clock-icon
  Godziny pracy Biura Obsługi Klienta: Pn. - Pt.: 8:00 - 20:00 Sob.: 8:00 - 18:00 Ndz.: 9:00-17:00

Komu, komu komunia? Czyli dzieci, krewni i prezenty

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nadszedł maj. Miesiąc, w którym wesołe zające i kolorowe pisanki ustępują miejsca jednej z najważniejszych ceremonii w życiu wielu dziewięciolatków. Bo właśnie wtedy przystępują oni do pierwszej komunii świętej. Oto wyczekiwana uroczystość, połączoną z niemałą ekscytacją dzieci, nadchodzi wielkimi krokami.

Tego nie da się uniknąć. Na szkolnych korytarzach, na podwórkach, w przerwie – dajmy na to – lekcji tańca, toczą się rozmowy. To dyskusje o wyczekiwanych prezentach komunijnych. Od kilku lat na topie wśród tych wymarzonych są sprzęty elektroniczne. Wśród otrzymywanych niezmiennie króluje rower. A obok niego, wciąż sporym zainteresowaniem cieszy się biżuteria – komunijne łańcuszki.

Ile pieniędzy wypada wręczyć?

Co na to wszystko dorośli, którzy w tym roku zostali zaproszeni na komunię? Oni z kolei głowią się, co wręczyć. Najczęściej kwestia ta przeradza się po prostu w pytanie: „Ile wpada dać?”. A pada ono, można by rzec, z dwóch powodów. Po pierwsze, wręczanie pieniędzy z okazji komunii jest dość powszechne w naszej kulturze. Po drugie, najczęściej optujący za tym rozwiązaniem krewni twierdzą, że dziecko ma w tej sytuacji możliwość kupienia sobie dokładnie, tego czego potrzebuje.

Jak to wygląda w praktyce?  Rodzice chrzestni na prezent komunijny najczęściej szykują kwoty pomiędzy 500 a 1000 zł. Bliższa rodzina liczy się zwykle z przeznaczeniem na ten cel od 200 do 600 zł. Dalsi krewni natomiast wręczają zazwyczaj od 100 do 300 zł.

Zadbajmy o oprawę

W ostatnim czasie przyjęła się zasada, wedle której nie powinno się obdarowywać dziecka kwotą rzędu kilkudziesięciu złotych, i – jeśli jesteśmy w takiej sytuacji – lepiej wybrać drobny upominek.

Co ważne, przy wręczaniu pieniędzy warto zadbać o odpowiednią oprawę i dołączyć do nich kartkę z życzeniami, książkę czy bombonierkę. A każda mała dziewczynka ucieszy się z bukietu wiosennych kwiatów.

Nie dajmy się zwariować

Pamiętajmy o najważniejszym – pierwsza komunia to przede wszystkim święto o charakterze religijnym. I niech podarunki, szczególnie te w formie kwot pieniężnych, nie przysłonią jej duchowego wymiaru. Prezent powinien być tu przede wszystkim naszym gestem, a nie celem samym w sobie. Dlatego warto zachować rozwagę przy zaciąganiu jakichkolwiek zobowiązań finansowych. Jeśli jednak brak gotówki powoduje, że rozważamy wzięcie szybkiej pożyczki online, mierzmy siły na nasze zamiary. To dobre rozwiązanie, ale tylko wtedy, kiedy jesteśmy w stanie ją spłacić.

icon_loan
Wybierz kwotę:
Termin
WYBRANA POŻYCZKA:
Wnioskowana kwota:
Okres:
Koszt pożyczki:
Kwota do spłaty:
Data spłaty:
RRSO: