06.05.2022

Podatek od pożyczki – kto i kiedy musi go zapłacić?

Pożyczanie pieniędzy nie jest dziś tematem tabu. Coraz więcej osób korzysta ze wsparcia finansowego zarówno w rodzinie i wśród przyjaciół, jak i w instytucjach specjalizujących się w pożyczkach gotówkowych. Warto jednak wiedzieć, że to, od kogo pożyczymy pieniądze, determinuje obowiązek uiszczenia dodatkowej opłaty – jest nią podatek od pożyczki. Sprawdźmy, kto płaci podatek od pożyczki, od czego zależy konieczność jego regulowania, ile wynosi on obecnie oraz jak zmieniał się na przestrzeni ostatnich lat.

Podatek od pożyczki kto płaci, a kto nie?

W pierwszej kolejności, zanim przejdziemy do odpowiedni na pytanie, podatek od pożyczki kto płaci, musimy wyjaśnić, czym właściwie jest ta opłata. Podatek od pożyczki to podatek od czynności cywilnoprawnych, czyli w skrócie PCC. Obowiązuje on w przypadku kilku rodzajów umów, w tym m. in. umowy sprzedaży, darowizny oraz pożyczki. Warto już na wstępie zaznaczyć, że podatek od pożyczki dotyczy pożyczek prywatnych, a więc tych zawieranych między osobami fizycznymi.

Pożyczki w kontekście obowiązku podatkowego możemy podzielić na dwie kategorie. Pierwszą z nich stanowi wsparcie finansowe udzielane przez banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe, drugą natomiast pożyczki udzielane przez osoby fizyczne z rodziny i spoza niej. Podatek od pożyczki nie musi nas martwić, jeśli zobowiązanie zaciągniemy w banku lub w firmie pożyczkowej takiej jak Pożyczka Plus – są to podmioty, które zawodowo trudnią się udzielaniem pożyczek, podatek od pożyczki nie obwiązuje więc ich klientów. Inaczej przedstawia się natomiast sytuacja w przypadku pożyczki od osoby prywatnej.

Kto płaci podatek od pożyczki i w jakiej sytuacji staje się on wymagalny?

Pożyczki między osobami prywatnymi są z zasady opodatkowane. W praktyce więc pożyczając pieniądze od rodziny, znajomych czy obcych osób fizycznych, mamy obowiązek uiszczenia podatku PCC. Zasady odprowadzania tego podatku reguluje ustawa z dn. 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych. Co ważne, podatek od pożyczki zawsze odprowadza pożyczkobiorca. Jaki podatek od pożyczki prywatnej zapłacimy?

Wysokość podatku PCC zależy od pożyczonej kwoty – do 1000 zł, zarówno w przypadku pożyczania od rodziny, jak i znajomych, wynosi on 0 zł. Podatek od pożyczki w rodzinie nie będzie wymagany także, jeśli pożyczymy do 9637 zł od teściów, synowej lub zięcia. Całkowicie zwolnione z podatku PCC, bez względu na kwotę, są natomiast osoby z tzw. zerowej grupy podatkowej. Warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest złożenie w US deklaracji PCC-3 w terminie do 14 dni od dnia przekazania pieniędzy.

Jaki podatek od pożyczki prywatnej zapłacą natomiast osoby, których nie obowiązuje zwolnienie od podatku? Otóż, podatek od pożyczki od osoby prywatnej wynosi obecnie 0,5% jej wartości i musi zostać rozliczony z fiskusem w terminie 14 dni. W tym celu należy złożyć formularz PCC-3 i dokonać zapłaty podatku. Niedotrzymanie tego zobowiązania skutkuje znaczącym podwyższeniem wysokości podatku, który zamiast 0,5% wyniesie 20% od kwoty pożyczki. Warto także wiedzieć, że podatek od pożyczki od osoby prywatnej 2020 i obecnie jest znacznie niższy niż jego odpowiednik obowiązujący jeszcze kilka lat temu. Podatek od pożyczki od osoby prywatnej 2018 i podatek od pożyczki od osoby prywatnej 2019 wynosił bowiem 2%.

Podobne artykuły

Najczęstsze powody odrzucenia wniosku o pożyczkę

Starasz się o chwilówkę, ale okazało się, że wniosek został odrzucony? Zastanawiasz się, dlaczego tak się stało? Przedstawiamy poniżej kilka możliwych przyczyn.

