22.10.2019

Dziedziczenie ustawowe – na czym polega?

Dziedziczenie ustawowe jest tematem, z którym zdecydowanie warto jest się zapoznać. Niestety, z dużym prawdopodobieństwem większość z nas w pewnym momencie swojego życia będzie miało styczność z dziedziczeniem spadku. O co zatem chodzi w dziedziczeniu ustawowym?

O dziedziczeniu na podstawie testamentu z pewnością większość z nas już w swoim życiu słyszała. W tej sytuacji sprawa najczęściej jest jasna – dziedziczymy zgodnie z zapisami zawartymi w testamencie. Nie zawsze jest jednak tak, że testament istnieje. W tym i w innych sytuacjach do akcji wkracza właśnie dziedziczenie ustawowe. Na czym to dokładnie polega i komu w takiej sytuacji należy się spadek?

Dziedziczenie ustawowe – podstawowe zasady

Dziedziczenie na podstawie testamentu ma pierwszeństwo przed dziedziczenina czym polega dziedziczenie ustawoweem ustawowym. Jeżeli jednak z różnych powodów testament nie ma zastosowania, to właśnie z dziedziczeniem ustawowym mamy styczność. I wbrew temu, co mogłoby się wydawać taka sytuacja nie należy do rzadkości.

Z dziedziczeniem ustawowym mamy do czynienia m.in. w następujących sytuacjach: gdy zmarły nie sporządził takiego dokumentu, albo gdy spadkobierca nie chce lub nie może dziedziczyć. Ale nie tylko – z dziedziczeniem ustawowym będziemy mieli również styczność w sytuacji, kiedy w testamencie nie został zawarty cały majątek.

Komu przysługuje spadek zgodnie z ustawą?

Kodeks cywilny, który ma swoje zastosowanie jeżeli chodzi o dziedziczenie ustawowe wyraźnie określa kto w takiej sytuacji dziedziczy. Krewni, którym przysługuje taki spadek to m.in. dzieci, wnuki, prawnuki, rodzice, rodzeństwo i dziadkowie. W przypadku dziedziczenia ustawowego pierwszeństwo mają małżonek i dzieci, którym przysługuje równy podział majątku. Jeżeli zmarły nie miał dzieci, wówczas połowę dziedziczy małżonek, a resztę rodzice i rodzeństwo.

Warto przy tym zaznaczyć, że małżonkowi nie może przysługiwać mniej niż 25% majątku zgromadzonego przez zmarłego. W ten sposób jeśli zmarły miał małżonka i 3 dzieci, wówczas wszystkim przysługuje równy udział w spadku wynoszący 25%. Jeśli z kolei dzieci jest 4, to współmałżonkowi przysługuje 25%, a pozostałe 75% zostanie podzielone na wszystkie dzieci.

Dziedziczenie ustawowe a zachowek

Warto sobie odpowiedzieć również na pytanie o to, czy w przypadku dziedziczenia ustawowego możliwe jest domaganie się zachowku. I chociaż może to stanowić pewne zaskoczenie, to taka sytuacja jest jak najbardziej możliwa. W jakich przypadkach? Przede wszystkim w takiej sytuacji, kiedy spadkodawca przed śmiercią przekazał swój majątek w postaci darowizn.

Jeżeli właśnie taka sytuacja miała miejsce, to szansa na zachowek istnieje. To, czy w konkretnym przypadku zachowek nam przysługuje zależy od tego, czy spadek nie przewyższa wysokości zachowku. Jeżeli otrzymaliśmy wyższy spadek, niż należałby się nam zachowek, wówczas tracimy prawo do zachowku. Jeśli zaś jest tak, że zachowek przysługuje nam w wyższej kwocie niż spadek, wówczas możemy liczyć na wyrównanie.

Podobne artykuły

Najczęstsze powody odrzucenia wniosku o pożyczkę

Starasz się o chwilówkę, ale okazało się, że wniosek został odrzucony? Zastanawiasz się, dlaczego tak się stało? Przedstawiamy poniżej kilka możliwych przyczyn.

13.05.2022Pokaż więcej
Podatek od pożyczki – kto i kiedy musi go zapłacić?

Pożyczanie pieniędzy nie jest dziś tematem tabu. Coraz więcej osób korzysta ze wsparcia finansowego zarówno w rodzinie i wśród przyjaciół, jak i w instytucjach specjalizujących się w pożyczkach gotówkowych. Warto jednak wiedzieć, że to, od kogo pożyczymy pieniądze, determinuje obowiązek uiszczenia dodatkowej opłaty – jest nią podatek od pożyczki. Sprawdźmy, kto płaci podatek od pożyczki, […]

06.05.2022Pokaż więcej
Domowy budżet – jak oszczędzać pieniądze? 

Pieniądze są podstawą naszego codziennego funkcjonowania. To m. in. dzięki nim możemy wieść godne i satysfakcjonujące życie. Kluczem do sukcesu nie jest jednak zarabianie jak najwyższych kwot, lecz rozsądne i mądre planowanie codziennych wydatków. Właściwie zorganizowany budżet domowy pozwala mieć środki zarówno na bieżące opłaty i przyjemności, jak i nieprzewidziane wydatki, które mogą pojawić się […]

08.04.2022Pokaż więcej
Co to jest RRSO?

Skrót RRSO jest bardzo dobrze znany wszystkim pożyczkobiorcom. Osoby, które wcześniej nie korzystały ze wsparcia finansowego banków i firm pożyczkowych, często jednak nie wiedzą, co to jest RRSO i jak wpływa na wysokość ich zobowiązania. W tym artykule wyjaśnimy szczegółowo, co to RRSO i powiemy wszystko, co każda osoba planująca wkrótce ubieganie się o pożyczkę […]

25.03.2022Pokaż więcej
Najlepsze polskie blogi finansowe – dlaczego warto je czytać?

Finanse osobiste to niezwykle ważny temat. Niestety, wiele osób tajniki właściwego zarządzania pieniędzmi odkrywa dopiero w dorosłym życiu. Nigdy nie jest jednak za późno, aby nauczyć się oszczędzania i właściwego zarządzania finansami osobistymi. Niezwykle pomocne są w tym zakresie porady innych, bardziej doświadczonych ludzi, którym udało się wypracować skuteczne sposoby na zarządzanie pieniędzmi i chętnie […]

11.03.2022Pokaż więcej
Czy można wziąć pożyczkę na pesel? 

Kredyty i pożyczki to jedne z najpopularniejszych produktów finansowych oferowanych przez banki i firmy pożyczkowe. W ostatnich latach dostęp do nich staje się coraz łatwiejszy i mniej wymagający pod względem formalnym – pożyczki możemy zaciągać online, a instytucje wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, ograniczają formalności. Szczególnie korzystne są warunki udzielania chwilówek, które można uzyskać bez zaświadczeń […]

18.02.2022Pokaż więcej
Pożyczka dla obywateli Ukrainy  – Nowa oferta od Pożyczka PLUS

Pożyczka PLUS przedstawia kolejną PLUS ofertę. Miło nam jest poinformować, że za pośrednictwem Pożyczka Plus będzie dostępna także oferta Pożyczki dla obywateli Ukrainy.

11.02.2022Pokaż więcej
 • Pierwsza pożyczka
 • Kolejna pożyczka
Kwota pożyczki
Kwota pierwszej pożyczki to maksymalnie 5000 zł. Wyższa kwota dostępna przy kolejnej pożyczce.
100015000
Termin spłaty
Termin pierwszej pożyczki to maksymalnie 30 dni. Dłuższy termin dostępny przy kolejnej pożyczce
5 dni30 dni
 • Twój rabat będzie widoczny po zalogowaniu się do Profilu Klienta
  Weź do 3000 zł za 0 zł, nawet do 5000 zł
  z RABATEM 50%
 • Koszt pożyczki0 zł0 zł
 • RRSO0%0%
 • Kwota do zwrotu
  01.01.2021
  0 zł0 zł
Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład
icon
PRZERWA TECHNICZNA
Obecnie prowadzone są prace serwisowe.

Wprowadzamy rozwiązania, które ułatwią korzystanie z naszego serwisu.

Przepraszamy za utrudnienia.

Polecane artykuły