W pierwszym półroczu 2023 roku przekazano do ZUS-u 610,4 tys. formularzy RUD, na których zgłoszono 850,7 tys. umów o dzieło. Od stycznia do czerwca wspomnianego roku umowy o dzieło zgłosiło 51,3 tys. podmiotów. Największą grupę stanowili płatnicy ZUS – 98%. Natomiast w grupie osób fizycznych takie umowy zgłosiło tylko 630 osób, które nie były płatnikami składek.
Umowy o dzieło najczęściej zawierane były na 1 dzień (26,63%) oraz na 8 dni (19,46%). Średni okres, na jaki zawarto umowę o dzieło, wynosił 30 dni [1]. Jak widać, to dość popularna forma zarabiania. Czym się charakteryzuje?
Przeczytaj także: Czym jest promesa zatrudnienia?
Umowa o dzieło zawierana jest pomiędzy zlecającym dzieło a przyjmującym zamówienie. Ten ostatni zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła. Natomiast zlecający jego wykonanie jest zobowiązany do zapłaty określonego w umowie wynagrodzenia. Przedmiotem umowy o dzieło muszą być czynności umożliwiające wykonanie konkretnych, namacalnych rezultatów, zarówno materialnych (np. stół, krzesło), jak również niematerialnych (np. zaprojektowanie strony internetowej).
Natomiast umowa zlecenia zobowiązuje przyjmującego zlecenie do wykonania określonej czynności prawnej w zamian za określone świadczenie. Wykonawca umowy zlecenia nie jest odpowiedzialny za jej efekt. Założeniem takiej umowy jest, że jej wykonawca wypełni ją osobiście i z należytą starannością.
Pożyczka na umowę o dzieło lub zlecenie – czy jest możliwa?
Umowa zlecenia lub o dzieło z punktu widzenia kredytodawców jest mało wiarygodnym źródłem dochodu. Banki najbardziej preferują umowy o pracę na czas określony lub nieokreślony. Natomiast przy umowach zlecenia lub o dzieło mają wobec klienta większe wymagania. Dodatkowo na tego rodzaju umowach pracownicy niekiedy mniej zarabiają i są zatrudnieni na krótki okres (np. na trzy miesiące). To sprawia, że banki nierzadko odrzucają wnioski kredytowe osób pracujących na umowach cywilnoprawnych. Jednak osoby te, gdy potrzebują gotówki, mogą skorzystać z takich ofert jak pożyczki online. Zobowiązania takie są udzielane przez stronę internetową pożyczkodawcy i są bardziej dostępne od kredytów bankowych.
Pożyczka na umowę zlecenie lub o dzieło – jak otrzymać?
Pożyczka na umowę zlecenie lub o dzieło jest udzielana online. Aby ja otrzymać, trzeba wejść na stronę internetową firmy pożyczkowej i wypełnić prosty wniosek. W nim trzeba wpisać dane osobowe oraz informacje na temat rodzaju zatrudnienia i wysokości wynagrodzenia. Następnie wypełniony wniosek trzeba online przesłać do pożyczkodawcy i poczekać na decyzję. Dopełnieniem formalności jest wykonanie przelewu weryfikacyjnego z własnego konta w celu potwierdzenia tożsamości. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji pożyczka na dowód jest przelewana na konto wnioskującego.
Pożyczka na umowę zlecenie lub o dzieło – dla kogo?
Pożyczka bez zaświadczeń to zobowiązanie, z którego może skorzystać również osoba zatrudniona na umowę zlecenie lub o dzieło, czyli niemogąca otrzymać od pracodawcy zaświadczenia o dochodach. To pożyczka, o którą może wnioskować osoba pełnoletnia, posiadająca ważny dowód osobisty, dochody, konto w banku oraz aktywny numer telefonu. Klient, który spełnia te warunki i nie budzi wątpliwości pożyczkodawcy, może w ten sposób pożyczyć od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
Zobacz: Ile czasu ma pracodawca na wystawienie zaświadczenia o zarobkach?
Pożyczka na umowę zlecenie lub o dzieło nie zawsze jest możliwa do uzyskania w banku, ponieważ umowy cywilnoprawne są traktowane jako mniej wiarygodne przez te instytucje. Jednak osoby zatrudnione w taki sposób, a mające stabilną sytuację finansową, bez problemu powinni otrzymać pożyczkę na rynku pozabankowym. Uproszczone procedury sprawiają, że zobowiązania te są udzielane bez zaświadczeń o dochodach, a do wypełnienia formularza wystarczy dowód osobisty.
Źródło: