10.04.2019

Skradziony dowód osobisty – co dalej?

Sytuacja, w której orientujemy się, że nie mamy przy sobie swojego dowodu osobistego nigdy nie należy do przyjemnych. Najpierw zastanawiamy się, czy dowód osobisty po prostu zgubiliśmy, czy może został skradziony. Jednak bez względu na przyczynę warto wiedzieć, co zrobić w takiej sytuacji, aby uchronić się przed potencjalnymi problemami.

Utrata dowodu osobistego nigdy nie jest przyjemną sytuacją, a najczęściej wiąże się z dużym stresem. Nie ma w tym nic dziwnego, bo jeżeli tak ważny dokument osobisty trafiłby w niepowołane ręce. W rezultacie mogłoby się to wiązać z wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami. I właśnie tego chcielibyśmy za wszelką cenę uniknąć. Jednakże nie każdy wie jak powinien się zachować w przypadku utraty dowodu. Jakie kroki powinniśmy podjąć w takiej sytuacji?

Co zrobić w przypadku utraty dowodu osobistego?

Jak tylko zorientujemy się, że nasz dowód osobisty z jakiegoś powodu zniknął jak najszybciej powinniśmy podjąć odpowiednie kroki, żeby zabezpieczyć skradziony dokument. Ale jakie to właściwie kroki? Przede wszystkim powinniśmy zgłosić ten fakt. W teorii powinno wystarczyć zgłoszenie utraty dowodu w urzędzie gminy, albo przez Internet powinno wystarczyć. W praktyce jednak warto się udać również do naszego banku, Biura Informacji Kredytowej i na policję, jeżeli utraciliśmy dowód w wyniku kradzieży.

Jak zgłosić utratę dowodu osobistego przez Internet?

Przez Internet możemy w prosty i szybki sposób zgłosić utratę dowodu. Dodatkowym plusem tej metody jest również fakt, że możemy zrobić to w dowolnej chwili, a nie tylko w godzinach pracy urzędu. To ważne, bo przy tego typu sytuacjach liczy się właśnie szybkość reakcji – to nas uchroni przed problemami.

Nie każdy jednak może zgłosić przez Internet fakt, że jego dokument gdzieś zaginął. Ta opcja jest dostępna tylko i wyłącznie pod warunkiem, że posiadamy profil zaufany, dzięki któremu będziemy mogli się zalogować na stronie obywatel.gov.pl. Na szczęście istnieje kilka sposobów na założenie owego profilu, jeżeli spełnimy określone warunki możemy to zrobić bez wychodzenia z domu.

Dlaczego nie warto poprzestać na zgłoszeniu utraty dokumentu w urzędzie?

Zdecydowanie nie warto ograniczać się do zgłoszenia utraty dowodu tylko i wyłącznie w tym jednym miejscu. Jeżeli nie zadziałamy szybko, to ktoś już może zacząć się posługiwać naszym dowodem. Jeżeli zgłosimy utratę dowodu na policji to zabezpieczy również wykorzystanie naszego dokumentu przez osobę trzecią.

Zastrzeżony dowód osobisty– dlaczego warto to zrobić

Oprócz zgłoszenia utraty dowodu warto również dokument zastrzec. Możemy to zrobić na stronie dokumentyzastrzezone.pl, która jest prowadzona przez Związek Banków Polskich. Znajdziemy tam bazę skradzionych i zagubionych dokumentów, którymi nikt nie może się posłużyć. Jeżeli zastrzeżemy swój dowód w tym miejscu, to informacja o tym fakcie niemalże natychmiast pojawi się w systemie wszystkich banków i placówek, które uczestniczą w tym systemie.

Ktoś wziął pożyczkę na skradziony dowód osobisty – co zrobić?

Jeżeli dostaniemy wezwania do spłaty kredytu, którego nie zaciągnęliśmy niezwłocznie powinniśmy udać się na policję i zgłosić ten fakt u pożyczkodawcy. Takiej sytuacji możemy zapobiec zgłaszając i zastrzegając nasz dowód niezwłocznie po tym, jak się zorientowaliśmy, że zniknął.

