06.12.2019

Karta debetowa a kredytowa – jakie są różnice?

Z tego, że mamy możliwość korzystania z kilku różnych rodzajów kart płatniczych zdecydowana większość z nas zdaje sobie sprawę. Ale jakie właściwie karty są nam potrzebne? Czym się charakteryzują? Kiedy sięgnąć po kartę kredytową, a kiedy lepiej się sprawdzi karta debetowa? Podpowiadamy!

Chociaż wspomniane wyżej karty pozornie pełnią taką samą funkcję – zastępują nam gotówkę w portfelu, to w rzeczywistości występują między nimi znaczące różnice. Zdecydowana większość z nas korzysta z kart debetowych. Taką kartę najczęściej dostajemy równocześnie z otwarciem rachunku bankowego. Z kolei o kartę kredytową musimy zawnioskować. I warto sobie zdawać sprawę z tego, że karta kredytowa nie zawsze jest nam niezbędna, chociaż często bywa przydatna. Ale czym właściwie różni się karta debetowa od kredytowej, skoro obie służą do płatności?

Czym jest karta debetowa?

karta visa Kartę debetową możemy określić jako podstawową, którą zdecydowana większość z nas ma w swoim portfelu. Otrzymujemy ją od razu po otworzeniu nowego konta w banku i nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami, czy formalnościami. Karta debetowa jest bezpośrednio przypisana do naszego konta osobistego, a środki na niej dostępne są tożsame ze środkami, które zgromadziliśmy na naszym rachunku bankowym. Korzystając z tej karty możemy dokonywać płatności bezgotówkowych, jak też wypłacać pieniądze ze swojego konta.

Karty debetowe możemy podzielić na kilka różnych rodzajów pod względem organizacji płatniczej. Najczęściej spotykamy kart Visa. To bez wątpienia najpopularniejsza organizacja kartowa w naszym kraju. Największą konkurencję dla tej organizacji stanowi Mastrcard. Ale czy w obecnych czasach rzeczywiście ma znaczenie to, czy zdecydujemy się na Visę, czy może na Mastercard?

Karta debetowa Visa, czy Mastercard – co wybrać?

Jeszcze kilkanaście lat temu można było wskazać dwie wyraźne różnice pomiędzy Visą, a Mastercard. Dotyczyły one przede wszystkim tego, jakiego pochodzenia były dane produkty. Mastercard była również często postrzegana jako ta bardziej nowoczesna opcja, aktualnie jednak już nie spotykamy się z takim poglądem. Jeżeli jednak jesteśmy typem podróżnika, to powinniśmy być świadomi tego, że nie w każdym kraju posłużymy się obydwoma rodzajami kart. Dlatego podejmując decyzję dotyczącą tego, na co się zdecydować warto się zastanowić, która będzie lepszym wyborem jeżeli chodzi o docelowe miejsce naszych podróży.

Czym jest karta kredytowa?

karta mastercardSkoro już wiemy, czym jest karta debetowa i do czego służy, to należy się zastanowić również nad kartą kredytową. Płacąc kartą kredytową, tak naprawdę korzystamy z pieniędzy banku, a nie ze zgromadzonych przez nas pieniędzy. To, jaka suma jest dla nas dostępna zależy tak naprawdę od naszej zdolności kredytowej. Mówiąc inaczej – korzystając z karty kredytowej tak naprawdę zaciągamy w banku kredyt odnawialny do wysokości limitu, który został ustalony przez bank.

Tego typu karty pozwalają nam płacić za zakupy w sytuacji, w którym na naszym rachunku bankowym nie mamy wystarczających środków. Zanim bank przyzna nam taką kartę dokładnie analizuje naszą zdolność kredytową. W ten sposób określa jaka kwota zadłużenia będzie dla nas możliwa do spłaty. Taką kartę spłacamy w momencie, kiedy bank udostępni nam informację o kwocie zadłużenia. To, z jakim oprocentowaniem wiąże się korzystanie z karty kredytowej zależy od banku, w którym zdecydujemy się na taką usługę.

Pierwsza pożyczka za darmo czy karta kredytowa?

Jeżeli znaleźliśmy się w nagłej sytuacji, która wymaga wygospodarowania dodatkowej gotówki, której w tym momencie nie mamy, to dobrym rozwiązaniem może się okazać zaciągnięcie pożyczki krótkoterminowej. Zwłaszcza, jeżeli to będzie nasza pierwsza pożyczka. Wówczas mamy możliwość pożyczyć całkowicie za darmo, nawet do 3000 złotych (RRSO 0%). Ponadto cały proces będzie zdecydowanie krótszy i mniej skomplikowany, a pieniądze na naszym koncie mogą się znaleźć naprawdę szybko – czas zależny jest między innymi od tego, w jakim banku mamy konto.

Podobne artykuły

zabezpieczenie przed wyłudzeniem kredytu
Jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytu?

W dobie rosnącej cyfryzacji i łatwego dostępu do danych osobowych wyłudzenie kredytu stało się poważnym zagrożeniem. Ten artykuł to kompleksowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się, jak skutecznie zabezpieczyć swoje finanse i tożsamość przed nieautoryzowanymi operacjami kredytowymi. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak łatwo ich dane mogą zostać wykorzystane do nielegalnego uzyskania kredytu […]

30.01.2024Pokaż więcej
rejestr naleznosci publicznoprawnych
Rejestr Należności Publicznoprawnych – jakie zawiera dane?

Rejestr Należności Publicznoprawnych to narzędzie, które odgrywa kluczową rolę w polskim systemie prawnym, zapewniając transparentność i efektywność w egzekwowaniu zobowiązań publicznoprawnych. Jego funkcjonowanie i zakres danych, jakie zawiera, są istotne zarówno dla organów państwowych, jak i dla obywateli oraz przedsiębiorców. Artykuł skupia się na omówieniu Rejestru Należności Publicznoprawnych (RNP), szczególnie w aspekcie danych, które są […]

16.01.2024Pokaż więcej
big infomonitor
BIG InfoMonitor – jak sprawdzić siebie?

Sprawdzenie swojego statusu w BIG InfoMonitor jest istotne dla każdego, kto chce mieć pełną kontrolę nad swoją sytuacją finansową. Ten artykuł pokaże Ci krok po kroku, jak łatwo i szybko możesz to zrobić. W dzisiejszym świecie, gdzie nasze dane finansowe i kredytowe są coraz bardziej transparentne, ważne jest, aby mieć świadomość, jak jesteśmy postrzegani przez […]

11.01.2024Pokaż więcej
jak sprawdzić czy jestem dłużnikiem
Jak sprawdzić, czy jestem dłużnikiem?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy możesz być dłużnikiem, nawet nie zdając sobie z tego sprawy? Zrozumienie swojej sytuacji finansowej jest kluczowe, szczególnie jeśli rozważasz opcje takie jak zaciągnięcie pożyczki. Ten artykuł pomoże Ci sprawdzić, czy jesteś dłużnikiem i co to oznacza dla Twoich przyszłych finansowych decyzji. W dzisiejszych czasach łatwo stracić świadomość swojego statusu finansowego. […]

09.01.2024Pokaż więcej
jak długo widnieje wpis w krd
Jak długo widnieje wpis w KRD?

Czy wiesz, jak długo wpis o długu może pozostawać w Krajowym Rejestrze Długów? W tym artykule wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć o KRD i jak to wpływa na dłużników oraz ich finansową przyszłość. Wpisanie do Krajowego Rejestru Długów (KRD) może mieć długotrwałe konsekwencje dla dłużników. Zrozumienie, na czym polega ten rejestr, jak można się w […]

05.01.2024Pokaż więcej
Pożyczka na świadczenia socjalne

Poprzez stałe źródło dochodu można rozumieć różne formy przychodu. Nie zawsze są to pieniądze uzyskiwane z umowy o pracę, zlecenie czy dzieło. To także wszelkiego typu świadczenia socjalne, rodzinne, alimenty oraz zapomogi. Z tego też względu niektóre firmy pożyczkowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i oferują pożyczki na świadczenia.  

28.09.2022Pokaż więcej
Pożyczka na działalność gospodarczą — czy osoby B2B mogą liczyć na pożyczkę?

Jednoosobowa działalność gospodarcza to jedna z najpopularniejszych form prowadzenia własnego biznesu. Zalet B2B jest wiele – wyższe zarobki, większa swoboda w organizacji pracy oraz niezależność. Zarówno firma, jak i jej właściciel może od czasu do czasu potrzebować wsparcia finansowego. Banki nie zawsze przychylnie patrzą na osoby samozatrudnione.  W takim przypadku idealnie sprawdzi się pożyczka na […]

26.07.2022Pokaż więcej