10.04.2019

Skradziony dowód osobisty – co dalej?

Sytuacja, w której orientujemy się, że nie mamy przy sobie swojego dowodu osobistego nigdy nie należy do przyjemnych. Najpierw zastanawiamy się, czy dowód osobisty po prostu zgubiliśmy, czy może został skradziony. Jednak bez względu na przyczynę warto wiedzieć, co zrobić w takiej sytuacji, aby uchronić się przed potencjalnymi problemami.

Utrata dowodu osobistego nigdy nie jest przyjemną sytuacją, a najczęściej wiąże się z dużym stresem. Nie ma w tym nic dziwnego, bo jeżeli tak ważny dokument osobisty trafiłby w niepowołane ręce. W rezultacie mogłoby się to wiązać z wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami. I właśnie tego chcielibyśmy za wszelką cenę uniknąć. Jednakże nie każdy wie jak powinien się zachować w przypadku utraty dowodu. Jakie kroki powinniśmy podjąć w takiej sytuacji?

Co zrobić w przypadku utraty dowodu osobistego?

Jak tylko zorientujemy się, że nasz dowód osobisty z jakiegoś powodu zniknął jak najszybciej powinniśmy podjąć odpowiednie kroki, żeby zabezpieczyć skradziony dokument. Ale jakie to właściwie kroki? Przede wszystkim powinniśmy zgłosić ten fakt. W teorii powinno wystarczyć zgłoszenie utraty dowodu w urzędzie gminy, albo przez Internet powinno wystarczyć. W praktyce jednak warto się udać również do naszego banku, Biura Informacji Kredytowej i na policję, jeżeli utraciliśmy dowód w wyniku kradzieży.

Jak zgłosić utratę dowodu osobistego przez Internet?

Przez Internet możemy w prosty i szybki sposób zgłosić utratę dowodu. Dodatkowym plusem tej metody jest również fakt, że możemy zrobić to w dowolnej chwili, a nie tylko w godzinach pracy urzędu. To ważne, bo przy tego typu sytuacjach liczy się właśnie szybkość reakcji – to nas uchroni przed problemami.

Nie każdy jednak może zgłosić przez Internet fakt, że jego dokument gdzieś zaginął. Ta opcja jest dostępna tylko i wyłącznie pod warunkiem, że posiadamy profil zaufany, dzięki któremu będziemy mogli się zalogować na stronie obywatel.gov.pl. Na szczęście istnieje kilka sposobów na założenie owego profilu, jeżeli spełnimy określone warunki możemy to zrobić bez wychodzenia z domu.

Dlaczego nie warto poprzestać na zgłoszeniu utraty dokumentu w urzędzie?

Zdecydowanie nie warto ograniczać się do zgłoszenia utraty dowodu tylko i wyłącznie w tym jednym miejscu. Jeżeli nie zadziałamy szybko, to ktoś już może zacząć się posługiwać naszym dowodem. Jeżeli zgłosimy utratę dowodu na policji to zabezpieczy również wykorzystanie naszego dokumentu przez osobę trzecią.

Zastrzeżony dowód osobisty– dlaczego warto to zrobić

Oprócz zgłoszenia utraty dowodu warto również dokument zastrzec. Możemy to zrobić na stronie dokumentyzastrzezone.pl, która jest prowadzona przez Związek Banków Polskich. Znajdziemy tam bazę skradzionych i zagubionych dokumentów, którymi nikt nie może się posłużyć. Jeżeli zastrzeżemy swój dowód w tym miejscu, to informacja o tym fakcie niemalże natychmiast pojawi się w systemie wszystkich banków i placówek, które uczestniczą w tym systemie.

Ktoś wziął pożyczkę na skradziony dowód osobisty – co zrobić?

Jeżeli dostaniemy wezwania do spłaty kredytu, którego nie zaciągnęliśmy niezwłocznie powinniśmy udać się na policję i zgłosić ten fakt u pożyczkodawcy. Takiej sytuacji możemy zapobiec zgłaszając i zastrzegając nasz dowód niezwłocznie po tym, jak się zorientowaliśmy, że zniknął.

Warto też wiedzieć, ze rzetelne firmy udzielające szybkich pożyczek przez Internet posługują się również dodatkową weryfikacją. Ma ona  na celu dokładne sprawdzenie danych pożyczkodawcy. Są to na przykład przelewy weryfikacyjne, które powinny być robione z konta o takich  samych danych, jak na dowodzie osobistym.

