01.04.2019

Prima Aprilis – jaka jest historia dnia żartów?

1 kwietnia obchodzimy Prima Aprilis, czyli dzień, w którym żartom i kawałom nie ma końca. Dzień żartów ma bardzo długą tradycję, bo sięga XVII wieku. Jakie wtedy robiło się kawały?

Zwyczaj robienia żartów pierwszego kwietnia jest w Polsce obecny już od lat. Jednakże źródeł pochodzenia Prima Aprilis można poszukiwać w wielu miejscach – zarówno w starożytnym Rzymie, jak i w mitologii greckiej. Przypuszcza się jednak, że dzień żartów 1 kwietnia po raz pierwszy był obchodzony we Francji. Wówczas opowiadano niestworzone historie, robiono liczne żarty i wystrzegano się wykonywania jakichkolwiek rzeczy na serio.

Prima Aprilis na świecie i w Polsce

Do Polski dzień żartów najprawdopodobniej przywędrował z Niemiec i na dobre zagościł w polskiej kulturze. Wykorzystano ten dzień do przekazywania nieprawdziwych informacji i robienia sobie żartów, które uchodzą bezkarnie. Zgodnie z tradycją – unika się również podejmowania wszelkich ważnych decyzji w Prima Aprilis, a każde wypowiedziane słowo budzi wątpliwości co do jego prawdziwości. Nic w tym dziwnego – w końcu 1 kwietnia nikt nie chciałby się pomylić.

Prima Aprilis jest aktualnie obchodzone w wielu krajach świata. Chociaż trzeba zaznaczyć, że nie wszędzie występuje pod taką samą nazwą. W Wielkiej Brytanii możemy się spotkać z określeniem „Dzień Głupca” i robienie żartów jest tam uprawiane tylko do południa. Natomiast we Francji funkcjonuje jako Dzień Ryby, a pierwszokwietniowe żarty funkcjonują tam jako kwietniowa ryba. Skąd takie określenie? Wiąże się ono ze zwyczajem, zgodnie z którym przypina się rysunek ryby do pleców osoby, którą udało nam się nabrać.

Najciekawsze żarty mediów na Prima Aprilis

1 kwietnia to dzień, z którego aktywnie korzystają mass media, które często skutecznie nabierają swoich odbiorców. W całej historii Prima Aprilis można wymienić kilka takich żartów, które z pewnością zostaną zapamiętane jeszcze przez długi czas.

Wśród nich można wymienić wiadomość o nowo odkrytym raju na ziemi, jakim miałby być Archipelag San Seriffe. Już na samym początku zaznaczymy, że z pewnością nie da się go znaleźć na mapie, bo nie istnieje. Informacja o odkryciu idyllicznej wyspy została podana w 1977 roku przez dziennik The Guardian – wyposażona była również w szereg zdjęć, które nie zostawiały złudzeń co do uroku nowo odkrytego celu wakacyjnych podróży. Na żart nabrało się szereg czytelników, którzy zaczęli wydzwaniać do biur podróży z zapytaniami o wycieczkę na San Seriffe.

Tego dnia jesteśmy poddawani wielu różnym próbom łatwowierności, które czasami trudno przejść. Również w Polsce – bo jak się okazuje, polskie media również znają się na żartach. Udowodnił to serwis bankier.pl w 2012 roku. Podał on informację o tym, że zostanie wprowadzony podatek od prędkości Internetu. Artykuł wyglądał na bardzo realistyczny, bo poparty unijną dyrektywą. No kto by się nie nabrał?

Proste żarty na Prima Aprilis

Jednak niewątpliwie najwięcej jest takich żartów, które robimy osobom z naszego najbliższego otoczenia. A czasami nie trzeba wiele, żeby wkręcić naszych znajomych, czy kogoś z rodziny. Jak to zrobić? Przedstawiamy proste pomysły na udany żart na Prima Aprilis!

Pierwszy pomysł to coś, co z pewnością nie spodoba się dla wszystkich wielbicieli ciasteczek przekładanych kremem. Sprawa sprowadza się do tego, żeby rozdzielić ciastko, a krem zastąpić pastą do zębów. Z pewnością uda się kogoś nabrać! Warto też spróbować nieśmiertelnych żartów, jak chociażby zwrócenie komuś uwagi na to, że ma coś na spodniach. Podobnie jest z informacją, że spadł śnieg – chociaż ten żart jest powtarzany od lat, to wciąż wielu się na niego nabiera. Nawet takie proste i niewinne dowcipy mogą sprawić satysfakcję, że kogoś udało nam się nabrać.

Darmowa pożyczka – to nie żart!

