28.12.2023

Jak sprawdzić Krajowy Rejestr Długów?

W dzisiejszym świecie, gdzie dostęp do informacji jest kluczowy, sprawdzenie swojej sytuacji kredytowej i zadłużenia stało się nieodzowną częścią zarządzania finansami osobistymi. Przyda się do tego wiedza, jak skorzystać z Krajowego Rejestru Długów. Ten artykuł ma na celu przekazanie praktycznych informacji na temat dostępu do tej ważnej bazy danych.

Krajowy Rejestr Długów (KRD) jest narzędziem, które pozwala zarówno osobom fizycznym, jak i przedsiębiorcom na weryfikację swojej sytuacji finansowej. To szczególnie istotne dla osób planujących zaciągnąć kredyt lub nawiązać współpracę biznesową. Zrozumienie, jak działa KRD, pozwala na lepsze zarządzanie swoimi finansami i podejmowanie świadomych decyzji kredytowych.

Jak działa Krajowy Rejestr Długów?

Krajowy Rejestr Długów (KRD) w Polsce jest kluczowym narzędziem w monitorowaniu zadłużenia zarówno osób fizycznych, jak i firm. Rejestr ten gromadzi i udostępnia informacje wyłącznie o zaległościach i długach, nie odnotowując regularnych spłat rat ani historii kredytowej​​.

KRD współpracuje z różnymi sektorami gospodarki, w tym z administracją (np. urzędy, instytucje publiczne), handlem, usługami, przemysłem, finansami (np. banki) oraz windykacją (np. komornicy), wymieniając się informacjami o zadłużeniach​​.

Aby osoba fizyczna została wpisana do KRD, muszą zostać spełnione określone warunki:

 • zadłużenie wynosi co najmniej 200 zł;
 • zadłużenie nie zostało spłacone przez co najmniej 60 dni;
 • upłynął co najmniej miesiąc od wezwania do zapłaty zadłużenia;
 • nie minęło 6 lat od dnia powstania zobowiązania;
 • zobowiązanie ma określony stosunek prawny (np. umowa kredytowa, zasądzenie alimentów)​​.

W przypadku firm warunki te obejmują m.in.:

 • powstanie zobowiązania w wyniku działalności gospodarczej;
 • zadłużenie wynoszące co najmniej 500 zł;
 • zadłużenie niespłacone w ciągu 60 dni;
 • upłynął co najmniej miesiąc od wezwania do zapłaty​​.

Sprawdzanie KRD jest istotne zarówno dla konsumentów, jak i firm. Konsumenci powinni to robić przed staraniem się o kredyt lub pożyczki online, ponieważ wpis w KRD może obniżyć szanse na uzyskanie finansowania. Firmy korzystają z KRD przed rozpoczęciem współpracy z nowymi kontrahentami, aby się upewnić, że ci regularnie regulują swoje zobowiązania

Jak sprawdzić swoje dane w KRD?

Sprawdzenie swoich danych w Krajowym Rejestrze Długów (KRD) jest procesem, który wymaga kilku kroków, ale jest dość prosty i przystępny dla każdego użytkownika. Oto szczegółowy opis procedury, jak to zrobić:

 1. Rejestracja w KRD:
  • Wejdź na stronę internetową KRD i z rozwijanego menu wybierz „Załóż konto”.
  • Otworzy się strona z formularzem, gdzie należy podać NIP, numer telefonu i adres e-mail. Alternatywą jest zadzwonienie pod numer 71 74 74 700.
  • Poczekaj, aż konsultant KRD skontaktuje się z Tobą.
  • Jeśli jesteś konsumentem, możesz także wejść na stronę konsument.krd.pl.
  • Wybierz link „Założenie konta w serwisie transakcyjnym”.
  • Podaj podstawowe dane, ustaw login i hasło.
  • Potwierdź tożsamość (np. za pomocą przelewu weryfikacyjnego).
 2. Logowanie i Sprawdzanie Danych w KRD:
  • Zaloguj się na wcześniej stworzone konto.
  • Przejdź do sekcji raportów.
  • Wybierz raport na swój temat (jeśli minęło więcej niż 6 miesięcy od ostatniego sprawdzania raportu, usługa będzie darmowa).
  • Kliknij „Pobierz raport”.
 3. Koszty Sprawdzenia Danych w KRD:
  • Założenie konta w KRD jest bezpłatne.
  • Sprawdzenie swojego PESEL-u jest darmowe raz na pół roku.
  • Sprawdzenie, kto pobrał dane o Tobie, jest również bezpłatne raz na pół roku.

Dzięki tym krokom każdy konsument może łatwo sprawdzić swoje dane w KRD, co jest ważne w kontekście zarządzania własnymi finansami i zdolnością kredytową.

KRD a decyzje finansowe – na co zwrócić uwagę?

Informacje zawarte w KRD mają znaczący wpływ na decyzje finansowe, w tym na zdolność do uzyskania pożyczki oraz innych produktów kredytowych. W 2023 roku, z uwagi na prognozy spowolnienia gospodarczego i wzrostu liczby niewypłacalności zarówno wśród firm, jak i konsumentów, wpisy w KRD nabierają dodatkowego znaczenia​​.

KRD, notując długi konsumentów i przedsiębiorców, ma bezpośredni wpływ na ich zdolność kredytową i wiarygodność finansową. Według danych z końca grudnia 2022 roku, długi 2,38 mln konsumentów w KRD wynosiły 44,4 mld zł, a zadłużenie 264 tys. przedsiębiorców osiągnęło prawie 8,6 mld zł​​ [1]. Te liczby podkreślają skalę problemu zadłużenia i jego potencjalny wpływ na decyzje kredytowe.

Wpisy w KRD mogą znacząco utrudnić uzyskanie pożyczek lub kredytów. Banki oraz firmy pożyczkowe, oprócz Biura Informacji Kredytowej (BIK), często korzystają również z danych KRD. Jeśli wśród dłużników znajdują się dane potencjalnego klienta, może to doprowadzić do odrzucenia wniosku o kredyt lub odmowy wydania karty kredytowej. Wpisy w KRD sprawdzane są również przez dostawców usług takich jak Internet, telewizja kablowa i telefonia komórkowa, co może przeszkodzić w zawieraniu umów na świadczenie tych usług​​.

W obliczu tych wyzwań, konsumenci i przedsiębiorcy powinni być świadomi swojej obecności w KRD. Warto wiedzieć, że nawet szukając takich produktów jak pożyczka bez BIK czy pożyczka dla zadłużonych, pojawić się może kwestia KRD, bo tę bazę będą często sprawdzali pożyczkodawcy (aby tego uniknąć trzeba szukać takich produktów jak pożyczki bez baz, ale to bardzo drogo pożyczone pieniądze). Regularne sprawdzanie swojego statusu w KRD i podejmowanie działań w celu poprawy swojej sytuacji finansowej jest kluczowe dla utrzymania zdolności kredytowej i wiarygodności finansowej.

Krajowy Rejestr Długów jest cennym narzędziem, które może pomóc w lepszym zrozumieniu i zarządzaniu własnymi finansami. Dla osób poszukujących pożyczki czy planujących zaciągnąć kredyt świadomość własnej sytuacji w KRD jest istotna. Mamy nadzieję, że ten artykuł dostarczył użytecznych informacji na temat tego, jak korzystać z KRD, aby podejmować przemyślane decyzje finansowe.

Źródło:

[1]: https://www.rmf24.pl/ekonomia/news-krd-w-2023-r-bedzie-wiecej-dluznikow,nId,6507997#crp_state=1 

Podobne artykuły

pożyczka na umowe zlecenie i dzieło
Pożyczka na umowę zlecenie i dzieło

W Polsce dużą grupę zawodową stanowią osoby pracujące na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Taka forma umowy cywilnoprawnej daje wiele korzyści, jednak nie jest dobrze widziana z perspektywy banku. Wnioski kredytowe osób pracujących na umowę zlecenie czy o dzieło są często odrzucane przez instytucję finansowe. Jednak pracownicy tacy mogą skorzystać z pożyczek online […]

03.05.2024Pokaż więcej
ile czasu ma pracodawca na wystawienie zaświadczenia o zarobkach
Ile czasu ma pracodawca na wystawienie zaświadczenia o zarobkach?

Zaświadczenie o zarobkach to dokument, który stanowi potwierdzenie źródła oraz wysokość dochodów. Dokument taki wystawia pracodawca. Pracownik może go potrzebować w celu przedstawienia w sądzie, banku lub w placówce opiekuńczo-wychowawczej. Najczęściej zaświadczenie o zarobkach jest wymagane przy wnioskowaniu o kredyt. Sprawdźmy, ile czasu ma pracodawca na wystawienie takiego dokumentu.  Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 […]

29.04.2024Pokaż więcej
zaświadczenie o zarobkach
Zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy

Zaświadczenie o zarobkach to dokument, który może odgrywać ważną rolę w wielu aspektach życia zawodowego i prywatnego każdego konsumenta. To oficjalny dokument wydawany na żądanie pracownika przez pracodawcę, który potwierdza wysokość jego zarobków. Dokument ten znajduje zastosowanie w różnych sytuacjach – od kredytów hipotecznych, przez umowy najmu, aż po różne rodzaje pożyczek. Zastosowanie zaświadczenia o […]

25.04.2024Pokaż więcej
jak sprawdzić czy jestem w BIK
Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to instytucja, która gromadzi i przechowuje dane na temat wszystkich produktów kredytowych oraz pożyczkowych, jakie zaciągnął kredytobiorca. Raport BIK umożliwia bezpłatne sprawdzenie informacji na temat własnej historii kredytowej. Z danych zebranych w BIK korzystają banki oraz niektóre instytucje pozabankowe udzielające pożyczek.  Zrozumienie roli i funkcji Biura Informacji Kredytowej jest kluczowe […]

21.04.2024Pokaż więcej
zastrzeżenie dowodu
BIK – zastrzeżenie dowodu

Dowód osobisty to dokument, który umożliwia potwierdzenie tożsamości oraz polskiego obywatelstwa każdego pełnoletniego Polaka. Jest on wydawany każdemu, kto ukończy 18 lat i ma pełne prawa obywatelskie. Dowód osobisty jest potrzebny przy załatwianiu wielu spraw urzędowych oraz przy wnioskowaniu o kredyt albo pożyczkę. Jak i kiedy zastrzec dowód w BIK, gdy utracimy ten dokument? Dowód […]

19.04.2024Pokaż więcej
czyszczenie bik
Czyszczenie BIK – wykreślenie z BIK po spłacie

Czy możliwe jest wykreślenie z BIK po spłacie zobowiązań finansowych? W dobie cyfryzacji i rosnącej popularności pożyczek online wiele osób zastanawia się, jak zarządzanie własnymi finansami wpływa na ich zdolność kredytową i historię w Biurze Informacji Kredytowej. W artykule skupimy się na procesie czyszczenia historii kredytowej w BIK, ważnym aspekcie dla osób poszukujących kredytu albo […]

16.04.2024Pokaż więcej
co to jest bik
Co to jest BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to instytucja zbierająca dane o terminowych spłatach zobowiązań przez konsumentów i przedsiębiorców, jak również o zadłużeniu oraz zaległościach wobec kredytodawców i pożyczkodawców. Dzięki takim informacjom banki oraz instytucje pożyczkowe mogą sprawdzić wiarygodność klientów chcących pożyczyć pieniądze.  Biuro Informacji Kredytowej zostało utworzone w 1997 roku z inicjatywy Związku Banków Polskich i […]

12.04.2024Pokaż więcej
 • Pierwsza pożyczka
 • Kolejna pożyczka
Kwota pożyczki
Kwota pierwszej pożyczki to maksymalnie 5000 zł. Wyższa kwota dostępna przy kolejnej pożyczce.
100015000
Okres spłaty
dni
 • Zaloguj się do Profilu Klienta i sprawdź ofertę!
  Weź do 3000 zł za 0 zł, nawet do 5000 zł
  z RABATEM 50%
 • Koszt pożyczki0 zł0 zł
 • RRSO0%0%
 • Kwota do zwrotu
  01.01.2021
  0 zł0 zł
Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

Polecane artykuły