Podobne artykuły

Weź udział w konkursie “Pożyczka na 6 z PLUSEM!”

Czy pamiętasz swoje szkolne lata? Te magiczne chwile, kiedy siedziałeś w ławce, twarzą zwróconą ku tablicy, serdecznie śmiejąc się z przyjaciółmi i nieświadomie pochłaniając życiowe lekcje, które zapamiętasz na lata? Teraz nadeszła chwila, by wrócić do tych wyjątkowych czasów i podzielić się z nami swoimi najpiękniejszym wspomnieniem sprzed lat. Co więcej, takie dzielenie się historią […]

14.08.2023Pokaż więcej
Konkurs na 11 urodziny Plusa rozstrzygnięty! 

Pragniemy podziękować wszystkim uczestnikom za ich zaangażowanie i kreatywność. Wasze odpowiedzi były nie tylko pełne serdecznych życzeń, ale również będą stanowiły niezwykłe źródło inspiracji dla naszej firmy w kolejnych latach! Po długich i trudnych obradach Komisja Konkursowa wyłoniła zwycięzcę, który otrzymuje wspaniałą nagrodę – iPad 10.2. Zwycięzcą naszego konkursu jest… Michał Z.! Michał stworzył piękny […]

28.07.2023Pokaż więcej
Jak do wniosku o pożyczkę dołączyć dokumenty potwierdzające Twój dochód? 

Wnioskując o wyższe kwoty pożyczek, możesz spotkać się z prośbą o załączenie dokumentu potwierdzającego Twój dochód. Rozumiemy, że nowa procedura może powodować pewne trudności, dlatego przygotowaliśmy szczegółową instrukcję, która krok po kroku wyjaśnia proces dodawania dokumentów zarówno na Twoim telefonie, jak i komputerze. W jaki sposób możesz potwierdzić swój dochód? Sprawdź w poniższej instrukcji!  Swój […]

19.07.2023Pokaż więcej
2022 – ROKIEM na PLUS dla naszych Klientów! 

Naszą misją, zgodnie z nazwą firmy jest oferowanie naszym Klientom samych PLUSów, dlatego Pożyczka PLUS umożliwia w swoim serwisie nie tylko pozyskanie dodatkowego finansowania, ale często z myślą o swoich Klientach oferuje liczne konkursy, w których do wygrania są atrakcyjne nagrody.  W 2022 na portalu Pożyczka PLUS zorganizowaliśmy aż 10 konkursów i drugie tyle promocji […]

17.01.2023Pokaż więcej
Prawo jazdy – ile kosztuje w 2022 roku?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że prawo jazdy uznawane za jedną z najbardziej pożądanych umiejętności na rynku pracy. Aby uzyskać ten ważny dokument, konieczne jest nie tylko odbycie kursu i podejście do egzaminu. Cała procedura wiąże się z dopełnieniem pewnych formalności. Większość z nich wiąże się z poniesieniem pewnych kosztów. Ile kosztuje prawo […]

27.09.2022Pokaż więcej
Pożyczka na Wakacje – co warto zobaczyć w Polsce?

Wakacje to czas, w którym chętnie eksplorujemy nowe zakątki. Coraz częściej doceniamy wczasy w Polsce. Zamiast jednego długiego wypoczynku stawiamy na krótsze weekendowe wypady. Jakie miejsca w naszym kraju warto odwiedzić? Ile kosztują wakacje w Polsce?

20.07.2022Pokaż więcej
Prezent na dzień mamy – co wybrać?

Dzień mamy zbliża się coraz większymi krokami, a wyboru prezentu na tą okazję nie warto zostawiać na ostatnią chwilę. Co kupić naszej kochanej mamie w dniu jej święta? Przedstawiamy oryginalne pomysły na prezent, które z pewnością sprawią wiele radości!

26.05.2022Pokaż więcej
 • Pierwsza pożyczka
 • Kolejna pożyczka
Kwota pożyczki
Kwota pierwszej pożyczki to maksymalnie 5000 zł. Wyższa kwota dostępna przy kolejnej pożyczce.
100015000
Okres spłaty
dni
 • Zaloguj się do Profilu Klienta i sprawdź ofertę!
  Weź do 3000 zł za 0 zł, nawet do 5000 zł
  z RABATEM 50%
 • Koszt pożyczki0 zł0 zł
 • RRSO0%0%
 • Kwota do zwrotu
  01.01.2021
  0 zł0 zł
Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

Polecane artykuły