Sprawdź promocję całkiem na serio! Zobacz pierwszą darmową pożyczkę do 3000 złotych. To doskonały sposób, żeby być na plus i spłacić dokładnie tyle, ile się pożyczyło! Dzięki temu będziemy mogli sobie pozwolić na to, żeby sprawić bliskiej nam osobie prezent na Prima Aprilis, który z pewnością będzie niespodzianką, w którą naprawdę trudno będzie uwierzyć. Warto jednak pamiętać, że skoro 1 kwietnia to dzień, w którym rządzi dowcip to szczególnie powinniśmy uważać na to, jak nie dać się nabrać. Dlatego zawsze pamiętaj o odpowiedzialnym pożyczaniu, o którym zobaczysz w artykule pt. „Jak mądrze pożyczać pieniądze?”. Taka wiedza przyda się nie tylko w Prima Aprilis!

Podobne artykuły

Poznaliśmy zwycięzcę konkursu „Wakacyjny PLAN na PLUS”

To wielka chwila! Po długim i ekscytującym okresie oczekiwania mamy przyjemność ogłosić zwycięzcę naszego konkursu „Wakacyjny PLAN na PLUS”, w którym do wygrania był bon o wartości 2000 zł do biura podróży ITAKA! Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tym konkursie i odpowiedzieli na pytanie “Jaka jest najważniejsza rzecz, którą musisz zabrać ze sobą na […]

25.09.2023Pokaż więcej
Jak do wniosku o pożyczkę dołączyć dokumenty potwierdzające Twój dochód? 

Wnioskując o wyższe kwoty pożyczek, możesz spotkać się z prośbą o załączenie dokumentu potwierdzającego Twój dochód. Rozumiemy, że nowa procedura może powodować pewne trudności, dlatego przygotowaliśmy szczegółową instrukcję, która krok po kroku wyjaśnia proces dodawania dokumentów zarówno na Twoim telefonie, jak i komputerze. W jaki sposób możesz potwierdzić swój dochód? Sprawdź w poniższej instrukcji!  Swój […]

19.07.2023Pokaż więcej
2022 – ROKIEM na PLUS dla naszych Klientów! 

Naszą misją, zgodnie z nazwą firmy jest oferowanie naszym Klientom samych PLUSów, dlatego Pożyczka PLUS umożliwia w swoim serwisie nie tylko pozyskanie dodatkowego finansowania, ale często z myślą o swoich Klientach oferuje liczne konkursy, w których do wygrania są atrakcyjne nagrody.  W 2022 na portalu Pożyczka PLUS zorganizowaliśmy aż 10 konkursów i drugie tyle promocji […]

17.01.2023Pokaż więcej
Jak wybrać najlepszą ofertę pożyczki? 8 praktycznych porad + Ranking

Mnogość ofert pożyczek pozabankowych na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Od lat ta forma pożyczania pieniędzy cieszy się sporą popularnością, warto jednak wiedzieć, że ważny jest nie tylko wybór najtańszej oferty. Na co więc warto zwrócić uwag? Produkt finansowy powinien zaspokoić Twoje potrzeby, ale również zostać dopasowany do Twoich możliwości budżetowych. Z poniższego artykułu […]

12.11.2021Pokaż więcej
Rozstrzygnięcie KONKURSU – PLUS NA MEDAL

Z przyjemnością informujemy, że konkurs organizowany przez portal Pożyczka Plus – PLUS NA MEDAL został rozstrzygnięty. Konkurs jak zawsze został zorganizowany na naszej podstronie – www.konkurspozyczka.pl. Za pośrednictwem której były przesyłane odpowiedzi konkursowe. 

18.10.2021Pokaż więcej
Rozstrzygnięcie KONKURSU – MISTRZOWSKIE POWITANIE LATA

Zespół Pożyczka PLUS pragnie z przyjemnością poinformować, że konkurs organizowany za pośrednictwem naszej strony internetowej www.konkurspozyczka.pl dobiegł końca, a nasza Komisja Konkursowa wyłoniła zwycięzcę. 

12.10.2021Pokaż więcej
Rozstrzygnięcie KONKURSU – Wrzuć na PLUS!

Konkurs „Wrzuć na PLUS” organizowany na naszej stronie internetowej www.konkurspozyczka.pl dobiegł końca, a nasza Komisja Konkursowa wyłoniła zwycięzcę.

16.09.2021Pokaż więcej
 • Pierwsza pożyczka
 • Kolejna pożyczka
Kwota pożyczki
Kwota pierwszej pożyczki to maksymalnie 5000 zł. Wyższa kwota dostępna przy kolejnej pożyczce.
100015000
Okres spłaty
dni
 • Zaloguj się do Profilu Klienta i sprawdź ofertę!
  Weź do 3000 zł za 0 zł, nawet do 5000 zł
  z RABATEM 50%
 • Koszt pożyczki0 zł0 zł
 • RRSO0%0%
 • Kwota do zwrotu
  01.01.2021
  0 zł0 zł
Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

Polecane artykuły