06.05.2024

Pożyczka pod zastaw – co to jest?

Pożyczka pod zastaw to forma zobowiązania finansowego, w której pożyczkobiorca oddaje w zastaw wartościowy przedmiot lub nieruchomość jako zabezpieczenie spłaty długu. Tego typu produkty są popularne wśród osób, które z różnych względów nie mogą uzyskać tradycyjnego kredytu bankowego, np. z powodu niskiej zdolności kredytowej czy problemów z historią kredytową. Zabezpieczeniem może być nieruchomość, samochód, a nawet cenne przedmioty osobiste, takie jak biżuteria czy dzieła sztuki. Mechanizm ten pozwala na uzyskanie większej kwoty pożyczki, często z niższym oprocentowaniem niż w przypadku pożyczek niezabezpieczonych, jednak niesie ze sobą ryzyko utraty zastawionego majątku w przypadku niewywiązania się ze zobowiązań.

Jak działa pożyczka pod zastaw?

Nie każdy ma możliwość skorzystania z preferencyjnych rozwiązań jak pożyczka od pracodawcy, czy z takich produktów jak pożyczka z żyrantem. W takiej sytuacji warto rozważyć pożyczkę pod zastaw, która może być alternatywą dla osób potrzebujących większych sum. Tego typu pożyczka polega na zabezpieczeniu zobowiązania wartościowym majątkiem, który stanowi gwarancję spłaty dla pożyczkodawcy.

Przeczytaj także:

  • Co może zrobić żyrant, gdy pożyczkobiorca nie spłaca długu?

Najczęściej spotykana jest pożyczka pod zastaw nieruchomości. W tym przypadku zabezpieczeniem może być mieszkanie, dom, działka czy inna nieruchomość. Proces uzyskania takiej pożyczki rozpoczyna się od profesjonalnej wyceny wartości zastawianego majątku. Tę wycenę przeprowadza rzeczoznawca, który określa rynkową wartość nieruchomości. Na podstawie tej wyceny ustalana jest maksymalna kwota pożyczki, jaką można uzyskać. W praktyce oznacza to, że pożyczkobiorca nie dostanie pełnej wartości nieruchomości, ale jej część, zazwyczaj od 50% do 80% wartości wyceny.

Po ustaleniu wartości zastawu kolejnym krokiem jest podpisanie umowy pożyczkowej. Umowa ta precyzuje warunki pożyczki, takie jak wysokość oprocentowania, terminy spłat oraz ewentualne koszty dodatkowe. Po jej podpisaniu środki są przeważnie przekazywane na konto pożyczkobiorcy w ciągu kilku dni. Zastawiony majątek pozostaje w rękach pożyczkodawcy jako zabezpieczenie do momentu całkowitej spłaty pożyczki. Warto zaznaczyć, że w przypadku problemów ze spłatą, pożyczkodawca ma prawo przejąć zastawiony majątek i sprzedać go w celu odzyskania należnych środków​.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt? W kontekście pożyczek pod zastaw wymagania dotyczące dochodów mogą być mniej restrykcyjne niż w przypadku tradycyjnych kredytów bankowych. Decydującą rolę odgrywa tutaj wartość zastawianego majątku, a nie jedynie zdolność kredytowa pożyczkobiorcy. Oczywiście pożyczkodawcy mogą i często sprawdzają również regularność oraz wysokość dochodów, aby upewnić się, że pożyczkobiorca będzie w stanie spłacać raty. Jednak dzięki solidnemu zabezpieczeniu w postaci nieruchomości nawet osoby z niższymi dochodami mają szansę na uzyskanie potrzebnych środków​.

Pożyczka pod zastaw – wymagania i formalności

Aby uzyskać pożyczkę pod zastaw, pożyczkobiorca musi spełnić kilka podstawowych wymagań, które mogą się różnić w zależności od instytucji finansowej. Kluczowym warunkiem jest posiadanie prawa własności do zastawianego przedmiotu. W przypadku nieruchomości pożyczkobiorca musi dostarczyć dokumenty potwierdzające własność, takie jak akt notarialny oraz dokumenty z rejestru gruntów.

