clock-icon
Godziny pracy: Pon - Pt. 08:00 - 20:00 Sob. 08:00 - 18:00 Ndz. 09:00 - 17:00

Organizacja I Komunii Świętej – ile to kosztuje?

Maj to miesiąc, który upływa pod znakiem nie tylko majówki, ale również wiąże się z sezonem komunijnym. I chociaż sam sakrament jest darmowy, to za całą otoczkę – uroczysty obiad, przyozdobienie Kościoła, czy ubranie dziecka – możemy zapłacić całkiem sporo.

Dla dziecka przygotowanie do przyjęcia Sakramentu to czas beztroski i radosnego oczekiwania na to, co ma nastąpić. I o ile rodzice również głęboko przeżywają tak ważne wydarzenie w życiu ich dziecka, to ten ważny dzień nie zawsze wiąże się tylko z radością. Nie da się ukryć, że niesie ze sobą również koszty. Bo o ile za sam Sakrament rzeczywiście nic nie zapłacimy, to świąteczna otoczka tego dnia wymusza na nas pewne wydatki. Jakie?

Strój na Komunię – ile kosztuje ubranie dziecka?

W większości Polskich miast jest tak, że strój, w jakim dziecko ma przyjąć Sakrament jest uzależniony od ustaleń rodziców z Proboszczem. To znaczy, że wszystkie dzieci przyjmujące Sakrament w tym samym Kościele powinny wyglądać podobnie. Nie mamy w tej kwestii całkowicie wolnej ręki.

Niewątpliwie najtańszą opcją ubioru będzie zwykła biała alba – używaną można kupić już nawet za około 80 złotych. Z kolei nowy strój może się okazać kosztem rzędu 200 złotych. Z pewnością droższym wyborem jest sukienka, lub garnitur. Ta pierwsza może kosztować od 150 złotych, a górna granicę ciężko jest określić. Z kolei garnitur chłopięcy możemy dostać już za 140 złotych.

Należy jednak pamiętać, żeby do ceny doliczyć również dodatki do stroju naszego dziecka – pod tym względem zdecydowanie drożej może nam wyjść ubranie dziewczynki. Sweterki, wianuszki i rękawiczki to dodatkowe 150 złotych więcej. Nie możemy zapomnieć również o butach – te kosztują w granicach od 50 do 150 złotych, zarówno dla dziewczynki, jak i dla chłopca.

Uroczysty obiad z okazji Komunii – jakie to są koszty?

Przyjęcie komunijne niewątpliwie wiąże się z największymi kosztami. Tym bardziej, że aktualnie już odchodzi się od opcji zorganizowania obiadu w domu – chociaż jeżeli chcemy zaoszczędzić na tym wydarzeniu, to niewątpliwie będzie to dobry sposób. W takim przypadku średni koszt zaproszenia jednego gościa to około 50 złotych, ale taka opcja jest zdecydowanie najbardziej czasochłonna.

Przyjęcie w lokalu jest zdecydowanie droższe i może kosztować nawet 100 złotych od osoby, w zależności od regionu i wybranej restauracji. Do tego może dojść również koszt ciasta, jeżeli lokal nie ma go w swojej ofercie. Jeżeli zależy nam na oszczędnej organizacji przyjęcia z okazji Komunii, to podpowiadamy jak to zrobić w artykule pt. “Kosztowna komunia?”. Można tam znaleźć wiele ciekawych pomysłów na to, jak zaoszczędzić.

Obowiązkowe akcesoria i przyozdobienie Kościoła

Musimy pamiętać również, że do związanych z Komunią należy doliczyć również przyozdobienie Kościoła i sakramentalia dla dziecka. Akcesoria dla dziecka, takie jak łańcuszek, różaniec, czy książeczka dla dziecka to również dodatkowe koszty, które mogą wynieść nawet około 100 złotych.

Z kolei dekoracja Kościoła to kolejne 100 złotych, ale niewykluczone, że wyniesie nas mniej lub więcej, w zależności od tego jak owa dekoracja ma wyglądać i kto będzie odpowiedzialny za przyozdobienie kościoła – czy rodzice, czy może firma zewnętrzna.

Pożyczka krótkoterminowa na organizację Komunii Świętej dziecka

Biorąc pod uwagę fakt, że organizacja uroczystego obiadu z okazji przyjęcia przez dziecko Sakramentu Pierwszej Komunii Świętej wiąże się z tak dużymi kosztami nie ma nic dziwnego w tym, że mogą się nie zmieścić w naszym domowym budżecie. Nie zmienia to jednak faktu, że takie przyjęcie powinniśmy zorganizować. Ale skąd wziąć na to pieniądze? Najlepszym i najszybszym rozwiązaniem może się okazać zaciągnięcie na ten cel pożyczki krótkoterminowej. Tym bardziej, jeżeli będzie to nasza pierwsza pożyczka – wówczas możemy ją otrzymać całkowicie za darmo.

To dobre rozwiązanie, bo będziemy mieli pieniądze na organizację przyjęcia, a jednocześnie oddamy dokładnie tyle, ile pożyczyliśmy. Pozwoli nam to na radość z okazji ważnego wydarzenia w życiu dziecka, która nie będzie występowała równolegle z obawą o naszą kondycję finansową.

icon_loan
Wybierz kwotę:
Termin
WYBRANA POŻYCZKA:
Wnioskowana kwota:
Okres:
Koszt pożyczki:
Kwota do spłaty:
Data spłaty:
RRSO: