06.12.2019

Karta debetowa a kredytowa – jakie są różnice?

Z tego, że mamy możliwość korzystania z kilku różnych rodzajów kart płatniczych zdecydowana większość z nas zdaje sobie sprawę. Ale jakie właściwie karty są nam potrzebne? Czym się charakteryzują? Kiedy sięgnąć po kartę kredytową, a kiedy lepiej się sprawdzi karta debetowa? Podpowiadamy!

Chociaż wspomniane wyżej karty pozornie pełnią taką samą funkcję – zastępują nam gotówkę w portfelu, to w rzeczywistości występują między nimi znaczące różnice. Zdecydowana większość z nas korzysta z kart debetowych. Taką kartę najczęściej dostajemy równocześnie z otwarciem rachunku bankowego. Z kolei o kartę kredytową musimy zawnioskować. I warto sobie zdawać sprawę z tego, że karta kredytowa nie zawsze jest nam niezbędna, chociaż często bywa przydatna. Ale czym właściwie różni się karta debetowa od kredytowej, skoro obie służą do płatności?

Czym jest karta debetowa?

karta visa Kartę debetową możemy określić jako podstawową, którą zdecydowana większość z nas ma w swoim portfelu. Otrzymujemy ją od razu po otworzeniu nowego konta w banku i nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami, czy formalnościami. Karta debetowa jest bezpośrednio przypisana do naszego konta osobistego, a środki na niej dostępne są tożsame ze środkami, które zgromadziliśmy na naszym rachunku bankowym. Korzystając z tej karty możemy dokonywać płatności bezgotówkowych, jak też wypłacać pieniądze ze swojego konta.

Karty debetowe możemy podzielić na kilka różnych rodzajów pod względem organizacji płatniczej. Najczęściej spotykamy kart Visa. To bez wątpienia najpopularniejsza organizacja kartowa w naszym kraju. Największą konkurencję dla tej organizacji stanowi Mastrcard. Ale czy w obecnych czasach rzeczywiście ma znaczenie to, czy zdecydujemy się na Visę, czy może na Mastercard?

Karta debetowa Visa, czy Mastercard – co wybrać?

Jeszcze kilkanaście lat temu można było wskazać dwie wyraźne różnice pomiędzy Visą, a Mastercard. Dotyczyły one przede wszystkim tego, jakiego pochodzenia były dane produkty. Mastercard była również często postrzegana jako ta bardziej nowoczesna opcja, aktualnie jednak już nie spotykamy się z takim poglądem. Jeżeli jednak jesteśmy typem podróżnika, to powinniśmy być świadomi tego, że nie w każdym kraju posłużymy się obydwoma rodzajami kart. Dlatego podejmując decyzję dotyczącą tego, na co się zdecydować warto się zastanowić, która będzie lepszym wyborem jeżeli chodzi o docelowe miejsce naszych podróży.

Czym jest karta kredytowa?

karta mastercardSkoro już wiemy, czym jest karta debetowa i do czego służy, to należy się zastanowić również nad kartą kredytową. Płacąc kartą kredytową, tak naprawdę korzystamy z pieniędzy banku, a nie ze zgromadzonych przez nas pieniędzy. To, jaka suma jest dla nas dostępna zależy tak naprawdę od naszej zdolności kredytowej. Mówiąc inaczej – korzystając z karty kredytowej tak naprawdę zaciągamy w banku kredyt odnawialny do wysokości limitu, który został ustalony przez bank.

Tego typu karty pozwalają nam płacić za zakupy w sytuacji, w którym na naszym rachunku bankowym nie mamy wystarczających środków. Zanim bank przyzna nam taką kartę dokładnie analizuje naszą zdolność kredytową. W ten sposób określa jaka kwota zadłużenia będzie dla nas możliwa do spłaty. Taką kartę spłacamy w momencie, kiedy bank udostępni nam informację o kwocie zadłużenia. To, z jakim oprocentowaniem wiąże się korzystanie z karty kredytowej zależy od banku, w którym zdecydujemy się na taką usługę.

Pierwsza pożyczka za darmo czy karta kredytowa?

Jeżeli znaleźliśmy się w nagłej sytuacji, która wymaga wygospodarowania dodatkowej gotówki, której w tym momencie nie mamy, to dobrym rozwiązaniem może się okazać zaciągnięcie pożyczki krótkoterminowej. Zwłaszcza, jeżeli to będzie nasza pierwsza pożyczka. Wówczas mamy możliwość pożyczyć całkowicie za darmo, nawet do 3000 złotych. Ponadto cały proces będzie zdecydowanie krótszy i mniej skomplikowany, a pieniądze na naszym koncie mogą się znaleźć naprawdę szybko – czas zależny jest między innymi od tego, w jakim banku mamy konto.

Podobne artykuły

Najczęstsze powody odrzucenia wniosku o pożyczkę

Starasz się o chwilówkę, ale okazało się, że wniosek został odrzucony? Zastanawiasz się, dlaczego tak się stało? Przedstawiamy poniżej kilka możliwych przyczyn.

13.05.2022Pokaż więcej
Podatek od pożyczki – kto i kiedy musi go zapłacić?

Pożyczanie pieniędzy nie jest dziś tematem tabu. Coraz więcej osób korzysta ze wsparcia finansowego zarówno w rodzinie i wśród przyjaciół, jak i w instytucjach specjalizujących się w pożyczkach gotówkowych. Warto jednak wiedzieć, że to, od kogo pożyczymy pieniądze, determinuje obowiązek uiszczenia dodatkowej opłaty – jest nią podatek od pożyczki. Sprawdźmy, kto płaci podatek od pożyczki, […]

06.05.2022Pokaż więcej
Domowy budżet – jak oszczędzać pieniądze? 

Pieniądze są podstawą naszego codziennego funkcjonowania. To m. in. dzięki nim możemy wieść godne i satysfakcjonujące życie. Kluczem do sukcesu nie jest jednak zarabianie jak najwyższych kwot, lecz rozsądne i mądre planowanie codziennych wydatków. Właściwie zorganizowany budżet domowy pozwala mieć środki zarówno na bieżące opłaty i przyjemności, jak i nieprzewidziane wydatki, które mogą pojawić się […]

08.04.2022Pokaż więcej
Co to jest RRSO?

Skrót RRSO jest bardzo dobrze znany wszystkim pożyczkobiorcom. Osoby, które wcześniej nie korzystały ze wsparcia finansowego banków i firm pożyczkowych, często jednak nie wiedzą, co to jest RRSO i jak wpływa na wysokość ich zobowiązania. W tym artykule wyjaśnimy szczegółowo, co to RRSO i powiemy wszystko, co każda osoba planująca wkrótce ubieganie się o pożyczkę […]

25.03.2022Pokaż więcej
Najlepsze polskie blogi finansowe – dlaczego warto je czytać?

Finanse osobiste to niezwykle ważny temat. Niestety, wiele osób tajniki właściwego zarządzania pieniędzmi odkrywa dopiero w dorosłym życiu. Nigdy nie jest jednak za późno, aby nauczyć się oszczędzania i właściwego zarządzania finansami osobistymi. Niezwykle pomocne są w tym zakresie porady innych, bardziej doświadczonych ludzi, którym udało się wypracować skuteczne sposoby na zarządzanie pieniędzmi i chętnie […]

11.03.2022Pokaż więcej
Czy można wziąć pożyczkę na pesel? 

Kredyty i pożyczki to jedne z najpopularniejszych produktów finansowych oferowanych przez banki i firmy pożyczkowe. W ostatnich latach dostęp do nich staje się coraz łatwiejszy i mniej wymagający pod względem formalnym – pożyczki możemy zaciągać online, a instytucje wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, ograniczają formalności. Szczególnie korzystne są warunki udzielania chwilówek, które można uzyskać bez zaświadczeń […]

18.02.2022Pokaż więcej
Pożyczka dla obywateli Ukrainy  – Nowa oferta od Pożyczka PLUS

Pożyczka PLUS przedstawia kolejną PLUS ofertę. Miło nam jest poinformować, że za pośrednictwem Pożyczka Plus będzie dostępna także oferta Pożyczki dla obywateli Ukrainy.

11.02.2022Pokaż więcej
 • Pierwsza pożyczka
 • Kolejna pożyczka
Kwota pożyczki
Kwota pierwszej pożyczki to maksymalnie 5000 zł. Wyższa kwota dostępna przy kolejnej pożyczce.
100015000
Termin spłaty
Termin pierwszej pożyczki to maksymalnie 30 dni. Dłuższy termin dostępny przy kolejnej pożyczce
5 dni30 dni
 • Twój rabat będzie widoczny po zalogowaniu się do Profilu Klienta
  Weź do 3000 zł za 0 zł, nawet do 5000 zł
  z RABATEM 50%
 • Koszt pożyczki0 zł0 zł
 • RRSO0%0%
 • Kwota do zwrotu
  01.01.2021
  0 zł0 zł
Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład
icon
PRZERWA TECHNICZNA
Obecnie prowadzone są prace serwisowe.

Wprowadzamy rozwiązania, które ułatwią korzystanie z naszego serwisu.

Przepraszamy za utrudnienia.

Polecane artykuły