Kolejnym krokiem jest wycena nieruchomości, którą przeprowadza rzeczoznawca majątkowy. Wycena ta jest podstawą do określenia maksymalnej kwoty pożyczki, którą można uzyskać. Formalności związane z pożyczką pod zastaw mogą być bardziej lub mniej skomplikowane w zależności od tego, czy pożyczka jest udzielana przez bank, czy przez instytucję pozabankową. Banki zazwyczaj wymagają więcej dokumentów oraz przeprowadzają dokładniejszą weryfikację zdolności kredytowej. Konieczne może być dostarczenie zaświadczeń o dochodach, wyciągów bankowych oraz innych dokumentów potwierdzających stabilność finansową pożyczkobiorcy​.

Instytucje pozabankowe oferują często uproszczone procedury, co może być korzystne dla osób, które potrzebują szybkiego dostępu do gotówki. W takich przypadkach pożyczki pod zastaw mogą być udzielane na podstawie dowodu osobistego, bez konieczności przedstawiania zaświadczeń o dochodach. 

Alternatywa dla pożyczek pod zastaw

Alternatywą dla pożyczek pod zastaw są różnego rodzaju pożyczki pozabankowe, które nie wymagają zabezpieczenia w postaci majątku. Do najpopularniejszych należą pożyczki online (najczęściej to także pożyczki na dowód). Instytucje pozabankowe oferują te produkty z myślą o osobach, które potrzebują szybkiego zastrzyku gotówki i nie chcą lub nie mogą zabezpieczyć pożyczki nieruchomością czy innym wartościowym przedmiotem.

Pożyczki przez internet to jeden z najczęściej wybieranych produktów finansowych. Udzielane są na dowolny cel, a procedura ich uzyskania jest zazwyczaj uproszczona, nie trzeba nawet wychodzić z domu. Klient może otrzymać pieniądze na konto bankowe nawet w ciągu kilkudziesięciu minut od złożenia wniosku. W wielu firmach dostępna jest również pierwsza pożyczka za darmo dla nowych klientów. 

Dla osób z trudnościami finansowymi dostępne są również specjalne produkty finansowe, takie jak pożyczka dla zadłużonych. Te pożyczki są przeznaczone dla osób, które mają negatywną historię kredytową i nie mogą uzyskać tradycyjnego kredytu bankowego. To jednak bardzo drogie oferty i lepiej ich unikać. Natomiast pożyczki bez baz oraz pożyczki bez BIK są szczególnie atrakcyjne dla tych, którzy chcą uniknąć weryfikacji w Biurze Informacji Kredytowej oraz innych rejestrach dłużników​.

Lombardy również stanowią alternatywę dla banków. Oferują pożyczki pod zastaw wartościowych przedmiotów, takich jak biżuteria, elektronika czy narzędzia. Pożyczki te są zazwyczaj udzielane na krótsze okresy spłaty, a proces jest szybki i prosty – klient przynosi wartościowy przedmiot, który jest wyceniany, a następnie otrzymuje pożyczkę w zamian za zastaw​​. Niestety, to również nie są tanie pożyczki.

Pożyczka pod zastaw to korzystne rozwiązanie dla osób, które potrzebują większej kwoty i posiadają wartościowy majątek, który mogą oddać w zastaw. Chociaż wiąże się z ryzykiem utraty zabezpieczenia w przypadku niewywiązania się ze spłaty, stanowi atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych kredytów bankowych, zwłaszcza dla tych osób, które mają trudności z uzyskaniem finansowania w banku. Warto jednak zawsze dokładnie przeanalizować wszystkie dostępne opcje oraz związane z nimi koszty i ryzyko, aby podjąć świadomą decyzję finansową.

Podobne artykuły

Pożyczka PLUS, a blokada numeru PESEL – jakie zmiany nastąpiły?

