22.10.2019

Dziedziczenie ustawowe – na czym polega?

Dziedziczenie ustawowe jest tematem, z którym zdecydowanie warto jest się zapoznać. Niestety, z dużym prawdopodobieństwem większość z nas w pewnym momencie swojego życia będzie miało styczność z dziedziczeniem spadku. O co zatem chodzi w dziedziczeniu ustawowym?

O dziedziczeniu na podstawie testamentu z pewnością większość z nas już w swoim życiu słyszała. W tej sytuacji sprawa najczęściej jest jasna – dziedziczymy zgodnie z zapisami zawartymi w testamencie. Nie zawsze jest jednak tak, że testament istnieje. W tym i w innych sytuacjach do akcji wkracza właśnie dziedziczenie ustawowe. Na czym to dokładnie polega i komu w takiej sytuacji należy się spadek?

Dziedziczenie ustawowe – podstawowe zasady

Dziedziczenie na podstawie testamentu ma pierwszeństwo przed dziedziczenina czym polega dziedziczenie ustawoweem ustawowym. Jeżeli jednak z różnych powodów testament nie ma zastosowania, to właśnie z dziedziczeniem ustawowym mamy styczność. I wbrew temu, co mogłoby się wydawać taka sytuacja nie należy do rzadkości.

Z dziedziczeniem ustawowym mamy do czynienia m.in. w następujących sytuacjach: gdy zmarły nie sporządził takiego dokumentu, albo gdy spadkobierca nie chce lub nie może dziedziczyć. Ale nie tylko – z dziedziczeniem ustawowym będziemy mieli również styczność w sytuacji, kiedy w testamencie nie został zawarty cały majątek.

Komu przysługuje spadek zgodnie z ustawą?

Kodeks cywilny, który ma swoje zastosowanie jeżeli chodzi o dziedziczenie ustawowe wyraźnie określa kto w takiej sytuacji dziedziczy. Krewni, którym przysługuje taki spadek to m.in. dzieci, wnuki, prawnuki, rodzice, rodzeństwo i dziadkowie. W przypadku dziedziczenia ustawowego pierwszeństwo mają małżonek i dzieci, którym przysługuje równy podział majątku. Jeżeli zmarły nie miał dzieci, wówczas połowę dziedziczy małżonek, a resztę rodzice i rodzeństwo.

Warto przy tym zaznaczyć, że małżonkowi nie może przysługiwać mniej niż 25% majątku zgromadzonego przez zmarłego. W ten sposób jeśli zmarły miał małżonka i 3 dzieci, wówczas wszystkim przysługuje równy udział w spadku wynoszący 25%. Jeśli z kolei dzieci jest 4, to współmałżonkowi przysługuje 25%, a pozostałe 75% zostanie podzielone na wszystkie dzieci.

Dziedziczenie ustawowe a zachowek

Warto sobie odpowiedzieć również na pytanie o to, czy w przypadku dziedziczenia ustawowego możliwe jest domaganie się zachowku. I chociaż może to stanowić pewne zaskoczenie, to taka sytuacja jest jak najbardziej możliwa. W jakich przypadkach? Przede wszystkim w takiej sytuacji, kiedy spadkodawca przed śmiercią przekazał swój majątek w postaci darowizn.

Jeżeli właśnie taka sytuacja miała miejsce, to szansa na zachowek istnieje. To, czy w konkretnym przypadku zachowek nam przysługuje zależy od tego, czy spadek nie przewyższa wysokości zachowku. Jeżeli otrzymaliśmy wyższy spadek, niż należałby się nam zachowek, wówczas tracimy prawo do zachowku. Jeśli zaś jest tak, że zachowek przysługuje nam w wyższej kwocie niż spadek, wówczas możemy liczyć na wyrównanie.

Podobne artykuły

zabezpieczenie przed wyłudzeniem kredytu
Jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytu?

