clock-icon
  Godziny pracy Biura Obsługi Klienta: Pn. - Pt.: 8:00 - 20:00 Sob.: 8:00 - 18:00 Ndz.: 9:00-17:00

Szybkie płatności – jak nie dać się oszukać?

Szybkie płatności są coraz bardziej popularne. Z tego, że w sieci jesteśmy narażeni na różnego rodzaju niebezpieczeństwa zdaje sobie sprawę zdecydowana większość z nas. Jednak sama wiedza często nie jest wystarczającym powodem do tego, żeby być ostrożnym. A nasza nieostrożność sprawia, że jesteśmy łatwym celem. Jak nie dać się oszukać w sieci?

Ze względu na obecną sytuację zdecydowanie więcej zakupów robimy za pośrednictwem Internetu, starając się ograniczyć do minimum wychodzenie z domu. A pojęcie szybkie płatności kojarzy każda osoba, która chociaż raz robiła zakupy w Internecie. Chodzi tutaj o tego rodzaju płatności, które nie wymagają od nas wykonywania tradycyjnego przelewu internetowego. Wystarczy, że za pośrednictwem innej strony zalogujemy się do naszego banku, a będziemy mogli wykonać przelew natychmiastowy. Nie tylko wszystkie dane do przelewu zostaną wypełnione automatyczne, ale również pieniądze na koncie odbiorcy przelewu znajdą się natychmiastowo. Zanim jednak wyślemy taki przelew, musimy mieć pewność, że nie padniemy ofiarą oszustwa. Jak nie paść ofiarą fałszywych szybkich płatności?

Szybkie płatności – jak nie paść ich ofiarą?

Chociaż mogłoby się wydawać, że unikanie zagrożeń w sieci wcale nie jest trudnym zadaniem, to nic bardziej mylnego. Internetowe niebezpieczeństwa wcale nie będą nam straszne, jeżeli tylko będziemy przestrzegać kilku prostych zasad. Na co trzeba uważać?

Po pierwsze, zawsze powinniśmy sprawdzać adres na pasku URL. Jeżeli znajdziemy tam jakąkolwiek literówkę, która budzi nasze wątpliwości – dobrym pomysłem będzie zaprzestanie wykonywania takiej płatności. Bowiem literówki w adresach URL mogą świadczyć o tym, że nie znaleźliśmy się na stronie, na której chcielibyśmy się znaleźć. Takie sygnały świadczą o tym, że ktoś właśnie zastawia na nas pułapkę. A przecież nie chcielibyśmy w nią wpaść.

Innym sygnałem, który powinien sprawić, że w naszej głowie pojawi się czerwona lampka jest konieczność dopłaty drobnych kwot do rachunków, które już dawno uregulowaliśmy. Jeżeli dostaniemy taką wiadomość, to przed dopłatą wspomnianej w niej sumy warto się skontaktować z nadawcą. Ale nie pod tym numerem, który widnieje w wiadomości, tylko takim, który bez problemu znajdziemy na umowie zawartej z danym dostawcą. Pamiętaj, żeby bezpieczeństwo zachować również przy dokonywaniu płatności kartą przez Internet, nieważne czy jest to karta debetowa, czy kredytowa.

Strony udające pośredników szybkich płatności – jak je rozpoznać?

Strony udające pośredników szybkich płatności można rozpoznać nie tylko i wyłącznie po literówkach na pasku URL. Niepokojącym sygnałem jest również to, że strona niby będąca takim pośrednikiem nie posiada certyfikatu SSL – czyli zielonej kłódeczki przed adresem URL. Oznacza to, że jest niezabezpieczona i pod żadnym pozorem nie powinniśmy umieszczać na niej naszych danych.

Dokonując płatności w Internecie zawsze warto zachować ostrożność, bo wówczas mamy pewność, że nie padniemy ofiarą oszustwa. Jeżeli tylko będziemy zwracać uwagę na kwestie poruszone w artykule, to żadne zagrożenia nie będą nam straszne, a nasze finanse pozostaną bezpieczne. Kwestia bezpieczeństwa w sieci to również bezpieczne pożyczanie przez Internet, o czym więcej możesz przeczytać w innych naszych artykułach.

icon_loan
Wybierz kwotę:
Termin
WYBRANA POŻYCZKA:
Wnioskowana kwota:
Okres:
Koszt pożyczki:
Kwota do spłaty:
Data spłaty:
RRSO: