kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna
13.02.2024

Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna

Niekiedy wybór między kredytem hipotecznym a pożyczką hipoteczną jest kluczową decyzją. Oba te produkty oferują unikalne warunki i możliwości dostosowane do różnych potrzeb i sytuacji finansowych. Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie charakterystyki, różnic oraz warunków związanych z kredytem i pożyczką hipoteczną, umożliwiając tym samym świadomy wybór między tymi dwoma opcjami finansowania.

Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny, znany również jako kredyt mieszkaniowy, stanowi jeden z najpopularniejszych produktów finansowych w Polsce, pozwalający na realizację marzeń o własnym domu czy mieszkaniu. Charakteryzuje się długim okresem kredytowania, który może wynosić aż do 35 lat, co jest odpowiedzią na znaczne kwoty związane z inwestycjami mieszkaniowymi. Zabezpieczeniem kredytu jest hipoteka na nieruchomości, co oznacza, że w przypadku braku spłaty bank ma prawo przejąć budynek.

Wysokość kredytu hipotecznego zazwyczaj oscyluje w granicach 80-90% wartości nieruchomości, co oznacza, że kredytobiorca musi dysponować własnymi środkami, pokrywającymi pozostałą część wartości inwestycji. Ten tzw. wkład własny to istotny element procesu kredytowego, który zabezpiecza bank przed ryzykiem niewypłacalności kredytobiorcy. Minimalna wartość wkładu własnego zazwyczaj wynosi 20% wartości nieruchomości, chociaż w niektórych przypadkach może być wyższa, w zależności od polityki danego banku oraz indywidualnej oceny zdolności kredytowej klienta.

Kredyt hipoteczny jest kredytem celowym, co oznacza, że środki z niego pochodzące można wykorzystać wyłącznie na ściśle określone cele. Należą do nich przede wszystkim zakup domu lub mieszkania na rynku pierwotnym czy wtórnym, budowa domu, zakup działki pod budowę, a także remont czy wykończenie nieruchomości. Czasami banki pozwalają również na wykorzystanie części środków na cele niezwiązane bezpośrednio z nieruchomością, jak zakup wyposażenia czy mebli, jednak jest to zależne od konkretnego produktu i oferty banku.

Kredyt hipoteczny to skomplikowany produkt finansowy, który wymaga od kredytobiorcy nie tylko posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej, ale również zaangażowania własnych środków finansowych. Mimo to, ze względu na niskie oprocentowanie w porównaniu z innymi produktami kredytowymi i możliwość rozłożenia spłaty na długi okres, kredyt hipoteczny pozostaje jednym z najczęściej wybieranych sposobów finansowania inwestycji mieszkaniowych w Polsce​​​​.

Czym jest pożyczka hipoteczna?

Pożyczka hipoteczna stanowi interesującą opcję finansową, oferującą znacznie więcej elastyczności w porównaniu z tradycyjnym kredytem hipotecznym. To produkt finansowy, który pozwala na uzyskanie środków pieniężnych pod zastaw nieruchomości, ale z kluczową różnicą – środki te można wykorzystać na dowolny cel, niekoniecznie związany z nieruchomością. Taka pożyczka hipoteczna może być wykorzystana na różne cele, takie jak konsolidacja długów, inwestycje w rozwój własnego biznesu, remonty, a nawet na osobiste potrzeby (np. finansowanie wydatków związanych z edukacją czy weselami).

Charakterystyczną cechą pożyczki hipotecznej jest to, że instytucje finansowe (nie tylko banki, ale i firmy pozabankowe) mogą jej udzielić pod zastaw istniejącej nieruchomości. Wartość pożyczki zazwyczaj nie przekracza 60-70% wartości zastawionej nieruchomości, co zapewnia pożyczkodawcy bezpieczeństwo w przypadku niewywiązania się pożyczkobiorcy z umowy.

Kolejną istotną różnicą między pożyczką a kredytem hipotecznym jest brak wymogu wkładu własnego w przypadku pożyczki hipotecznej. To znacząco upraszcza proces uzyskania finansowania, szczególnie dla osób, które nie dysponują gotówką na wkład własny wymagany przy kredytach hipotecznych. Okres spłaty pożyczki hipotecznej jest zazwyczaj krótszy niż w przypadku kredytu hipotecznego, oscylując wokół 20-25 lat, co może wpływać na wysokość miesięcznych rat.

Pożyczka hipoteczna oferuje unikalną elastyczność i dostępność, co czyni ją atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych kredytów hipotecznych, szczególnie dla osób poszukujących szybkiego dostępu do środków na różnorodne cele. Warto jednak pamiętać, że podobnie jak w przypadku każdego zobowiązania finansowego, decyzja o zaciągnięciu pożyczki hipotecznej powinna być poprzedzona gruntowną analizą własnych możliwości finansowych oraz dokładnym zapoznaniem się z warunkami oferty.

Zobacz także:

Czym różni się kredyt hipoteczny od pożyczki hipotecznej?

Różnice między kredytem hipotecznym a pożyczką hipoteczną są znaczące i warto je rozumieć, decydując o sposobie finansowania nieruchomości lub innych potrzeb. Kredyt hipoteczny, zgodnie z prawem, może być udzielany wyłącznie przez banki, zazwyczaj na cele związane z nieruchomościami, takie jak zakup, budowa, remont, czy zakup działki. Wymaga on wkładu własnego, zwykle nie mniej niż 20% wartości nieruchomości, a okres spłaty może sięgać do 35 lat. Kredyt ten może pokryć nawet do 80%-90% wartości nieruchomości​​​​.

Z drugiej strony pożyczka hipoteczna charakteryzuje się większą elastycznością. Może być udzielana zarówno przez banki, jak i instytucje pozabankowe. Środki z pożyczki hipotecznej mogą być przeznaczone na dowolny cel, niekoniecznie związany z nieruchomością, co czyni ją bardziej uniwersalnym rozwiązaniem finansowym. Pożyczka hipoteczna nie wymaga wkładu własnego, a okres spłaty jest zazwyczaj krótszy, najczęściej do 20-25 lat. Wartość pożyczki hipotecznej zwykle wynosi 60-80% wartości nieruchomości będącej zabezpieczeniem​​​​​​.

Oprocentowanie i inne koszty związane z oboma produktami są zmiennymi do negocjacji z instytucją finansową, jednak warto zauważyć, że oprocentowanie pożyczki hipotecznej może być wyższe w porównaniu z kredytem hipotecznym. Ważne jest również, że w obu przypadkach całkowite koszty zobowiązania będą powiększone o takie pozycje, jak ubezpieczenie nieruchomości, polisa na życie czy opłaty za wycenę nieruchomości​​​​.

Wybór między kredytem a pożyczką hipoteczną powinien być dobrze przemyślany i dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych. Kredyt hipoteczny jest bardziej odpowiedni dla tych, którzy planują konkretną inwestycję mieszkaniową i są w stanie spełnić wymogi wkładu własnego oraz dłuższego okresu spłaty. Pożyczka hipoteczna natomiast może być korzystniejszym wyborem dla osób potrzebujących elastycznego źródła finansowania na różnorodne cele, bez konieczności posiadania wkładu własnego.

Podobne artykuły

przelew z telefonu na konto - sposoby
Jak przelać pieniądze z telefonu na konto bankowe?

Płatności gotówkowe coraz częściej są zastępowane przez płatności z użyciem karty lub płatności zbliżeniowej za pomocą telefonu. To jednak nie wszystko. Obecnie, zamiast tradycyjnego przelewu z konta na inny rachunek, coraz popularniejszy jest przekaz środków na telefon. To dużo prostsza i szybsza metoda, do której nie trzeba znać numeru konta odbiorcy. Taką możliwość daje właścicielom […]

08.04.2024Pokaż więcej
wpłacanie pieniędzy na czyjeś konto
Czy można wpłacić pieniądze na czyjeś konto w banku?

W dzisiejszych czasach zamiast gotówki częściej używamy płatności bezgotówkowych. W ten sposób płacimy za zakupy w sklepie, opłacamy rachunki, a także kupujemy różne produkty online. To zasługa aplikacji mobilnych banków oraz płatności zbliżeniowych i kart płatniczych. Bezgotówkowo można także rozliczyć się z kontrahentem oraz znajomym, który pożyczył gotówkę w nagłej potrzebie. Sprawdźmy, jak wpłacić środki […]

01.04.2024Pokaż więcej
niezgłoszenie pożyczki do US
Niezgłoszenie pożyczki do urzędu skarbowego

Pożyczka od rodziny, znajomych czy przyjaciół to dla większości z nas prywatna sprawa, której nie trzeba nigdzie zgłaszać. W pewnym sensie to prawda, ale nie do końca, ponieważ od prywatnej pożyczki trzeba zapłacić podatek. W Polsce pożyczki podlegają obowiązkowi uiszczenia opłaty w wysokości 0,5% pożyczonej kwoty. Do 2019 roku opłata ta była wyższa – wynosiła […]

27.03.2024Pokaż więcej
co może zabrać komornik
Co może zabrać komornik?

Komornik sądowy jest funkcjonariuszem publicznym, który działa według określonych przepisów i wykonuje swoją pracę na mocy postanowienia sądowego. Posiada uprawnienie do zajęcia konta bankowego oraz kwoty wyznaczonej przepisami. Może to jednak uczynić tylko po otrzymaniu przez wierzyciela orzeczenia sądowego. Celem egzekucji komorniczej jest jak najszybsze odzyskanie należności, lecz działania komornika są ograniczone prawem. Dłużnik nie […]

22.03.2024Pokaż więcej
przelew natychmiastowy
Czym jest przelew natychmiastowy?

Bywają sytuacje, gdy konieczne jest bardzo szybkie przekazanie pieniędzy. Rozwiązania bankowe mają i na to sposób. Wystarczy wówczas skorzystać z przelewu natychmiastowego. To rozwiązanie, które umożliwia ekspresowe przekazanie pieniędzy ze swojego rachunku na konto odbiorcy. Cała transakcja trwa tylko kilka minut. Jednak trzeba za nią zapłacić. Średnio koszt przelewu to 5 zł. Niektóre banki w […]

18.03.2024Pokaż więcej
czym się różni saldo od dostępnych środków
Czym się różni saldo od dostępnych środków?

Coraz więcej dorosłych Polaków ma konto bankowe, dodatkowo większość z nich korzysta z aplikacji bankowych, aby mieć łatwiejszy dostęp do swoich pieniędzy. Dzięki bankowości internetowej można błyskawicznie sprawdzić na swoim rachunku osobistym historię dokonanych transakcji, dostępne środki oraz saldo konta. Stan konta można również sprawdzić w bankomacie lub w banku, jeśli nie mamy aplikacji bankowej. […]

14.03.2024Pokaż więcej
odsetki u komornika
Jak zatrzymać odsetki u komornika?

Zatrzymanie odsetek u komornika to kwestia niezwykle ważna dla wielu dłużników. W polskim systemie prawnym istnieje kilka sposobów na ograniczenie lub nawet zatrzymanie naliczania odsetek od długu egzekwowanego przez komornika. W dalszej części artykułu przedstawiamy metody, które mogą pomóc w uniknięciu dalszego narastania zadłużenia, którym zajmuje się już komornik. Negocjacje z wierzycielem – pierwszy krok […]

10.03.2024Pokaż więcej
 • Pierwsza pożyczka
 • Kolejna pożyczka
Kwota pożyczki
Kwota pierwszej pożyczki to maksymalnie 5000 zł. Wyższa kwota dostępna przy kolejnej pożyczce.
100015000
Okres spłaty
dni
 • Zaloguj się do Profilu Klienta i sprawdź ofertę!
  Weź do 3000 zł za 0 zł, nawet do 5000 zł
  z RABATEM 50%
 • Koszt pożyczki0 zł0 zł
 • RRSO0%0%
 • Kwota do zwrotu
  01.01.2021
  0 zł0 zł
Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

Polecane artykuły