Pożyczka na PIT
Deklaracja podatkowa PIT to sposób na podsumowanie rocznego przychodu podatnika i rozliczenie się z podatku. Dokument taki każdego roku muszą składać osoby zatrudnione na umowę o pracę, a także prowadzący działalność gospodarczą. Niektóre banki akceptują deklaracje PIT jako dokument potwierdzający dochody. Sprawdźmy, jak otrzymać pożyczkę na PIT.
Deklaracja PIT a pożyczka
Wnioskując o kredyt w banku, kredytobiorca musi dostarczyć dokumenty potwierdzające uzyskiwany dochód. Najczęściej wymagane jest zaświadczenie od pracodawcy o zatrudnieniu i otrzymywanym miesięcznym wynagrodzeniu lub wyciąg z konta bankowego. Dokument taki jest niezbędny do sprawdzenia zdolności kredytowej klienta, czyli jego możliwości finansowych do spłaty zobowiązania. Niektóre banki, zamiast zaświadczenia od pracodawcy, akceptują jako potwierdzenie uzyskiwania dochodu deklaracji PIT z poprzedniego roku.
Kredyt lub pożyczka na PIT to nic innego jak zobowiązanie finansowe udzielane na podstawie deklaracji podatkowej. Jako podstawa do udzielenia kredytu może zostać przedstawiony:
- PIT-11 – roczny PIT wystawiany przez pracodawcę do końca lutego każdego roku;
- PIT-40a – mogą się o niego ubiegać emeryci i renciści, którzy otrzymują świadczenie z ZUS;
- PIT-36 lub PIT-36L – taką deklarację składają osoby prowadzące działalność gospodarczą;
- PIT-37 – na takiej deklaracji muszą rozliczać się do końca kwietnia pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę, zlecenia i o dzieło.
Kredyt w banku na PIT nie zawsze dostępny
Banki oferują kredyt na PIT w formie sezonowej, która najczęściej obejmuje okres rozliczania podatku i składania deklaracji w Urzędzie Skarbowym. Obejmuje on trzy miesiące: luty, marzec kwiecień – wtedy najwięcej osób składa PIT i ma najświeższe informacje a temat swoich rocznych zarobków. Niektóre banki przedłużają ofertę kredytu na PIT do końca czerwca. Zdarzają się również instytucje, które takich pożyczek udzielają przez cały rok. Te banki traktują deklarację PIT jak formę zaświadczenia potwierdzającego dochód.
Kredyt w banku na PIT może otrzymać osoba pełnoletnia, posiadająca dowód osobisty i osiągająca regularny dochód. Aby jednak pożyczyć pieniądze w banku, trzeba również spełnić dodatkowe wymogi jak pozytywna historia w BIK, odpowiednia zdolność kredytowa, brak zadłużenia itp.
Kredyt na PIT – konsolidacja
W ofercie banków jednym z rozwiązań jest kredyt konsolidacyjny. To zobowiązanie, które jest dedykowane osobom spłacającym wiele kredytów i pożyczek. Kredytobiorca, wnioskując o kredyt konsolidacyjny, przedstawia odpowiednie dokumenty, w tym również może być deklaracja PIT. Jeśli otrzyma pozytywną decyzję, wtedy zamiast kilku rat płaci jedną i to często niższą, ponieważ zostaje wydłużony okres spłaty. Idea działania kredytu konsolidacyjnego polega na tym, że bank udziela nowego kredytu, którym zostają spłacone dotychczasowe zobowiązania kredytobiorcy. Coraz częściej banki zgadzają się analizować PIT, oferując kredyt konsolidacyjny. To pozwala nieco uprościć procedurę, która i tak jest skomplikowana przy konsolidacji. Trzeba bowiem pamiętać, że w tym przypadku same informacje o dochodach nie wystarczą. Należy jeszcze przedstawić dokumentację na temat spłacanych kredytów i pożyczek.
Pożyczka online bez PIT
Osoba, dla której dużym kłopotem jest zdobycie zaświadczenia o zarobkach od pracodawcy, a i deklaracja PIT jest problematyczna, może skorzystać z innego rozwiązania. Dla takich osób wygodne będą pożyczki online, do zaciągnięcia których najczęściej wystarcza oświadczenie o dochodach. Mało tego, nowi klienci mogą często korzystać z takiego produktu jak pierwsza pożyczka za darmo. To oznacza po prostu, że pożycza się pieniądze bez żadnych kosztów, a więc oddaje się dokładnie taką samą kwotę, jaką otrzymaliśmy od pożyczkodawcy.
Firmy pożyczkowe zwykle nie wymagają zaświadczenia o zarobkach ani deklaracji rocznej PIT. Nie oznacza to jednak, że nie weryfikują swoich klientów. Gdy nawet oferowana jest pożyczka bez BIK, pożyczkodawca sprawdza klienta w innych bazach, jak rejestry dłużników. Jeśli ktoś chciałby tego uniknąć, pozostają mu pożyczki bez baz albo pożyczka dla zadłużonych. Lepiej jednak unikać takich produktów, ponieważ to bardzo drogo pożyczone pieniądze, a do tego takich ofert nie proponują renomowane, godne zaufania firmy pożyczkowe.
Deklaracja podatkowa PIT jest dokumentem podsumowującym dochody podatnika z poprzedniego roku. Banki oferują klientom kredyty na PIT, co jest dla nich też często dogodnym działaniem marketingowym. Aby otrzymać takie zobowiązanie, trzeba przedstawić deklarację podatkową i złożyć wniosek. Warto jednak pamiętać, że pomimo takiego udogodnienia i tak trzeba spełnić restrykcyjne wymagania banku, aby pożyczyć pieniądze.