31.10.2019

Kuchenka gazowa czy indukcyjna – jaką wybrać?

Stojąc przed wyzwaniem urządzenia, lub remontu kuchni mamy do podjęcia kilka ważnych decyzji. Jedną z nich z pewnością jest zakup kuchenki. A w tej kwestii możemy wybierać pomiędzy kuchenką z płytą indukcyjną, a gazową. Ale czym właściwie różni się kuchenka gazowa od indukcyjnej?

Już na pierwszy rzut oka można wskazać różnice pomiędzy kuchenką gazową, a indukcyjną. Pierwsza z nich posiada charakterystyczne dla siebie palniki, natomiast druga zazwyczaj jest całkowicie płaska, bez żadnych wystających elementów. Nie jest to jednak ta kluczowa różnica, która przesądza o tym, czy daną płytę nazywamy indukcyjną, czy może gazową. Tą różnicą jest bowiem to, na czym gotujemy. Jak pod tym kątem kuchenka gazowa różni się od indukcyjnej?

Czym się różni kuchenka gazowa od indukcyjnej?

płyta gazowaKuchenka gazowa, jak mówi sama nazwa, charakteryzuje się tym, że gotujemy na gazie ziemnym. Przekazuje on energię bezpośrednio do garnka lub patelni, co powoduje proces smażenia lub gotowania potrawy. Z kolei kuchenki indukcyjne do wytwarzania energii wykorzystują prąd. Oznacza to, że nie mamy do czynienia z charakterystycznym dla kuchenek gazowym płomieniem, co dla wielu może być zaletą.

Jak nietrudno się domyślić, kuchenka gazowa i taka z płytą indukcyjną różnią się również ceną. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem będzie zakup kuchenki z płytą gazową, jednak oznacza to, że taka opcja będzie zawsze najkorzystniejszym rozwiązaniem. Jak więc wybrać kuchenkę, która całkowicie spełni nasze oczekiwania?

Płyta indukcyjna czy gazowa – co będzie lepszym wyborem?

To, czy w naszej sytuacji lepiej sprawdzi się kuchenka gazowa, czy egzemplarz z płytą indukcyjną tak naprawdę zależy właśnie od owej sytuacji. Zarówno możliwości finansowych, jak też oczekiwań. Jak już wspomnieliśmy, kuchenka z płytą indukcyjną to droższe rozwiązanie, jeśli chodzi o zakup. Ale czy rzeczywiście jest również droższa w eksploatacji, jak zwykło się uważać?

kuchenka indukcyjnaW zasadzie można powiedzieć, że praktycznie tyle samo płacimy a gotowanie na kuchence gazowej, co indukcyjnej. Jak to możliwe? Przecież wszyscy doskonale wiemy, że prąd jest droższy od gazu. I trudno z tym dyskutować. Wszystko sprowadza się jednak do tego, że na płycie indukcyjnej gotuje się zdecydowanie szybciej.

Dla przykładu – zagotowanie 10l wody na największej mocy kuchenki indukcyjnej zajmuje zaledwie 3 minuty. Z kolei ta sama czynność przy wykorzystaniu kuchenki gazowej zajmuje aż 10 minut. Więc jeżeli weźmiemy jeszcze pod uwagę, że czas to pieniądz – wówczas gotowanie na indukcji wychodzi zdecydowanie taniej.

Jeżeli więc stoimy przed wyborem – indukcja, czy kuchenka gazowa, decyzję należy dokładnie przemyśleć. Jeżeli podczas zakupu kierujemy się przede wszystkim ceną – oczywistym wyborem będzie kuchenka gazowa. Jeśli z kolei zależy nam również na czasie – warto postawić na indukcję. A w przypadku pozyskania dodatkowych pieniędzy na zakup wymarzonego modelu kuchenki, to z pomocą może nam przyjść internetowa pożyczka, na przykład Pożyczka Plus.

Podobne artykuły

Plus do Twoich zakupów – zalety robienia zakupów online

Rok 2020 przyniósł prawdziwy rozwój w sektorze zakupów internetowych. Internetowe zakupy to prawdziwa rewolucja handlu naszych czasów. Coraz więcej osób decyduje się na nie ze względu na szereg udogodnień, w porównaniu do zakupów stacjonarnych.

28.10.2021Pokaż więcej
Dzień Matki 2021 – co kupić na prezent?

Od Dnia Matki dzieli nas już coraz mniej czasu, więc pora zacząć się zastanawiać nad zakupem prezentu. Nie warto z tym czekać do ostatniej chwili, bo pośpiech nie zawsze jest dobrym doradcą. Co kupić mamie w dniu jej święta, żeby prezent nie okazał się prawdziwym niewypałem? Podpowiadamy!

30.04.2021Pokaż więcej
Sokowirówka czy wyciskarka wolnoobrotowa – co wybrać?

W okresie zimowym i jesiennym nasza odporność spada, dlatego staramy się wzmacniać nasz organizm i zapobiegać przeziębieniom. Dlatego dobrym pomysłem jest spożywanie codziennej porcji witamin – a te z pewnością zapewnią świeżo wyciskane soki. Ale jaki sprzęt do tego wybrać? Lepiej sprawdzi się wyciskarka do soków, czy sokowirówka?

02.06.2020Pokaż więcej
Dzień Dziecka – Zobacz TOP 5 prezentów

Do Dnia Dziecka został niecały tydzień, a Ty nie masz pomysłu jaki prezent kupić swoim starszym dzieciom z tej okazji? Przychodząc z pomocą, wybraliśmy najlepsze propozycje prezentów dla chłopca i dziewczynki. Sprawdź nasz ranking TOP 5 prezentów i nie zastanawiaj się dłużej, co kupić dziecku w dniu jego święta!

28.05.2020Pokaż więcej
Szkodniki w ogrodzie – jak się ich pozbyć?

Występowanie szkodników w naszym ogrodzie nie jest niczym zaskakującym. Ich obecność jest oznaką równowagi ekosystemu i zdecydowanie pozytywnie wpływa na stan naszego ogródka. Problem pojawia się w sytuacji, w której jest ich zbyt dużo. Jak wyeliminować szkodniki z ogrodu?

15.05.2020Pokaż więcej
Zadbaj o zdrowie, bezpieczeństwo danych i finanse

Cały świat aktualnie zmaga się z pandemią wirusa SARS-CoV-2, który jest potocznie nazywany koronawirusem. Sytuacja ta jest dla nas nie tylko zagrożeniem zdrowia, ale dla wielu Polskich rodzin burzy również poczucie finansowego bezpieczeństwa. Z tego artykułu dowiesz się nie tylko, jak dbać o swoje zdrowie, ale również o bezpieczeństwo danych i finanse w obliczu tej […]

22.04.2020Pokaż więcej
Gry planszowe dla całej rodziny – co warto kupić?

Praktycznie do każdego domu w pewnym momencie przychodzi taka chwila, w której nie mamy pomysłu jak zająć swoje dzieci. A jest proste wyjście z takiej sytuacji – gry planszowe, które wcale nie wychodzą z mody. To doskonałe zajęcie nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców.

30.03.2020Pokaż więcej
Kwota pożyczki
100015000
Termin spłaty
5 dni30 dni
  • Pierwsza pożyczka
  • Kolejna pożyczka
  • Koszt pożyczki0 zł0 zł
  • RRSO0%0%
  • Kwota do zwrotu
    01.01.2021
    0 zł0 zł
Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

Polecane artykuły