czyszczenie bik
16.04.2024

Czyszczenie BIK – wykreślenie z BIK po spłacie

Czy możliwe jest wykreślenie z BIK po spłacie zobowiązań finansowych? W dobie cyfryzacji i rosnącej popularności pożyczek online wiele osób zastanawia się, jak zarządzanie własnymi finansami wpływa na ich zdolność kredytową i historię w Biurze Informacji Kredytowej.

W artykule skupimy się na procesie czyszczenia historii kredytowej w BIK, ważnym aspekcie dla osób poszukujących kredytu albo pożyczki. Zrozumienie tego procesu jest kluczowe, szczególnie gdy rozważamy pożyczenie pieniędzy w instytucji, która dokonuje weryfikacji w BIK. Przyjrzymy się, jakie kroki należy podjąć, aby skutecznie wykreślić się z BIK po spłacie zobowiązań.

Proces wykreślania z BIK po spłacie

Wykreślenie z BIK jest możliwe, ale pod pewnymi warunkami. Najważniejsze z nich to:

 • Spłata kredytu/pożyczki – aby rozpocząć proces wykreślenia, musisz najpierw spłacić wszystkie swoje zobowiązania.
 • Czas przechowywania danych – należy pamiętać, że dane o zaległościach w spłacie kredytów są przechowywane przez BIK przez okres 5 lat od daty spłaty długów. Dane te nie mogą zostać usunięte przed upływem tego okresu, chyba że są błędne lub nieprawdziwe.

Praktyczne kroki do podjęcia po spłacie zobowiązań:

 • Sprawdzenie Raportu BIK – pierwszym krokiem jest pobranie raportu BIK, aby sprawdzić, czy wszystkie informacje i dane są prawidłowe.
 • Wniosek reklamacyjny – jeśli wykryjesz błędne lub nieaktualne dane, musisz złożyć wniosek reklamacyjny do instytucji finansowej, która dokonała wpisu.
 • Składanie wniosku do BIK – po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku reklamacyjnego przez instytucję finansową możesz przesłać wniosek o wykreślenie danych do BIK. Wniosek powinien zawierać dane osobowe, podstawę prawną, argumentację i być podpisany przez wnioskodawcę. Adres do wysłania wniosku to: Biuro Informacji Kredytowej S.A., ul. Zygmunta Modzelewskiego 77A, 02-679 Warszawa.
 • Oczekiwanie na decyzję BIK – Biuro Informacji Kredytowej ma 30 dni roboczych na rozpatrzenie wniosku i podjęcie decyzji o wykreśleniu danych lub ich pozostawieniu.

Decyzja o usunięciu danych z BIK powinna być dobrze przemyślana. Pozytywne wpisy w BIK mogą przyspieszyć decyzję kredytową w przyszłości, szczególnie przy większych kredytach, takich jak hipoteczne. Usuwając wpisy, usuwasz również swoją pozytywną historię kredytową, co może wpłynąć na Twoją zdolność kredytową w przyszłości.

Czyszczenie BIK, czyli usuwanie nieaktualnych lub nieprawidłowych danych, jest możliwe tylko wtedy, gdy dane są błędne. Automatycznie wpisy powinny usunąć się z BIK w ciągu 5 lat po spłaceniu zobowiązania. Nie ma potrzeby płacenia zewnętrznej firmie za te czynności, ponieważ każdy może samodzielnie złożyć wniosek o aktualizację danych lub wycofać zgodę na przetwarzanie danych przez BIK​​​​​​​​​​.

Znaczenie BIK dla zadłużonych i poszukujących pożyczek

Wpływ Biura Informacji Kredytowej na rynek kredytów i pożyczek jest znaczący. BIK gromadzi i udostępnia informacje o historii kredytowej klientów, co bezpośrednio wpływa na możliwości uzyskania finansowania.

Zdolność do uzyskania np. pożyczki online jest często uzależniona od historii kredytowej klienta w BIK. Instytucje finansowe, przed udzieleniem pożyczki, analizują ocenę punktową BIK, która uwzględnia historię kredytową, dochody, zadłużenie oraz inne czynniki. Niska ocena punktowa w BIK może niekoniecznie oznaczać odmowę kredytu, ale może też skutkować mniej korzystnymi warunkami kredytowania lub wymagać dodatkowego zabezpieczenia pożyczki.

BIK odgrywa kluczową rolę w procesie oceny zdolności kredytowej, co ma bezpośredni wpływ na możliwość uzyskania kredytu. Świadomość swojej oceny punktowej w BIK oraz zrozumienie warunków rynkowych pożyczek są kluczowe dla efektywnego zarządzania finansami osobistymi​​​​​​.

Alternatywne rozwiązania finansowe i pożyczka bez BIK

Alternatywne rozwiązania finansowe, takie jak pożyczki bez BIK, są ważną opcją dla osób, które nie mogą wykreślić się z BIK lub posiadają negatywną historię kredytową. Te produkty finansowe różnią się od tradycyjnych form kredytowania, zapewniając często łatwiejszy dostęp do środków finansowych. Dla osób z negatywnym wpisem w Biurze Informacji Kredytowej pożyczka bez BIK może stanowić szansę na uzyskanie potrzebnych środków. Firmy pożyczkowe udzielające tego typu pożyczek nie sprawdzają baz danych BIK, co ułatwia dostęp do finansowania osobom z problemami kredytowymi. Do tego to pożyczki online, a więc dostępne bez wychodzenia z domu.

