27.12.2019

Darowizna – wszystko, co trzeba o niej wiedzieć

Chociaż mogłoby się wydawać, że darowizna to prosta sprawa, to w rzeczywistości nic bardziej mylnego. Nie tylko przekazanie darowizny wiąże się z pewnymi formalnościami, ale również jej otrzymanie. Co trzeba zrobić, żeby niechcący nie narobić sobie kłopotów? Podpowiadamy!

Na samym początku warto w ogóle wyjaśnić, co możemy uznać za „darowiznę”. Polskie prawo definiuje ją jako przekazanie drugiej osobie: pieniędzy, ruchomości i nieruchomości. Co ciekawe, darowizną jest również przekazanie praw, jak chociażby własnościowego prawa do lokalu. Darowiznę powinniśmy przekazać zgodnie z przepisami prawa, które określa różne ścieżki, w zależności od przedmiotu darowizny. To oznacza, że trzeba dopełnić pewnych formalności, a w niektórych przypadkach odprowadzić również podatek. Jeżeli szukasz porad dotyczących innych spraw majątkowych, to zapoznaj się z naszym artykułem dotyczącym intercyzy.

Darownizna – jakich formalności należy dopełnić?

podatek od darowiznyTo, jakich formalności należy dopełnić jest zależne od przedmiotu darowizny. Jeżeli planujemy darowiznę nieruchomości, to niezbędne jest sporządzanie umowy darowizny w obecności notariusza, czyli sporządzenie aktu notarialnego darowizny. Ważne jest również to, że obie strony powinny być obecne u notariusza, w innym przypadku procedura może zostać podważona. Ponadto, jeżeli nieruchomość posiada księgę wieczystą, należy dokonać do niej wpisu. W przypadku darowizny nieruchomości – nie musimy jej zgłaszać do urzędu, bo zrobi to za nas notariusz.

Podobnie jest w przypadku darowizny ruchomości – również powinniśmy sporządzić akt notarialny. A przynajmniej tak właśnie wygląda sprawa w teorii. Natomiast w praktyce możemy ją sporządzić bez obecności notariusza. Jednakże w takiej sytuacji musi dojść do rzeczywistego przekazania np. samochodu nowemu właścicielowi. Ważne jest więc praktyczne spełnienie warunków umowy. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku sporządzania umowy bez udziału notariusza, sami musimy zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego.

Jeżeli zaś chodzi o darowiznę pieniężną, to mamy dwie możliwości – sporządzić akt notarialny, lub nie. W drugiej sytuacji powinniśmy ją zgłosić do urzędu skarbowego, a darowizna dochodzi do skutku w momencie przekazania pieniędzy. Często jednak lepszym wyjściem okazuje się sporządzenie umowy, bowiem w ten sposób unikami jakichkolwiek wątpliwości. Te mogą się pojawić na przykład w przypadku małżeństw – warto wówczas doprecyzować, czy darowizna wchodzi do majątki wspólnego, czy osobistego. To może mieć różne konsekwencje.

Czy darowizna jest opodatkowana?

darowizna od rodzicówDarowiznę możemy otrzymać zarówno od najbliższej rodziny, jak również dalszej. Większość z nas ma również świadomość, że darowizna przekazywana w najbliższej rodzinie nie podlega opodatkowaniu. Jednakże fakt, że tak jest przy spełnieniu pewnych warunków już nie jest taki oczywisty. Darowizna może być całkowicie zwolniona z podatku od spadków i darowizn w przypadku 0 grupy podatkowej, do której należą: małżonek, syn, córka, wnuki, prawnuki, rodzeństwo, ojczym, czy macocha. W tej grupie wszystkie darowizny, bez względu na ich wartość są zwolnione z podatku. Wymaga to jednak zgłoszenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Mamy na to 6 miesięcy od momentu otrzymania darowizny.

A co z darowizną od dalszej rodziny? Dla pozostałych stopni pokrewieństwa zostały określone 3 grupy podatkowe. Każda z nich ma przypisaną kwotę wolną od podatku. Jeżeli wysokość darowizny przewyższa ową kwotę, wówczas należy odprowadzić podatek. Musimy pamiętać również o tym, że kwoty darowizny od tej samej osoby sumują się przez 5 lat. Jeżeli więc na przykład już przy pierwszej darowiźnie przekroczymy ową kwotę, kolejne będą podlegały opodatkowaniu.

Podobne artykuły

Najczęstsze powody odrzucenia wniosku o pożyczkę

Starasz się o chwilówkę, ale okazało się, że wniosek został odrzucony? Zastanawiasz się, dlaczego tak się stało? Przedstawiamy poniżej kilka możliwych przyczyn.

13.05.2022Pokaż więcej
Podatek od pożyczki – kto i kiedy musi go zapłacić?

Pożyczanie pieniędzy nie jest dziś tematem tabu. Coraz więcej osób korzysta ze wsparcia finansowego zarówno w rodzinie i wśród przyjaciół, jak i w instytucjach specjalizujących się w pożyczkach gotówkowych. Warto jednak wiedzieć, że to, od kogo pożyczymy pieniądze, determinuje obowiązek uiszczenia dodatkowej opłaty – jest nią podatek od pożyczki. Sprawdźmy, kto płaci podatek od pożyczki, […]

06.05.2022Pokaż więcej
Domowy budżet – jak oszczędzać pieniądze? 

Pieniądze są podstawą naszego codziennego funkcjonowania. To m. in. dzięki nim możemy wieść godne i satysfakcjonujące życie. Kluczem do sukcesu nie jest jednak zarabianie jak najwyższych kwot, lecz rozsądne i mądre planowanie codziennych wydatków. Właściwie zorganizowany budżet domowy pozwala mieć środki zarówno na bieżące opłaty i przyjemności, jak i nieprzewidziane wydatki, które mogą pojawić się […]

08.04.2022Pokaż więcej
Co to jest RRSO?

Skrót RRSO jest bardzo dobrze znany wszystkim pożyczkobiorcom. Osoby, które wcześniej nie korzystały ze wsparcia finansowego banków i firm pożyczkowych, często jednak nie wiedzą, co to jest RRSO i jak wpływa na wysokość ich zobowiązania. W tym artykule wyjaśnimy szczegółowo, co to RRSO i powiemy wszystko, co każda osoba planująca wkrótce ubieganie się o pożyczkę […]

25.03.2022Pokaż więcej
Najlepsze polskie blogi finansowe – dlaczego warto je czytać?

Finanse osobiste to niezwykle ważny temat. Niestety, wiele osób tajniki właściwego zarządzania pieniędzmi odkrywa dopiero w dorosłym życiu. Nigdy nie jest jednak za późno, aby nauczyć się oszczędzania i właściwego zarządzania finansami osobistymi. Niezwykle pomocne są w tym zakresie porady innych, bardziej doświadczonych ludzi, którym udało się wypracować skuteczne sposoby na zarządzanie pieniędzmi i chętnie […]

11.03.2022Pokaż więcej
Czy można wziąć pożyczkę na pesel? 

Kredyty i pożyczki to jedne z najpopularniejszych produktów finansowych oferowanych przez banki i firmy pożyczkowe. W ostatnich latach dostęp do nich staje się coraz łatwiejszy i mniej wymagający pod względem formalnym – pożyczki możemy zaciągać online, a instytucje wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, ograniczają formalności. Szczególnie korzystne są warunki udzielania chwilówek, które można uzyskać bez zaświadczeń […]

18.02.2022Pokaż więcej
Pożyczka dla obywateli Ukrainy  – Nowa oferta od Pożyczka PLUS

Pożyczka PLUS przedstawia kolejną PLUS ofertę. Miło nam jest poinformować, że za pośrednictwem Pożyczka Plus będzie dostępna także oferta Pożyczki dla obywateli Ukrainy.

11.02.2022Pokaż więcej
 • Pierwsza pożyczka
 • Kolejna pożyczka
Kwota pożyczki
Kwota pierwszej pożyczki to maksymalnie 5000 zł. Wyższa kwota dostępna przy kolejnej pożyczce.
100015000
Termin spłaty
Termin pierwszej pożyczki to maksymalnie 30 dni. Dłuższy termin dostępny przy kolejnej pożyczce
5 dni30 dni
 • Twój rabat będzie widoczny po zalogowaniu się do Profilu Klienta
  Weź do 3000 zł za 0 zł, nawet do 5000 zł
  z RABATEM 50%
 • Koszt pożyczki0 zł0 zł
 • RRSO0%0%
 • Kwota do zwrotu
  01.01.2021
  0 zł0 zł
Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład
icon
PRZERWA TECHNICZNA
Obecnie prowadzone są prace serwisowe.

Wprowadzamy rozwiązania, które ułatwią korzystanie z naszego serwisu.

Przepraszamy za utrudnienia.

Polecane artykuły