28.12.2023

Jak sprawdzić Krajowy Rejestr Długów?

W dzisiejszym świecie, gdzie dostęp do informacji jest kluczowy, sprawdzenie swojej sytuacji kredytowej i zadłużenia stało się nieodzowną częścią zarządzania finansami osobistymi. Przyda się do tego wiedza, jak skorzystać z Krajowego Rejestru Długów. Ten artykuł ma na celu przekazanie praktycznych informacji na temat dostępu do tej ważnej bazy danych.

Krajowy Rejestr Długów (KRD) jest narzędziem, które pozwala zarówno osobom fizycznym, jak i przedsiębiorcom na weryfikację swojej sytuacji finansowej. To szczególnie istotne dla osób planujących zaciągnąć kredyt lub nawiązać współpracę biznesową. Zrozumienie, jak działa KRD, pozwala na lepsze zarządzanie swoimi finansami i podejmowanie świadomych decyzji kredytowych.

Jak działa Krajowy Rejestr Długów?

Krajowy Rejestr Długów (KRD) w Polsce jest kluczowym narzędziem w monitorowaniu zadłużenia zarówno osób fizycznych, jak i firm. Rejestr ten gromadzi i udostępnia informacje wyłącznie o zaległościach i długach, nie odnotowując regularnych spłat rat ani historii kredytowej​​.

KRD współpracuje z różnymi sektorami gospodarki, w tym z administracją (np. urzędy, instytucje publiczne), handlem, usługami, przemysłem, finansami (np. banki) oraz windykacją (np. komornicy), wymieniając się informacjami o zadłużeniach​​.

Aby osoba fizyczna została wpisana do KRD, muszą zostać spełnione określone warunki:

 • zadłużenie wynosi co najmniej 200 zł;
 • zadłużenie nie zostało spłacone przez co najmniej 60 dni;
 • upłynął co najmniej miesiąc od wezwania do zapłaty zadłużenia;
 • nie minęło 6 lat od dnia powstania zobowiązania;
 • zobowiązanie ma określony stosunek prawny (np. umowa kredytowa, zasądzenie alimentów)​​.

W przypadku firm warunki te obejmują m.in.:

 • powstanie zobowiązania w wyniku działalności gospodarczej;
 • zadłużenie wynoszące co najmniej 500 zł;
 • zadłużenie niespłacone w ciągu 60 dni;
 • upłynął co najmniej miesiąc od wezwania do zapłaty​​.

Sprawdzanie KRD jest istotne zarówno dla konsumentów, jak i firm. Konsumenci powinni to robić przed staraniem się o kredyt lub pożyczki online, ponieważ wpis w KRD może obniżyć szanse na uzyskanie finansowania. Firmy korzystają z KRD przed rozpoczęciem współpracy z nowymi kontrahentami, aby się upewnić, że ci regularnie regulują swoje zobowiązania

Jak sprawdzić swoje dane w KRD?

Sprawdzenie swoich danych w Krajowym Rejestrze Długów (KRD) jest procesem, który wymaga kilku kroków, ale jest dość prosty i przystępny dla każdego użytkownika. Oto szczegółowy opis procedury, jak to zrobić:

 1. Rejestracja w KRD:
  • Wejdź na stronę internetową KRD i z rozwijanego menu wybierz „Załóż konto”.
  • Otworzy się strona z formularzem, gdzie należy podać NIP, numer telefonu i adres e-mail. Alternatywą jest zadzwonienie pod numer 71 74 74 700.
  • Poczekaj, aż konsultant KRD skontaktuje się z Tobą.
  • Jeśli jesteś konsumentem, możesz także wejść na stronę konsument.krd.pl.
  • Wybierz link „Założenie konta w serwisie transakcyjnym”.
  • Podaj podstawowe dane, ustaw login i hasło.
  • Potwierdź tożsamość (np. za pomocą przelewu weryfikacyjnego).
 2. Logowanie i Sprawdzanie Danych w KRD:
  • Zaloguj się na wcześniej stworzone konto.
  • Przejdź do sekcji raportów.
  • Wybierz raport na swój temat (jeśli minęło więcej niż 6 miesięcy od ostatniego sprawdzania raportu, usługa będzie darmowa).
  • Kliknij „Pobierz raport”.
 3. Koszty Sprawdzenia Danych w KRD:
  • Założenie konta w KRD jest bezpłatne.
  • Sprawdzenie swojego PESEL-u jest darmowe raz na pół roku.
  • Sprawdzenie, kto pobrał dane o Tobie, jest również bezpłatne raz na pół roku.

Dzięki tym krokom każdy konsument może łatwo sprawdzić swoje dane w KRD, co jest ważne w kontekście zarządzania własnymi finansami i zdolnością kredytową.

KRD a decyzje finansowe – na co zwrócić uwagę?

Informacje zawarte w KRD mają znaczący wpływ na decyzje finansowe, w tym na zdolność do uzyskania pożyczki oraz innych produktów kredytowych. W 2023 roku, z uwagi na prognozy spowolnienia gospodarczego i wzrostu liczby niewypłacalności zarówno wśród firm, jak i konsumentów, wpisy w KRD nabierają dodatkowego znaczenia​​.

KRD, notując długi konsumentów i przedsiębiorców, ma bezpośredni wpływ na ich zdolność kredytową i wiarygodność finansową. Według danych z końca grudnia 2022 roku, długi 2,38 mln konsumentów w KRD wynosiły 44,4 mld zł, a zadłużenie 264 tys. przedsiębiorców osiągnęło prawie 8,6 mld zł​​ [1]. Te liczby podkreślają skalę problemu zadłużenia i jego potencjalny wpływ na decyzje kredytowe.

Wpisy w KRD mogą znacząco utrudnić uzyskanie pożyczek lub kredytów. Banki oraz firmy pożyczkowe, oprócz Biura Informacji Kredytowej (BIK), często korzystają również z danych KRD. Jeśli wśród dłużników znajdują się dane potencjalnego klienta, może to doprowadzić do odrzucenia wniosku o kredyt lub odmowy wydania karty kredytowej. Wpisy w KRD sprawdzane są również przez dostawców usług takich jak Internet, telewizja kablowa i telefonia komórkowa, co może przeszkodzić w zawieraniu umów na świadczenie tych usług​​.

W obliczu tych wyzwań, konsumenci i przedsiębiorcy powinni być świadomi swojej obecności w KRD. Warto wiedzieć, że nawet szukając takich produktów jak pożyczka bez BIK czy pożyczka dla zadłużonych, pojawić się może kwestia KRD, bo tę bazę będą często sprawdzali pożyczkodawcy (aby tego uniknąć trzeba szukać takich produktów jak pożyczki bez baz, ale to bardzo drogo pożyczone pieniądze). Regularne sprawdzanie swojego statusu w KRD i podejmowanie działań w celu poprawy swojej sytuacji finansowej jest kluczowe dla utrzymania zdolności kredytowej i wiarygodności finansowej.

Krajowy Rejestr Długów jest cennym narzędziem, które może pomóc w lepszym zrozumieniu i zarządzaniu własnymi finansami. Dla osób poszukujących pożyczki czy planujących zaciągnąć kredyt świadomość własnej sytuacji w KRD jest istotna. Mamy nadzieję, że ten artykuł dostarczył użytecznych informacji na temat tego, jak korzystać z KRD, aby podejmować przemyślane decyzje finansowe.

Źródło:

[1]: https://www.rmf24.pl/ekonomia/news-krd-w-2023-r-bedzie-wiecej-dluznikow,nId,6507997#crp_state=1 

Podobne artykuły

promesa zatrudnienia
Promesa zatrudnienia – co to jest?

Promesa zatrudnienia, mimo iż nie jest powszechnie znana, odgrywa ważną rolę w świecie zawodowym. Warto zrozumieć jej istotę, aby wykorzystać potencjał, jaki niesie, zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Artykuł wyjaśni, czym jest promesa zatrudnienia, jakie informacje powinna zawierać, kiedy jest istotna oraz co grozi za jej zerwanie. Pozwoli to lepiej zrozumieć jej znaczenie w […]

07.02.2024Pokaż więcej
zaświadczenie a oświadczenie
Zaświadczenie a oświadczenie – różnice

Klient wnioskujący o kredyt w banku często musi wraz z wnioskiem przedstawić zaświadczenie o zarobkach wystawione przez pracodawcę. Dokument ten jest potwierdzeniem zdolności kredytowej i wypłacalności potencjalnego kredytobiorcy. Niektóre instytucje finansowe i pożyczkowe przyjmują, zamiast zaświadczenia, podpisane oświadczenie. Sprawdźmy, czym różni się zaświadczenie o dochodach od oświadczenia.  W kontekście finansowym rozróżnienie między zaświadczeniem a oświadczeniem […]

05.02.2024Pokaż więcej
limity potrącenia z wynagrodzenia
Potrącenia z wynagrodzenia – limity

Wynagrodzenie za pracę dla każdego pracownika  jest gwarantowane prawem. Dodatkowo podlega ono ochronie, z tego powodu pracodawca nie może bez zgody pracownika dokonywać żadnych potrąceń z zarobków. Jednym wyjątkiem w tym przypadku są potrącenia przewidziane w przepisach, np.  świadczenia alimentacyjne.  W niniejszym artykule omówione zostaną kluczowe aspekty dotyczące potrąceń z wynagrodzenia pracowników, zgodnie z obowiązującymi […]

02.02.2024Pokaż więcej
pożyczka bez dowodu osobistego
Pożyczka bez dowodu osobistego

Czy istnieje możliwość uzyskania pożyczki bez przedstawienia dowodu osobistego? W obliczu rosnącego zapotrzebowania na szybkie i łatwe rozwiązania finansowe, wiele osób zastanawia się, czy mogą uniknąć formalności związanych z prezentacją tego podstawowego dokumentu. Artykuł rzuca światło na realia związane z procesem uzyskiwania pożyczek w Polsce, zwracając uwagę na dostępne alternatywy. Dowód osobisty stanowi kluczowy element […]

24.01.2024Pokaż więcej
ile kosztuje wyrobienie paszportu
Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

W dzisiejszym świecie paszport jest nie tylko dokumentem umożliwiającym podróżowanie poza granice kraju, ale także ważnym świadectwem tożsamości. W Polsce proces wyrobienia paszportu jest jasno określony i dostępny dla każdego obywatela, ale ile to kosztuje? Kwestia kosztów wyrobienia paszportu pojawia się, gdy planujemy zagraniczne podróże poza Unię Europejską lub gdy nasz aktualny dokument straci ważność. […]

22.01.2024Pokaż więcej
gdzie wyrobić dowód osobisty
Gdzie wyrobić dowód osobisty?

W dobie cyfryzacji i uproszczenia procedur administracyjnych proces wyrobienia dowodu osobistego stał się znacznie bardziej przystępny. W tym artykule sprawdzimy, gdzie i jak można wyrobić dowód osobisty, uwzględniając najnowsze zmiany i udogodnienia. Dowód osobisty to nie tylko dokument tożsamości, ale także klucz do wielu usług, takich jak pożyczka na dowód, pożyczka bez zaświadczeń czy pożyczka […]

20.01.2024Pokaż więcej
zgubiony dowód osobisty
Zgubiony dowód osobisty

Zgubienie dowodu osobistego może być źródłem wielu problemów, zarówno osobistych, jak i finansowych. W tym artykule wyjaśnimy, co robić w przypadku zgubienia tego ważnego dokumentu, zwracając uwagę na jego znaczenie w codziennym życiu, a przede wszystkim w kontekście produktów finansowych i związanych z tym zagrożeń.  Zgubienie dowodu osobistego to sytuacja, która może spotkać każdego. Istotne […]

18.01.2024Pokaż więcej
 • Pierwsza pożyczka
 • Kolejna pożyczka
Kwota pożyczki
Kwota pierwszej pożyczki to maksymalnie 5000 zł. Wyższa kwota dostępna przy kolejnej pożyczce.
100015000
Okres spłaty
dni
 • Zaloguj się do Profilu Klienta i sprawdź ofertę!
  Weź do 3000 zł za 0 zł, nawet do 5000 zł
  z RABATEM 50%
 • Koszt pożyczki0 zł0 zł
 • RRSO0%0%
 • Kwota do zwrotu
  01.01.2021
  0 zł0 zł
Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

Polecane artykuły