13.05.2022Pokaż więcej
Domowy budżet – jak oszczędzać pieniądze? 

Pieniądze są podstawą naszego codziennego funkcjonowania. To m. in. dzięki nim możemy wieść godne i satysfakcjonujące życie. Kluczem do sukcesu nie jest jednak zarabianie jak najwyższych kwot, lecz rozsądne i mądre planowanie codziennych wydatków. Właściwie zorganizowany budżet domowy pozwala mieć środki zarówno na bieżące opłaty i przyjemności, jak i nieprzewidziane wydatki, które mogą pojawić się […]

08.04.2022Pokaż więcej
Co to jest RRSO?

Skrót RRSO jest bardzo dobrze znany wszystkim pożyczkobiorcom. Osoby, które wcześniej nie korzystały ze wsparcia finansowego banków i firm pożyczkowych, często jednak nie wiedzą, co to jest RRSO i jak wpływa na wysokość ich zobowiązania. W tym artykule wyjaśnimy szczegółowo, co to RRSO i powiemy wszystko, co każda osoba planująca wkrótce ubieganie się o pożyczkę […]

25.03.2022Pokaż więcej
Najlepsze polskie blogi finansowe – dlaczego warto je czytać?

Finanse osobiste to niezwykle ważny temat. Niestety, wiele osób tajniki właściwego zarządzania pieniędzmi odkrywa dopiero w dorosłym życiu. Nigdy nie jest jednak za późno, aby nauczyć się oszczędzania i właściwego zarządzania finansami osobistymi. Niezwykle pomocne są w tym zakresie porady innych, bardziej doświadczonych ludzi, którym udało się wypracować skuteczne sposoby na zarządzanie pieniędzmi i chętnie […]

11.03.2022Pokaż więcej
Czy można wziąć pożyczkę na pesel? 

Kredyty i pożyczki to jedne z najpopularniejszych produktów finansowych oferowanych przez banki i firmy pożyczkowe. W ostatnich latach dostęp do nich staje się coraz łatwiejszy i mniej wymagający pod względem formalnym – pożyczki możemy zaciągać online, a instytucje wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, ograniczają formalności. Szczególnie korzystne są warunki udzielania chwilówek, które można uzyskać bez zaświadczeń […]

18.02.2022Pokaż więcej
Pożyczka dla obywateli Ukrainy  – Nowa oferta od Pożyczka PLUS

Pożyczka PLUS przedstawia kolejną PLUS ofertę. Miło nam jest poinformować, że za pośrednictwem Pożyczka Plus będzie dostępna także oferta Pożyczki dla obywateli Ukrainy.

11.02.2022Pokaż więcej
Pożyczka przez internet bez zaświadczeń – jak ją uzyskać?

Pożyczki przez internet to jeden z symboli naszych czasów. To nowoczesne, idealnie skrojone na miarę potrzeb i oczekiwań współczesnych klientów produkty finansowe, do których dostęp można uzyskać bez wychodzenia z domu. Mimo tego, że pożyczka przez internet bez zaświadczeń funkcjonuje na polskim rynku od dobrych kilku lat, sporo osób nadal nie wie, jak działają te […]

04.02.2022Pokaż więcej
 • Pierwsza pożyczka
 • Kolejna pożyczka
Kwota pożyczki
Kwota pierwszej pożyczki to maksymalnie 5000 zł. Wyższa kwota dostępna przy kolejnej pożyczce.
100015000
Termin spłaty
Termin pierwszej pożyczki to maksymalnie 30 dni. Dłuższy termin dostępny przy kolejnej pożyczce
5 dni30 dni
 • Twój rabat będzie widoczny po zalogowaniu się do Profilu Klienta
  Weź do 3000 zł za 0 zł, nawet do 5000 zł
  z RABATEM 50%
 • Koszt pożyczki0 zł0 zł
 • RRSO0%0%
 • Kwota do zwrotu
  01.01.2021
  0 zł0 zł
Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład
icon
PRZERWA TECHNICZNA
Obecnie prowadzone są prace serwisowe.

Wprowadzamy rozwiązania, które ułatwią korzystanie z naszego serwisu.

Przepraszamy za utrudnienia.

Polecane artykuły