08.04.2022

Domowy budżet – jak oszczędzać pieniądze? 

Pieniądze są podstawą naszego codziennego funkcjonowania. To m. in. dzięki nim możemy wieść godne i satysfakcjonujące życie. Kluczem do sukcesu nie jest jednak zarabianie jak najwyższych kwot, lecz rozsądne i mądre planowanie codziennych wydatków. Właściwie zorganizowany budżet domowy pozwala mieć środki zarówno na bieżące opłaty i przyjemności, jak i nieprzewidziane wydatki, które mogą pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie.

Jak rozsądnie zaplanować budżet gospodarstwa domowego?

Budżet domowy można podzielić na kilka kategorii. Pierwszą z nich stanowią stałe opłaty, czyli wydatki, które ponosimy regularnie. Zaliczają się do nich np. czynsz, rachunki za media, opłaty za obiady dzieci w szkole, edukację oraz raty pożyczek i kredytów. Są to pieniądze, które wiemy, że wydamy w konkretnym miesiącu, warto więc już na samym wstępie odjąć ich sumę od swoich przychodów. Bardzo istotne jest także uwzględnienie w budżecie wydatków na jedzenie, odzież, kosmetyki i chemię domową. Kwota ta w dużej mierze zależy od wielkości gospodarstwa domowego oraz potrzeb rodziny.

Budżet domowy powinien uwzględniać także tzw. przyjemności – wyjścia do kina i restauracji, fryzjera, kosmetyczkę, wyjazdy i inne wydatki, z których możemy co prawda zrezygnować, ale nie chcielibyśmy tego robić. Pozostałą kwotę należy natomiast przeznaczyć na oszczędności. Jest to bardzo ważny filar domowego budżetu, który pozwala zbudować poduszkę finansową, bezcenną w razie pojawienia się nieprzewidzianych wydatków. Wiele osób zastanawia się, jak oszczędzać pieniądze w praktyce. Można to zrobić w prosty sposób, korzystając z zasady 50/30/20 autorstwa amerykańskiej ekonomistki prof. Elisabeth Warren.

Prosty budżet domowy, czyli jak oszczędzać pieniądze w domu?

Zasada 50/30/20 zaleca, aby 50% pensji przeznaczyć na najważniejsze wydatki, z których nie możemy zrezygnować. Należą do nich wszelkie opłaty, dojazdy do pracy i szkoły, jedzenie, raty i inne stałe opłaty. 30% wypłaty powinno zostać odłożone na rzeczy, których potrzebujemy, ale nie są niezbędne do życia, np. wyjazdy, rozrywkę, zakup nowego telefonu itp. Pozostałe 20% powinniśmy natomiast odłożyć na cele oszczędnościowe – kwotę tę przeznaczamy na stopniowe budowanie poduszki finansowej.

Do bieżącej kontroli budżetu domowego przyda się np. aplikacja do kontroli wydatków, którą można pobrać na telefon. Planując od podstaw budżet domowy excel na początek również może okazać się bardzo przydatnym narzędziem. Jak widać, prawidłowo zaplanowany budżet gospodarstwa domowego opiera się nie tylko na wydatkach, ale także oszczędnościach. Nic więc dziwnego, że w kontekście jego planowania tak często pojawia się pytanie, jak zacząć oszczędzać?

Jak oszczędzać pieniądze porady, które warto wcielić w życie

Wiele osób zastanawia się, jak oszczędzać na jedzeniu i czy w ogóle warto to robić. Wszystko zależy tak naprawdę od naszych preferencji i stylu życia – jedni wolą bowiem zdrową dietę i wysokiej jakości produkty spożywcze, inni natomiast nie przywiązują większej wagi to tej sfery wydatków, mogąc na niej sporo zaoszczędzić. Sama sztuka rozsądnego gospodarowania domowym budżetem polega bowiem na rezygnacji ze zbędnych w naszym mniemaniu wydatków oraz systematycznym budowaniu oszczędności.

Pytanie, jak zaoszczędzić na jedzeniu, warto więc przekształcić bardziej na: jakie wydatki są zbędne i rezygnacja, z których z nich przyniesie nam największe oszczędności? Równie dobrze może to być np. ograniczenie zakupów ubraniowych i kosmetycznych, wybieranie produktów z promocji, ograniczenie wyjść do restauracji czy rezygnacja ze zbędnych subskrypcji internetowych. Wiele przydatnych porad odnośnie tego, jak nauczyć się oszczędzać, znajduje się na blogu Pożyczka Plus. Oferujemy bowiem nie tylko szybkie pożyczki gotówkowe od 200 do 15 000 zł, ale także systematycznie edukujemy naszych klientów, jak właściwie gospodarować posiadanymi środkami finansowymi.

Podobne artykuły

Pożyczka na świadczenia socjalne

Poprzez stałe źródło dochodu można rozumieć różne formy przychodu. Nie zawsze są to pieniądze uzyskiwane z umowy o pracę, zlecenie czy dzieło. To także wszelkiego typu świadczenia socjalne, rodzinne, alimenty oraz zapomogi. Z tego też względu niektóre firmy pożyczkowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i oferują pożyczki na świadczenia.  

28.09.2022Pokaż więcej
Pożyczka na działalność gospodarczą — czy osoby B2B mogą liczyć na pożyczkę?

Jednoosobowa działalność gospodarcza to jedna z najpopularniejszych form prowadzenia własnego biznesu. Zalet B2B jest wiele – wyższe zarobki, większa swoboda w organizacji pracy oraz niezależność. Zarówno firma, jak i jej właściciel może od czasu do czasu potrzebować wsparcia finansowego. Banki nie zawsze przychylnie patrzą na osoby samozatrudnione.  W takim przypadku idealnie sprawdzi się pożyczka na […]

26.07.2022Pokaż więcej
Nowoczesne rodzaje inwestycji – w co warto zainwestować?

Każdy z nas szuka sposobu na to, aby zaoszczędzić dodatkowe środki. Inflacja sprawia, że oszczędności wielu osób topnieją. Spada bowiem siła nabywcza pieniądza. W jaki sposób można zainwestować wolne środki, aby zaoszczędzić pieniądze i zwiększyć ich ilość? Co zrobić, gdy pojawią się nagłe wydatki?

12.07.2022Pokaż więcej
Inflacja – co to jest?

W ostatnim czasie chyba każdy Polak zetknął z informacją o dynamicznie rosnącej inflacji. Najpierw pandemia, a następnie sytuacja za naszą wschodnią granicą sprawiły, że ceny usług i produktów rosną. Wzrasta także inflacja. W Polsce osiągnęła już dwucyfrową wartość. Co warto wiedzieć o inflacji? Czy ma ona wpływ na kredyty i inne zobowiązania?

27.06.2022Pokaż więcej
Najczęstsze powody odrzucenia wniosku o pożyczkę

Starasz się o chwilówkę, ale okazało się, że wniosek został odrzucony? Zastanawiasz się, dlaczego tak się stało? Przedstawiamy poniżej kilka możliwych przyczyn.

13.05.2022Pokaż więcej
Podatek od pożyczki – kto i kiedy musi go zapłacić?

Pożyczanie pieniędzy nie jest dziś tematem tabu. Coraz więcej osób korzysta ze wsparcia finansowego zarówno w rodzinie i wśród przyjaciół, jak i w instytucjach specjalizujących się w pożyczkach gotówkowych. Warto jednak wiedzieć, że to, od kogo pożyczymy pieniądze, determinuje obowiązek uiszczenia dodatkowej opłaty – jest nią podatek od pożyczki. Sprawdźmy, kto płaci podatek od pożyczki, […]

06.05.2022Pokaż więcej
Co to jest RRSO?

Skrót RRSO jest bardzo dobrze znany wszystkim pożyczkobiorcom. Osoby, które wcześniej nie korzystały ze wsparcia finansowego banków i firm pożyczkowych, często jednak nie wiedzą, co to jest RRSO i jak wpływa na wysokość ich zobowiązania. W tym artykule wyjaśnimy szczegółowo, co to RRSO i powiemy wszystko, co każda osoba planująca wkrótce ubieganie się o pożyczkę […]

25.03.2022Pokaż więcej
 • Pierwsza pożyczka
 • Kolejna pożyczka
Kwota pożyczki
Kwota pierwszej pożyczki to maksymalnie 5000 zł. Wyższa kwota dostępna przy kolejnej pożyczce.
100015000
Okres spłaty
dni
 • Zaloguj się do Profilu Klienta i sprawdź ofertę!
  Weź do 3000 zł za 0 zł, nawet do 5000 zł
  z RABATEM 50%
 • Koszt pożyczki0 zł0 zł
 • RRSO0%0%
 • Kwota do zwrotu
  01.01.2021
  0 zł0 zł
Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

Polecane artykuły