09.09.2022

Jak obniżyć opłaty za energię elektryczną?

Ceny energii elektrycznej drastycznie poszły w górę. Wiele gospodarstw domowych mierzy się z rosnącymi kosztami utrzymania mieszkań. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób szuka sposobów na oszczędzanie. W jaki sposób można obniżyć rachunki za energię elektryczną?

Wymiana sprzętów na bardziej energooszczędne

Jednym z błędów, które popełniamy, jest pozostawanie przy starych sprzętach. W wielu domach znajdują się urządzenia, które mają kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Stare pralki, telewizory czy lodówki są wręcz „pochłaniaczami” energii. Dlatego też warto pomyśleć o wymianie wysłużonych modeli na nowe, energooszczędne urządzenia. Oszczędności w zużyciu zauważalne będą dość szybko. Jeżeli stary sprzęt ulegnie awarii, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup nowego, niż jego naprawa.

Otrzymujesz wysokie rachunki za prąd? Koniecznie sprawdź, jakiej klasy energetycznej są urządzenia RTV i AGD w Twoim domu. Klasa energetyczna oznaczona jest literami od A do G. Im bliżej początku alfabetu, tym mniejsze zużycie energii elektrycznej.

Żarówki energooszczędne też pomogą

Doskonałym rozwiązaniem jest także wymiana żarówek na modele energooszczędne. Są one przystępne cenowo i łatwo dostępne w większości sklepów. Dość szybko można zaobserwować różnicę w rachunkach za energię elektryczną. Taki krok idealnie sprawdzi się zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Warto także rozważyć zmniejszenie mocy żarówek. Nie we wszystkich pomieszczaniach potrzebujemy mocnego światła (np. w sypialni). Żarówki energooszczędne są droższe od tradycyjnych, jednak jest to inwestycja, która się opłaca.

Fotowoltaika jako sposób na własną energię elektryczną

Innym sposobem na uzależnienie się od rosnących cen energii elektrycznej jest inwestycja w fotowoltaikę. Instalacja fotowoltaiczna w pewien sposób umożliwia produkcję własnego prądu. Zakup paneli oraz ich montaż nie należy do najtańszych. Istnieją rządowe dofinansowania, które pokrywają jedynie pewną część tego typu inwestycji. Fotowoltaika to jednak sposób na zmniejszenie rachunków za energię elektryczną.

Inwestycje sposobem na obniżenie opłat za energię elektryczną

Jak więc możemy zaobserwować, najlepszym sposobem na oszczędności są inwestycje w dobre jakościowo, energooszczędne rozwiązania. Najczęściej zwracają się one po kilku latach, jednak warto dokonywać zmian, które przyniosą korzyści nawet w dłuższej perspektywie. Skąd jednak wziąć pieniądze na nowe sprzęty, wymianę żarówek w całym domu czy też instalację fotowoltaiczną?

Pewnym sprawdzonym sposobem jest skorzystanie z oferty PożyczkaPLUS. Nowi pożyczkobiorcy mogą skorzystać z opcji pierwszej darmowej pożyczki – do 3000 złotych (RRSO 0%). Wystarczy, że zwrócą pożyczone pieniądze w terminie, aby cieszyć się bezpłatnym wsparciem finansowym.

Wzrost kosztów energii elektrycznej odczuwa każde gospodarstwo w Polsce. Istnieją jednak pewne sprawdzone sposoby, które sprawią, że nie będzie on aż tak dotkliwy.

Podobne artykuły

5 sposobów na niższe rachunki #1

Dzięki niewielkim, a przede wszystkim nieinwazyjnym staraniom możemy sprawić, że nasze rachunki będą niższe nawet o 20%. Przedstawiamy w tym wpisie  5 sposobów na niższe rachunki! 1. Zamontuj perlatory To specjalne końcówki, które w prosty sposób zamontujesz na domowych kranach. Warto to zrobić, bo pozwalają one zaoszczędzić nawet do 60% wody. Perlatory napowietrzają wodę, dzięki […]

11.01.2018Pokaż więcej
10 sposobów na domowe oszczędności

 Jeśli szukamy oszczędności warto zastanowić się nad ostatnimi wydatkami. Ile z nich było zbędnych, bez czego mogliśmy się obyć? Planując wydatki na kolejny miesiąc polecamy pamiętać też o kilku dodatkowych zasadach i dobrych nawykach, które pomogą nam zaoszczędzić pieniądze. 1. Nie marnuj żywności – badania wykazują, że przeciętny Polak wydaje około 300 złotych miesięcznie na […]

27.10.2017Pokaż więcej
Oryginalny walentynkowy upominek do 50 zł

Walentynki tuż, tuż. Jeśli nie masz wolnej gotówki na prezent i nie chcesz brać chwilówki online ani  korzystać z karty kredytowej, możesz skorzystać z naszych pomysłów. Prezent nie musi kosztować majątek. Jeśli masz w portfelu 50 zł to wystarczy, aby wywrzeć dobre wrażenie na drugiej połówce.

09.02.2017Pokaż więcej