31.10.2019

Kuchenka gazowa czy indukcyjna – jaką wybrać?

Stojąc przed wyzwaniem urządzenia, lub remontu kuchni mamy do podjęcia kilka ważnych decyzji. Jedną z nich z pewnością jest zakup kuchenki. A w tej kwestii możemy wybierać pomiędzy kuchenką z płytą indukcyjną, a gazową. Ale czym właściwie różni się kuchenka gazowa od indukcyjnej?

Już na pierwszy rzut oka można wskazać różnice pomiędzy kuchenką gazową, a indukcyjną. Pierwsza z nich posiada charakterystyczne dla siebie palniki, natomiast druga zazwyczaj jest całkowicie płaska, bez żadnych wystających elementów. Nie jest to jednak ta kluczowa różnica, która przesądza o tym, czy daną płytę nazywamy indukcyjną, czy może gazową. Tą różnicą jest bowiem to, na czym gotujemy. Jak pod tym kątem kuchenka gazowa różni się od indukcyjnej?

Czym się różni kuchenka gazowa od indukcyjnej?

płyta gazowaKuchenka gazowa, jak mówi sama nazwa, charakteryzuje się tym, że gotujemy na gazie ziemnym. Przekazuje on energię bezpośrednio do garnka lub patelni, co powoduje proces smażenia lub gotowania potrawy. Z kolei kuchenki indukcyjne do wytwarzania energii wykorzystują prąd. Oznacza to, że nie mamy do czynienia z charakterystycznym dla kuchenek gazowym płomieniem, co dla wielu może być zaletą.

Jak nietrudno się domyślić, kuchenka gazowa i taka z płytą indukcyjną różnią się również ceną. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem będzie zakup kuchenki z płytą gazową, jednak oznacza to, że taka opcja będzie zawsze najkorzystniejszym rozwiązaniem. Jak więc wybrać kuchenkę, która całkowicie spełni nasze oczekiwania?

Płyta indukcyjna czy gazowa – co będzie lepszym wyborem?

To, czy w naszej sytuacji lepiej sprawdzi się kuchenka gazowa, czy egzemplarz z płytą indukcyjną tak naprawdę zależy właśnie od owej sytuacji. Zarówno możliwości finansowych, jak też oczekiwań. Jak już wspomnieliśmy, kuchenka z płytą indukcyjną to droższe rozwiązanie, jeśli chodzi o zakup. Ale czy rzeczywiście jest również droższa w eksploatacji, jak zwykło się uważać?

kuchenka indukcyjnaW zasadzie można powiedzieć, że praktycznie tyle samo płacimy a gotowanie na kuchence gazowej, co indukcyjnej. Jak to możliwe? Przecież wszyscy doskonale wiemy, że prąd jest droższy od gazu. I trudno z tym dyskutować. Wszystko sprowadza się jednak do tego, że na płycie indukcyjnej gotuje się zdecydowanie szybciej.

Dla przykładu – zagotowanie 10l wody na największej mocy kuchenki indukcyjnej zajmuje zaledwie 3 minuty. Z kolei ta sama czynność przy wykorzystaniu kuchenki gazowej zajmuje aż 10 minut. Więc jeżeli weźmiemy jeszcze pod uwagę, że czas to pieniądz – wówczas gotowanie na indukcji wychodzi zdecydowanie taniej.

Jeżeli więc stoimy przed wyborem – indukcja, czy kuchenka gazowa, decyzję należy dokładnie przemyśleć. Jeżeli podczas zakupu kierujemy się przede wszystkim ceną – oczywistym wyborem będzie kuchenka gazowa. Jeśli z kolei zależy nam również na czasie – warto postawić na indukcję. A w przypadku pozyskania dodatkowych pieniędzy na zakup wymarzonego modelu kuchenki, to z pomocą może nam przyjść internetowa pożyczka, na przykład Pożyczka Plus.

Podobne artykuły

Nie lubisz gotować? Na Wielkanoc zamów catering! 

Wielkanoc to jedno z najradośniejszych świąt w roku. Nieodłącznie kojarzy się w wiosenną aurą, pisankami i smacznym jedzeniem, które większość z nas decyduje się przygotować samodzielnie. Nie każdy jednak lubi i potrafi gotować na tyle dobrze, aby podjąć wyzwanie zaopatrzenia wielkanocnego stołu. W dzisiejszych czasach nie jest to jednak problem, gdyż możemy zdecydować się na […]

19.04.2022Pokaż więcej
Pierwszy dzień wiosny w domu? Sprawdzone sposoby na nudę!

Pierwszy dzień wiosny obchodzimy 21 marca. Wielu z nas wyczekuje jego nadejścia, widząc w tej dacie symboliczny koniec zimy i początek wiosennej aury, która sprzyja aktywności, rozrywkom na świeżym powietrzu oraz wyjazdom. Pierwszy dzień wiosny zdecydowanie warto więc uczcić, nawet jeśli nie planujemy na ten dzień niczego wielkiego. Świętowanie końca zimy równie dobrze może się […]

18.03.2022Pokaż więcej
Rozstrzygnięcie konkursu LISTY DO PLUS! 

Zespół Pożyczka PLUS pragnie z przyjemnością poinformować, że konkurs organizowany za pośrednictwem naszej strony internetowej www.konkurspozyczka.pl dobiegł końca, a nasza Komisja Konkursowa wyłoniła zwycięzcę.  

15.03.2022Pokaż więcej
ODKRYJ KOBIECY PLUS W MARCU – weź udział w konkursie!

Dziś rozpoczął się marzec, a wraz z nim nasz konkurs z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet! Ten dzień zbliża się wielkimi krokami, dlatego musisz się spieszyć, aby odkryć kobiecy PLUS!  Zastanawiasz się co musisz zrobić, aby wygrać? To proste!  

01.03.2022Pokaż więcej
Biżuteria na walentynki – Jak wybrać idealny prezent? 

Walentynki to święto, na które z utęsknieniem czekają wszyscy zakochani. Mimo tego, że wzajemną miłość i przywiązanie warto wyrażać przez cały rok, Dzień Świętego Walentego to doskonała okazja, aby oprócz słów „kocham cię” wręczyć ukochanej osobie także piękny, pamiątkowy podarunek. Na tę okazję zdecydowanie największą popularnością cieszy się biżuteria, której zakup może jednak przysparzać pewnych […]

14.02.2022Pokaż więcej
„KOCHA, LUBI, PLUSUJE”! Spraw prezent swojej drugiej połówce!

Dziś rozpoczął się luty, a wraz z nim startujemy nasze Walentynkowe odliczanie!  Sprawmy by ta pierwsza część lutego stała się świętowaniem miłości do naszych drugich połówek i do samych siebie!  W związku z tym postanowiliśmy ogłosić na portalu Pożyczka Plus konkurs pod nazwą „Kocha, Lubi, PLUSuje!” 

01.02.2022Pokaż więcej
2021 dla naszych Klientów był na PLUS!

Pożyczka PLUS to oferta pozyskania dodatkowego finansowania, ale również, z myślą o naszych Klientach, zyskania „WIĘCEJ” dzięki możliwości wzięcia udziału w licznych konkursach organizowanych przez Pożyczka PLUS. W 2021 na portalu Pożyczka PLUS zorganizowaliśmy aż 10 konkursów!  

28.01.2022Pokaż więcej
 • Pierwsza pożyczka
 • Kolejna pożyczka
Kwota pożyczki
Kwota pierwszej pożyczki to maksymalnie 5000 zł. Wyższa kwota dostępna przy kolejnej pożyczce.
100015000
Termin spłaty
Termin pierwszej pożyczki to maksymalnie 30 dni. Dłuższy termin dostępny przy kolejnej pożyczce
5 dni30 dni
 • Twój rabat będzie widoczny po zalogowaniu się do Profilu Klienta
  Weź do 3000 zł za 0 zł, nawet do 5000 zł
  z RABATEM 50%
 • Koszt pożyczki0 zł0 zł
 • RRSO0%0%
 • Kwota do zwrotu
  01.01.2021
  0 zł0 zł
Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład
icon
PRZERWA TECHNICZNA
Obecnie prowadzone są prace serwisowe.

Wprowadzamy rozwiązania, które ułatwią korzystanie z naszego serwisu.

Przepraszamy za utrudnienia.

Polecane artykuły