W dobie rosnącej cyfryzacji i łatwego dostępu do danych osobowych wyłudzenie kredytu stało się poważnym zagrożeniem. Ten artykuł to kompleksowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się, jak skutecznie zabezpieczyć swoje finanse i tożsamość przed nieautoryzowanymi operacjami kredytowymi. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak łatwo ich dane mogą zostać wykorzystane do nielegalnego uzyskania kredytu […]

30.01.2024Pokaż więcej
rejestr naleznosci publicznoprawnych
Rejestr Należności Publicznoprawnych – jakie zawiera dane?

Rejestr Należności Publicznoprawnych to narzędzie, które odgrywa kluczową rolę w polskim systemie prawnym, zapewniając transparentność i efektywność w egzekwowaniu zobowiązań publicznoprawnych. Jego funkcjonowanie i zakres danych, jakie zawiera, są istotne zarówno dla organów państwowych, jak i dla obywateli oraz przedsiębiorców. Artykuł skupia się na omówieniu Rejestru Należności Publicznoprawnych (RNP), szczególnie w aspekcie danych, które są […]

16.01.2024Pokaż więcej
big infomonitor
BIG InfoMonitor – jak sprawdzić siebie?

Sprawdzenie swojego statusu w BIG InfoMonitor jest istotne dla każdego, kto chce mieć pełną kontrolę nad swoją sytuacją finansową. Ten artykuł pokaże Ci krok po kroku, jak łatwo i szybko możesz to zrobić. W dzisiejszym świecie, gdzie nasze dane finansowe i kredytowe są coraz bardziej transparentne, ważne jest, aby mieć świadomość, jak jesteśmy postrzegani przez […]

11.01.2024Pokaż więcej
jak sprawdzić czy jestem dłużnikiem
Jak sprawdzić, czy jestem dłużnikiem?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy możesz być dłużnikiem, nawet nie zdając sobie z tego sprawy? Zrozumienie swojej sytuacji finansowej jest kluczowe, szczególnie jeśli rozważasz opcje takie jak zaciągnięcie pożyczki. Ten artykuł pomoże Ci sprawdzić, czy jesteś dłużnikiem i co to oznacza dla Twoich przyszłych finansowych decyzji. W dzisiejszych czasach łatwo stracić świadomość swojego statusu finansowego. […]

09.01.2024Pokaż więcej
jak długo widnieje wpis w krd
Jak długo widnieje wpis w KRD?

Czy wiesz, jak długo wpis o długu może pozostawać w Krajowym Rejestrze Długów? W tym artykule wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć o KRD i jak to wpływa na dłużników oraz ich finansową przyszłość. Wpisanie do Krajowego Rejestru Długów (KRD) może mieć długotrwałe konsekwencje dla dłużników. Zrozumienie, na czym polega ten rejestr, jak można się w […]

05.01.2024Pokaż więcej
Pożyczka na świadczenia socjalne

Poprzez stałe źródło dochodu można rozumieć różne formy przychodu. Nie zawsze są to pieniądze uzyskiwane z umowy o pracę, zlecenie czy dzieło. To także wszelkiego typu świadczenia socjalne, rodzinne, alimenty oraz zapomogi. Z tego też względu niektóre firmy pożyczkowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i oferują pożyczki na świadczenia.  

28.09.2022Pokaż więcej
Pożyczka na działalność gospodarczą — czy osoby B2B mogą liczyć na pożyczkę?

Jednoosobowa działalność gospodarcza to jedna z najpopularniejszych form prowadzenia własnego biznesu. Zalet B2B jest wiele – wyższe zarobki, większa swoboda w organizacji pracy oraz niezależność. Zarówno firma, jak i jej właściciel może od czasu do czasu potrzebować wsparcia finansowego. Banki nie zawsze przychylnie patrzą na osoby samozatrudnione.  W takim przypadku idealnie sprawdzi się pożyczka na […]

26.07.2022Pokaż więcej