14.06.2022

Kiedy następuje przedawnienie pożyczki prywatnej?

Wszystkie pożyczki posiadają termin spłaty. Jeżeli pożyczkobiorca się z niego nie wywiąże, a firma pożyczkowa będzie chciała otrzymać zwrot pożyczonych pieniędzy, sprawa może trafić do sądu. Czy pożyczka może się przedawnić? Kiedy następuje jej przedawnienie?

Czym jest przedawnienie pożyczki?

Przedawnienie pożyczki wiąże się z możliwością uniknięcia obowiązku zapłaty zobowiązania. Jeżeli upłynie bieg przedawnienia, pożyczkodawca nie ma jak dochodzić swoich praw do odzyskania pieniędzy na drodze sądowej. Dług nie znika, jednak staje się tzw. zobowiązaniem niezupełnym (naturalnym).

Kiedy następuje przedawnienie pożyczki?

Pożyczki zaciągnięte w bankach, firmach pozabankowych oraz od osób prywatnych przedawniają się po upływie 6 lat – w przypadku osób fizycznych. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z przedawnienia już po 3 latach.

Od kiedy liczyć przedawnienie pożyczki?

Przedawnienie liczy się od dnia, w którym powinna nastąpić spłata ostatniej raty pożyczki lub całości zobowiązania (gdy mówimy o uregulowaniu zobowiązania w jednej racie). Warto wspomnieć, że koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego.

Termin przedawnienia może jednak zostać przerwany. Oznacza to, że bieg ważności zobowiązania rozpocznie się od nowa. Gdy sprawa trafi do sądu, bieg rozpoczyna się ponownie (w momencie zakończenia postępowania).

Okoliczności przerywające bieg przedawnienia

Okoliczności przerwania biegu przedawnienia określone są w Ustawie o przedawnieniu długów. Są to m.in.:

 • spłata części lub całości zobowiązania przez dłużnika,
 • rozpoczęcie mediacji,
 • podjęcie negocjacji dłużnika z wierzycielem (w tym wysłanie wniosku o przedłużenie terminu spłaty zobowiązania),
 • uznanie długu przez dłużnika,
 • każda czynność podejmowana przez sąd, która ma na celu odzyskanie należności przez wierzyciela.

Wezwanie do zapłaty nie przerywa biegu przedawnienia. Należy je traktować jako przypomnienie o konieczności spłaty zobowiązania.

Co się dzieje, gdy dług ulegnie przedawnieniu?

Przedawnienie pożyczki wiąże się z pewnymi skutkami. Są to m.in.:

 • dłużnik nie musi spłacać zobowiązania (może to zrobić dobrowolnie),
 • wierzyciel nie może żądać spłaty zobowiązania,
 • dłużnik nie może domagać się zwrotu pieniędzy, gdy dokona spłaty po terminie.

Ugoda z firmą pożyczkową a przedawnienie pożyczki

Niektórzy z pewnością zastanawiają się, czy warto czekać na przedawnienie pożyczki. Brak terminowej spłaty zobowiązania zawsze obarczone jest negatywnymi konsekwencjami. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zawarcie ugody z firmą pożyczkową.

Jeżeli masz problemy z terminową spłatą zobowiązania, skontaktuj się z firmą udzielającą Ci pożyczki. W niektórych przypadkach możliwe jest przedłużenie terminu spłaty. Bezpiecznym rozwiązaniem jest refinansowanie pożyczki. W Pożyczka PLUS obok standardowej pożyczki oferujemy także refinansowanie zobowiązania – skontaktuj się z naszym konsultantem, aby poznać szczegóły.

Podobne artykuły

Inflacja – co to jest?

W ostatnim czasie chyba każdy Polak zetknął z informacją o dynamicznie rosnącej inflacji. Najpierw pandemia, a następnie sytuacja za naszą wschodnią granicą sprawiły, że ceny usług i produktów rosną. Wzrasta także inflacja. W Polsce osiągnęła już dwucyfrową wartość. Co warto wiedzieć o inflacji? Czy ma ona wpływ na kredyty i inne zobowiązania?

27.06.2022Pokaż więcej
Najczęstsze powody odrzucenia wniosku o pożyczkę

Starasz się o chwilówkę, ale okazało się, że wniosek został odrzucony? Zastanawiasz się, dlaczego tak się stało? Przedstawiamy poniżej kilka możliwych przyczyn.

13.05.2022Pokaż więcej
Podatek od pożyczki – kto i kiedy musi go zapłacić?

Pożyczanie pieniędzy nie jest dziś tematem tabu. Coraz więcej osób korzysta ze wsparcia finansowego zarówno w rodzinie i wśród przyjaciół, jak i w instytucjach specjalizujących się w pożyczkach gotówkowych. Warto jednak wiedzieć, że to, od kogo pożyczymy pieniądze, determinuje obowiązek uiszczenia dodatkowej opłaty – jest nią podatek od pożyczki. Sprawdźmy, kto płaci podatek od pożyczki, […]

06.05.2022Pokaż więcej
Domowy budżet – jak oszczędzać pieniądze? 

Pieniądze są podstawą naszego codziennego funkcjonowania. To m. in. dzięki nim możemy wieść godne i satysfakcjonujące życie. Kluczem do sukcesu nie jest jednak zarabianie jak najwyższych kwot, lecz rozsądne i mądre planowanie codziennych wydatków. Właściwie zorganizowany budżet domowy pozwala mieć środki zarówno na bieżące opłaty i przyjemności, jak i nieprzewidziane wydatki, które mogą pojawić się […]

08.04.2022Pokaż więcej
Co to jest RRSO?

Skrót RRSO jest bardzo dobrze znany wszystkim pożyczkobiorcom. Osoby, które wcześniej nie korzystały ze wsparcia finansowego banków i firm pożyczkowych, często jednak nie wiedzą, co to jest RRSO i jak wpływa na wysokość ich zobowiązania. W tym artykule wyjaśnimy szczegółowo, co to RRSO i powiemy wszystko, co każda osoba planująca wkrótce ubieganie się o pożyczkę […]

25.03.2022Pokaż więcej
Najlepsze polskie blogi finansowe – dlaczego warto je czytać?

Finanse osobiste to niezwykle ważny temat. Niestety, wiele osób tajniki właściwego zarządzania pieniędzmi odkrywa dopiero w dorosłym życiu. Nigdy nie jest jednak za późno, aby nauczyć się oszczędzania i właściwego zarządzania finansami osobistymi. Niezwykle pomocne są w tym zakresie porady innych, bardziej doświadczonych ludzi, którym udało się wypracować skuteczne sposoby na zarządzanie pieniędzmi i chętnie […]

11.03.2022Pokaż więcej
Czy można wziąć pożyczkę na pesel? 

Kredyty i pożyczki to jedne z najpopularniejszych produktów finansowych oferowanych przez banki i firmy pożyczkowe. W ostatnich latach dostęp do nich staje się coraz łatwiejszy i mniej wymagający pod względem formalnym – pożyczki możemy zaciągać online, a instytucje wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, ograniczają formalności. Szczególnie korzystne są warunki udzielania chwilówek, które można uzyskać bez zaświadczeń […]

18.02.2022Pokaż więcej
 • Pierwsza pożyczka
 • Kolejna pożyczka
Kwota pożyczki
Kwota pierwszej pożyczki to maksymalnie 5000 zł. Wyższa kwota dostępna przy kolejnej pożyczce.
100015000
Termin spłaty
Termin pierwszej pożyczki to maksymalnie 30 dni. Dłuższy termin dostępny przy kolejnej pożyczce
5 dni30 dni
 • Twój rabat będzie widoczny po zalogowaniu się do Profilu Klienta
  Weź do 3000 zł za 0 zł, nawet do 5000 zł
  z RABATEM 50%
 • Koszt pożyczki0 zł0 zł
 • RRSO0%0%
 • Kwota do zwrotu
  01.01.2021
  0 zł0 zł
Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład
icon
PRZERWA TECHNICZNA
Obecnie prowadzone są prace serwisowe.

Wprowadzamy rozwiązania, które ułatwią korzystanie z naszego serwisu.

Przepraszamy za utrudnienia.

Polecane artykuły