Należy jednak pamiętać, że pożyczka bez BIK nie oznacza, iż pożyczkodawca nie sprawdza żadnych rejestrów. Często zamiast BIK sprawdzane są wtedy rejestry dłużników (np. KRD). Jeśli zatem ktoś ma długi i niespłacone, przeterminowane zobowiązania, powinien raczej szukać produktów typu pożyczka dla zadłużonych lub pożyczki bez baz. Należy jednak uważać, bo to najczęściej bardzo drogo pożyczone pieniądze, a do tego nie ma takich produktów w ofercie renomowanych firm pożyczkowych.

W internecie można znaleźć wiele ogłoszeń, które dotyczą czyszczenia BIK. Warto jednak wiedzieć, że dane z tego rejestru mogą zostać usunięte tylko po terminowej spłacie zobowiązania albo wtedy, gdy są błędne. Do tego można „wyczyścić” BIK samodzielnie. Nie zawsze to jednak opłacalne. BIK przechowuje również informacje o terminowej spłacie zobowiązań, a to buduje pozytywną historię kredytową i ułatwi zaciągnięcie kredytu lub pożyczki w przyszłości.

Podobne artykuły

pożyczka na umowe zlecenie i dzieło
Pożyczka na umowę zlecenie i dzieło

W Polsce dużą grupę zawodową stanowią osoby pracujące na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Taka forma umowy cywilnoprawnej daje wiele korzyści, jednak nie jest dobrze widziana z perspektywy banku. Wnioski kredytowe osób pracujących na umowę zlecenie czy o dzieło są często odrzucane przez instytucję finansowe. Jednak pracownicy tacy mogą skorzystać z pożyczek online […]

03.05.2024Pokaż więcej
ile czasu ma pracodawca na wystawienie zaświadczenia o zarobkach
Ile czasu ma pracodawca na wystawienie zaświadczenia o zarobkach?

Zaświadczenie o zarobkach to dokument, który stanowi potwierdzenie źródła oraz wysokość dochodów. Dokument taki wystawia pracodawca. Pracownik może go potrzebować w celu przedstawienia w sądzie, banku lub w placówce opiekuńczo-wychowawczej. Najczęściej zaświadczenie o zarobkach jest wymagane przy wnioskowaniu o kredyt. Sprawdźmy, ile czasu ma pracodawca na wystawienie takiego dokumentu.  Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 […]

29.04.2024Pokaż więcej
zaświadczenie o zarobkach
Zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy

Zaświadczenie o zarobkach to dokument, który może odgrywać ważną rolę w wielu aspektach życia zawodowego i prywatnego każdego konsumenta. To oficjalny dokument wydawany na żądanie pracownika przez pracodawcę, który potwierdza wysokość jego zarobków. Dokument ten znajduje zastosowanie w różnych sytuacjach – od kredytów hipotecznych, przez umowy najmu, aż po różne rodzaje pożyczek. Zastosowanie zaświadczenia o […]

25.04.2024Pokaż więcej
jak sprawdzić czy jestem w BIK
Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to instytucja, która gromadzi i przechowuje dane na temat wszystkich produktów kredytowych oraz pożyczkowych, jakie zaciągnął kredytobiorca. Raport BIK umożliwia bezpłatne sprawdzenie informacji na temat własnej historii kredytowej. Z danych zebranych w BIK korzystają banki oraz niektóre instytucje pozabankowe udzielające pożyczek.  Zrozumienie roli i funkcji Biura Informacji Kredytowej jest kluczowe […]

21.04.2024Pokaż więcej
zastrzeżenie dowodu
BIK – zastrzeżenie dowodu

Dowód osobisty to dokument, który umożliwia potwierdzenie tożsamości oraz polskiego obywatelstwa każdego pełnoletniego Polaka. Jest on wydawany każdemu, kto ukończy 18 lat i ma pełne prawa obywatelskie. Dowód osobisty jest potrzebny przy załatwianiu wielu spraw urzędowych oraz przy wnioskowaniu o kredyt albo pożyczkę. Jak i kiedy zastrzec dowód w BIK, gdy utracimy ten dokument? Dowód […]

19.04.2024Pokaż więcej
co to jest bik
Co to jest BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to instytucja zbierająca dane o terminowych spłatach zobowiązań przez konsumentów i przedsiębiorców, jak również o zadłużeniu oraz zaległościach wobec kredytodawców i pożyczkodawców. Dzięki takim informacjom banki oraz instytucje pożyczkowe mogą sprawdzić wiarygodność klientów chcących pożyczyć pieniądze.  Biuro Informacji Kredytowej zostało utworzone w 1997 roku z inicjatywy Związku Banków Polskich i […]

12.04.2024Pokaż więcej
przelew z telefonu na konto - sposoby
Jak przelać pieniądze z telefonu na konto bankowe?

Płatności gotówkowe coraz częściej są zastępowane przez płatności z użyciem karty lub płatności zbliżeniowej za pomocą telefonu. To jednak nie wszystko. Obecnie, zamiast tradycyjnego przelewu z konta na inny rachunek, coraz popularniejszy jest przekaz środków na telefon. To dużo prostsza i szybsza metoda, do której nie trzeba znać numeru konta odbiorcy. Taką możliwość daje właścicielom […]

08.04.2024Pokaż więcej
 • Pierwsza pożyczka
 • Kolejna pożyczka
Kwota pożyczki
Kwota pierwszej pożyczki to maksymalnie 5000 zł. Wyższa kwota dostępna przy kolejnej pożyczce.
100015000
Okres spłaty
dni
 • Zaloguj się do Profilu Klienta i sprawdź ofertę!
  Weź do 3000 zł za 0 zł, nawet do 5000 zł
  z RABATEM 50%
 • Koszt pożyczki0 zł0 zł
 • RRSO0%0%
 • Kwota do zwrotu
  01.01.2021
  0 zł0 zł
Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

Polecane artykuły