09.07.2019

Intercyza – czym jest i czy warto ją spisywać?

O rozdzielności majątkowej z dużym prawdopodobieństwem słyszała już większość z nas. Chociaż taka decyzja małżonków nie należy do najpopularniejszych, to jednak budzi duże zainteresowanie. Czym właściwie jest intercyza i co warto wiedzieć o tym dokumencie?

Zgodnie z polskim prawem małżonkowie po ślubie są obejmowani tzw. ustawową wspólnością majątkową. A to oznacza, że cały majątek, który zostanie zgromadzony po zawarciu małżeństwa jest wspólny. W jego skład wchodzą zarówno mieszkanie, działka, samochód, czy wynagrodzenie otrzymywane za pracę – zarówno te płynące z działalności gospodarczej.  Uogólniając – wszystko, co otrzymujemy i kupujemy po ślubie jest wspólne w świetle prawa. Nie dotyczy to majątku, który wszedł w nasze posiadanie jeszcze przed ślubem.

Czym jest intercyza?

rozdzielność majątkowa po ślubieIntercyza to akt notarialny, który zmienia zasady ustawowej wspólności majątkowej. Ten dokument daje kilka możliwości jeżeli chodzi o podział majątku i do nas zależy, na jaką formę się zdecydujemy. Pierwsza z nich to ograniczenie wspólności majątkową, natomiast drugi dotyczy rozszerzenia tejże wspólności – włącza do majątku wspólnego majątek osobisty. Najczęściej jednak jest tak, że intercyzę kojarzymy z tą pierwszą formą – rozdzielności majątkowej małżonków. Spisanie takiego dokumentu powoduje, że majątek wspólny nie powstaje, lub przestaje istnieć. W takiej sytuacji mąż i żona dysponują swoim majątkiem osobiście.

Plusy i minusy ograniczenia wspólności majątkowej

Spisanie intercyzy niewątpliwie ma swoje zalety. Nie tylko sami decydujemy o swoim majątku – nie musimy z nikim konsultować decyzji o inwestycjach. W ten sposób zyskujemy niezależność finansową. To daje również pewne poczucie bezpieczeństwa. Bowiem w takiej sytuacji sami możemy się starać o np. szybką pożyczkę przez Internet, a jednocześnie obowiązek spłaty również spoczywa tylko i wyłącznie na nas. Nie ponosimy również żadnej odpowiedzialności za zobowiązania zaciągnięte przez naszego małżonka i możemy się ochronić przed nieprzyjemnymi konsekwencjami decyzji naszego męża, czy żony. Warto również  pamiętać, że wbrew panującym przekonaniom intercyza wcale nie wyklucza dziedziczenia po sobie w przypadku śmierci jednego z małżonków.

Należy jednak wspomnieć również o tym, że takie rozwiązanie ma też negatywne skutki. Wśród nich należy przede wszystkim wymienić to, że intercyza wpływa na naszą zdolność kredytową. Po jej spisaniu nie możemy się starać o kredyt hipoteczny razem z małżonkiem. Nie mamy również prawa do wspólnego rozliczania podatku dochodowego.

Jak się spisuje intercyzę?

wspólność majątkowaNajczęściej słyszymy, że intercyzę zawsze spisuje się przed ślubem. A tymczasem równie dobrze można ją spisać po ślubie. Wówczas, że względu na fakt, że intercyza jest dokumentem notarialnym należy się udać do kancelarii notarialnej. Bez obecności notariusza nasze ustalenia nie będą ważne i obowiązujące w świetle prawa. Ważne jest również to, że na zapisy zawarte w intercyzie muszą się zgodzić obie strony – zarówno mąż, jak i żona.

Jeśli intercyzę spisujemy przed ślubem, to do notariusza musimy zabrać ze sobą tylko nasze dowody osobiste. Natomiast jeśli nasza wizyta ma miejsce już po ślubie, to potrzebny będzie również akt małżeństwa. Trzeba się też liczyć z tym, że spisanie intercyzy przez notariusza nie jest darmowe. Maksymalna taksa notarialna na podpisanie jej przed ślubem to 400 złotych, do tego płacimy również podatek od czynności cywilnoprawnych, więc łączna suma wynosi około 550zł. Gdy jednak decydujemy się na intercyzę po ślubie, to jej spisanie może się okazać droższą sprawą – zależną od wartości majątku wspólnego. Z tego względu bardziej opłacalną decyzją z pewnością okaże się spisanie jej przed wstąpieniem w związek małżeński.

Podobne artykuły

Weź udział w konkursie “Pożyczka na 6 z PLUSEM!”

Czy pamiętasz swoje szkolne lata? Te magiczne chwile, kiedy siedziałeś w ławce, twarzą zwróconą ku tablicy, serdecznie śmiejąc się z przyjaciółmi i nieświadomie pochłaniając życiowe lekcje, które zapamiętasz na lata? Teraz nadeszła chwila, by wrócić do tych wyjątkowych czasów i podzielić się z nami swoimi najpiękniejszym wspomnieniem sprzed lat. Co więcej, takie dzielenie się historią […]

14.08.2023Pokaż więcej
Konkurs na 11 urodziny Plusa rozstrzygnięty! 

Pragniemy podziękować wszystkim uczestnikom za ich zaangażowanie i kreatywność. Wasze odpowiedzi były nie tylko pełne serdecznych życzeń, ale również będą stanowiły niezwykłe źródło inspiracji dla naszej firmy w kolejnych latach! Po długich i trudnych obradach Komisja Konkursowa wyłoniła zwycięzcę, który otrzymuje wspaniałą nagrodę – iPad 10.2. Zwycięzcą naszego konkursu jest… Michał Z.! Michał stworzył piękny […]

28.07.2023Pokaż więcej
Jak do wniosku o pożyczkę dołączyć dokumenty potwierdzające Twój dochód? 

Wnioskując o wyższe kwoty pożyczek, możesz spotkać się z prośbą o załączenie dokumentu potwierdzającego Twój dochód. Rozumiemy, że nowa procedura może powodować pewne trudności, dlatego przygotowaliśmy szczegółową instrukcję, która krok po kroku wyjaśnia proces dodawania dokumentów zarówno na Twoim telefonie, jak i komputerze. W jaki sposób możesz potwierdzić swój dochód? Sprawdź w poniższej instrukcji!  Swój […]

19.07.2023Pokaż więcej
2022 – ROKIEM na PLUS dla naszych Klientów! 

Naszą misją, zgodnie z nazwą firmy jest oferowanie naszym Klientom samych PLUSów, dlatego Pożyczka PLUS umożliwia w swoim serwisie nie tylko pozyskanie dodatkowego finansowania, ale często z myślą o swoich Klientach oferuje liczne konkursy, w których do wygrania są atrakcyjne nagrody.  W 2022 na portalu Pożyczka PLUS zorganizowaliśmy aż 10 konkursów i drugie tyle promocji […]

17.01.2023Pokaż więcej
Pożyczka na Wakacje – co warto zobaczyć w Polsce?

Wakacje to czas, w którym chętnie eksplorujemy nowe zakątki. Coraz częściej doceniamy wczasy w Polsce. Zamiast jednego długiego wypoczynku stawiamy na krótsze weekendowe wypady. Jakie miejsca w naszym kraju warto odwiedzić? Ile kosztują wakacje w Polsce?

20.07.2022Pokaż więcej
Rozstrzygnięcie konkursu Odkryj kobiecy PLUS!  

Zespół Pożyczka PLUS pragnie z przyjemnością poinformować, że konkurs organizowany za pośrednictwem naszej strony internetowej www.konkurspozyczka.pl dobiegł końca, a nasza Komisja Konkursowa wyłoniła zwycięzcę.   

23.05.2022Pokaż więcej
Rozstrzygnięcie konkursu LISTY DO PLUS! 

Zespół Pożyczka PLUS pragnie z przyjemnością poinformować, że konkurs organizowany za pośrednictwem naszej strony internetowej www.konkurspozyczka.pl dobiegł końca, a nasza Komisja Konkursowa wyłoniła zwycięzcę.  

15.03.2022Pokaż więcej