27.06.2022

Inflacja – co to jest?

W ostatnim czasie chyba każdy Polak zetknął z informacją o dynamicznie rosnącej inflacji. Najpierw pandemia, a następnie sytuacja za naszą wschodnią granicą sprawiły, że ceny usług i produktów rosną. Wzrasta także inflacja. W Polsce osiągnęła już dwucyfrową wartość. Co warto wiedzieć o inflacji? Czy ma ona wpływ na kredyty i inne zobowiązania?

Czym jest inflacja?

Inflacja to spadek siły nabywczej pieniądza. Ma to bezpośredni wpływ na wzrost cen w gospodarce. Wzrastają ceny praktycznie wszystkich usług i produktów – zarówno tych pierwszej potrzeby, jak i tych luksusowych. Jest to poważny problem, który dotyka całe społeczeństwo.

Główną przyczyną wzrostu inflacji jest za duża podaż pieniądza emitowanego przez banki centralne. Niemniej jednak wpływ na ten wskaźnik ma także polityka gospodarcza państwa, koszty produkcji towarów, wzrost cen w skali światowej czy też zbyt długo utrzymywane stopy procentowe na niskim poziomie.

Czy inflacja wpływa na koszt kredytu?

Zgodnie z umową kredytową w przypadku zobowiązań ze stałą ratą comiesięcznie płacimy taką samą kwotę pieniędzy. Sama realna wartość raty może się jednak różnić. Jeżeli inflacja rośnie, to realna wartość raty maleje. W teorii więc zobowiązanie jest łatwiejsze do spłaty. Po latach jednak może okazać się, że kwota kredytu nie jest tak atrakcyjna, jak była przy niższej wartości inflacji, gdy zobowiązanie było zaciągane.

Wraz ze spadkiem siły nabywczej pieniądza klienci mogą być zainteresowani wyższymi kwotami kredytów. Kredytobiorcy potrzebują więcej środków na realizację swoich planów. Wzrosnąć może nie tylko średnia kwota udzielanego kredytu, ale również pożyczek pozabankowych. 

Wzrost stóp procentowych – jak znaleźć atrakcyjny kredyt?

Atrakcyjność kredytów wiąże się m.in. z wysokością jego oprocentowania, prowizją, odsetkami oraz innymi dodatkowymi opłatami (np. ubezpieczenie kredytu). Najważniejszym wskaźnikiem, na który należy zwrócić uwagę, jest RRSO, czyli Rzeczywista Referencyjna Stopa Oprocentowania. Wskaźnik ten obrazuje, ile w skali roku należy zapłacić za kredyt czy pożyczkę.

Czy inflacja wpływa na zdolność kredytową?

Kolejnym pytaniem, które może pojawić się w związku z rosnącą inflacją, jest to, czy taka sytuacja wpływa na zdolność kredytową. Banki dokładnie sprawdzają, komu udzielają wsparcia finansowego. Biorą pod uwagę zarówno miesięczne dochody potencjalnego kredytobiorcy, jak i jego wydatki. Istotna jest również sama dotychczasowa historia kredytowa.

Rosnąca inflacja sprawia, że wzrastają koszty życia – tym samym też i wydatki. Często koszty te rosną szybciej niż osiągane dochody. W związku z tym zmniejsza się także szansa danej osoby na uzyskanie pomocy finansowej w banku. Jeżeli nie mamy odpowiedniej zdolności kredytowej, możemy szukać alternatyw dla kredytów. Wśród nich warto wymienić, chociażby pożyczki pozabankowe. W Pożyczka PLUS potencjalny klient musi spełnić mniej wymagań, aby uzyskać wsparcie finansowe, niż ma to miejsce w tradycyjnych bankach.

Podobne artykuły

zabezpieczenie przed wyłudzeniem kredytu
Jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytu?

W dobie rosnącej cyfryzacji i łatwego dostępu do danych osobowych wyłudzenie kredytu stało się poważnym zagrożeniem. Ten artykuł to kompleksowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się, jak skutecznie zabezpieczyć swoje finanse i tożsamość przed nieautoryzowanymi operacjami kredytowymi. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak łatwo ich dane mogą zostać wykorzystane do nielegalnego uzyskania kredytu […]

30.01.2024Pokaż więcej
rejestr naleznosci publicznoprawnych
Rejestr Należności Publicznoprawnych – jakie zawiera dane?

Rejestr Należności Publicznoprawnych to narzędzie, które odgrywa kluczową rolę w polskim systemie prawnym, zapewniając transparentność i efektywność w egzekwowaniu zobowiązań publicznoprawnych. Jego funkcjonowanie i zakres danych, jakie zawiera, są istotne zarówno dla organów państwowych, jak i dla obywateli oraz przedsiębiorców. Artykuł skupia się na omówieniu Rejestru Należności Publicznoprawnych (RNP), szczególnie w aspekcie danych, które są […]

16.01.2024Pokaż więcej
big infomonitor
BIG InfoMonitor – jak sprawdzić siebie?

Sprawdzenie swojego statusu w BIG InfoMonitor jest istotne dla każdego, kto chce mieć pełną kontrolę nad swoją sytuacją finansową. Ten artykuł pokaże Ci krok po kroku, jak łatwo i szybko możesz to zrobić. W dzisiejszym świecie, gdzie nasze dane finansowe i kredytowe są coraz bardziej transparentne, ważne jest, aby mieć świadomość, jak jesteśmy postrzegani przez […]

11.01.2024Pokaż więcej
jak sprawdzić czy jestem dłużnikiem
Jak sprawdzić, czy jestem dłużnikiem?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy możesz być dłużnikiem, nawet nie zdając sobie z tego sprawy? Zrozumienie swojej sytuacji finansowej jest kluczowe, szczególnie jeśli rozważasz opcje takie jak zaciągnięcie pożyczki. Ten artykuł pomoże Ci sprawdzić, czy jesteś dłużnikiem i co to oznacza dla Twoich przyszłych finansowych decyzji. W dzisiejszych czasach łatwo stracić świadomość swojego statusu finansowego. […]

09.01.2024Pokaż więcej
jak długo widnieje wpis w krd
Jak długo widnieje wpis w KRD?

Czy wiesz, jak długo wpis o długu może pozostawać w Krajowym Rejestrze Długów? W tym artykule wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć o KRD i jak to wpływa na dłużników oraz ich finansową przyszłość. Wpisanie do Krajowego Rejestru Długów (KRD) może mieć długotrwałe konsekwencje dla dłużników. Zrozumienie, na czym polega ten rejestr, jak można się w […]

05.01.2024Pokaż więcej
Pożyczka na świadczenia socjalne

Poprzez stałe źródło dochodu można rozumieć różne formy przychodu. Nie zawsze są to pieniądze uzyskiwane z umowy o pracę, zlecenie czy dzieło. To także wszelkiego typu świadczenia socjalne, rodzinne, alimenty oraz zapomogi. Z tego też względu niektóre firmy pożyczkowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i oferują pożyczki na świadczenia.  

28.09.2022Pokaż więcej
Pożyczka na działalność gospodarczą — czy osoby B2B mogą liczyć na pożyczkę?

Jednoosobowa działalność gospodarcza to jedna z najpopularniejszych form prowadzenia własnego biznesu. Zalet B2B jest wiele – wyższe zarobki, większa swoboda w organizacji pracy oraz niezależność. Zarówno firma, jak i jej właściciel może od czasu do czasu potrzebować wsparcia finansowego. Banki nie zawsze przychylnie patrzą na osoby samozatrudnione.  W takim przypadku idealnie sprawdzi się pożyczka na […]

26.07.2022Pokaż więcej