10.04.2019

Skradziony dowód osobisty – co dalej?

Sytuacja, w której orientujemy się, że nie mamy przy sobie swojego dowodu osobistego nigdy nie należy do przyjemnych. Najpierw zastanawiamy się, czy dowód osobisty po prostu zgubiliśmy, czy może został skradziony. Jednak bez względu na przyczynę warto wiedzieć, co zrobić w takiej sytuacji, aby uchronić się przed potencjalnymi problemami.

Utrata dowodu osobistego nigdy nie jest przyjemną sytuacją, a najczęściej wiąże się z dużym stresem. Nie ma w tym nic dziwnego, bo jeżeli tak ważny dokument osobisty trafiłby w niepowołane ręce. W rezultacie mogłoby się to wiązać z wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami. I właśnie tego chcielibyśmy za wszelką cenę uniknąć. Jednakże nie każdy wie jak powinien się zachować w przypadku utraty dowodu. Jakie kroki powinniśmy podjąć w takiej sytuacji?

Co zrobić w przypadku utraty dowodu osobistego?

Jak tylko zorientujemy się, że nasz dowód osobisty z jakiegoś powodu zniknął jak najszybciej powinniśmy podjąć odpowiednie kroki, żeby zabezpieczyć skradziony dokument. Ale jakie to właściwie kroki? Przede wszystkim powinniśmy zgłosić ten fakt. W teorii powinno wystarczyć zgłoszenie utraty dowodu w urzędzie gminy, albo przez Internet powinno wystarczyć. W praktyce jednak warto się udać również do naszego banku, Biura Informacji Kredytowej i na policję, jeżeli utraciliśmy dowód w wyniku kradzieży.

Jak zgłosić utratę dowodu osobistego przez Internet?

Przez Internet możemy w prosty i szybki sposób zgłosić utratę dowodu. Dodatkowym plusem tej metody jest również fakt, że możemy zrobić to w dowolnej chwili, a nie tylko w godzinach pracy urzędu. To ważne, bo przy tego typu sytuacjach liczy się właśnie szybkość reakcji – to nas uchroni przed problemami.

Nie każdy jednak może zgłosić przez Internet fakt, że jego dokument gdzieś zaginął. Ta opcja jest dostępna tylko i wyłącznie pod warunkiem, że posiadamy profil zaufany, dzięki któremu będziemy mogli się zalogować na stronie obywatel.gov.pl. Na szczęście istnieje kilka sposobów na założenie owego profilu, jeżeli spełnimy określone warunki możemy to zrobić bez wychodzenia z domu.

Dlaczego nie warto poprzestać na zgłoszeniu utraty dokumentu w urzędzie?

Zdecydowanie nie warto ograniczać się do zgłoszenia utraty dowodu tylko i wyłącznie w tym jednym miejscu. Jeżeli nie zadziałamy szybko, to ktoś już może zacząć się posługiwać naszym dowodem. Jeżeli zgłosimy utratę dowodu na policji to zabezpieczy również wykorzystanie naszego dokumentu przez osobę trzecią.

Zastrzeżony dowód osobisty– dlaczego warto to zrobić

Oprócz zgłoszenia utraty dowodu warto również dokument zastrzec. Możemy to zrobić na stronie dokumentyzastrzezone.pl, która jest prowadzona przez Związek Banków Polskich. Znajdziemy tam bazę skradzionych i zagubionych dokumentów, którymi nikt nie może się posłużyć. Jeżeli zastrzeżemy swój dowód w tym miejscu, to informacja o tym fakcie niemalże natychmiast pojawi się w systemie wszystkich banków i placówek, które uczestniczą w tym systemie.

Ktoś wziął pożyczkę na skradziony dowód osobisty – co zrobić?

Jeżeli dostaniemy wezwania do spłaty kredytu, którego nie zaciągnęliśmy niezwłocznie powinniśmy udać się na policję i zgłosić ten fakt u pożyczkodawcy. Takiej sytuacji możemy zapobiec zgłaszając i zastrzegając nasz dowód niezwłocznie po tym, jak się zorientowaliśmy, że zniknął.

Warto też wiedzieć, ze rzetelne firmy udzielające szybkich pożyczek przez Internet posługują się również dodatkową weryfikacją. Ma ona  na celu dokładne sprawdzenie danych pożyczkodawcy. Są to na przykład przelewy weryfikacyjne, które powinny być robione z konta o takich  samych danych, jak na dowodzie osobistym.

Podobne artykuły

Nie lubisz gotować? Na Wielkanoc zamów catering! 

Wielkanoc to jedno z najradośniejszych świąt w roku. Nieodłącznie kojarzy się w wiosenną aurą, pisankami i smacznym jedzeniem, które większość z nas decyduje się przygotować samodzielnie. Nie każdy jednak lubi i potrafi gotować na tyle dobrze, aby podjąć wyzwanie zaopatrzenia wielkanocnego stołu. W dzisiejszych czasach nie jest to jednak problem, gdyż możemy zdecydować się na […]

19.04.2022Pokaż więcej
Pierwszy dzień wiosny w domu? Sprawdzone sposoby na nudę!

Pierwszy dzień wiosny obchodzimy 21 marca. Wielu z nas wyczekuje jego nadejścia, widząc w tej dacie symboliczny koniec zimy i początek wiosennej aury, która sprzyja aktywności, rozrywkom na świeżym powietrzu oraz wyjazdom. Pierwszy dzień wiosny zdecydowanie warto więc uczcić, nawet jeśli nie planujemy na ten dzień niczego wielkiego. Świętowanie końca zimy równie dobrze może się […]

18.03.2022Pokaż więcej
Rozstrzygnięcie konkursu LISTY DO PLUS! 

Zespół Pożyczka PLUS pragnie z przyjemnością poinformować, że konkurs organizowany za pośrednictwem naszej strony internetowej www.konkurspozyczka.pl dobiegł końca, a nasza Komisja Konkursowa wyłoniła zwycięzcę.  

15.03.2022Pokaż więcej
ODKRYJ KOBIECY PLUS W MARCU – weź udział w konkursie!

Dziś rozpoczął się marzec, a wraz z nim nasz konkurs z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet! Ten dzień zbliża się wielkimi krokami, dlatego musisz się spieszyć, aby odkryć kobiecy PLUS!  Zastanawiasz się co musisz zrobić, aby wygrać? To proste!  

01.03.2022Pokaż więcej
Biżuteria na walentynki – Jak wybrać idealny prezent? 

Walentynki to święto, na które z utęsknieniem czekają wszyscy zakochani. Mimo tego, że wzajemną miłość i przywiązanie warto wyrażać przez cały rok, Dzień Świętego Walentego to doskonała okazja, aby oprócz słów „kocham cię” wręczyć ukochanej osobie także piękny, pamiątkowy podarunek. Na tę okazję zdecydowanie największą popularnością cieszy się biżuteria, której zakup może jednak przysparzać pewnych […]

14.02.2022Pokaż więcej
„KOCHA, LUBI, PLUSUJE”! Spraw prezent swojej drugiej połówce!

Dziś rozpoczął się luty, a wraz z nim startujemy nasze Walentynkowe odliczanie!  Sprawmy by ta pierwsza część lutego stała się świętowaniem miłości do naszych drugich połówek i do samych siebie!  W związku z tym postanowiliśmy ogłosić na portalu Pożyczka Plus konkurs pod nazwą „Kocha, Lubi, PLUSuje!” 

01.02.2022Pokaż więcej
2021 dla naszych Klientów był na PLUS!

Pożyczka PLUS to oferta pozyskania dodatkowego finansowania, ale również, z myślą o naszych Klientach, zyskania „WIĘCEJ” dzięki możliwości wzięcia udziału w licznych konkursach organizowanych przez Pożyczka PLUS. W 2021 na portalu Pożyczka PLUS zorganizowaliśmy aż 10 konkursów!  

28.01.2022Pokaż więcej
 • Pierwsza pożyczka
 • Kolejna pożyczka
Kwota pożyczki
Kwota pierwszej pożyczki to maksymalnie 5000 zł. Wyższa kwota dostępna przy kolejnej pożyczce.
100015000
Termin spłaty
Termin pierwszej pożyczki to maksymalnie 30 dni. Dłuższy termin dostępny przy kolejnej pożyczce
5 dni30 dni
 • Twój rabat będzie widoczny po zalogowaniu się do Profilu Klienta
  Weź do 3000 zł za 0 zł, nawet do 5000 zł
  z RABATEM 50%
 • Koszt pożyczki0 zł0 zł
 • RRSO0%0%
 • Kwota do zwrotu
  01.01.2021
  0 zł0 zł
Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład
icon
PRZERWA TECHNICZNA
Obecnie prowadzone są prace serwisowe.

Wprowadzamy rozwiązania, które ułatwią korzystanie z naszego serwisu.

Przepraszamy za utrudnienia.

Polecane artykuły