Warto też wiedzieć, ze rzetelne firmy udzielające szybkich pożyczek przez Internet posługują się również dodatkową weryfikacją. Ma ona  na celu dokładne sprawdzenie danych pożyczkodawcy. Są to na przykład przelewy weryfikacyjne, które powinny być robione z konta o takich  samych danych, jak na dowodzie osobistym.

Podobne artykuły

Plus do Twoich zakupów – zalety robienia zakupów online

Rok 2020 przyniósł prawdziwy rozwój w sektorze zakupów internetowych. Internetowe zakupy to prawdziwa rewolucja handlu naszych czasów. Coraz więcej osób decyduje się na nie ze względu na szereg udogodnień, w porównaniu do zakupów stacjonarnych.

28.10.2021Pokaż więcej
Dzień Matki 2021 – co kupić na prezent?

Od Dnia Matki dzieli nas już coraz mniej czasu, więc pora zacząć się zastanawiać nad zakupem prezentu. Nie warto z tym czekać do ostatniej chwili, bo pośpiech nie zawsze jest dobrym doradcą. Co kupić mamie w dniu jej święta, żeby prezent nie okazał się prawdziwym niewypałem? Podpowiadamy!

30.04.2021Pokaż więcej
Sokowirówka czy wyciskarka wolnoobrotowa – co wybrać?

W okresie zimowym i jesiennym nasza odporność spada, dlatego staramy się wzmacniać nasz organizm i zapobiegać przeziębieniom. Dlatego dobrym pomysłem jest spożywanie codziennej porcji witamin – a te z pewnością zapewnią świeżo wyciskane soki. Ale jaki sprzęt do tego wybrać? Lepiej sprawdzi się wyciskarka do soków, czy sokowirówka?

02.06.2020Pokaż więcej
Dzień Dziecka – Zobacz TOP 5 prezentów

Do Dnia Dziecka został niecały tydzień, a Ty nie masz pomysłu jaki prezent kupić swoim starszym dzieciom z tej okazji? Przychodząc z pomocą, wybraliśmy najlepsze propozycje prezentów dla chłopca i dziewczynki. Sprawdź nasz ranking TOP 5 prezentów i nie zastanawiaj się dłużej, co kupić dziecku w dniu jego święta!

28.05.2020Pokaż więcej
Szkodniki w ogrodzie – jak się ich pozbyć?

Występowanie szkodników w naszym ogrodzie nie jest niczym zaskakującym. Ich obecność jest oznaką równowagi ekosystemu i zdecydowanie pozytywnie wpływa na stan naszego ogródka. Problem pojawia się w sytuacji, w której jest ich zbyt dużo. Jak wyeliminować szkodniki z ogrodu?

15.05.2020Pokaż więcej
Zadbaj o zdrowie, bezpieczeństwo danych i finanse

Cały świat aktualnie zmaga się z pandemią wirusa SARS-CoV-2, który jest potocznie nazywany koronawirusem. Sytuacja ta jest dla nas nie tylko zagrożeniem zdrowia, ale dla wielu Polskich rodzin burzy również poczucie finansowego bezpieczeństwa. Z tego artykułu dowiesz się nie tylko, jak dbać o swoje zdrowie, ale również o bezpieczeństwo danych i finanse w obliczu tej […]

22.04.2020Pokaż więcej
Gry planszowe dla całej rodziny – co warto kupić?

Praktycznie do każdego domu w pewnym momencie przychodzi taka chwila, w której nie mamy pomysłu jak zająć swoje dzieci. A jest proste wyjście z takiej sytuacji – gry planszowe, które wcale nie wychodzą z mody. To doskonałe zajęcie nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców.

30.03.2020Pokaż więcej
Kwota pożyczki
100015000
Termin spłaty
5 dni30 dni
  • Pierwsza pożyczka
  • Kolejna pożyczka
  • Twój rabat będzie widoczny po zalogowaniu się do Profilu Klienta
  • Koszt pożyczki0 zł0 zł
  • RRSO0%0%
  • Kwota do zwrotu
    01.01.2021
    0 zł0 zł
Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

Polecane artykuły