Na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. celem ograniczania skutków kradzieży tożsamości 17 listopada 2023 roku rozpoczęto wdrożenia rozwiązania mającego poprawić bezpieczeństwo danych obywateli w postaci zastrzegania numerów PESEL.  Podstawę prawną wprowadzenia tych rozwiązań stanowią: Zakres zmian związanych z zastrzeżonym numerem PESEL Od 1 czerwca 2024 roku numer PESEL musi być weryfikowany podczas […]

12.06.2024Pokaż więcej
pozyczka na pit
Pożyczka na PIT

Deklaracja podatkowa PIT to sposób na podsumowanie rocznego przychodu podatnika i rozliczenie się z podatku. Dokument taki każdego roku muszą składać osoby zatrudnione na umowę o pracę, a także prowadzący działalność gospodarczą. Niektóre banki akceptują deklaracje PIT jako dokument potwierdzający dochody. Sprawdźmy, jak otrzymać pożyczkę na PIT. Deklaracja PIT a pożyczka Wnioskując o kredyt w […]

24.05.2024Pokaż więcej
Pożyczka od pracodawcy

Pożyczka dla pracownika to forma wsparcia finansowego. Jest udzielana przez pracodawcę na rzecz osób zatrudnionych w niektórych firmach i zakładach pracy. Charakteryzuje się preferencyjnymi warunkami, dużo korzystniejszymi niż te proponowane w banku lub innych instytucjach finansowych. Pożyczka od pracodawcy to mniej dokumentów i formularzy do wypełnienia, jest tańsza niż kredyty w banku, a do tego […]

21.05.2024Pokaż więcej
Pożyczka na oświadczenie

Pożyczka na oświadczenie jest formą zobowiązania finansowego, które można przeznaczyć na dowolny cel. Uzyskanie tego rodzaju finansowania jest dużo prostsze niż otrzymanie kredytu i wymaga mniejszej liczby formalności. Przede wszystkim klient nie musi składać w instytucji finansowej zaświadczenia od pracodawcy o dochodach i zatrudnieniu. Procedura uzyskania pożyczki na oświadczenie skraca formalności i dzięki temu przyspiesza […]

17.05.2024Pokaż więcej
możliwości żyranta
Co może zrobić żyrant, gdy pożyczkobiorca nie spłaca długu?

Żyrant, poręczyciel to osoba pomagająca przy wzięciu kredytu lub pożyczki. Podpisując umowę, zobowiązuje się, że w przypadku problemów finansowych kredytobiorcy i braku spłaty rat kredytu przejmie część lub całość zobowiązania. Dzięki temu bank lub inna instytucja finansowa mogą udzielić finansowania osobie, która nie ma wystarczającej zdolności kredytowej lub nie ma środków na wkład własny. Jeśli […]

13.05.2024Pokaż więcej
Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt?

Kredyt w banku jest udzielany na podstawie określonych przepisów i wymagań. Aby go otrzymać, kredytobiorca nie tylko musi złożyć wniosek i odpowiednie dokumenty, ale także spełnić wymogi kredytodawcy. Przede wszystkim musi mieć stały dochód (najlepiej udokumentowany) i posiadać zdolność kredytową. Przyda się także dobra historia kredytowa. Sprawdźmy, jaki dochód musi otrzymywać kredytobiorca, aby uzyskać kredyt.  […]

11.05.2024Pokaż więcej
żyrant
Kim jest żyrant?

Żyrant to osoba, która udziela pożyczkobiorcy poręczenia spłaty zobowiązania. Jej głównym celem jest potwierdzenie możliwości zwrócenia cudzego zadłużenia, wziętego w formie pożyczki lub kredytu. Jeśli kredytobiorca, który zaciągnął zobowiązanie, nie może go spłacić, wtedy obowiązek spłaty przechodzi na żyranta (poręczyciela). W takim przypadku żyrant ma prawo egzekwować należność od dłużnika. Słowo „żyrant” pochodzi z włoskiego […]

09.05.2024Pokaż więcej