clock-icon
  Godziny pracy Biura Obsługi Klienta: Pn. - Pt.: 8:00 - 20:00 Sob.: 8:00 - 18:00 Ndz.: 9:00-17:00

Jak żyć bez plastiku i chronić naszą planetę?

Dbałość o środowisko jest coraz częściej poruszanym tematem i coraz więcej osób stara się minimalizować swój negatywy wpływ na naturę. Wyeliminowanie plastiku, który jest wysoce szkodliwy dla naszego środowiska, z pewnością pomoże w prowadzeniu ekologicznego trybu życia.

Plastik jest wyraźnie obecny w naszym życiu – spotykamy się z nim na co dzień, często nawet tego nie dostrzegając. Widok pustej plastikowej butelki leżącej na kawałku trawnika nie jest rzadki i niestety nie zaskakuje. A zdecydowanie powinno. Nie tylko dlatego, że materiał ten szkodzi środowisku, ale również zwierzętom. Szacuje się nawet, że do 2050 roku może dojść do sytuacji, w której w słonych wodach będzie więcej plastiku, niż ryb.

plastikowa reklamówkaJak ograniczyć używanie plastiku?

Ograniczenie używania plastikowych produktów na co dzień z pewnością przyczyni się do zmniejszania zanieczyszczenia planety, które powoduje człowiek. Dlatego warto zacząć produkować mniej odpadów tego typu. I chociaż wydaje się to trudnym zadaniem, to w rzeczywistości wcale takie nie jest. Co możemy zrobić, żeby ograniczyć używanie plastiku? Przedstawiamy kilka prostych zasad, które z pewnością pomogą w realizacji tego planu.

Proste sposoby na życie bez plastiku

Życie bez plastiku jest jak najbardziej możliwe. Przygotowanie się do takiej zmiany stylu życia z pewnością będzie od nas wymagało wysiłku i podjęcia odpowiednich działań, ale zdecydowanie warto podjąć ten trud.

Po pierwsze, powinniśmy nosić własną siatkę na zakupy. Jednorazowe plastikowe reklamówki powinny pójść w niepamięć. Bez trudu możemy kupić materiałowe, czy papierowe siatki, które nie będą tak szkodliwe dla środowiska. Po drugie – decydujmy się na butelki na wodę wielokrotnego użytku. Wystarczy napełniać je przefiltrowaną wodą, a zdecydowanie ograniczymy kupowanie butelkowanej wody w sklepie.

butelka wielokrotnego użytkuIdąc dalej, drugie śniadanie również dobrze jest zabierać w pojemniku wielokrotnego użytku. Zamiast opakować kanapki plastikowym woreczkiem śniadaniowym, możemy nosić je w pojemniku. Warto również zrezygnować z jednorazowych sztućców podczas posiłku. Będąc na zakupach, owoców i warzyw wcale nie musimy pakować w plastikowe woreczki. Bez trudu możemy je zastąpić plecionymi torbami, które nie tylko posłużą nam dłużej, ale przyczynią się mniejszego zanieczyszczenia. Dobrze będzie również zrezygnować z pojemników plastikowych, na rzecz ich szklanych zamienników.

Co jeszcze pomoże żyć bardziej ekologicznie?

Aktualnie sama segregacja śmieci i ograniczenie używania plastiku wcale nie są wystarczające, żeby stwierdzić z czystym sumieniem, że żyjemy ekologicznie. Oprócz tego dobrze jest również ograniczyć zużycie wody, czy nawet papieru. Warto wiedzieć, że do wyprodukowania jednej ryzy papieru potrzeba pół drzewa. A ich wycinka zdecydowanie nie wychodzi na dobre ani nam, ani naszej planecie. Dlatego powinniśmy ograniczyć drukowanie, brać faktury elektroniczne kiedy tylko jest taka możliwość, czy chociażby zdecydować się na załatwianie spraw całkowicie online.

Z tego względu dobrym rozwiązaniem jest również pożyczanie przez Internet, jak na przykład na stronie Pożyczka Plus. Wówczas nie musimy wypełniać papierowego wniosku, ani podpisywać papierowej umowy. Wszystko odbywa się za pośrednictwem Internetu, nawet cały proces weryfikacji. To zdecydowanie bardziej ekologiczne rozwiązanie.

icon_loan
Wybierz kwotę:
Termin
WYBRANA POŻYCZKA:
Wnioskowana kwota:
Okres:
Koszt pożyczki:
Kwota do spłaty:
Data spłaty:
RRSO: