BIK – zastrzeżenie dowodu
Dowód osobisty to dokument, który umożliwia potwierdzenie tożsamości oraz polskiego obywatelstwa każdego pełnoletniego Polaka. Jest on wydawany każdemu, kto ukończy 18 lat i ma pełne prawa obywatelskie. Dowód osobisty jest potrzebny przy załatwianiu wielu spraw urzędowych oraz przy wnioskowaniu o kredyt albo pożyczkę. Jak i kiedy zastrzec dowód w BIK, gdy utracimy ten dokument?
Dowód osobisty – dlaczego warto go pilnować?
Dowód osobisty to dokument potwierdzający tożsamość każdego polskiego obywatela. Jest używany przy korzystaniu z usług bankowych, podczas umawiania wizyty u lekarza, a także w trakcie wyjazdu do krajów Strefy Schengen oraz innych honorujących dowód osobisty jako dokument podróżny, zamiast paszportu.
Sprawdź także: Jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytu?
Dla złodzieja dowód osobisty to szansa na wyłudzenie danych i popełnienie przestępstwa, z konsekwencjami którego będzie się borykał właściciel dokumentu. Może to być zaciągniecie pożyczki, wynajęcie pokoju hotelowego, a także założenie fikcyjnej firmy na nazwisko umieszczone w dowodzie osobistym. Z tego powodu tak ważne jest zastrzeżenie dowodu osobistego w momencie stwierdzenia jego kradzieży lub zgubienia.
Jak chronić dowód osobisty?
Dowód osobisty to ważny i cenny dokument, dlatego trzeba go chronić i strzec. Przede wszystkim nigdy nie wolno go nikomu pożyczać, nawet jeśli jest to dobry znajomy. Warto pamiętać, aby nie zostawić dowodu osobistego bez nadzoru, np. na plaży pod opieką nieznajomych lub w pokoju hotelowym. Należy także zachować czujność, gdy ktoś chce kserować nasz dokument. Kopie dowodu osobistego można przekazać tylko zaufanym instytucjom i w uzasadnionych przypadkach. Pod żadnym pozorem nigdy nie wolno zostawiać dowodu osobistego jako zastaw, czasem (bezprawnie) domagają się tego właściciele różnych wypożyczalni.
Jak zastrzec dowód w BIK?
Po zgubieniu lub kradzieży dowodu osobistego trzeba jak najszybciej zastrzec dokument. Należy sprawę zgłosić na policji, a także zastrzec dowód osobisty w systemie Dokumenty Zastrzeżone (DZ). Osoby, które mają konto w BIK (Biuro Informacji Kredytowej), nie muszą dzwonić do banku lub udawać się tam osobiście, ponieważ mogą zastrzec dokument przez internet w BIK. Do konta w tej instytucji mogą być przypisane dwa dokumenty tożsamości (np. dowód osobisty i paszport). Dzięki BIK każdy z tych dokumentów można szybko zastrzec poprzez zalogowanie się do konta. Klient nie musi nawet pamiętać numeru dowodu osobistego, wystarczy, że po zalogowaniu do BIK wybierze dokument, który chce zastrzec. Jednak pamiętajmy, że w BIK muszą być podane aktualne dane dokumentów. Dodatkowo warto wiedzieć, że zastrzeganie dokumentów BIK jest bezpłatne. Wystarczy, że klient posiada konto w Biurze Informacji Kredytowej.
Dzięki zastrzeżeniu dowodu w BIK informacja o kradzieży lub zgubieniu dowodu w kilka minut dotrze do wszystkich banków w Polsce, do Poczty Polskiej oraz do operatorów telefonii komórkowej.
Pożyczka na dowód
Dowód osobisty to dokument, który jest potrzebny przy wnioskowaniu o pożyczkę lub kredyt. Bez niego nie można pożyczyć pieniędzy. Dlatego to taki cenny dokument dla przestępców. Nie muszą oni mieć nawet fizycznie czyjegoś dowodu osobistego, wystarczy, że znają dane z dokumentu i już mogą korzystać na przykład z pożyczki online. Taki produkt to często pożyczka na dowód, gdzie wystarczy wypełnić formularz przez internet i złożyć oświadczenie o zarobkach (tzw. pożyczka bez zaświadczeń). Takie pożyczki charakteryzują się prostymi procedurami (niekiedy to nawet pożyczka bez BIK), co w założeniu ma ułatwiać pożyczanie pieniędzy i bywa kuszące dla przestępców. Oczywiście nie jest tak, że zawsze przestępca zaciągnie pożyczkę na skradziony dowód osobisty. Wiele firm wdraża specjalne mechanizmy antyfraudowe, które mają zapobiegać wyłudzeniom. Nie warto jednak ryzykować i najlepiej jak najszybciej zastrzec utracony dowód osobisty (np. za pośrednictwem BIK).
Dowód osobisty to niezwykle ważny dokument, potrzebny przy załatwianiu spraw urzędowych, bankowych i leczniczych. Może zostać zgubiony lub skradziony, a następnie wykorzystany do wyłudzenia np. pożyczki. Z tego powodu warto dbać o swój dowód osobisty i dobrze go pilnować.