clock-icon
  Godziny pracy Biura Obsługi Klienta: Pn. - Pt.: 8:00 - 20:00 Sob.: 8:00 - 18:00 Ndz.: 9:00-17:00

Kuchenka gazowa czy indukcyjna – jaką wybrać?

Stojąc przed wyzwaniem urządzenia, lub remontu kuchni mamy do podjęcia kilka ważnych decyzji. Jedną z nich z pewnością jest zakup kuchenki. A w tej kwestii możemy wybierać pomiędzy kuchenką z płytą indukcyjną, a gazową. Ale czym właściwie różni się kuchenka gazowa od indukcyjnej?

Już na pierwszy rzut oka można wskazać różnice pomiędzy kuchenką gazową, a indukcyjną. Pierwsza z nich posiada charakterystyczne dla siebie palniki, natomiast druga zazwyczaj jest całkowicie płaska, bez żadnych wystających elementów. Nie jest to jednak ta kluczowa różnica, która przesądza o tym, czy daną płytę nazywamy indukcyjną, czy może gazową. Tą różnicą jest bowiem to, na czym gotujemy. Jak pod tym kątem kuchenka gazowa różni się od indukcyjnej?

Czym się różni kuchenka gazowa od indukcyjnej?

płyta gazowaKuchenka gazowa, jak mówi sama nazwa, charakteryzuje się tym, że gotujemy na gazie ziemnym. Przekazuje on energię bezpośrednio do garnka lub patelni, co powoduje proces smażenia lub gotowania potrawy. Z kolei kuchenki indukcyjne do wytwarzania energii wykorzystują prąd. Oznacza to, że nie mamy do czynienia z charakterystycznym dla kuchenek gazowym płomieniem, co dla wielu może być zaletą.

Jak nietrudno się domyślić, kuchenka gazowa i taka z płytą indukcyjną różnią się również ceną. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem będzie zakup kuchenki z płytą gazową, jednak oznacza to, że taka opcja będzie zawsze najkorzystniejszym rozwiązaniem. Jak więc wybrać kuchenkę, która całkowicie spełni nasze oczekiwania?

Płyta indukcyjna czy gazowa – co będzie lepszym wyborem?

To, czy w naszej sytuacji lepiej sprawdzi się kuchenka gazowa, czy egzemplarz z płytą indukcyjną tak naprawdę zależy właśnie od owej sytuacji. Zarówno możliwości finansowych, jak też oczekiwań. Jak już wspomnieliśmy, kuchenka z płytą indukcyjną to droższe rozwiązanie, jeśli chodzi o zakup. Ale czy rzeczywiście jest również droższa w eksploatacji, jak zwykło się uważać?

kuchenka indukcyjnaW zasadzie można powiedzieć, że praktycznie tyle samo płacimy a gotowanie na kuchence gazowej, co indukcyjnej. Jak to możliwe? Przecież wszyscy doskonale wiemy, że prąd jest droższy od gazu. I trudno z tym dyskutować. Wszystko sprowadza się jednak do tego, że na płycie indukcyjnej gotuje się zdecydowanie szybciej.

Dla przykładu – zagotowanie 10l wody na największej mocy kuchenki indukcyjnej zajmuje zaledwie 3 minuty. Z kolei ta sama czynność przy wykorzystaniu kuchenki gazowej zajmuje aż 10 minut. Więc jeżeli weźmiemy jeszcze pod uwagę, że czas to pieniądz – wówczas gotowanie na indukcji wychodzi zdecydowanie taniej.

Jeżeli więc stoimy przed wyborem – indukcja, czy kuchenka gazowa, decyzję należy dokładnie przemyśleć. Jeżeli podczas zakupu kierujemy się przede wszystkim ceną – oczywistym wyborem będzie kuchenka gazowa. Jeśli z kolei zależy nam również na czasie – warto postawić na indukcję. A w przypadku pozyskania dodatkowych pieniędzy na zakup wymarzonego modelu kuchenki, to z pomocą może nam przyjść internetowa pożyczka, na przykład Pożyczka Plus.

icon_loan
Wybierz kwotę:
Termin
WYBRANA POŻYCZKA:
Wnioskowana kwota:
Okres:
Koszt pożyczki:
Kwota do spłaty:
Data spłaty:
RRSO: